Sünnet, Yenidoğan sünneti, Cerrahi sünnet

Yenidoğan sünneti, Cerrahi sünnet ameliyatının faydaları nelerdir?

Yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde (erken dönemde) sünnet yapıldığında; idrar yolu enfeksiyonlarının, sünnetsiz çocuklara göre 10 kat azaldığı gösterilmiştir.

Bu dönemde sünnet yapıldığında, genel anestezi gerekmez ve yalnızca lokal anestezi yeterli olur. Genel anestezi gerekmeyeceği için hastanın saatler öncesinden aç kalması gerekli değildir. Aksine sünnet öncesine bebeğin yalnızca 1 saat aç kalması yeterlidir.

Penis anatomisi ve sünnet derisinin damar ağı gelişmek döneminde olduğundan, sünnet işleminde ve işlem sonrasında kanama riski daha az olur. Benzer sebeplerden dolayı, sünnet sonrası enfeksiyon daha nadirdir.

Yenidoğan sünnetinin avantajlarından biri de bebeğin psikolojik travma yaşamamasıdır.

Yenidoğan döneminde, işlemden hemen önce küçük bir iğne ile lokal anestetik madde penis çevresine verilir. Sonrasında ağrı duyusu kaybolana kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir. Bu bölgesel uyuşturmanın etkisi yaklaşık 4-6 saat sonra ortadan kalkar ve sonrasında ağrı kesici fitil kullanımıyla sünnet sonrası dönem ağrısız atlatılabilir.

Yenidoğan sünneti; bebek doğduktan sonraki ilk 24-48 saat ile 2 aylık oluncaya kadar geçen zaman dilimi içerisinde, özel koşullarda yapılır. Cerrahi işleminin süresi, yaklaşık 15 dakika olmakla birlikte, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyathaneye giriş-çıkış nedeniyle 1 saati bulabilir.

Sünnet nedir, Sünnet yaşı ve faydaları

Sünnet, Yenidoğan sünneti, Cerrahi sünnet
Sünnet, Yenidoğan sünneti, Cerrahi sünnet
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konularında güncel ve en doğru bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin!