Kan Grubu Hesaplama

Anne babanın grubuna göre doğacak çocuğun kan grubu hesaplama programı ile doğacak bebeğinizin kan grubunu hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz! Doğmamış bebeğinizin kan grubunu bilmek ister misiniz? Kan grubu hesap makinemiz keşfetmenize yardımcı olabilir!

Kan Grubu Hesaplama

 • Kan grupları, 20. yüzyılda Karl Landsteiner’ın kırmızı hücrelerin (RBC) yüzeylerinde daha sonra grupları oluşturmak için kullanılan belirli maddeler olduğunu gözlemlediği keşfedildi. İnsanlarda iki önemli kangrubu sınıflandırması ABO ve Rh sistemleridir. ABO sisteminin dört ana grubu vardır – A, B, AB ve O.
 • A grubu A antijenine, B grubu B antijenine sahiptir ve O’nun yüzeyinde antijen yoktur. Bu grupların her biri Rh pozitif (D) veya Rh negatiftir, yani toplamda sekiz ana grup vardır. Bu sistemlerin her ikisi de, tıbbi nedenlerle, özellikle kanın nakilleri için gereklidir.

ABO kan grubu sistemi:

ABO geni bu kanın gruplama sistemini belirler. Dört grup – A, B, AB ve O, çocuk bir veya daha fazla allelden (A, B veya O) miras kaldığında gelişir. A ve B allelleri birlikte kabul edilirken O, sessiz alel olarak kabul edilir. Her ebeveyn çocuğa iki ABO alellerinden birini verir İşte tam da bu sebeple doğacak bebeğin kan grubunu hesaplama önem kazanıyor.

Rhesus kan grubu sistemi:

 • En popüler ikinci ve aynı zamanda 1940 yılında Landsteiner ve Weiner tarafından keşfedilen karmaşık türlerden biridir. İnsan kanındaki al yanaklı maymunlarla yapılan araştırma, pozitif (+) veya negatif (-) olabilen Rh faktörüne yol açtı. Bu gruplama sistemi ile sekiz grup oluşturuldu.
 • Rh pozitif (Rh +) genotipi, Rh negatif (Rh-) genini maskeler. Dolayısıyla bir Rh + grubunuz olsa bile, bir Rh genine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, her iki ebeveynin de Rh + geni olduğunda, çocuğun Rh- tipine sahip olması mümkündür.

Çocuğun her iki ebeveynden de farklı kan grubu olabilir mi?

Evet, çocuğun ebeveynlerinden farklı bir grubu olabilir. Örneğin, AB ve O grubu olan ebeveynler çocuklarına ebeveynlerinin gruplarından farklı olan A veya B tiplerini verebilir.

Hangi ebeveyn çocuğun kan türünü belirler?

 • Çocuğun kanının grubu, her iki ebeveynin de grubuna bağlıdır. Her biyolojik ebeveyn, çocuğun grubunu oluşturmak için iki alellerinden birini bağışlar. Bu nedenle çocuğun grubu, ebeveynlerin taşıdığı alellere bağlıdır.
 • Örneğin, annede AO varsa ve babasındaBO varsa, çocuk kangruplarından herhangi biriyle sonuçlanabilir: A (% 25), B (% 25), AB (% 25) veya O (% 50).

Kan grubu hesaplama ve kişiliğiniz:

Efsaneye göre kanınızın grubu, kişiliği anlatıyor. Japonya’da, grupların kişilik özelliklerinden – mizaçtan uyumluluğa, ne tür bir sevgili olduğunuza, ne tür yiyecekler yemeniz gerektiğini belirlediğine inanılıyor.

Örneğin:

 • A grubu tipi, sakin ve güvenilirdir;
 • B grubu tipi, yaratıcı ve heyecan vericidir;
 • AB grubu tipi, düşünceli ve duygusaldır;
 • O grubu tipi, kendinden emin bir liderdir.

Çocuğun kan grubunu hesaplama sonrası diyet planı:

Kanınızın grubu için doğru beslenme diyeti, insanları belirli yiyecekleri yemeye teşvik eder ve A, B, AB veya O türlerine göre diğerlerinden uzak tutar.

Bebeğin kan grubu hesaplamanın formülü ile bağlantılı olarak diyet olayını şöyle özetleyebiliriz:

 • A grubu diyeti – Vejeteryan diyetlerde, “daha ​​yerleşmiş ve daha az savaşçı çiftçi atalarının mirası”. A tipi diyet; soya proteinleri, tahıllar ve organik sebzeler içerir ve hafif egzersizi teşvik eder.
 • B grubu diyeti – Göçebe tipli B grubu, toleranslı bir sindirim sistemine sahiptir ve az yağlı süt, et ve ürünlerin tadını çıkarabilir, ancak diğer şeylerin yanı sıra buğday, mısır ve mercimeklerden uzak durması gerektiğini söylenir. B tipi iseniz, orta derecede egzersiz yapmanız önerilir.
 • 0 grubu diyeti – Sindirim sisteminiz eski zamanların hafızasını koruyor, D’Adamo diyor ki, metabolizmanız yağsız et, kümes hayvanları ve balıklardan faydalanacak. Tahılları, ekmekleri ve baklagilleri kısıtlamanız ve kuvvetli bir egzersizin keyfini çıkarmanız tavsiye edilir.
 • AB grubu diyeti – Hassas bir sindirim sistemine sahiptir ve tavuk, sığır eti ve domuz eti yemekten kaçınmalıdır, ancak deniz ürünleri, tofu, süt ürünleri ve çoğu ürünün tadını çıkarmalıdır. AB’ler için uygunluk rejimi sakinleştirici egzersizlerdir.

Doğacak çocuğun kan grubu hesaplama ile ilgili bilgiler:

 • Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği (International Society of Blood Transfusion – ISBT) tarafından toplam 35 insan kan grubu sistemi tanınmaktadır.
 • Paketlenmiş kırmızı hücrelerin (eritrosit) transfüzyonu ile ilgili olarak, tip O Rh negatif kanı olan bireylere genellikle evrensel bağışçı denir ve AB AB Rh pozitif kanı olanlara evrensel alıcılar denir.
 • Birçok hamile kadın, kendilerinden farklı, sorun olmayan gruptan olan bir fetüs taşımaktadır.
 • Japonya’daki popüler bir inanç, bir kişinin ABO türünün kişiliğini, karakterini ve diğerleriyle uyumluluğunu belirlediğine inanıyor.
 • Vücudunuz dört ila altı litre kanı taşırız. Her yıl yaklaşık 5 milyon Amerikalı transfüzyona ihtiyaç duyuyor.
 • Yanlış ABO grubundan kanı almak hayatı tehdit edebilir. İngiltere nüfusunun neredeyse yarısında (% 48) 0 grubu vardır, bu da onu en yaygın grup yapar.

Hangi kan grubu kimden kan alır, kime kan verir?

Kan Grubu Verebileceği Kan Grupları Alabileceği Kan Grupları
A+ A+ AB+ A+ A- O+ O-
O+ O+ A+ B+ AB+ O+ O-
B+ B+ AB+ B+ B- O+ O-
AB+ AB+ Herkes
A- A+ A- AB+ AB- A- O-
O- Herkes O-
B- B+ B- AB+ AB- B- O-
AB- AB+ AB- AB- A- B- O-

Ben hangi kan grubuyum, bunu bebeğin kan grubunu hesaplama formülünde nasıl kullanırım?

Dört ana kan grubu vardır: A, B, AB ve 0. Her biri kanın kırmızı hücrelerinin zarında farklı antijenler (karbonhidratlar veya proteinler gibi) içerir. Bu antijenlerin varlığına veya yokluğuna ve ayrıca plazmadaki spesifik antikorların varlığına bağlı olarak, kanınızın hangi gruba ait olduğunu bulmak mümkündür.

Kan grubu genetik olarak belirlenir – her kişi onu ebeveynlerinden miras alır.

Tek bir gen tarafından kontrol edildiğinden, her insanın kan gruplarını tanımlayan iki aleli vardır:

 • Grup A : AA veya A0
 • Grup B : BB veya B0
 • Grup AB : allel AB
 • Grup 0 : aleller 00

A ve B alelleri baskındır ve alel 0 resesiftir. Bu, sadece 00 aleli olan kişilerin grubu 0’a sahip olabileceği anlamına gelir.

Hesap makinemiz kanı iki gruba ayıran ek bir sınıflandırmayı dikkate alır: Rh + ve Rh-. Ayrıca belirli bir antijenin varlığını veya yokluğunu tanımlar – bu durumda Rh (D) antijeni. Negatif alel resesiftir, yani kan grubu Rh- olan iki ebeveynin her zaman Rh-kanı olan çocukları olacaktır.

Rh pozitif insanların popülasyonu değişiyor mu?

Rh-pozitif olan insan sayısı nüfusa göre değişir . Beyaz Avrupalılar arasında, nüfusun yaklaşık % 16’sında Rh-negatif kan tipleri olacaktır (ve% 84’ü Rh-pozitif olacaktır). Dünyanın diğer popülasyonlarında, Rh negatif tiplerinin sıklığı çok daha düşük olacaktır; Afrikalılarda, 10.000’de sadece 9 kişi Rh negatif olacak ve dünyanın Afrikalı olmayan, Avrupa dışı bölümünde 10.000’de sadece 1 kişi Rh negatif olacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, genel nüfusun yaklaşık% 15’i Rh negatiftir; Avrupalı ​​Amerikalıların neredeyse % 20’si Rh negatiftir (çünkü birçok Amerikalı batı Avrupa soyuna sahiptir) ve Afrikalı Amerikalıların yaklaşık % 5-10’u Rh negatiftir (Avrupa genlerinin Afrikalı-Amerikalı nüfusa akışı nedeniyle). Asyalıların ve Yerli Amerikalıların % 1’inden daha azı Rh negatiftir.

Doğacak çocuğun kan grubu hesaplama programı:

 

Kan grubu hesaplama programı için feragatname:

Çocuk kan grubu hesaplama teorik prensiplere dayanmaktadır. Bilgiler ailenizin gruplaması hakkında herhangi bir sonuç çıkarmak için kullanılmamalıdır. Burada hesaplanan kangrubunun ve bebeğin gerçek grubunun aynı olmaması ihtimali vardır. Bu nedenle, kan grubu kalıtımını belirlemek için sadece hesap makinesine güvenmek yerine bebeğin grubunu bir sağlık uzmanı ile kontrol etmenizi öneririz.

 

Referanslar:

 1. Doğacak çocuğun kan grubunu hesaplama programı
 2. Bebeğim ne zaman doğacak?
 3. Hafta hafta gebelik haftası hesaplama
 4. Takvim yöntemine göre hamilelikten korunma
 5. Adet takvimine göre hamile kalma
 6. Birth Control: Rhythm Method (Fertility Awareness)
 7. Gebelikte kalori ihtiyacı hesaplama, kilo alımı
 8. Kan nedir? Kanın yapısı, Kan grupları!
 9. Kan Kaybı & Transfüzyon Hesaplama
 10. Blood type
 11. PubMed’de Kan Grubu Sistemleri: Kan Grubu Sistemleri

 

Kan Grubu Hesaplama
Kan Grubu Hesaplama