Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı

Sayfayı paylaş!

Çocuklarda kasık fıtığı (inguinal herni), kasık kanalında (inguinal kanal) göbek duvarına dâhili bir açıklıktır.

Erkeklerde inguinal kanal; karın ve skrotum (testisleri vücudun dışında tutan cildin kesesi) arasındaki bir geçittir. Testisler, inguinal kanaldan geçen spermatik kord adı verilen bir kordona bağlanır.

Doğumdan önce, erkek bebeğin testisleri karnının içinde bulunur. Bebek annenin içinde geliştikçe, testisleri bu geçiş yolundan skrotuma (torbaya) düşer.

Kızlarda inguinal kanal, uterusu yerinde tutan bir bağın geçiş yoludur.

İster erkek ister kız olsun, açıklık genellikle bebek doğmadan önce kendi kendine kapanır. Olmazsa, karnın iç astarında (periton, zar) bir kese oluşabilir.

Hem erkek hem de kızlarda kasık fıtıkları olabilir, ancak erkeklerde kızlardan çok daha yaygındır.

Genellikle fıtık küçük boyutu nedeniyle yıllarca tespit edilmez ve çocuk gençlik dönemine gelene kadar fark edilmeyebilir.

Genellikle kasık fıtıkları, rutin fizik muayeneler sırasında çocuk doktorları veya çocuk cerrahları tarafından bulunur.

Hemen hemen tüm inguinal herni (çocuklarda kasık fıtığı) vakaları, doğuştan, yani doğumda mevcutturlar.

Ancak öksürme veya ağlama fıtığı daha görünür hale getirebilir, ancak bunlar fıtığın nedeni değildir.

Çocuklarda inguinal herniler, yetişkinlerin gerginlikten veya ağır kaldırmadan oluşan fıtıkları veya “yırtılmalar” ile aynı değildir.

Kasıktaki fıtığın onarımı bebekler ve çocuklar üzerinde yapılan en yaygın ameliyatlardan biridir. Çoğu inguinal herni, elektif (seçmeli, acil olmayan) bir ameliyat olarak yapılabilir, bu da ameliyatın ebeveynlerin onayıyla planlanabileceği anlamına gelir.

• Bazı durumlarda, bağırsağın bir kısmı açıklıktan düşebilir ve bazen sıkışabilir. Çocuğunuzun fıtık bölgesinin yakınında ağrı varsa, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bu durum öngörülemez ve çok ciddi olabilir, çünkü sıkışmış bağırsak birkaç saat içinde ölebilir. Acil cerrahi gerekebilir.

• Bu nedenle, bazen doktorunuzun kasık fıtığının teşhisi konduktan hemen sonra ameliyat yapılması gerekir.

• Sıvı skrotumda birikerek testislerin etrafında şişkinliğe veya şişmeye neden olabilir. Bu sıvı birikimine hidrosel denir. Çoğu yeni doğmuş erkek çocukta, sıvı zaman içinde, genellikle 6 ila 12 aylıkken vücuda geri emilir. Hidrosel boyutları değiştirirse – yani her gün şişer ve küçülürse – inguinal herni olması ve cerrahi onarım gerektirmesi daha olasıdır.

 

Referanslar:

1. Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı

2. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı

3. Çocuk Cerrahı, Çocuk Cerrahisi nedir?

4. The Pediatric Acute Scrotum

5. Acute Scrotum in Children

6. Acute scrotal pain or swelling

7. Sünnet nedir, ne zaman nasıl yapılır?

8. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı

9. Inguinal hernia in children

10. Komünike hidrosel nedir?

 

Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı
Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208