Pubmed Türkçe Makale Arama Medline

Medline Pubmed makale bulma nedir?

PubMed makale bulma sistemi, medline life science dergilerinden ve çevrimiçi kitaplardan 30 milyondan fazla alıntıdan oluşmaktadır. Alıntılar ve özetler; yaşam bilimleri, Davranış Bilimleri, kimya bilimleri ve Biyomühendislik bölümlerini kapsayan biyomedikal ve sağlık alanlarını içerir. Ayrıca diğer NCBI moleküler biyoloji kaynaklarına ek ilgili web siteleri ve bağlantılar erişim sağlar.

PubMed, Ulusal Sağlık Enstitülerinde (NIH) bulunan ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde (NLM) Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından geliştirilen ve sürdürülen ücretsiz bir kaynaktır.

Dergilerin yayıncıları, alıntılarını NCBI’YE gönderebilir ve daha sonra linkout kullanarak journal web sitelerindeki makalelerin tam metnine erişim sağlar .

PubMed nasıl kullanalım?

PubMed makale bulma aramanızı kesinleştirdikten sonra, arama sonuçlarınızı kaydetmenin birkaç yolu vardır.

  • Bir arama sonrasında; tüm sonuçlar ya da .txt veya .csv dosyası gibi bir seçim yapabilirsiniz, arama sonuçlarınızı alıntı yönetim yazılımınıza (ör.EndNote, Mendeley, Reference Manager) gönderin veya web sayfasının sağ üst köşesinin yakınındaki <gönder> öğesine tıklayarak arama sonuçlarınızı e-posta ile gönderin.
  • Ücretsiz bir my NCBI hesabına kayıt olursanız (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/account/), arama sonuçlarınızı my NCBI hesabınızda bir koleksiyon olarak kaydetmek için < Gönder> işlevini de kullanabilirsiniz. Arama sonuçlarınızı my NCBI hesabınızda bir koleksiyon olarak kaydetmenin bir diğer yararı, koleksiyonunuzu <Public> olarak ayarlayarak, PubMed makale bulma programında arama sonuçlarınıza iş arkadaşlarınızla paylaşılabilecek bir URL verileceğidir.
  • Yeni makaleler yayınlandığında uyarılar alınıyor. My NCBI hesabınızı kullanmanın bir diğer yararlı yolu, alıntıları PubMede eklendiğinde arama parametrelerinizi karşılayan yeni makaleler hakkında e-posta uyarıları oluşturmaktır. Aramanızı çalıştırdıktan sonra, arama kutusunun hemen altındaki <Uyarı Oluştur> bağlantısını tıklatın.
  • Bu, arama sorgunuzu kaydetmenize ve bu arama sorgusu tarafından alınan yeni makalelerin e-posta uyarılarını ne sıklıkta ve hangi biçimde almak istediğinize ilişkin seçenekleri seçmenize olanak tanır.

PubMed Medline nedir, PubMed makale bulma kullanımı rehberi?

PubMed biyomedikal ve sağlıkla ilgili dergilerde yayınlanan makalelere alıntıların vazgeçilmez, ücretsiz bir veritabanıdır. PubMedin kullanımı oldukça kolaydır. Burada sağlanan ipuçları daha hızlı ve verimli bir şekilde bulmak ve alanınızda en son çalışmaları ile güncel kalmak veya literatür değerlendirmeleri yazarken kapsamlı arama yapmak için olanak sağlayan, dergi makaleleri belirli koleksiyonları izlemenize yardımcı olabilir.

 

Medline içinde PubMed Türkçe çeviri – İngilizce dilinde bilimsel makale aramak için veri tabanını seçin: