Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

Sayfayı paylaş!

Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce, en ideal sünnet yaşı, sünnetin faydaları ve sünnete hazırlık makalelerimi de okumanızı öneriyorum. Sünnet sonrası bakımın tıbbi kurallara uygun olarak titizlikle yapılması, sünnet sonrasında pipinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi noktasında, en az cerrahi işlemin başarısı kadar önem arz etmektedir.

Cerrahi Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

1. Lokal anestezi ile sünnet ameliyatı (bölgesel uyuşturma ile yapılan cerrahi işlem) olan yenidoğan bebekler ameliyat bittikten sonra beslenebilir. Eğer çocuğun ek bir hastalığı ve yapılan cerrahi işleme bağlı olarak ön görülen herhangi bir komplikasyon yoksa, çocuk ameliyat sonrasında kısa bir süre içinde de taburcu olabilir.

2. Sünnet sonrası pansuman ve yara bakımı, yapılan cerrahi işlem ve cerrahın yaptığı uygulamalara göre farklılıklar gösterebilir. Ben, sünnet sonrası hastaların penisini, antibiyotikli krem uygulanmış spanç ile kapatıyorum ve onun üstünden de koban dediğimiz elastik bir materyalle sarıyorum. Bu materyalin amacı işlem sonrası kanama riskini azaltmaktır. Sünnetten 1 gün sonra (ertesi günün sabahı), elastik bandajın açılması gerekiyor.

Çocuk Cerrahisi Kliniğimde sünnet ameliyatı yaptığım tüm hastaları taburcu ederken, hastaların kullanması gereken ilaçlar ile ilgili reçeteye ilaveten, sünnet sonrası bakım nasıl yapılır sorusunu eksiksiz olarak cevaplayacak yazılı materyali ailelere veriyorum. Bu şekilde, tedavide herhangi bir aksama veya noksanlık olmasının da bir şekilde önüne geçmiş oluyorum.

Kremli spanç çıkartıldıktan sonra reçete ettiğimiz antibiyotikli kremi, sabah akşam günde iki defa, ince bir hat halinde, penis başının çevresine uygulamanız ve bu işleme 7 – 10 gün boyunca devam etmeniz yeterlidir. Kremi uygularken dikkat edilmesi gereken bir nokta da, bu ilacı yaranın daha hızlı iyileşmesini hedefleyerek bol bol ve gerekenden daha sık sürmenin herhangi bir faydası olmayacaktır. O yüzden doktorunuzun size önerdiği yöntemlerin dışına çıkmamanız gerekir.

Eğer sargı kendiliğinden çıkarsa; hemen sonra kreme başlamanız, bebekler için ise bezin pipiye denk gelen kısmına krem sürmeniz gerekir. Sünnet sonrası bakımın önemli noktalarından biri budur.

Tam anlamıyla banyo yapılması için 4 – 5 gün beklemelisiniz. Sonrasında da günde 2 defa ılık su oturma banyosu yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

3. Ağrı kontrolü için, bebek veya çocuğunuzun yaşına ve kilosuna göre reçete ettiğimiz ağrı kesici şurup veya fitil, günde 2 – 3 defa kullanılmalıdır. Bazı ağrı kesici ilaçların kanamaya neden olabileceği yönünde tıbbi yayın ve güncel bilgiler mevcut olduğundan, hekiminizin size önerdiği ağrı kesici ilaç dışında bir ilaç kullanmayınız. Hekimin önerdiği ilacı önerilen dozda kullanınız.

Bebeğiniz bezli ise normal şekilde bezlemeye devam edebilirsiniz.

4. Yara yerinde herhangi bir problem gelişmediği takdirde 10. gün sonrasında kontrole gelmeniz gereklidir. İlk kontrolden 10 – 12 gün sonra ikinci kontrol gereklidir. Ancak herhangi bir problem olduğundan şüpheleniyorsanız daha erken bir zamanda da Çocuk Cerrahisi Uzmanına başvurabilirsiniz.

Sünnetle ilgili tüm yazılarımda ısrarla tekrar ettiğim ve bundan sonra da tekrar etmeye devam edeceğim bir nokta daha var. Sünnet kesinlikle bir cerrahi işlemdir ve önemli bir ameliyattır. Çocuk Cerrahisinde önemsiz – basit olarak değerlendirilebilecek bir ameliyat yoktur. Tüm vakaların, işin ehli olan, konuyla ilgili uzmanlık eğitimi almış olan tecrübeli cerrahlar tarafından yapılması temel şarttır.

Sünnet, Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından uygun zaman ve koşullarda, usulüne uygun yapılması gereken bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, en az bir apandisit ameliyatı, göbek fıtığı veya kasık fıtığı ameliyatı kadar önemli, özenle ve usta ellerde yapılması gereken bir ameliyattır. Buna mutlaka önem vermenizi ve asla rastgele tam bir eğitimi olmayan, herhangi bir şekilde istenmeyen bir sorun ile karşılaşıldığında müdahele edebilecek cerrahi görgü ve bilgiye sahip olmayan kişilere bu ameliyatı yaptırmayınız.

Sünnetin yaz veya kış mevsiminde yapılmasının, çocuk üzerinde gerek iyileşme ve gerekse psikolojik yönden herhangi bir fark yarattığına dair bir kanıt yoktur.

 

Referanslar:

1. Circumcision

2. Circumcision Basics

3. Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

4. Sünnet ne zaman yapılmalı?

5. Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

6. Sünnet olan bebek bakımı

7. Sünnet hazırlıkları nelerdir?

8. Sünnet nasıl yapılır?

9. Sünnet nedir, nasıl yapılır?

10. Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

11. Gömük penis nedir, tedavisi nasıldır?

 

Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?
Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208