Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Programı

Kilo vermeye veya obezite tedavisi yapmaya çalışıyorsanız; günlük kalori ihtiyacı hesaplama programı size yardımcı olacaktır! Kalori terimi, iki enerji birimi için yaygın olarak kullanılır.

Küçük kalori veya gram kalori (sembol: cal) bir gram suyun sıcaklığını bir santigrat derece yükseltmek için gereken yaklaşık enerji miktarıdır. Büyük kalori, kilogram kalorisi, diyet kalorisi, beslenme uzmanının kalorisi veya gıda kalorisi (sembol: Cal, eşde: kcal), bir kilogram suyun sıcaklığını bir santigrat derece yükseltmek için gereken enerji miktarıdır.

Böylece, büyük kalori, 1000 küçük kaloriye veya bir kilokaloriye eşittir (sembol: kcal). Uluslararası Birimler Sisteminde, joule olarak adlandırılır. Bir küçük kalori, yaklaşık 4.2 joule’dir (1 büyük kalori veya kilokalori bu nedenle yaklaşık 4.2 kilojoule sahiptir).

Kalorileri joule dönüştürmek için kullanılan faktörler; gram başına veya kilogram başına joule cinsinden spesifik ısı kapasitesi ifadelerine sayısal olarak eşdeğerdir. Dönüşüm faktörü, kabul edilen tanıma bağlıdır.

Günlük kalori hesaplama programı sonuçları; bazal metabolizma hızınızı (BMR), yetişkin kadınlarda ve erkeklerde günlük kalori, karbonhidrat, protein ve yağ miktarını kalori ve gram / gün cinsinden sağlar.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Programı Kullanımı:

+ Mevcut kilonuzu korumak için gereken kalori.

+ Haftada belli miktarda kilo vermek için gereken kalori.

+ Haftada belli miktarda kilo almak için gereken kalori.

Kilo vermek için; haftada kaybetmek istediğiniz her pound için, günde 500 kalori.

Kilo almak için; haftada kazanmak istediğiniz her pound için günde 500 kalori eklenir.

NOT:

+ Toplam kalori seviyesinin, 1200 kalorinin altında olması tavsiye edilmez ve haftada 2 kilo’dan fazla kilo kaybı önerilmez.

+ Haftada 1 pound kilo vermek ve daha dengeli bir yaklaşım için aktivitenizi arttırın.

+ Kalori alımını, günde 250 kalori  azaltın ve diğer 250 kaloriyi harcamak için egzersiz yapın.

+ Bu yaklaşım metabolizma hızınızın düşmesini önler ve yağsız kas kütlesini arttırır.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Programı:

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Programı