Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı

Sayfayı paylaş!

Çocuklarda hidrosel nedir (Su fıtığı)?

Hidrosel, skrotumdaki bir sıvı topluluğudur. Bu durum genellikle yeni doğan bebeklerde bulunur. Su fıtığında, bebeğin skrotumu şişmiştir veya büyük görünecektir ve gün boyunca büyüklükte dalgalanma gösterebilir.

Hidrosel türleri nelerdir?

Konjenital hidrosel türleri nelerdir?

Komünike hidrosel (konjenital veya primer su fıtığı olarak da bilinir):

Bu, karın boşluğunun sıvıları ile temas (iletişim) halinde olan bir hidrosel türüdür. Bu tipte, kanal (özellikle inguinal kanaldan uzanan processus vaginalis adı verilen bir zar), testisler kasıklara doğru hareket ettikten sonra kapanmaz. Bu zar açık kalırsa, hem fıtık hem de su fıtığı gelişme potansiyeli vardır. İnguinal herniye benzer şekilde, sağ testisin daha sonra inişi nedeniyle sağ tarafta daha sık görülür.

Nonkomünike hidrosel:

Bu durum doğumda mevcut olabilir veya belirgin bir neden olmadan yıllar sonra gelişebilir. Bu tipte, inguinal kanal kapanmıştır, ancak skrotumdaki testis çevresinde hala fazla sıvı vardır. İletişim kurmayan bir hidrosel genellikle aynı boyutta kalır veya çok yavaş bir büyümeye sahiptir.

 

Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı: Komünike hidrosel & Nonkomünike hidrosel

 

Spermatik kord hidroseli:

Tipik olarak skrotal genişleme olmadan processus vaginalis’in orta kısmının açıklığıdır.

İki alt tip içerir:

Encysted – inguinal kanalda veya üst skrotumda spermatik kord boyunca sıvı birikimi ile karakterize edilen, testisden ayrılmış ve üzerinde bulunan nonkomünikan su fıtığı türü.

Füniküler – iç inguinal halkada periton ile iletişim kuran ancak tunika vaginalis ile iletişim kurmayan sıvı toplama ile karakterize inguinal herni tipi.

Skrotal hidrosel:

İç halkadan tunika vaginalis’in üst kısmına kadar processus vaginalis açıklığıdır. Tunica vaginalis’in içerdiği testis çevresinde sıvı birikimidir.

Nuck kanalının hidroseli (son derece nadir, sadece kadınlarda görülür)

Nuck kanalı, labia majora’ya uzanan peritonun anormal açık bir kesesidir (erkeklerde processus vaginalis’e benzer). Kasık veya labiada şişme olarak kendini gösterir.

Edinsel hidrosel türleri nelerdir (kazanılmış)?

Nonkomünike hidrosel (kazanılmış, reaktif veya ikincil su fıtığı olarak da adlandırılır):

Çoğu idiyopatiktir, ancak nadiren lenfatik damarlara iatrojenik hasar, enfeksiyon, malignite veya abdominal veya testiküler travmanın bir sonucudur. Tunika vajinalisin kapalı kesesi içinde sıvı sekresyonu ve yeniden emilim oranlarındaki dengesizliğe bağlı sıvı birikimidir. En çok ergen ve yetişkin erkeklerde görülür.

Abdominoskrotal hidrosel (bebeklerde ve çocuklarda nadir):

Su fıtığı kesesinin üst kısmının, inguinoskrotal ve abdominal bileşenlerle kum saati şeklinde sıvı dolu kütleye yol açan patent processus vaginalis olmadan genişletilmiş inguinal halka yoluyla karın içi uzaması. Skrotal ve abdominal kompartmanlar arasında pozitif çapraz dalgalanma (1 kompartman üzerindeki basınç, diğerinde şişme boyutunun artmasına neden olur).

Hidroselin nedeni nedir?

Su fıtığı, testisin etrafındaki ekstra sıvıdan kaynaklanır. Rahimde bir bebek gelişirken, testisler karından bir kanaldan (kasık kanalı) kasıklara doğru hareket eder. Bu kanal tipik olarak bebek doğmadan önce kapanır. Ekstra sıvı, bu kanaldan geçerken ve daha sonra kanal kapandığında testiste sıkışabilir.

Çocuklarda hidroselin belirtileri nelerdir?

Hidrosel genellikle ağrısızdır ve herhangi bir ekstra belirti göstermeyebilir. Bu durumun ana işareti skrotumda görünen bir çıkıntıdır. Bu sıvı birikimi tipik olarak çocuğun fizik muayenesi sırasında doktor tarafından keşfedilir.

Hidrosel nasıl teşhis edilir?

Su fıtığı, genellikle yeni doğan bebeklerde fizik muayene sırasında doktorları tarafından teşhis edilir. Teşhisi doğrulamak için bir ultrason yapılabilir.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı, kasık fıtığı mı yoksa hidrosel mi olduğunu belirlemek için çocuğunuzun skrotal şişmesini inceleyecektir:

. Ultrasonografi
. Transillüminasyon (şişmenin bir tarafında güçlü bir ışık parladı, ışığın geçip geçmediğini gösterir)

 

Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı: Transilluminasyon
Transilluminasyon

 

Çocuklarda hidrosel tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda su fıtığının genellikle cerrahi olarak onarılması gerekmez, çünkü genellikle altı ila 12 aylıkken kendi kendine sıvı birikimi kaybolur. Su fıtığı kendi başına çözülmezse, başka komplikasyonları önlemek için cerrahi olarak onarılması gerekir. Ameliyat yaklaşık bir saat sürer ve genellikle ayakta tedavi prosedürüdür (hasta prosedürle aynı gün eve gidebilir).

Ameliyattan önce ne olur?

Doktorunuz ameliyat öncesi ve ameliyat günü yapmanız gerekenler ile ilgili olarak sizi bilgilendirecektir. Ayrıca çocuğunuzun ekstra bir hastalığı veya farklı bir özel durumu varsa doktorunuz ile iş birliği içinde olup gereken önlemleri birlikte almanız gerekecektir.

Ameliyat günü ne olur?

. Anestezi uzmanı (ağrı tedavisi ve anestezi işlemleri konusunda uzmanlaşmış bir doktor) çocuğunuza uykuya dalmasını sağlayan genel anestezi sağlar.
. Kasık derisinde küçük bir kesi (yaklaşık olarak 2 cm) yapılır.
. Sıvıyı içeren su fıtığı “kese” tanımlanır ve çevre yapıdan izole edilir.
. Cerrah sıvı dolu keseyi komşu yapıların zedelenmemesine özen göstererek çıkartır.
. Kas duvarı tekrarlayan bir fıtık veya au fıtığının önlenmesi için dikişlerle güçlendirilir.

Çocuklarda su fıtığı ameliyatından sonra ne olur?

Genellikle çocuğunuz ameliyattan sonraki akşam veya ertesi sabah tekrar kendini iyi hissedecektir. Ameliyattan sonraki dört hafta boyunca çocuğunuz beşikli oyuncaklar, tırmanma, bisiklete binme ve pürüzlendirmekten kaçınmalıdır.

Çocuğunuza taburculuk sırasında ağızdan ağrı kesici ilacı için bir reçete alacaktır. Lütfen bu reçetelerde yazılı olan ilaçları alın ve doktorunuzun talimatlarına uygun bir şekilde kullanın.

Su fıtığı ameliyatı sonrası çocuğuma nasıl bakmalıyım?

Ameliyat öncesinde ilave bir sağlık problemi yoksa veya ameliyat sırasında bir problem yaşanmadıysa, çocuğunuz ameliyattan sonraki akşam veya ertesi sabah tekrar iyi hissetmeyece başlayacaktır. Çocuğunuz mümkün olduğu anda normal yeme alışkanlıklarına ve aktivitelerine devam edebilir. Ameliyattan sonra 5 – 7 gün içinde çocuğunuza sünger banyosu verebilirsiniz. Küvet banyolarına ameliyattan ortalama 7 gün sonra izin verilir.

Çocuğunuzun insizyonlarını kaplayan küçük bant parçaları (Steri-Strips ™ olarak adlandırılır) yavaş yavaş kendi kendine düşer. Bu şeritleri kendiniz çıkarmayın. Şeritler kendi başlarına düşmezse, doktorunuz çocuğunuzun takip randevusunda bunları çıkarır.

Eğer Steri-strips yerine normal pansuman uygulandıysa, ameliyatınızı yapan cerrahın önerileri doğrultusunda yara yeri bakımı ve pansuman yapmanız gerekecektir.

Çocuklarda hidroselin nasıl sonuçlanır?

Su fıtığının  sonucu genellikle olumludur. Birçok durumda, durum kendi kendine gider. Ameliyat gerektiren vakaların başarı oranı yüksektir.

Su fıtığı onarımından sonra çocuğumun doktoruna ne zaman başvurmalıyım?

Kesi çevresinde küçük bir şişlik görebilirsiniz. Bu normal.

Ancak, çocuğunuzda aşağıdakiler varsa doktorunuzu arayın:

. Ateş
. Aşırı şişme
. Kırmızılık
. Kanama
. Artan ağrı

 

Referanslar:

1. NIH. Infant communicating hydroceles–do they need immediate repair or might some clinically resolve?

2. American Urological Association. What are hydroceles and inguinal hernias?

3. Medline Plus. Hydroceles

4. The Nemours Foundation, KidsHealth. Hydrocele.

5. Dagur G, Gandhi J, Suh Y. Classifying Hydroceles of the Pelvis and Groin: An Overview of Etiology, Secondary Complications, Evaluation, and Management. Current Urology. April 2017; 10(1): 1-14.

6. Urology Care Foundation. What are Hydroceles and Inguinal Hernias?

7. Beard J, Ohene-Yeboah M. Hernia and Hydrocele. Essential Surgery: Disease Control Priorities, Third Edition (Volume 1).

8. Merck Manual Professional Version. Testicular and Scrotal Anomalies.

9. Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı

10. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı

11. Komünike hidrosel nedir?

12. Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı

 

Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı

Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218