Sünnet ne zaman yapılmalı?

Sayfayı paylaş!

Sünnet için uygun yaş nedir, sünnet ne zaman yapılmalı?

Sünnet ne zaman yapılmalı sorusunun cevabı olarak, sünnet için uygun yaşın hangi dönem olduğu noktasında henüz tüm dünyada kabul görmüş olan kesin bir fikir birliği bulunmamaktadır.

Dünya üzerinde sünneti, doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde yapan klinikler olmakla birlikte, kimi merkezlerde ise yaşa bakılmaksızın herhangi bir zamanda yapılabilmektedir.

Son yıllarda moda bir cerrahi işlem haline gelen ve sıkça çocuk cerrahisine kliniklerine başvuru nedeni olan “yeni doğan dönemi” (doğumu takip eden ilk 4-6 hafta içinde); bebeklerde yara iyileşmesinin çabuk olması, sünnetten sonra bakımın büyük yaştaki çocuklara oranla daha kolay olması ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir.

Çocuk psikiyatristlerince sünnet ne zaman yapılmalı sorusuna katkı amaçlı olarak, çocuğun 3 yaşını doldurduğu andan 5 yaşını doldurduğu döneme kadarki süreçte, ruhsal gelişim aşamaları değerlendirildiğinde; cinsel organını keşfetme çabası olması nedeniyle (fallik dönem) ileride psikolojik sorunlara yol açabildiği düşünülmektedir.

Ancak çocuk başka bir cerrahi işlem nedeniyle genel anestezi alacaksa veya sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, penis başı derisi sık sık iltihaplanıyorsa, bu durumda sünnetin yapılması elbette düşünülebilir. Tüm bu kriterler, yan yana konularak o çocuk için ideal sünnet yaşı ne olduğuna çocuk cerrahı ve aile birlikte karar verebilir. Aslında tıpta genel kurallardan biri de budur. Hastalık yoktur, hasta vardır. Bazı durumlarda genel cerrahi ve tıbbi tedavi protokolleri uygulanırken, hastanın durumuna göre kısmı veya tam değişiklikler yapmak gerekebilir.

Sünnet ne zaman yapılmalı sorusundan önce, çok sık gündeme gelmeyen ama aslında zamanlamadan daha önemli olan ve mutlaka öncelikli olarak sorulması gereken en önemli soru hep gözden kaçmaktadır.

Sünnet kim tarafından yapılmalı?

Sünnet ameliyatı, gelişigüzel şartlarda, sağlıksız koşullarda, çar çabuk hızlıca yapılabilecek, önemsiz bir cerrahi işlem ASLA değildir. Sünnet konusunda uzman olan ve bu ameliyatı mutlaka yapması gereken kişi; Çocuk Cerrahisi Uzmanı‘dır. Bu işlem, en az bir apandisit ameliyatı, göbek fıtığı veya kasık fıtığı ameliyatı kadar önemli, özenle ve usta ellerde yapılması gereken bir ameliyattır. Buna mutlaka önem vermenizi ve asla rastgele tam bir eğitimi olmayan, herhangi bir şekilde istenmeyen bir sorun ile karşılaşıldığında müdahele edebilecek cerrahi görgü ve bilgiye sahip olmayan kişilere bu ameliyatı yaptırmayınız.

Çocuk cerrahisi uzmanı tarafından tıbbi ve cerrahi tedavisi yapılması gereken hastalıklarla ilgili ayrıca detaylı bir yazı sitemde mevcuttur. Nasıl ki bacağımız kırıldığında kardiyoloji uzmanına gitmiyorsak, sünnet işlemi için de işin uzmanı olan Çocuk Cerrahı tercih edilmelidir!

Sünnetin yapılması; penis kanseri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da koruyucu öneme sahiptir.

Yenidoğan dönemindeki bebeklerde cerrahi sünnetler lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılabilmektedir. Bu durumda, hastaya ameliyathane koşullarında genel anestezi uygulaması yapmaya gerek olmayacaktır. Tabiki anestezi öncesi hazırlıklar ve anesteziye bağlı olarak gelişebilecek komplikasyon dediğimiz istenmeyen hadiseler de ekarte edilmiş olabilecektir.

6 ay ve üzerindeki yaş grubunda ise genel anestezi ile sünnetin yapılmasının uygun olduğunu düşünmekteyim. (Burada verilen genel anestezi esnasında, hasta entübe edilmemekte, maske ile anestezi verilmekte ve ek olarak lokal anestezi de yapılmaktadır.)

Son dönemde sünnet ne zaman yapılmalı sorusunun cevabı olarak, sünnetin en sık yapıldığı yaş döneminin 6 ay – 2 yaş sonu arası dönem olduğunu görmekteyiz.

Sünnetin uygulanma zamanı konusunda, dünyada tam olarak görüş birliğinin sağlanmış olmadığını da belirtmek isterim.

İnternet sitemde sünnet ile ilgili  çok sayıda bilgilendirme yazısı ve makale mevcuttur. İlave olarak ulusal medya ve basın kuruluşlarında konuyla ilgili yayınlanmış olan haber ve röportajları da paylaştım. Dilerseniz bu yazıları okuyabilirsiniz. Bunun yanında cerrahi sünnet tekniklerinin detaylı açıklamalarını, tüm yaşlarda yapılan sünnetin faydasının neler olduğu, sünnete hazırlık ve sünnet sonrası bakım konularında da detaylı makaleler bulabilirsiniz.

 

Referanslar:

1. Circumcision

2. Circumcision Basics

3. Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

4. Sünnet ne zaman yapılmalı?

5. Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

6. Sünnet olan bebek bakımı

7. Sünnet hazırlıkları nelerdir?

8. Sünnet nasıl yapılır?

9. Sünnet nedir, nasıl yapılır?

10. Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

11. Gömük penis nedir, tedavisi nasıldır?

 

Sünnet ne zaman yapılmalı?
Sünnet ne zaman yapılmalı?
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208