Pubmed Türkçe Makale Arama, Medline

National Library of Medicine (NLM) | ‘Pubmed Türkçe Makale Arama, Medline’

Pubmed Medline, günümüzden 1950 yılına kadar uzanan gazete ve dergi makalelerine yapılmış atıflara ait bir uluslararası bibliyografik veri tabanıdır. Bu veritabanı, klinik tıp ve biyomedikal araştırmalarına ait 4,600’den fazla uluslararası yayını (makale) içermekte olup, aynı zamanda diş hekimliği, hemşirelik, kimya, farmakoloji, biyoloji, fizik, beslenme, sağlık teslimat, psikiyatri, psikoloji, çevre sağlığı, sosyal bilimler ve eğitim konularını da kapsar.

Esasen dünyada bu güne yayınlanmış, en geniş kapsamlı bilimsel veri tabanlarının başında gelmektedir.

‘Pubmed Arama Medline’ veritabanı, sistemde yer alan kayıtlardan oluşan koleksiyonu tarama özelliğine sahip olmanın yanı sıra, 13 milyon’dan daha fazla atıfı içerdiği için de etkili bir biçimde tarama yapmak önemlidir.

MEDLINE tarafından bedava bir arayüz olarak sağlanan PubMed veritabanı, fen bilimlerine ait yayınlar kadar MEDLINE içindeki bibliyografik bilgilere erişimi de mümkün kılmaktadır. Bunun yanında bu arayüz Biyoteknoloji Ulusal Bilgi Merkezi (NCBI)’nin Entrez erişim sistemindekiler dahil, bütünleşik moleküler biyoloji veritabanlarına erişimi sağlamaktadır.

Pubmed bakım ve güncelleştirimleri haftalık olarak Birleşik Devletler’deki Ulusal Tıp Kütüphanesi (NLM) tarafından gerçekleştirilmektedir.

MEDLINE’ın nasıl çalıştığı anlamak için tarama sırasında gerçekleşen genel problemler vardır. Bu problemler bilinen bir çalışmanın aranmasından MEDLINE’ın kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verememesine kadar uzanmaktadır. Çevrimiçi ve CD-ROM MEDLINE kullanımlarında Ovid Teknolojisi (ovid)’den yararlanılmakta olup, ovid yazılımı tarama sırasında sonek (suffix) kullanımı ile kullanıcıların işini kolaylaştırmaktadır.


Medline içinde Türkçe – İngilizce bilimsel makale aramak için veri tabanını seçin:

 

Sayfa başına döküman (makale) sayısı :

Pubmed Türkçe Medline Arama

Bu sayfa Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit