Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

Sayfayı paylaş!

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır ve yenidoğan sünnetinin faydaları nelerdir?

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır sorusunun cevabı yazımda. Yeni doğan ve süt çocukluğu döneminde (erken dönemde) sünnet yapıldığında; idrar yolu enfeksiyonlarının, sünnetsiz çocuklara göre 10 kat azaldığı gösterilmiştir.

Yenidoğanın sünneti sırasında, ameliyathane koşullarında genel anestezi uygulamaası gerekmez ve yalnızca lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yeterli olur. Genel anestezi gerekmeyeceği için hastanın saatler öncesinden aç kalması gerekli değildir. Aksine sünnet öncesine bebeğin yalnızca 1 saat aç kalması yeterlidir.

Penis anatomisi ve sünnet derisinin damar ağı gelişmek döneminde olduğundan, sünnet işleminde ve işlem sonrasında kanama riski daha az olur. Benzer sebeplerden dolayı, sünnet sonrası enfeksiyon daha nadirdir.

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılırın cevabını ararken, şunu da belirtmekte fayda vardır ki yeni doğan sünnetinin avantajlarından biri de bebeğin psikolojik travma yaşamamasıdır. Bu konu, zamanlama konusunda karar verirken dikkate alınması gereken temel unsurlardan biri olarak düşünülebilir. Çocuğun sünnet ameliyatının bilincinde olması ve yapılan cerrahi işlemi tam olarak idrak etmesi esasen  6 – 7 yaşlardan sonraki psikolojik gelişim ile mümkün olabilecektir. Tam da bu noktada, sünnet ameliyatı yapılırken çocuğun yapılan cerrahi işlemin farkında olması gerektiği ve gerekmediği hususu, çocuk psikiyatristleri tarafından uzun bir süredir tartışılmaktadır.

Bir kısım çocuk psikiyatristleri, çocuğun bireysel ve kişilik gelişiminin tamamlanması açısından sünnetinin farkında olması gerektiğini iddia etmekteyken, başka bir kısım otörler ise yenidoğan sünnetinin psikolojik travma yaratmaması nedeniyle tercih edilebileceğini ifade etmektedirler. Sünnet hangi yaşta yapılmalı sorusunun tam ve tüm dünyada ortak kabul görmüş bir cevabı hala bulunmamaktadır.

Elbette sünnetin faydaları vardır. Ancak sünnet yaşının zamanlamasının bu faydalar üzerinde arttırıcı veya azaltıcı etkisi olduğu konusunda konsensus yoktur.

Yenidoğan sünneti elbette en çok aile açısından tercih edilebilen bir durumdur.

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır sorunu cevaplarken, olayın sosyal, psikolojik ve tıbbi yönlerini ortaya koyup detaylı değerlendirmenin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Sünnet zamanlaması ile ilgili değişik çalışmalar vardır. Örneğin, bundan yıllar önce, 6 – 7 yaşından önce cerrahi sünnet işlemi yapıldığında, çocuğun ilerleyen yaşlarda erişkin bir birey olduğunda cinsel fonksiyon bozukluğu yaşama ihtimalinin yüksek olduğu düşünülürdü. Biz de hastalarımızı bilgilendirirken, bu konuları dile getirirdik.

Ancak son dönemlerde, özellikle PubMed veritabanı üzerinde yaptığım araştırmalarda, bunun tam tersini iddia eden bilim adamları olduğunu da gördüm. Onların tezlerine göre, 6 – 7 yaşından önce yapılan sünnetler ve özellikle yenidoğan sünneti sonrasında, erişkin döneme geldiğinde cinsel fonksiyon bozukluğu yaşama ihtimalinin daha düşük olduğu iddia edilmektedir.

Sünnetin esasen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan HPV ve ona bağlı Ca gelişimi üzerinde koruyucu etkisi olduğunu düşünürsek, ergenlikten döneminden önce çocuğun seksüel hayatının başlamayacağını da dikkate aldığımızda erken sünnet yapmanın herhangi bir faydası bu anlamda görülmeyebilir.

Aslında bu yazımızda yenidoğan sünneti ne zaman yapılır sorusuna cevap ararken olayı sadece yeni doğan dönemiyle sınırlamayıp, çocuklarda sünnet için ideal yaşın ne olduğu konusunda değerlendirme yapmaya çalıştım.

Yenidoğan sünnetinde, işlemden hemen önce küçük bir iğne ile lokal anestetik madde penis çevresine verilir. Sonrasında ağrı duyusu kaybolana kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir. Bu bölgesel uyuşturmanın etkisi yaklaşık 4-6 saat sonra ortadan kalkar ve sonrasında ağrı kesici fitil kullanımıyla sünnet sonrası dönem ağrısız atlatılabilir.

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

Bebek doğduktan sonraki ilk 24-48 saat ile 2 aylık oluncaya kadar geçen zaman dilimi içerisinde, özel koşullarda yapılır. Yenidoğan bebeğin doğumunu takiben ilk 24 – 48 saat içinde çok erken dönemde sünneti önermiyorum. Ancak ideal olarak 48. saatten sonra sünnet ameliyatı planlamakta fayda var.

Lokal anestezi ile sünnet ameliyatı yapıldığında, cerrahi işleminin süresi, yaklaşık 15 – 20 dakika olmakla birlikte, ameliyat öncesi hazırlık, ameliyathaneye giriş-çıkış nedeniyle 1 saati bulabilir.

Yenidoğan sünnet ne zaman yapılırsa yapılsın, uygun olanı cerrahi işlemin Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılması olacaktır.

 

Referanslar:

1. Circumcision

2. Circumcision Basics

3. Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

4. Sünnet ne zaman yapılmalı?

5. Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

6. Sünnet olan bebek bakımı

7. Sünnet hazırlıkları nelerdir?

8. Sünnet nasıl yapılır?

9. Sünnet nedir, nasıl yapılır?

10. Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

11. Gömük penis nedir, tedavisi nasıldır?

 

Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?
Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208