Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 1. Çocuklarda kasık fıtığı, kasık yakınındaki karın duvarındaki bir açıklıktır. Tedavi edilmezse, sıvı veya bağırsaklar bu açıklıktan geçebilir.
 2. Kasık fıtığı kendi kendine geçmeyeceğinden, her zaman ameliyat gerekir.
 3. Çocuğunuzun ameliyatı genel anestezi altında yapılacak, yani ameliyat uykuda geçecektir.
 4. Genel anesteziye ek olarak, çocuğunuza bel altındaki bölgede ağrı rahatlaması sağlayacak kaudal anestezi uygulanabilir.
 5. Çocuk Cerrahisi Uzmanı – idrar yolu ve çocuk üreme organları konusunda uzman – çocuğunuzun kasık fıtığı onarımını yapacaktır.
 6. Bu ameliyat 30 dakika ila 1 saat arasında sürer.

Çocuklarda kasık fıtığı nedir?

Kasık fıtığı, kasık kanalında (inguinal kanal) göbek duvarına dâhili bir açıklıktır.

Erkeklerde inguinal kanal; karın ve skrotum (testisleri vücudun dışında tutan cildin kesesi) arasındaki bir geçittir. Testisler, inguinal kanaldan geçen spermatik kord adı verilen bir kordona bağlanır. Doğumdan önce, erkek bebeğin testisleri karnının içinde bulunur. Bebek annenin içinde geliştikçe, testisleri bu geçiş yolundan skrotuma (torbaya) düşer.

Kızlarda inguinal kanal, uterusu yerinde tutan bir bağın geçiş yoludur.

İster erkek ister kız olsun, açıklık genellikle bebek doğmadan önce kendi kendine kapanır. Olmazsa, karnın iç astarında (periton, zar) bir kese oluşabilir. Hem erkek hem de kızlarda kasık fıtığı olabilir, ancak erkeklerde kızlardan çok daha yaygındır.

Genellikle fıtık küçük boyutu nedeniyle yıllarca tespit edilmez ve çocuk gençlik dönemine gelene kadar fark edilmeyebilir. Genellikle kasık fıtığı, rutin fizik muayeneler sırasında çocuk doktorları veya çocuk cerrahları tarafından bulunur. Hemen hemen tüm inguinal herni vakaları, doğuştan, yani doğumda mevcutturlar. Ancak öksürme veya ağlama fıtığı daha görünür hale getirebilir, ancak bunlar fıtığın nedeni değildir.

Çocuklarda inguinal herniler, yetişkinlerin gerginlikten veya ağır kaldırmadan oluşan fıtıkları veya “yırtılmalar” ile aynı değildir. Kasık fıtığı onarımı bebekler ve çocuklar üzerinde yapılan en yaygın ameliyatlardan biridir. Çoğu inguinal herni, elektif (seçmeli, acil olmayan) bir ameliyat olarak yapılabilir, bu da ameliyatın ebeveynlerin onayıyla planlanabileceği anlamına gelir.

Bazı durumlarda, bağırsağın bir kısmı açıklıktan düşebilir ve bazen sıkışabilir. Çocuğunuzun fıtık bölgesinin yakınında ağrı varsa, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum öngörülemez ve çok ciddi olabilir, çünkü sıkışmış bağırsak birkaç saat içinde ölebilir. Acil cerrahi gerekebilir. Bu nedenle, bazen doktorunuzun kasık fıtığı teşhisi konduktan hemen sonra ameliyat yapılması gerekir.

Sıvı skrotumda birikerek testislerin etrafında şişkinliğe veya şişmeye neden olabilir. Bu sıvı birikimine hidrosel denir. Çoğu yeni doğmuş erkek çocukta, sıvı zaman içinde, genellikle 6 ila 12 aylıkken vücuda geri emilir. Hidrosel boyutları değiştirirse – yani her gün şişer ve küçülürse – inguinal herni olması ve cerrahi onarım gerektirmesi daha olasıdır.

Anestezi nedir?

 • Genel anestezi, çocuğunuzun tüm vücudunu uyutur ve sünnet için gereklidir, böylece refleksleri tamamen kaybolur. Genel anestezi, ameliyatı daha kolay ve güvenli hale getirir, çünkü çocuğunuz acı hissetmeyecek veya hatırlamayacaktır.
 • Kauadal anestezi; bel, karın ve alt gövde bölgesinde ağrıyı bloke etmek için genel anestezi ile verilir. Anestezi doktorunun ameliyat sırasında daha az miktarda genel anestezi vermesine izin verir ve ayrıca ameliyattan sonra o bölgede 4 saate kadar ağrı kesici etki sağlar.

Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı öncesinde ev hazırlığı:

Genel anestezi gerektiğinde, yemek ve içmek için ameliyattan önceki saatlerde uyulması gereken önemli kurallar vardır.

Doktorunuz, çocuğunuzun yaşına bağlı olarak çocuğunuza özel yeme ve içme talimatları verecektir. Aşağıda, yeme ve içme için verilen genel talimatlar verilmiştir. Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun, doktorunuz tarafından verilen özel talimatları izlemelisiniz.

12 aydan büyük çocuklar için:

 • Ameliyattan önceki gece gece yarısından sonra katı yiyecek veya sıvı vermeyin. Buna süt, formül, posa ile meyve suları, kahve ve sakız veya şeker dahildir.

12 aydan küçük bebekler için:

 • Planlanan varış saatinden 6 saat öncesine kadar, formülle beslenen bebeklere formül verilebilir.
 • Planlanan varış saatinden 4 saat öncesine kadar, emzirilen bebekler emzirilebilir.

Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatında ebeveynin / vasinin rolü:

Ebeveynin veya velinin en önemli rolü, çocuğunuzun ameliyattan önce sakin ve rahat kalmasına yardımcı olmaktır. Çocuğunuzun sakin kalmasına yardımcı olmanın en iyi yolu sakin kalmanızdır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatı için ameliyathaneye giderken:

 1. Ebeveyn veya yasal koruyucu olarak, anestezi verilmeden önce bir onay formu imzalamanız istenecektir.
 2. Anesteziyoloji doktoru çocuğunuzun tıbbi bilgilerini gözden geçirecek ve ne tür uyku ilacı alması gerektiğine karar verecektir.
 3. Çocuğunuz çok korkar veya üzülürse, doktor ona rahatlamasına yardımcı olmak için özel bir ilaç verebilir. Bu ilaç aromalıdır ve 10 ila 15 dakika içinde etkili olur.
 4. Küçük çocuklar uyku ilaçlarını ilaçla karıştırılmış havayı taşıyacak “maske” ile anestezi alacaktır. Çocuğunuz uyanıkken kullanılan iğne yoktur.
 5. Daha büyük çocuklar ilaçlarını maske yoluyla veya intravenöz (IV) damar yolu yoluyla doğrudan bir damara alabilirler.

Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatının detayları:

 1. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı, ameliyathanede yapılır. Fıtık bölgesi üzerinde genellikle deri kıvrımlarından birinde küçük bir kesi yapılır.
 2. Fıtık kesesi bu küçük kesiden çıkarılır; bağırsaklar fıtık kesesi içinde ise karnın içine yerleştirilir ve alt karın bölgesindeki açıklık kapatılır.
 3. Bir tarafında fıtık olan bazı çocukların diğer tarafında tanı konmamış bir fıtık olabilir, bu nedenle çocuğunuzun doktoru gerekirse diğer tarafı onarmayı önerebilir.
 4. Küçük ve kendi kendine çözünen dikişler deri altına yerleştirilir.
 5. Kesi, ne zaman ve nasıl değiştirileceği size söylenecek basit bir pansumanla kaplanacaktır. Kesi tamamen iyileştiğinde, çoğu çocuğun ameliyattan küçük bir yara izi vardır.
 6. Ameliyat 30 dakika ila 1 saat arasında sürecektir.

Uyurken:

Çocuğunuz uyurken, nabız, kan basıncı, sıcaklık ve kan oksijen seviyesi sürekli kontrol edilecektir.

 • Çocuğunuz uyurken solunum tüpü takılmış olabilir. Solunum tüpü kullanılırsa, ameliyattan sonra çocuğunuzda boğaz ağrısı olabilir.
 • Ameliyat sırasında çocuğunuzu uykuda tutmak için, maske ile IV veya her ikisi yoluyla anestezik ilaç verilebilir. Ameliyat bittiğinde ilaçlar durdurulacak ve çocuğunuz uyanmaya başlayacaktır.

Anesteziden uyanırken:

Çocuğunuz iyileşme odasına taşındığında, uyanırken orada olabilmeniz için çağrılacaksınız.

 • Çocuğunuzun ameliyatını yapan doktor, ameliyat hakkında konuşmak ve sorularınızı cevaplamak için sizinle buluşacaktır.
 • Kaudal anestezi, çocuğunuzun ameliyattan herhangi bir acı duymadan rahat bir şekilde uyanmasını ve daha sonra birkaç saat boyunca rahat etmesini sağlayacaktır.
 • Çocuğunuzun uyanık olana ve hayati belirtileri stabil olana kadar izlenmek için iyileşme odasında kalması gerekecektir. Çocuğunuzun iyileşme odasında geçireceği süre değişecektir, çünkü bazı çocukların genel anesteziden sonra uyanması diğerlerinden daha uzun sürer.
 • Anesteziden çıkan çocuklar farklı tepkiler verebilir. Çocuğunuz ağlayabilir, telaşlı veya şaşkın olabilir, hasta hissedebilir veya kusabilir. Bu reaksiyonlar normaldir ve anestezi maddesi vücuttan atıldıkça zamanla gider.
 • Kaudal anestezi alan çocukların bacaklarında bir miktar zayıflık, uyuşma veya karıncalanma olabilir. Bu duygular normaldir ve birkaç saat içinde kaybolmalıdır.
 • Kaudal anestezi, çocuğunuzun ameliyattan hemen sonraki saatlerde yürümesini zorlaştırabilir. Açma veya düşmeyi önlemek için çocuğunuzu birkaç saat yakından izlemelisiniz.

Eve giderken:

Çocuğunuz taburcu edildikten ve evine döndükten sonra, hala sersemvari olabilir.

 • Size çocuğunuzun pansumanını nasıl koruyacağınız söylenecektir.
 • Çocuğunuz ameliyattan sonra birkaç gün banyo yapamaz.
 • Çocuğunuzun cerrahı, çocuğunuzun normal faaliyetlerine ne zaman devam edebileceğini belirleyecektir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatında Özel ihtiyaçlar:

 • Çocuğunuzun doktorun bilmesi gereken herhangi bir özel ihtiyacı veya sağlık sorunu varsa, lütfen ameliyattan önce Çocuk Cerrahınıza bilgi verin.
 • Çocuğunuzun sahip olabileceği her türlü özel ihtiyaç hakkında önceden bizi bilgilendirmek önemlidir.

Referanslar:

 1. Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı
 2. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı
 3. Çocuk Cerrahı, Çocuk Cerrahisi nedir?
 4. The Pediatric Acute Scrotum
 5. Acute Scrotum in Children
 6. Acute scrotal pain or swelling
 7. Sünnet nedir, ne zaman nasıl yapılır?
 8. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı
 9. Inguinal hernia in children
 10. Komünike hidrosel nedir?
 11. Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı

Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Sosyal medyada paylaş!