Bağırsak düğümlenmesi nedir?

Bağırsak düğümlenmesi (invajinasyon) nedir?

İnvaginasyon (bağırsak düğümlenmesi, intussusepsiyon), bağırsak segmentinin diğerinin içinde teleskop şeklinde girmesiyle bağırsağın tıkanmasına neden olduğu bir durumdur. Her ne kadar invaginasyon gastrointestinal kanalda herhangi bir yerde görünse de, genellikle ince ve kalın bağırsakların kavşağında (ileoçekal valv) meydana gelir. Tıkanma, bağırsak yaralanmasına yol açabilecek şişmeye ve yanmaya neden olabilir.

İnvaginasyonun kesin nedeni bilinmemektedir. Çoğu durumda, bağırsak astarının şişmesini sağlayan bir virüs, daha sonra aşağıdaki bağırsakta kayar. Bazı çocuklarda, çocuğun polip veya divertikulum gibi doğumsal bir hastalığından kaynaklanır.

Çocukta bağırsak düğümlenmesi ne kadar yaygındır?

İnvaginasyon, en sık üç ila 36 ay arasında görülür. Ancak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. 1.200 çocuktan yaklaşık birinde, erkeklerde daha sık görülür.

İnvaginasyon, viral mevsim boyunca sonbahar ve kış aylarında en sık görülür, ancak yılın herhangi bir zamanında olabilir.

Çocukta bağırsak düğümlenmesi belirtileri nelerdir?

İnvaginasyonun ana semptomu, ağrısız dönemlerle değişen, şiddetli, kramplı karın ağrısıdır. Ağrılı epizotlar 10 ila 15 dakika veya daha uzun sürebilir. Ardından ağrının olmadığı 20 ila 30 dakikalık sessiz süre izlenebilir. Belirtiler bir süre mevcut kaldıktan sonra, bazı çocuklar uyuşuklaşabilir (çok yorgun hissedebilir). Küçük çocuklar ağrı dönemlerinde dizlerini göğsüne kadar çekebilirler.

Diğer olası invaginasyon semptomları, bulantı, kusma ve bazen mukus ile karışan rektum kanamasını (kırmızı jöle benzeri dışkı) içerir. Bu semptomlar aniden başlar, genellikle spesifik olmayan bir viral hastalıktan bir hafta sonra görülür.

Bağırsak Düğümlenmesi, Çocukta İnvaginasyon
Bağırsak Düğümlenmesi, Çocukta İnvaginasyon

Bağırsak düğümlenmesi nasıl teşhis edilir?

Her ne kadar intussusepsiyon (invaginasyon = invaginasyon), fizik muayene sırasında bazen karın kitlesi olarak hissedilse de, ultrasonografi kitleyi yüzde 100 doğrulukla tanımlayabiliyor ve intussusepsiyonu olduğu düşünülen hastalar için istenen ilk radyolojik testtir.

Diğer iki radyolojik test – baryum lavmanı ve hava kontrast lavmanı kullanılır.

Bağırsak Düğümlenmesi, Çocukta İnvaginasyon
Bağırsak Düğümlenmesi, Çocukta İnvaginasyon

Bağırsak düğümlenmesi nasıl tedavi edilir?

İnvaginasyon tanısı konulduktan sonra, bir sonraki adım sıvı kontrast lavmanı veya hava kontrast lavmanı (teşhis için kullanılan testlerin aynısı) kullanarak redüksiyonu (bağırsağı geri itmek) denemektir. Bu bir radyolojik işlemdir, cerrahi bir işlem değildir ve hastanın anesteziye ihtiyacı yoktur.

Sıvı kontrast lavmanı ve hava kontrast lavmanı prosedürleri yüzde 60 ila 70 başarı oranına sahip, yüzde 6 ila 10 intussusepsiyon nüksü (geri dönüş). Aynı zamanda düşük bir komplikasyon riski vardır.

Radyolojik redüksiyon başarısız olursa, o zaman hastanın ameliyat olması gerekir. Çok fazla enfeksiyon varsa veya hasta radyolojik prosedür için uygun değilse ise cerrahi de yapılabilir.

Ameliyat sırasında:

a. Çocuk bir anestezi uzmanı (çocuklarda ağrı kesici ve sedasyon uzmanı) tarafından tamamen yatıştırılır.
b. Laparoskopi yapılacaksa, küçük aletler ve kamera, küçük kesilerden (kesikler) karın boşluğuna yerleştirilir.
c. Alternatif olarak, karnın sağ tarafında küçük bir kesi yapılır ve bağırsak normal pozisyonuna geri itilir.
d. İnvaginasyon düzeltilmezse, cerrah ilgili bağırsak segmentini çıkaracaktır.

Ameliyattan sonra:

Çocuğunuzun ameliyattan sonra rahat etmesi için ağrı kesici ilaç verilir. Çocuğun bağırsakları geçici olarak yavaşladığından, birkaç gün boyunca intravenöz (damardan) sıvılara ihtiyaç duyacaktır. Bu dönemde besinler verilmemektedir. Çoğu çocuk bir ila üç gün içinde tekrar yemek yiyebilir.

Hastaneden taburcu olduktan sonra:

Çocuğunuz düzenli yemek yiyebildiği, ateş veya drenajı olmadığı ve normal bağırsak fonksiyonuna sahip olduğu zaman hastaneden taburcu olmaya hazır olacaktır.

Çocukların çoğu, okula dönmeden önce evde birkaç gün dinlenir, spor salonuna dönmeden önce üç ila dört hafta geçmesi gerekebilir.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Kontrolü:

Çocuğunuzun ameliyatından sonraki dört hafta boyunca poliklinik ziyareti yapılacaktır. Çocuğunuzun doktoru yarayı inceler ve iyileşmesini değerlendirir.

Çocuğunuzun Cerrahını ne zaman aramanız gerekir:

Kesi çevresinde küçük bir şişlik olduğunu fark edebilirsiniz; bu normal.

Bununla birlikte, çocuğunuzda şu durumların gelişmesi durumunda çocuk cerrahisi uzmanınıza başvurun:

a. Ateş
b. Kusma
c. Aşırı şişlik, kızarıklık veya insizyondan drenaj
d. Kanama
e. Artan ağrı

 

Referanslar:

1. Intussusception in children

2. Intussusception

3. Intussusception

4. invajinasyon nedir? Bağırsak düğümlenmesi

5. Çocukta invajinasyon nedir?

6. Bağırsak düğümlenmesi nedir?

 

Bağırsak Düğümlenmesi, Çocukta İnvajinasyon
Bağırsak Düğümlenmesi, Çocukta İnvajinasyon
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 204