Alkol sınırı hesabı ve Promil hesaplama

Alkol sınırı hesabı ve alkol promil hesaplama programını etkileyebilecek faktörler nelerdir?

Alkol sınırı hesabı ve Alkol promil hesaplama programı, kanınızdaki alkolün seviyesini ve alkol bağımlılığı belirtilerini hesaplamanızı anlık olarak sağlar. Alkol promil hesaplama programı, yalnızca kaba tahminleri hesaplamaya çalışır ve diğer birçok faktör BAC’yi (Kan Alkol Konsantrasyonunu) ve alkolün bir kişinin araç kullanma kabiliyeti üzerindeki etkisini etkileyebilir.

Düşük toleransı olan bir kişi, alkolden yasal sınırdan önemli ölçüde düşük bir seviyede olumsuz etkilenebilir.

Bazı reçeteli ilaçlar, diğer durumlarda karaciğerin alkolü almasını etkileyebilir.

Alkol promil hesaplama programı, gerçekte nadiren meydana gelen sabit bir içme oranını varsaymaktadır.

Pek çok insan yavaş yavaş başlar ve hızda bir değişiklik yapmadan zamanla daha hızlı bir şekilde içer.

Uzun bir süre boyunca yavaşça içiyorsanız ve içme süresinin bitimine yakın bir noktada içki içiyorsanız, kan alkol düzeyiniz (BAC) muhtemelen basit bir tahmin aracının önerebileceğinden çok daha yüksek olacaktır.

ÜLKEMİZDE YASAL ALKOL SINIRI:

Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde “yüzde elli alkollü olmak” diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle alkol promil hesaplama değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Kandaki alkol düzeyinin belirlenen alkol sınırına oranını tespit etmek alkol promil hesaplama için, promil ölçüm cihazı kullanılır.

Promil ölçer cihazı nasıl çalışır sorusunun cevabı da sitemde mevcut.

Alkol promil hesaplama işleminde alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulur. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkolün bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir. Ağırlığı hacme oranlamak matematiksel olarak çok mantıklı değilse de, karmaşık ve çok küçük sayılarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için tercih edilen bir ifade biçimidir.

Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 !) görülür. İnsan vücudu yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkolün bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.

Alkol sınırı hesabı ve Alkol promil hesaplama programı, kanınızdaki alkolün seviyesini ve alkol bağımlılığı belirtilerini hesaplamanızı anlık olarak sağlar.

Alkol düzeyini hesaplama ve Alkol – Kan oranları:

ÖLÇÜM DEĞERİ

Alkol Promil hesaplama
(miligram alkol/mililitre kan)

1 Litre kanda ne kadar alkol var

Hacim olarak kandaki alkol oranı*

0.2 Promil 20 mg /100 ml kan (20:100=0.2) 0.2 gram %0.025 (binde 0.25)
0.5 Promil 50 mg /100 ml kan (50:100=0.5) 0.5 gram % 0.063 (binde 0.63)
0.8 Promil 80 mg /100 ml kan (80:100=0.8) 0.8 gram % 0.1 (binde 1)
1 Promil 100 mg /100 ml kan (100:100=1) 1 gram % 0.13 (binde 1.3)
1.5 Promil 150 mg /100 ml kan (150:100=1.5) 1.5 gram % 0.19 (binde 1.9)
2 Promil 200 mg /100 ml kan (200:100=2) 2 gram % 0.25 (binde 2.5)
3 Promil 300 mg /100 ml kan (300:100=3) 3 gram % 0.38 (binde 3.8)
4 Promil 400 mg /100 ml kan (400:100=4) 4 gram % 0.5 (binde 5)
5 Promil 500 mg /100 ml kan (500:100=5) 5 gram % 0.6 (binde 6)
* 1 mililitre alkolün ağırlığı 0.789 gram, 1 gram alkolün hacmi 1.268 mililitredir

Alkol promil hesaplama değerinin davranışlar üzerindeki etkileri:

ÖLÇÜM DEĞERİ VÜCUT VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
0.2 Promil Ruh halinin değişmesi, vücut ısısında hafif bir yükselme, davranışlar üzerindeki kontrolün azalması
0.5 Promil Belirgin bir gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlaması. YASAL SINIR
0.8 Promil Koordinasyon, algı ve muhakemede belirgin bozulma, tepki zamanının, kendini kontrol etme becerisinin zarar görmesi
1 Promil Sarhoşluk belirtileri, muhtemel mahcup edici davranışlar, bir an neşeli bir an üzgün olmak gibi ruh halinde gidip gelmeler
1.5 Promil Ayakta durma, yürüme ve konuşmada güçlük çekme, denge ve koordinasyonun kaybedilmesi, belirgin olarak sarhoşluk hali
2 Promil Ağrı ve diğer fiziksel duyumların azalması, ağlama ve gülme arasında gidip gelmek gibi belirgin duygusal tutarsızlıklar
3 Promil Reflekslerin azalması, bilinçte bulanıklık, pek çok kişide bilinç kaybı

Yukarıdaki Bilgiler için Kaynak: trafik.gov.tr

Alkol sınırı hesabı ve Alkol promil hesaplama (Promil saatte ne kadar düşer?):

 

Alkol sınırı hesabı ve alkol promil hesaplama programı
Alkol sınırı hesabı ve alkol promil hesaplama programı

Alkol ve araba kullanma:

Alkol, karayolu trafiğinde en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Her yıl binlerce insan bu nedenle ölüyor.

Az miktarda alkol bile sürüş kabiliyeti üzerinde ölümcül bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle, araba, motosiklet veya bisikletle seyahat ederken basit bir kural geçerlidir: Alkol içmeyin!

Alkol promil hesaplama sonucunuz ne olursa olsun, alkollüyken araba kullanmayın!

Alkol sürüşünüzü nasıl etkiler?

Birçok kişi hala bir kadeh şarap veya iki şişe biradan sonra araba sürebileceklerini düşünüyor. Ancak bu izlenim aldatıcıdır. Çünkü vücutta alkol anestezik gibi davranır.

Mil başına 0,2 kadar az bir mesafeden, daha kötü görebilir ve daha az kolayca yönlendirebilirsiniz.

Mil başına 0,5 olduğunda, tepki verme yeteneği azalır, hızlar yanlış değerlendirilir ve risk alma isteği artar.

Mil başına yaklaşık 0.8’de, reaksiyon hızı önemli ölçüde yavaştır. Yorgunluk ve konsantrasyon sorunları ortaya çıkar. Risk çok artar!

Alkol nasıl parçalanır?

Alkol hücrelerimize zehir gibi etki eder. Deri, böbrekler ve akciğerler yoluyla alkolün sadece küçük bir kısmını salgılarız. Bu yüzden sarhoşlar genellikle içki gibi kokarlar.

Karaciğerimiz işin yüzde 90 ila 98’ini yapar. Karaciğer, hücrelerimizi ölmekten korumak için alkolü parçalar.

Alkol vücutta ne kadar hızlı parçalanır, alkol promil hesaplama neden önemlidir?

Bu genel anlamda cevaplanamaz. Akşamları herhangi bir zamanda kanınızda ne kadar alkol bulunduğunuz, şu ana kadar kaç alkollü içecek içtiğinize bağlı değildir. Ayrıca daha önce bir şeyler yemenize de bağlıdır. Yaşınız, kilonuz ve bedeniniz de önemli bir rol oynar.

Alkol sınırı hesabı (BAC) ve alkol promil hesaplama ile ilgili önemli noktalar:

1. Bir kişinin ağırlığı, alkolün vücuttaki dağılımını büyük ölçüde etkiler. Kişinin kilosu ne kadar azsa, alkolün kendini dağıtması için o kadar az yer kalır.

2. Genellikle erkekler kadınlardan daha fazla alkolle başa çıkabilirler. Bunun nedeni, kadınların genellikle daha küçük vücut ve daha fazla vücut yağına sahip olmaları ve toplam vücut su içeriğinin erkeklerden daha düşük olmasıdır. Ayrıca, kadının alkolü metabolize etme yeteneği, daha yüksek östrojen seviyeleri nedeniyle adet döngüsünden etkilenebilir. Bütün bunlar, bir erkekle aynı miktarda içiyor olsa bile, kadın sisteminde daha yüksek alkol konsantrasyonlarına katkıda bulunur.

3. Alkol bir depresandır. Herhangi bir yasadışı, reçeteli veya reçetesiz satılan ilaç alkolle reaksiyona girebilir ve zehirlenmeyi veya olumsuz etkileri artırabilir.

4. Mideniz alkolü doğrudan kan dolaşımınıza emer. Gıda, alkolün emilimini yavaşlatır.

5. Alkolü su veya meyve sularıyla seyreltmek, kan dolaşımınızdaki alkol hacmini azaltır. Alkol promil hesaplana sonuçlarını değiştirebilir. Sek alkol veya karbonatlı içeceklerle karıştırılmış alkol içmek emilimini hızlandırır.

6. Bir kişi saatte bir içkiden daha hızlı içerse, alkol vücutta kalır ve metabolize edilmesini bekler. Sonuç, artan zehirlenme seviyeleridir.

7. Bir kişinin BAC’si kişi bayılsa bile yükselmeye devam edebilir. Kişi içmeyi bıraktıktan sonra bile, mide ve bağırsakta alkol kan dolaşımına girmeye ve vücutta dolaşmaya devam eder.

8. Hızlı aşırı içki içmek özellikle tehlikelidir, çünkü mağdur bilinçsiz hale gelmeden veya diğer alkol zehirlenmesi belirtilerinin çoğunu göstermeden önce ölümcül bir doz alabilir.

9. Alkolü enerji içecekleriyle birleştirmek, insanlara azaltılmış alkol etkilerinin “hissini” verebilir, ancak BAC’yi değiştirmez (gerçekte olduğunuz kadar sarhoş olmayabilir). Alkol promil hesaplama sonucu değişmez.

10. İçmeyi zevkli ve daha az riskli bir deneyim haline getirmek istiyorsanız, daha az içmeniz, yavaş içmeniz ve BAC’nizi .06’nın altında tutmanız gerekir.

11. BAC’nizi yalnızca zaman düşürebilir. Kahve, soğuk duşlar ve blokun etrafında koşmak sizi uyanık, ıslak ve nefes nefese bırakacak, ancak hala sarhoş olacaksınız.

12. Tolerans, içmeye devam ettikten sonra, aynı etkiyi üretmek için artan miktarlarda alkolün gerekli olduğu anlamına gelen bir terimdir, gerçek BAC üzerinde bir etkiye sahip değildir.

Kişi alkol promil hesaplama sınırını aşıp sarhoş olduğunda, alkol duyusal bilgileri analiz etme yeteneğine müdahale ederek sarhoş olma belirtileriyle sonuçlanır:

. Azalan motor koordinasyonu ve dengesi
. Konuşma bozukluğu
. Bulanık görme
. Terlemek
. Yargı kaybı
. Donuk ağrı hissi
. Denge ve koordinasyon kaybı
. Mesafeyi ve yükseklikleri yargılama yeteneğinin kaybı
. Baş dönmesi

Alkol promil hesaplama sınırlarını aşmanın fiziksel etkileri:

. Alkol diüretiktir, idrarı aşırı derecede arttırır, bu da vücuttan sıvı kaybını hızlandırarak dehidrasyona neden olur. Akşamdan kalma, baş dönmesi, susuzluk, solgunluk ve titreme de dahil olmak üzere bir akşamdan kalmışlığın kötü semptomlarının çoğu dehidrasyondan kaynaklanır. Bir şişe su ile alkol içeren alternatif içecekler, dehidrasyonun etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

. İçen biri derin bir uykudaymış gibi görünse de, sağlıklı uyku olmayacaktır.

. Bir gecede beş veya daha fazla alkollü içecek tüketmek beyin ve vücut aktivitelerini üç güne kadar etkileyebilir.

. Art arda iki veya daha fazla gece alkollü içecek içen kişinin, beş güne kadar beyin ve vücut aktiviteleri etkilenebilir.

. Dikkat süresi içtikten sonra 48 saate kadar daha kısadır.

. Az miktarda alkolün (BAC .03) etkileri bile alkol bozukluğunun akut etkileri ortadan kalktıktan sonra önemli bir süre devam edebilir.

Alkol zehirlenmesinin belirtileri:

Kan alkol konsantrasyonu yaklaşık 0.2 olan herkes alkol zehirlenmesi geliştirme riski taşır.

Alkol promil hesaplama programı fikir vermek için yapılmıştır. Programa tamamen bağlı kalıp hayatınızı tehlikeye atmayın!

Bunun belirtileri şunları içerebilir:

* Bilinç kaybı
* Genişleyen öğrenciler
* Yüksek düzeyde karışıklık
* Ajitasyon ve agresiflik
* Kusma
* Kapaklı cilt
* Dışkı veya idrar tutamama
* Düzensiz bir kalp atışı
* Konvülsiyonlar
* Zorluk, yavaşlama veya gürültülü solunum
* Vücut ısısında düşüş

Alkol zehirlenmesi nasıl tedavi edilir?

Bir kişinin alkol zehirlenmesi geçirdiğinden şüpheleniliyorsa (alkol promil hesaplama progamı sonucu ne olursa olsun), uygun tıbbi tedaviye ihtiyaç duyacaktır.

Yapılacak en kötü şey, kişinin uykuya dalmasına izin vermektir.

Kendi akciğerlerine kusma riski vardır. Solunum hızları da tehlikeli derecede düşük bir seviyeye düşebilir.

Ayrıca, kazalara eğilimli olacakları için, onları yürümelerini sağlamak iyi bir fikir değildir.

Kahve içmelerini sağlamak da bir hata olabilir, çünkü bu kusma riskini artıracaktır.

Alkol zehirlenmesi için hastanede tedavi şiddete bağlı olacaktır. Bazen tek gereken dikkatli izleme ve oksijen tedavisidir. Bazen bireyin midesini pompalamak veya intravenöz sıvılar vermek gerekebilir .

Kan alkol promil hesaplama sonuçlarının Ülkeye göre sürüş sınırları

Bazı ülkelerde profesyonel sürücüler, deneyimsiz sürücüler veya ağır vasıta operatörleri için düşük kan alkolü sınırları uygulanabilir.

ÜLKE BAC (%) ÜLKE BAC (%)
Afganistan 0.00 Litvanya 0.04
Arnavutluk 0.05 Lüksemburg 0.05
Cezayir 0.02 Makao 0.05
Amerikan Samoası 0.08 Makedonya 0.05
Angora 0.06 Madagaskar 0.08
Anguilla Limit yok Malawi 0.08
Antigua ve Barbuda Limit yok Malezya 0.08
Arjantin 0.05 Maldivler 0.00
Ermenistan 0.04 Mali 0.03
Aruba 0.05 Malta 0.08
Avustralya 0.05 Manitoba 0.05
Avusturya 0.05 Mariana Adaları 0.08
Azerbeycan 0.00 Marşal Adaları Limit yok
Bahamalar 0.08 Martinik 0.05
Bahreyn 0.00 Moritanya 0.00
Bangladeş 0.00 Mauritius 0.05
Barbados 0.08 Mayotte 0.05
Belarus 0.03 Meksika 0.08
Belçika 0.05 Mikronezya 0.05
Belize 0.08 Midway Adaları 0.08
Benin 0.05 Buğdan 0.03
Bermuda 0.08 Monako 0.05
Butan 0.08 Moğolistan 0.05
Bolivya Limit yok Karadağ 0.05
Bosna Hersek 0.03 Montserrat 0.08
Botsvana 0.08 Fas 0.06
Bouvet Adası 0.02 Mozambik 0.06
Brezilya 0.02 Namibya 0.08
İngiliz Virgin Adaları 0.08 Nauru ?
Brunei 0.08 Navassa Adası 0.08
Bulgaristan 0.05 Nepal 0.00
Burkina Faso Limit yok Hollanda 0.05
Myanmar ? Hollanda Antilleri 0.05
Burundi Limit yok Yeni Kaledonya 0.05
Kamboçya 0.05 Yeni Zelanda 0.05
Kamerun 0.08 Nikaragua 0.05
Kanada 0.05 Nijer 0.08
Yeşil Burun Adaları 0.08 Nijerya 0.05
Cayman Adaları 0.10 Niue 0.08
Çad 0.05 Norfolk Adası 0.05
Şili 0.03 Kuzey Kore 0.05
Çin 0.02 Norveç 0.02
Noel Adası 0.05 Umman 0.08
Cocos (Keeling) Adaları 0.05 Pakistan 0.00
Kolombiya 0.04 Palau 0.10
Komorlar 0.00 Panama 0.00
Cook Adaları 0.08 Papua Yeni Gine 0.08
Kosta Rika 0.05 Paraguay 0.08
Fildişi Sahili 0.08 Peru 0.05
Hırvatistan 0.05 Filipinler 0.05
Küba 0.05 Pitcairn Adaları 0.08
Kıbrıs 0.05 Polonya 0.02
Çek Cumhuriyeti 0.00 Portekiz 0.05
Kongo Demokratik Cumhuriyeti 0.01 Porto Riko 0.08
Danimarka 0.05 Katar 0.00
Cibuti ? birleşme 0.05
Dominik Cumhuriyeti 0.05 Romanya 0.00
Doğu Timor 0.05 Rusya 0.00
Ekvador 0.03 Ruanda 0.08
Mısır 0.05 Saint Barthelemy 0.05
Kurtarıcı 0.05 Saint Helena 0.08
İngiltere 0.08 Saint Kitts ve Nevis 0.08
Ekvator Ginesi 0.15 Saint Lucia 0.08
Eritre 0.05 Aziz Martin 0.05
Estonya 0.02 Saint Pierre ve Miquelon 0.05
Etiyopya 0.08 Saint Vincent 0.08
Falkland adaları 0.08 Samoa 0.04
Faroe Adaları 0.05 San Marino 0.05
Fiji 0.08 Sadece Thomas ve Prens 0.05
Finlandiya 0.05 Suudi Arabistan 0.00
Fransa 0.05 İskoçya 0.05
Fransız Guyanası 0.05 Senegal 0.00
Fransız Polinezyası 0.05 Sırbistan 0.03
Gabon 0.08 Seyşeller 0.08
Gambiya Limit yok Sierra Leone 0.08
Gürcistan 0.02 Singapur 0.08
Almanya 0.05 Slovakya 0.00
Gana 0.08 Slovenya 0.05
Cebelitarık 0.05 Solomon Adaları 0.05
Yunanistan 0.05 Somali Limit yok
Grönland 0.05 Güney Afrika 0.05
Grenada Limit yok Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları 0.08
Guadeloupe 0.05 Güney Kore 0.05
Guam 0.08 ispanya 0.05
Guatemala Limit yok Sri Lanka 0.08
bir tür inek 0.08 Sudan 0.00
Gine 0.08 Surinam 0.05
Gine-Bissau 0.15 Svaziland 0.05
Guyana 0.08 İsveç 0.02
Haiti ? İsviçre 0.05
Hollanda 0.05 Suriye 0.05
Honduras 0.07 Tayvan 0.05
Hong Kong 0.05 Tacikistan 0.03
Macaristan 0.00 Tanzanya 0.08
İzlanda 0.05 Tayland 0.05
Hindistan 0.03 Kongo Limit yok
Endonezya 0.00 Gitmek Limit yok
İran 0.00 Tokelau 0.08
Irak 0.08 Tonga 0.03
İrlanda 0.05 Trinidad ve Tobago 0.08
Man Adası 0.08 Tunus 0.05
İsrail 0.05

Türkiye

0.05
İtalya 0.05 Türkmenistan 0.00
Jamaika 0.08 Turks ve Caicos Adaları 0.08
Japonya 0.03 Tuvalu 0.08
Jersey 0.08 Uganda 0.08
Ürdün 0.05 Ukrayna 0.02
Kazakistan 0.00 Birleşik Arap Emirlikleri 0.00
Kenya Limit yok Amerika Birleşik Devletleri 0.08
Kiribati 0.08 Uruguay 0.03
Kosova 0.05 Özbekistan 0.00
Kuveyt 0.00 Vanuatu Limit yok
Kırgızistan 0.05 Venezuela 0.08
Laos 0.08 Vietnam 0.00
Letonya 0.05 Virgin Adaları 0.08
Lübnan 0.08 Wallis ve Futuna 0.05
lesotho 0.08 Yemen 0.00
Liberya 0.05 Yugoslavya 0.05
Libya 0.00 Zambiya 0.08
Lihtenştayn 0.08 Zimbabve 0.08

Hangi içki kaç promil? Alkol oranı ve Alkol promil hesaplama:

Hangi içki kaç promil olduğunu merak ediyorsanız cevabı aşağıdaki tabloda:

İçki Türü Hacim Alkol Yüzdesi Alkol Derecesi
Bira 12 oz 5 10
Malt Likörü 8 – 9 oz 7 14
Şarap Kadehi 5 oz 12 24
Karışık Shot İçki 1.5 oz 40 80

Alkol

Detay

Alkol Yüzdesi

Alkol Derecesi

Bira Pilsner 3 – 6 6 – 12
Bira Lager 4 – 5 8 – 10
Bira Porter 4 – 5 8 – 10
Bira Brown Ale 4 – 6 8 – 12
Bira India Pale Ale 6 – 7 12 – 14
Bira Stout 5 – 10 10 – 20
Mix Cider 4 – 8 8 – 16
Mix Alcohol pops 3 – 7 6 – 14
Mix Wine Coolers & Breezers 4 – 7 8 – 14
Şarap Sparkling wine 8 – 12 16 – 24
Şarap Table wine 9 – 14 18 – 28
Şarap Restina 10 – 11 20 – 22
Şarap Dry White 10 – 12 20 – 24
Şarap Cabernet 11 – 14 22 – 28
Şarap Barley 11 – 15 22 – 30

Alkol

Detay

Alkol Yüzdesi

Alkol Derecesi

Takviyeli Şarap Sherry 17 – 22 34 – 44
Takviyeli Şarap Marsala 15 – 17 30 – 34
Takviyeli Şarap Madeira 15 – 18 30 – 36
Takviyeli Şarap Vermouth 15 – 18 30 – 36
Takviyeli Şarap Port 16 – 20 32 – 40
Takviyeli Şarap Bum 15 – 20 30 – 40
Karışık İçki Hafif Likörler 15 – 25 30 – 50
Karışık İçki Vodka 35 – 50 70 – 100
Karışık İçki Rum 37.5 – 57 75 – 114
Karışık İçki Whiskey 40 – 53.3 80 – 106.6
Karışık İçki Gin 37.5 75
Karışık İçki Tequila 40 – 50 80 – 100
Karışık İçki Sake 14 – 16 28 – 32
Karışık İçki Bourbon 51 – 79 102 – 178
Karışık İçki Brandy 40 – 45 80 – 90
Karışık İçki Cask Strength Wiskey 60 120
Karışık İçki Absinthe 55 – 90 110 – 180
Karışık İçki German Schnapps 40 – 53.3 80 – 106.6
Karışık İçki Everclear 75 – 95 150 – 190
Karışık İçki Neutral Grain 95 190
Karışık İçki Rectified Spirits 96 192
Karışık İçki Absolute Alcohol 96 – 98 192 – 196

YASAL UYARI:

Alkol promil hesaplama programı yalnızca eğitim amaçlıdır. Alkol promil hesaplama programı ve ondan elde edilen bilgiler, doktorunuzun veya sağlık uzmanınızın tıbbi tavsiyelerinin yerini almayı amaçlamaz ve bunlara güvenilmemelidir; Alkol promil hesaplama programı veya ondan oluşturulan bilgiler yasal tavsiye teşkil etmez. Hukuki sorularınız için belirli bir tıbbi durum ve hukuk müşaviri hakkında bilgi almak için lütfen doktorunuza danışın.

Farklı kişilerin alkol tüketimiyle ilgili sayısız faktör ve karmaşıklık nedeniyle % 100 doğru olan kan alkol promil hesaplama programı yoktur. Alkol promil hesaplama sonuçları; cinsiyet, vücut ağırlığı ve tüketilen alkol miktarına ek olarak, herhangi bir kişinin kan alkol içeriği; o kişinin metabolizmasından, sağlık sorunlarından, alınan ilaçlardan, alkol tüketimi öyküsü ve diğer faktörlerin yanı sıra alkol tüketimi öncesinde veya sırasında tüketilen yiyecek ve alkolsüz içeceklerin miktarından etkilenebilir. Yapılabilecek en iyi şey, bilinen girdilere dayanarak kabaca alkol promil hesaplama tahminidir.

Her şeyden önce: İçiyorsan, lütfen araba kullanmayan birine izin ver!

 

Referanslar:

1. National Highway Traffic Safety Administration. Traffic Safety Facts 2016 data: alcohol-impaired driving. U.S. Department of Transportation, Washington, DC; 2017

2. Blincoe LJ, Miller TR, Zaloshnja E, Lawrence BA. National Highway Traffic Safety Administration. The economic and societal impact of motor vehicle crashes, 2010. (Revised). U.S. Department of Transportation, Washington, DC; 2015.

3. Federal Bureau of Investigation (FBI). Department of Justice (US). Crime in the United States 2016: Uniform Crime Reports. Washington (DC): FBI; 2017.

4. Compton RP, Berning A. National Highway Traffic Safety Administration. Traffic Safety Facts Research Note: drugs and alcohol crash risk. U.S. Department of Transportation, Washington, DC; 2015

Berning A, Compton R, Wochinger K. National Highway Traffic Safety Administration. Results of the 2013–2014 national roadside survey of alcohol and drug use by drivers. U.S. Department of Transportation. Washington, DC; 2015.

5. Vücut yüzey alanı hesaplama programı

6. Vücut yağ yüzdesi hesaplama

7. Sağlıklı yaşamın sırları » Özel Yazı

 

Alkol sınırı hesabı ve Promil hesaplama
Alkol sınırı hesabı ve Alkol promil hesaplama