Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

Sayfayı paylaş!

Bitik nedir sorusunun cevabı için aşağıdaki resmi tıklayarak ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Bitik ile ilgili daha fazla detaylı bilgi edinmek için, sitemde bolca makale vardır. Bunun için site içi arama motorunu kullanabilirsiniz. Sünnet, bitik kelimelerini arayarak, çok fazla bilgilendirme yazısı bulabilirsiniz.

Aşağıdaki resme tıklayarak Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz!

Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

Balanit, sünnetsiz erkeklerde en sık meydana gelen penisin glansının (başının) ağrısı ve iltihaplanmasıdır (dışarıdan şişme ve tahriş olarak gözlenecektir). Aslında ağrının kaynağının bu bölgede meydana gelen iltihaplanma olduğunu söyleyebiliriz. Sünnet olmamış çocuklarda sünnet derisin (prepisyum) iltihabına “postit”, ikisinin birlikte görüldüğü duruma ise “balanopostit” adı verilir.

Sünnet, cildi (sünnet derisi) penisin başından (glans) çıkarmak için genel anestezi altında veya lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturma) yapılan bir cerrahi prosedürdür.

Sitemde, sünnet ile ilgili olarak detaylı bilgi edinebileceğiniz çok sayıda makale mevcuttur.

Detaylı bilgi:

https://www.aligurtuna.com/

——–

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna’nın resmi YouTube kanalıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCEpIYMIKw_wmvwTCOzEtpPA/_g?sub_confirmation=1

 

Referanslar:

1. Circumcision

2. Circumcision Basics

3. Yenidoğan sünneti ne zaman yapılır?

4. Sünnet ne zaman yapılmalı?

5. Sünnet sonrası bakım nasıl yapılır?

6. Sünnet olan bebek bakımı

7. Sünnet hazırlıkları nelerdir?

8. Sünnet nasıl yapılır?

9. Sünnet nedir, nasıl yapılır?

10. Bitik nedir? Fimozis, Sünnet derisinin darlığı

11. Gömük penis nedir, tedavisi nasıldır?

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218