Pubmed Türkçe makale arama Medline

Pubmed makale bulma nedir?

PubMed makale bulma sistemi, medline life science dergilerinden ve çevrimiçi kitaplardan 30 milyondan fazla alıntıdan oluşmaktadır. Alıntılar ve özetler; yaşam bilimleri, Davranış Bilimleri, kimya bilimleri ve Biyomühendislik bölümlerini kapsayan biyomedikal ve sağlık alanlarını içerir. Ayrıca diğer NCBI moleküler biyoloji kaynaklarına ek ilgili web siteleri ve bağlantılar erişim sağlar.

PubMed, Ulusal Sağlık Enstitülerinde (NIH) bulunan ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde (NLM) Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI) tarafından geliştirilen ve sürdürülen ücretsiz bir kaynaktır.

Dergilerin yayıncıları, alıntılarını NCBI’YE gönderebilir ve daha sonra linkout kullanarak journal web sitelerindeki makalelerin tam metnine erişim sağlayabilir .

PubMed nasıl kullanılır?

PubMed makale bulma aramanızı kesinleştirdikten sonra, arama sonuçlarınızı kaydetmenin birkaç yolu vardır.

Bir arama sonrasında; tüm sonuçlar ya da .txt veya .csv dosyası gibi bir seçim yapabilirsiniz, arama sonuçlarınızı alıntı yönetim yazılımınıza (ör.EndNote, Mendeley, Reference Manager) gönderin veya web sayfasının sağ üst köşesinin yakınındaki <gönder> öğesine tıklayarak arama sonuçlarınızı e-posta ile gönderin.

Ücretsiz bir my NCBI hesabına kayıt olursanız (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/account/), arama sonuçlarınızı my NCBI hesabınızda bir koleksiyon olarak kaydetmek için < Gönder> işlevini de kullanabilirsiniz. Arama sonuçlarınızı my NCBI hesabınızda bir koleksiyon olarak kaydetmenin bir diğer yararı, koleksiyonunuzu <Public> olarak ayarlayarak, PubMed makale bulma programında arama sonuçlarınıza iş arkadaşlarınızla paylaşılabilecek bir URL verileceğidir.

Yeni makaleler yayınlandığında uyarılar alınıyor. My NCBI hesabınızı kullanmanın bir diğer yararlı yolu, alıntıları PubMede eklendiğinde arama parametrelerinizi karşılayan yeni makaleler hakkında e-posta uyarıları oluşturmaktır. Aramanızı çalıştırdıktan sonra, arama kutusunun hemen altındaki <Uyarı Oluştur> bağlantısını tıklatın.

Bu, arama sorgunuzu kaydetmenize ve bu arama sorgusu tarafından alınan yeni makalelerin e-posta uyarılarını ne sıklıkta ve hangi biçimde almak istediğinize ilişkin seçenekleri seçmenize olanak tanır.

PubMed Medline nedir, PubMed makale bulma kullanımı rehberi?

PubMed biyomedikal ve sağlıkla ilgili dergilerde yayınlanan makalelere alıntıların vazgeçilmez, ücretsiz bir veritabanıdır. PubMedin kullanımı oldukça kolaydır. Burada sağlanan ipuçları daha hızlı ve verimli bir şekilde bulmak ve alanınızda en son çalışmaları ile güncel kalmak veya literatür değerlendirmeleri yazarken kapsamlı arama yapmak için olanak sağlayan, dergi makaleleri belirli koleksiyonları izlemenize yardımcı olabilir.

 

Medline içinde PubMed Türkçe çeviri – İngilizce dilinde bilimsel makale aramak için veri tabanını seçin:

 

Sayfa başına döküman (makale) sayısı :


 

 

Detaylı PubMed Türkçe çevirisi kullanım ipuçları:

PubMed Klinik Sorguları

NCBI FTP Sitesi

PubMed Gelişmiş Arama Oluşturucu

PubMed Kullanım Kılavuzu

PubMed Tek Atıf Eşleştiricisi

PubMed kullanımı konusunda detay bilgiler:

NCBI Hakkında

NCBI Download

 

Bir makalenin tam metnini nasıl edinebilirim?

PubMed veritabanı atıf bilgilerini (başlık, yazar, dergi ve yayın tarihi) ve biyomedikal ve bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerin özetlerini içeren bir literatür veritabanı. PubMed tam metin makaleler içermez, ancak bazı durumlarda tam metne doğrudan PubMed’den bağlantı verebilirsiniz.

PubMed Medline aradıysanız (veya bir web bağlantısı üzerinden PubMed’e eriştiyseniz) ve ilgi çekici bir alıntı bulduysanız, ekranın sağ üst köşesinde alıntıdan yukarıda tam metin simgeleri olup olmadığını kontrol edin. Bazı tam metin makaleler ücretsiz olabilir, örneğin PubMed Central ® (PMC) veritabanında arşivlenmiş olanlar .

Yayıncıların sitelerindeki makaleler ücretsiz olabilir veya erişim için ücret gerekebilir.

Tam metne giden bir web bağlantısı görmüyorsanız erişim için yerel kütüphanenize başvurun.

 

PubMed Türkiye, Medline Türkçe Çeviri Makale Arama Sayfası:

PubMed Kullanım Kılavuzu

PubMeddeki son geliştirmeleri ve değişiklikleri vurgulayan kısa duyurular için PubMed New and Noteworthy’yi izleyin .

PubMed Türkçe çeviri programı için Google translate sayfasını kullanmanızı öneririm.

SSS

Pubmed’de Ara

PubMed Türkçe çeviri programını nasıl arayabilirim?

 1. Aramanız için temel kavramları belirleyin.
 2. Arama kutusuna terimleri (veya anahtar kavramları) girin.
 3. Enter tuşuna basın veya Ara’yı tıklayın.

Birçok aramada, özel etiketler veya sözdizimi kullanmak gerekli değildir. PubMed, alakalı sonuçlar bulmanıza yardımcı olmak için birden fazla araç kullanır:

 • En İyi Eşleşme sıralama düzeni, en alakalı alıntıları sonuçlarınızın en üstüne yerleştirmek için en gelişmiş makine öğrenme algoritmasını kullanır.
 • Arama terimlerinizi yazarken otomatik tamamlama özelliği öneriler görüntüler. Bu özellik, ” PubMed için Sorgu Önerilerini Bulma ” bölümünde açıklanan PubMed sorgu günlüğü analizine dayanmaktadır .
 • Yazım denetimi özelliği, yazım terimlerini içerebilecek arama terimleri için alternatif yazımlar önerir.
 • Bir alıntılama sensörü, alıntılama aramasının karakteristik terimlerini içeren aramalar için önerilen sonuçları görüntüler, örn. Yazar adları, dergi başlıkları, yayın tarihleri ​​ve makale başlıkları.

Daha önce de ifade ettiğim gibi PubMed Türkçe çeviri için, google tarafından geliştirilen translatör programını kullanınız.

Arama sonucu sayısını sınırlamak için:

 • Genel arama terimlerini daha spesifik olanlarla değiştirin (örneğin sırt ağrısı yerine bel ağrısı).
 • Sorgunuza ek terimler ekleyin.
 • Sonuçları yayın tarihine, tam metnin kullanılabilirliğine, makale türüne ve daha fazlasına göre sınırlandırmak için kenar çubuğu filtrelerini kullanın.
 • Alıntı için soyut sayfada, bu makaleyle yakından ilişkili önceden hesaplanmış ek PubMed alıntıları kümesi için Benzer Makaleler bölümüne bakın.
 • Arama kutusundan yabancı veya belirli terimleri kaldırın.
 • Aradığınız kavramları tanımlamak için alternatif terimler kullanmayı deneyin.

Belirli bir alıntı bul

Makale başlığını arama kutusuna yapıştırın veya yazar, dergi adı ve makalenin arama kutusunda yayınlandığı yıl gibi alıntı ayrıntılarını girin, PubMed alıntı sensörü doğru alıntıyı döndürmek için sorgunuzu otomatik olarak alıntı bilgileri için analiz eder. Alıntı sensörü bir bulanık eşleme algoritması içerir ve bir arama yanlış bir terim içeriyor olsa bile en iyi eşleşmeyi alır. Alan etiketlerini veya Boole işleçlerini kullanmanız gerekmez.

Arama kutusuna yazarın soyadını ve baş harflerini noktalama işareti olmadan girin ve Ara’yı tıklayın.

Yalnızca yazarın soyadını biliyorsanız, yazar arama alanı etiketini [au], örneğin brody [au] kullanın.

Soyadı + adının baş harfleri biçimi (ör. Smith ja) veya tam ad biçimi (john a smith) kullanılarak girilen adlar ve hiçbir arama etiketi, yazarlar ve PubMed’de varsa ortak çalışan olarak aranmaz.

Tam yazar adını doğal veya ters sırada girin, örneğin julia s wong veya wong julia s.

 • 2002’den önce, tam yazar adları PubMed alıntılarına dahil edilmediğinden, tam yazar adı aramaları makalede tam yazar adı yayınlandığında yalnızca 2002’den sonraki alıntıları alır.
 • Arama için soyadını izleyen virgül isteğe bağlıdır. Bununla birlikte, bazı isimler için, soyadını takip eden virgül kullanarak hangi ismin soyadı olduğunu ayırt etmek gerekir, örneğin, james, ryan.

Baş harflerinden sonraki süreleri atlayın ve tüm sonekleri sonuna koyun, örneğin, vollmer charles jr

Baş harfleri ve son ekler gerekli değildir. Bir orta ilk veya son ek eklerseniz, yalnızca orta ilk veya son ek kullanılarak yayınlanan makaleler için alıntı alırsınız.

Yazar araması hakkında daha fazla bilgi:

 • Arama oluşturucuyu kullanarak yazara göre aramak için Gelişmiş arama’yı tıklayın  ve ardından Tüm Alanlar menüsünden Yazar’ı seçin. Yazar arama kutusu otomatik tamamlama özelliği içerir.
 • PubMed’de yazar için bir arama yapmak üzere soyut ekrandaki bir yazar bağlantısını tıklayabilirsiniz. Yazar adı ek PubMed alıntıları için hesaplamaya benzerse, sonuçlar bir sıralama algoritması kullanılarak görüntülenecektir.
 • Bir yazar adı yalnızca stopwords içeriyorsa , diğer terimlerle birlikte, örneğin yalnızca [au] ele geçirme yoluyla arama yapmak için yazar arama alanı etiketini [au] kullanın.
 • Yazar adları, Jr gibi değişen baş harfleri ve atamaları hesaba katmak için otomatik olarak kesilir. Kesmeyi kapatmak için yazar adı alanı [au], ör. “Smith j” [au] ile yazar adının etrafında çift tırnak kullanın.
 • İlk kişisel yazarı aramak için [1au] arama alanı etiketini veya bir alıntıda son kişisel yazar adını aramak için [lastau] etiketini kullanın.

PubMed’deki yazar adları hakkında ek bilgi için lütfen ” PubMed için Yazar Adı Belirsizlik ” başlıklı makaleye bakın .

Arama kutusuna aşağıdakilerden birini girin:

 • tam dergi başlığı (örneğin, hücrenin moleküler biyolojisi)
 • başlık kısaltması (örn. mol biol hücresi)
 • ISSN numarası, standart bir uluslararası kod (ör. 1059-1524)

Dergi araması hakkında daha fazla bilgi:

 • Arama oluşturucuyu kullanarak günlüğe göre arama yapmak için Gelişmiş arama’yı tıklatın  ve ardından Tüm Alanlar menüsünden Günlük’ü seçin. Günlük arama kutusu otomatik tamamlama özelliği içerir.
 • Tam dergi adlarını bulmak için NLM Kataloğu’nu kullanın veya alıntıdaki dergi başlığı kısaltmasını (soyut görünümde bulunur) fareyle ekleyin .
  1. PubMed ana sayfasında NCBI Veritabanlarında Dergiler’i tıklayın.
  2. Dergi adını girin ve Ara’yı tıklayın.
 • Aramanızı yalnızca dergiyle sınırlamak için günlük arama alanı etiketini [ta] kullanın, örn. Gen terapisi [ta], tarama [ta]
 • Dizinlenmiş öğelerin tam olarak alınması için tam dergi başlığı veya kısaltma ile arama yapılması önerilir; eski alıntılarda ISSN olmayabilir.
 • Dergi başlığı veya kısaltması özel bir karakter içeriyorsa (örn. Parantez, köşeli ayraçlar &), özel karakterler olmadan başlığı veya kısaltmayı girin. Örneğin, j hand surg [am] dergisi kısaltmasını aramak için j hand surg am yazın.
 • Bir dergi aranması otomatik olarak resmi dergi başlığına ve varsa alternatif bir başlıkla ilişkili başlığa eşlenir. Bu otomatik eşlemeyi kapatmak için günlüğe çift tırnak işareti girin ve [ta], örneğin “science” [ta] ile etiketleyin.

PubMed’de bulunan dergilerin bir listesini FTP aracılığıyla bulabilirsiniz.

Tarihe göre arama

Sonuç zaman çizelgesini kullanma

Aramanızın tarih aralığını değiştirmek için Sonuca Göre Sonuçlar zaman çizelgesindeki kaydırıcıları tıklayıp sürükleyin.

Not: Yıla Göre Sonuçlar zaman çizelgesi, yayıncı tarafından sağlanan atıf için tüm yayın tarihlerini, örneğin basılı ve elektronik yayın tarihlerini sayar. Bu tarihler bir yıldan fazla sürebilir; örneğin, Kasım 2018’de çevrimiçi olarak yayınlanan ve Ocak 2019’da basılı bir sayıda yayınlanan bir makale. Bu, zaman çizelgesinde temsil edilen sonuçların toplamının arama sonuçları sayısından farklı olabileceği anlamına gelir.

Arama oluşturucuyu kullanma

 1. Gelişmiş arama’yı tıklayın  ve arama oluşturucuyu kullanın.
 2. Tüm Alanlar menüsünden bir tarih alanı seçin, örneğin Tarih – Yayın ve boşluğu doldur kutularına tek bir tarih veya tarih aralığı girin. Ay ve gün isteğe bağlıdır. Geçerli tarihe kadar bir tarih aralığı aramak istiyorsanız, ‘Mevcut’ tarih kutusunu düzenlemeyin.
 3. Ara’yı tıklayın.

Arama kutusunda tek bir tarihe göre arama

Tarihleri ​​yyyy / aa / gg [tarih alanı] biçimini kullanarak girin. Kullanılabilir tarih alanları:

 • Yayın Tarihi [dp] – Tarih arama, basılı ve elektronik yayın tarihlerini içerir. Tek bir tarihin aranması, elektronik yayın tarihi baskı tarihinden sonra olduğunda öğeler içermez.
 • Elektronik Yayın Tarihi (varsa) [epdat]
 • Basılı Yayın Tarihi (varsa) [ppdat]
 • Giriş Tarihi [edat] – Atıfın PubMed’e ilk girdiği tarih ( istisnalar için Giriş Tarihine bakınız ).
 • MeSH Date [mhda] – Atıfın MeSH terimleriyle endekslendiği tarih.
 • Oluşturma Tarihi [crdt] – Alıntı kaydının ilk oluşturulduğu tarih.

Ay ve gün isteğe bağlıdır.

Arama kutusunda bir tarih aralığı arama

Tarih aralıklarını her tarih arasında iki nokta üst üste (:) ve ardından [tarih alanı] kullanarak girin.

Tam bir yıl için kapsamlı aramalar, farklı bir basılı ve elektronik yayın yılı olan atıfları almak için 2000 [dp] yerine 2000: 2000 [dp] olarak girilmelidir.

Tarih aralığı araması hem basılı hem de elektronik yayın tarihlerini içerir.

Göreli bir tarih aralığı arama

Göreli bir tarih aralığı aramak için aşağıdaki biçimi kullanın:

 • term = “son X gün” [tarih alanı]
 • term = “son X ay” [tarih alanı]
 • term = “son X yıl” [tarih alanı]

burada X , bugünün tarihinden hemen önceki gün, ay veya yıl sayısıdır ve [tarih alanı] tarih alanı etiketidir: [dp], [edat] veya [crdt].

Yayın tarihleri ​​için göreceli tarih aralığı araması, bugünün tarihinden sonra yayın tarihlerini içeren alıntıları da içerecektir; bu nedenle, gelecekte yayınlanma tarihi olan alıntılar sonuçlara dahil edilecektir.

Filtreler

Arama sonuçlarınızı makale türü, metin kullanılabilirliği, yayın tarihi, tür, dil, cinsiyet, konu, günlük kategorisi ve yaşa göre daraltmak için filtreleri kullanabilirsiniz .

Filtre uygulamak için:

 1. PubMed’de bir arama yapın.
 2. Kenar çubuğundan etkinleştirmek istediğiniz filtreyi tıklayın. Etkinleştirilen filtrelerin yanında bir onay işareti görünür.
 3. Sonraki aramalar, seçilen filtreler kapatılana veya tarayıcı verileriniz temizlenene kadar filtrelenir.

En popüler filtreler varsayılan olarak kenar çubuğunda bulunur. Kenar çubuğunda ek filtreler görüntülemek için:

 1. “Ek filtreler” düğmesini tıklayın.
 2. Her kategori için kullanılabilir filtreleri gösteren bir açılır menü görüntülenir: makale türü, türler, dil, cinsiyet, konu, günlük ve yaş.
 3. Menünün sol tarafındaki seçenekler listesinden bir kategori seçin: Makale Türü, Türler, vb.
 4. Her kategoride, kenar çubuğuna eklemek istediğiniz filtreleri seçin.
 5. Uygula’yı tıklayın. Bu, açılır menüyü kapatır ve seçimlerinizi diğer filtrelerle kenar çubuğunda görüntüler.
 6. Seçimlerinizi iptal etmek isterseniz, açılır pencereyi kapatmak ve arama sonuçlarınıza geri dönmek için İptal’i tıklayın veya sağ üst köşedeki X işaretini tıklayın.
 7. Filtreleri aramanıza uygulamak için kenar çubuğundaki filtreleri tıklayın.

Filtreler hakkında daha fazla bilgi:

 • Filtreler seçildiğinde, sonuçlar sayfasında “Filtreler uygulandı” mesajı görüntülenir.
 • Kapatmak için uygulanan bir filtreyi tıklayın.
 • Uygulanan tüm filtreleri kapatmak için “Tümünü temizle” bağlantısını veya “Tüm filtreleri sıfırla” düğmesini tıklayın.
 • MEDLINE indeksleme işlemini henüz tamamlamadıkları için bazı filtre seçimleri için alıntılar hariç tutulabilir.
 • Ek filtreleri My NCBI filtrelerimle de etkinleştirebilirsiniz.

Makale türü

Sonuçlarınızı, makalenin temsil ettiği malzeme türüne göre daraltmak için makale türlerini seçin; örneğin: Klinik Araştırma veya İnceleme.

Ek Filtreler düğmesini kullanarak kenar çubuğuna daha fazla makale türü ekleyebilirsiniz. MEDLINE yayın türlerinin tam listesi mevcuttur. Sistematik derleme makaleleri bir arama stratejisi kullanılarak alınır.

Bu filtreler, MEDLINE dizin oluşturma işlemini henüz tamamlamayan bazı alıntıları hariç tutabilir.

Metin kullanılabilirliği

Sonuçlarınızı yalnızca tam metin bağlantısı, ücretsiz tam metin bağlantısı veya özet içeren alıntılara göre filtrelemek için uygun seçimleri tıklayın.

Alternatif olarak, tam metne, ücretsiz tam metne bağlantı içeren alıntıları arayabilir veya şu değerleri kullanarak bir özet ekleyebilirsiniz: tam metin [sb], ücretsiz tam metin [sb] veya ‘hasabstract’. Hasabstract için arama alanı etiketi gerekli değildir. Ayrıca ‘hassttrucdabstract’ ile yapılandırılmış bir özete sahip tüm MEDLINE alıntılarını da arayabilirsiniz.

Not: PubMed’de 1975’ten önce yayınlanan makalelere yapılan atıfların çoğu özetleri içermez.

Yayın tarihi

Sonuçlarınızı Yayınlanma Tarihine göre filtrelemek için 1 yıl, 5 yıl veya 10 yıl’ı tıklayın. Bu filtreler hem elektronik hem de basılı yayın tarihlerini içerir.

Türler

Tür seçimleri sonuçlarınızı insan veya hayvan çalışmalarıyla sınırlandırır.

Ek Filtreler düğmesini kullanarak kenar çubuğuna tür filtreleri ekleyebilirsiniz.

Bu filtreler, MEDLINE indeksleme işlemini henüz tamamlamadığı için bazı alıntıları hariç tutabilir.

Pubmed Türkçe çeviri programı için Google translate sayfasını kullanabilirsiniz.

Dil

Dil seçimleri aramanızı o dilde yazılmış makalelerle sınırlar.

Ek Filtreler düğmesini kullanarak kenar çubuğuna dil filtreleri ekleyebilirsiniz.

Cinsiyet

Cinsiyet, arama sonuçlarınızı bir hayvan veya insan çalışması için belirli bir cinsiyetle kısıtlar.

Ek Filtreler düğmesini kullanarak kenar çubuğuna seks filtreleri ekleyebilirsiniz.

Bu filtre, MEDLINE indeksleme işlemini henüz tamamlamadığı için bazı alıntıları hariç tutabilir.

konu

Konu filtreleri, aşağıdaki gibi belirli konulara erişmeyi kısıtlar:

 • AIDS
 • Kanser
 • Sistematik incelemeler

Bu konuları kenar çubuğuna eklemek için Ek Filtreler düğmesini kullanın.

Konular özel bir arama stratejisi kullanır. PubMed Konu Filtrelerinde daha fazla konu filtresi ve konu filtresi arama stratejisi bulunmaktadır .

Denekler ayrıca yardımcılar [sb] veya kanser [sb] kullanılarak da araştırılabilir. Sistematik İncelemeler filtresi, Makale Türü filtrelerine de dahildir.

Dergi kategorileri ve diğer alt kümeler

Ek Filtreler düğmesi kullanılarak belirli günlük kategorileri kenar çubuğuna eklenebilir:

 • Dental dergiler
 • Medline
 • Hemşirelik dergileri

Dergi / Atıf alt kümeleri, özel dergilere veya diğer dergilerdeki özel konularla ilgili makalelere erişimi kısıtlar. Aşağıdaki tabloda günlük arama alt kümeleri ve arama için kullanılan kod listelenmiştir. Bazı alt kümeler kapalıdır ve artık geçerli verilere atanmamaktadır.

Dergi / Atıf alt kümesini aramak için arama kutusuna girin: jsubset ?, nerede? alt küme kodunu temsil eder. Dergi / Atıf alt kümesi bir arama etiketi gerektirmez.

 

Pubmed Medline Türkçe makale arama

 

PubMed Medline Türkçe Makale Yayın Arama, Pubmed Türkçe çeviri programı
PubMed Medline Türkçe Makale Yayın Arama, PubMed Türkçe çeviri programı