Sünnet olan bebek bakımı

Sayfayı paylaş!

Sünnet olan bebek bakımının temel prensibi, 6 – 8 saat içinde bölgesel uyuşturmanın etkisi geçer, bebeğiniz hafif şiddette ağrı hissedebilir. Doktorunuz ameliyat öncesinde veya hemen sonrasında, sünnete hazırlık ve sünnet sonrası bakım konusunda dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili detaylı bilgi verecektir.

Sünnet olan bebek bakımı nasıl yapılır, sünnet sonrası sorunlar nelerdir?

Ameliyat sonrasında çocuğunuz en geç 12 saat içinde idrarını yapar. Bu esnada çok hafif yanma olabilir. Böyle bir sorun yaşandığında, reçete ettiğimiz ağrı kesicinin verilmesi ve göbeğin alt kısmına ılık havlu konması yeterlidir.

Sünnet olan bebek bakımında, lokal anestezi uygulamasına bağlı olarak, küçük morluklar, penis başında hafif şişlik ve kızarıklık olabilir ki bunların tamamı normal olup, ilerleyen günlerde tamamen kaybolurlar. Hareket kısıtlama ve kıyafet konusunda özenli davranılmazsa, kızarık ve şişlikler fazla olabilir. Bu sorunlar pek önemli değildir ve iyileşmeyi birkaç gün geciktirebilir.

Ameliyattan sonra nadiren kanlı sızıntı olabilirse de bu önemsizdir. Böyle bir sorun yaşandığında, kanayan bölgenin steril bir gazlı bezle 5-10 dakika süreyle baskılanması yeterlidir. Kanamanın durmadığı durumlarda doktorunuza başvurun.

Çocuğunuzun sünnetli penisi, iyileşme tamamlanana kadar kötü görünebilir.

Sünnet olan bebek bakımını üstlenen anne bunu dikkate almalıdır. 2 – 3 hafta sabretmek gerekir. Penis başında oluşan kahverengi yara kabukları, iyileşmenin devam ettiğini gösterir. Genelde 10-15 gün içinde kendiliğinden dökülerek kaybolur. Kabukların zorlayarak kaldırılmaması gerekir.

Kanama, en sık ortaya çıkan sorundur. Genellikle travmayı takiben gözlenebilir. Yenidoğan bebeklerde kanama sorunlarının gelişmesini önlemek için ilk hafta içinde ameliyat yapılacaksa doğumdan hemen sonra K vitamini enjeksiyonu yapılmalıdır.

Enfeksiyon riski, usulüne uygun yapılmayan özellikle toplu sünnetlerde daha yüksektir.

Sünnet sonrası yapışıklık nedir?

Peniste kalıcı şekil bozukluğu, işin uzmanı olmayan kişilerin yaptığı sünnetlerde daha çok gözlenir ve böyle bir durum yaşandığında revizyon denen cerrahi işlem tekrarı gerekebilir. Yapılacak olan cerrahi revizyon sonrasında penisin normal bir görünüme kavuşabilmesi söz konusu olabilecektir. Sünnet olan bebek bakımında yapışıklık moral bozucu bir gelişmedir.

Cilt köprüsü, özellikle yenidoğan sünnetinde, sünnet derisi mukozasının penis başından tam ayrılmaması nedeniyle gelişir. Cilt köprüsünün de, hasta tekrar ameliyata alınarak cerrahi olarak düzeltmesi gerekir.

İnklüzyon kistleri, bir süre takip edilebilir. Akabinde inklüzyon kistlerinin takiplerinde düzelme yoksa yeniden cerrahi müdahale uygulanmalıdır.

Üretrokutanöz fistül, ameliyat sırasında üretranın (idrarı penise taşıyan kanal) yaralanması sonucu gelişebilir ve cerrahi gerekir.

İdrar deliğinde darlık (meatal stenoz), frenilum damarının kesilmesi ile veya bezli çocuklarda görülen ülserler sonucunda gelişebilir. Tedavisi öncelikle idrar deliğinin genişletilmesi (dilatasyon), düzelme olmazsa cerrahidir. Burada uygulanan cerrahi tedavi meatotomi olarak isimlendirilen bir ameliyattır.

Lokal anesteziye bağlı allerjik reaksiyonlar ve anestezi amaçlı lidocaine – prilocaine içeren ajanların kullanılması durumunda methemoglobinemi gelişebilir. Methemoglobinemi gelişmesi durumunda da hastaya tıbbi tedavi uygulamak gerekecektir.

Tekrarlayan fimozis (bitik, sünnet derisinin uç kısmının darlığı), fibrozise bağlı gelişir. Fimozis tedavisi ameliyatın tekrar yapılması olacaktır.

Sünnetten sonra yapışıklık; kilolu çocuklarda veya bebeklerde göbek altı yağ dokusu fazlalığından dolayı penis tam olarak görünmez ve penisin yağ dokusuna bastırılarak geri sıyrılması ve temizlik yapılması gerekir. Birkaç hafta süresince, 15 dakikalık sıcak oturma banyosu sonrasında masaj ile bu yapışma olasılığı azalacaktır.

Kilolu çocuklarda, göbek altı alanda yağ dokusunun fazla olmasından dolayı, yapılacak olan cerrahi işlemin ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira çocuk büyüdükçe bu alandaki yağ dalımı zamanla değişecek ve çocuğun penisi dışarıya doğru serbestleşerek daha rahat bir iyileşme döneminin yaşanmasına imkan tanıyacaktır.

Tüm burada bahsedilen sünnet olan bebek bakımı problemleri sık olmamakla birlikte görülebilen istenmeyen sonuçlardır. Ameliyat sonrasında problem yaşanmaması, bebeğin veya çocuğun ameliyat sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmesi için en önemli koşul; sünnet ameliyatı Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından, tıbbi kurallara uygun koşullarda, sünnet için ideal yaş grubunda yapılmalıdır. Çocuk Cerrahı ve hastanın ailesi, en uygun yaşın ne zaman olacağı hususunda görüşmeli ve o hasta için en uygun yaşın ne olacağını kararlaştırmalıdır. Bu karar verilirken cerrahın yapacağı fizik muayene ve çocuğun ek hastalığı gibi hususlar da etkili olacaktır.

Cerrah tarafından uygun zaman ve şartlarda yapılan cerrahi işlem sonrasında, yine cerrahın önerileri doğrultusunda sünnet olan bebek bakımı daha sağlıklı yapılabilecektir.

 

Referanslar:

1. Circumcision

2. Circumcision Basics

3. Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

4. Sünnet ne zaman yapılmalı?

5. Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

6. Sünnet olan bebek bakımı

7. Sünnet hazırlıkları nelerdir?

8. Sünnet nasıl yapılır?

9. Sünnet nedir, nasıl yapılır?

10. Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

11. Gömük penis nedir, tedavisi nasıldır?

 

Sünnet olan bebek bakımı
Sünnet olan bebek bakımı
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208