Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Ücretsiz bazal metabolizma hızı hesaplama aracıyla vücudunuzun temel enerji ihtiyacını hızlı ve doğru bir şekilde hesaplayın. Sağlıklı yaşamın anahtarı olan doğru beslenme için ilk adımı atın. Hemen hesaplayın!

Bu program ile yatakta istirahat ederken ve hiçbir şey yapmadan yatarken harcadığınız kalori miktarını hesaplayabilirsiniz!

Bazal metabolizma hızı hesaplama (BMR = BMH) nedir?

 • Bazal metabolizma hızı, vücudun dinlenme halindeyken harcadığı enerji miktarı olarak tanımlanabilir.
 • Fiziksel ve ruhsal anlamda tamamıyla rahatlamış ve yaklaşık 12 saatlik açlık durumunda olan bir insanın; nefes almak, kalp atışı, kan dolaşımı ve vücut sıcaklığının belirli bir düzeyde tutulmasını sağlamak gibi hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu enerji miktarıdır.

Bazal metabolizma hızı hesaplama nasıl yapılır?

 • Bazal metabolizma hızı (BMH) aşağıdaki Harris – Benedict formülü ile bulunur.
 • Kadınlar için BMH = 655,1 + (9,56 x kg cinsinden ağırlık) + (1,85 x cm cinsinden boy) – (4,68 x yaş)
 • Erkekler için BMH = 66,5 + (13,75 x kg cinsinden ağırlık) + (5,03 x cm cinsinden boy) – (6,75 x yaş)

Bazal metabolizma nasıl hızlandırılır?

 • Vücut ağırlığını ideal aralıkta tutarak, günde ortalama 8 – 10 bardak su içerek, düzenli yürüyüş veya egzersiz yaparak, aşırı yağlı ve tuzlu besin tüketiminden kaçınarak metabolizma hızı yükseltilebilir.

BMH Yaşla ve Yağsız Vücut Kitle Kaybı ile Düşüyor!

 • Artan kas kütlesi, BMH’yi arttırır.
 • Kardiyovasküler egzersizin bir ürünü olan aerobik kondisyon düzeyinin, daha önce bazal veya dinlenme metabolik hızı (RMR) üzerinde etkili olduğu düşünüldüğü halde, 1990’larda, yağsız vücut kütlesi ayarlandığı zaman BMR ile korelasyon göstermediği gösterilmiştir. Ancak yeni araştırmalar, aerobik egzersizin istirahat enerji tüketimini arttırdığını öne sürmüştür.
 • Hastalık, daha önce tüketilen yiyecek ve içecekler, çevresel sıcaklık ve stres seviyeleri, birinin toplam tüketimini ve aynı zamanda BMH’yi de etkileyebilir.

BMH, bir kişi uyanıkken ancak tamamen dinlendiğinde, çok kısıtlayıcı koşullar altında ölçülür.

Doğru bir BMH ölçümü, kişinin sempatik sinir sisteminin uyarılmamasını gerektirir. Daha az katı koşullar altında kullanılan daha yaygın ve yakından ilişkili bir ölçüm, dinlenme metabolik hızı (RMR).

BMH Gerçekleri:

 • 1992 ve 1997’de yayınlanan çalışmalar; bir bireyin aerobik kondisyon düzeyinin, istirahat metabolizması seviyesi ile bir korelasyonu olmadığını göstermektedir.
 • Her iki çalışmada da, aerobik kondisyon düzeylerinin istirahat metabolik hızı için yağsız kütlenin öngörücü gücünü artırmadığı tespit edildi.
 • Bazı çalışmalar; günde en az 20 ila 25 dakikalık kardiyovasküler egzersizin, glikojen ve diğer yakıtların geri kazanılması için gerekli olan kas metabolizmasındaki artışın yanı sıra, geçici bazal metabolizma hızını % 10 civarında artırabileceğini göstermektedir.

Bazal metabolizma hızı hesaplama programı:

 

Referanslar:

 1. Basal metabolic rate
 2. BMR Calculator
 3. Vücut yüzey alanı hesaplama programı
 4. Vücut yağ oranı hesaplama
 5. ideal kilo hesaplama, Vücut kitle indeksi

 

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama
Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama