Apandisit Belirtileri, Çocuklarda Apandisit

Çocuklarda Apandisit nedir?

Apandisit, kolonun bir eki (uzantısı) olan appendiks, iltihaplı (şişmiş) ve enfekte olduğunda meydana gelir. Birçok durumda, appendiks içindeki bir tıkanıklık enfeksiyona neden olarak bakteri çoğalmasına neden olur. Çocukların yüzde 20 ila 30’unda, apandisit enfeksiyonu karın boşluğuna sarar.

Apandisit ne kadar sık ​​görülür?

Apandisit yalnızca ABD’de, yılda 80.000 çocuğu etkilemektedir. Yaşamın ikinci on yılında en yaygın olanıdır. Çocukların yüzde ellisinin ailede apandisit öyküsü olur. Apandisit, çocukluk çağında acil abdominal cerrahinin en sık nedenidir.

Yırtık apandisit (perfore apandisit) hastaların yüzde 30’unda görülür ve beş yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülür.

Apandisit belirtileri nelerdir?

Appendiks, karın bölgesinin sağ alt kısmında yer aldığından, en önemli semptom alt karın ağrısıdır. Bu genellikle göbek deliği etrafında başlar ve daha sonra sağ alt tarafa geçer.

Diğer belirtiler şunlardır:

a. Mide bulantısı ve kusma
b. İştah kaybı
c. Ateş
d. İshal (birkaç gün sonra)
e. İdrarda ağrı veya artış

Apandisit nasıl teşhis edilir?

Apandisitin ana belirtileri, karın bölgesinin sağ alt kısmında ağrı ve ardından kusma ve düşük dereceli ateş, aynı bölgede hassasiyet ve sertlik (sertlik) şeklindedir.

Hastaların bir kısmına, karın bölgesine yönelik ultrason ve / veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması yapılır. Kan testleri ve idrarın incelenmesi de yapılabilir.

Hiç bir test veya bulgu apandisit tanısında yüzde 100 doğru ve güvenilir değildir. Hekim mevcut tüm bilgileri bir araya getirmelidir. Bazı durumlarda, apandisit teşhisi için tek yol ameliyat yapmaktır.

Apandisit ameliyat sonrası hastaneden taburcu olduktan sonra ne beklenir?

Çocukların çoğu, okula dönmeden önce evde, ne kadar iltihap olduğuna bağlı olarak spor ve spor salonuna dönmeden önce 2 ila 4 hafta dinlenmeye ihtiyaç duyacaktır.

Çocuğunuzun Cerrahına ne zaman başvurmanız gerekir?

Kesi çevresinde küçük bir şişlik olduğunu fark edebilirsiniz; bu normal.

Bununla birlikte, çocuğunuz aşağıdakilerden herhangi birini geliştirirse cerrahınıza başvurun:

a. Ateş
b. Kusma
c. Yara yerinde aşırı şişlik, kızarıklık veya insizyondan drenaj
d. Kanama
e. Artan ağrı

Kontrol muayenesi:

Çocuğunuzun ameliyatından bir ila iki hafta sonra bir poliklinik ziyareti yapılacaktır. Çocuğunuzun doktoru (çocuk cerrahisi uzmanı) yarayı inceler ve iyileşmesini değerlendirir.

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Tedavi, enfekte olmuş appendiksin ameliyatla çıkarılmasıdır (apendektomi ameliyatı). Bazı durumlarda, apandisit zaten yırtılmışsa (perfore apandisit), antibiyotiklerle kısa bir tedaviden bir süre sonra ameliyat yapılır.

Ameliyat sırasında ne olur?

a. Anestezi uzmanı (çocuklarda ağrı kesici ve sedasyon konusunda uzmanlaşmış bir doktor) çocuğunuzun anestezisini verir.

b. Bir laparoskopik (minimal invaziv kamera tekniği) prosedürü kullanılırsa, cerrah karın içine küçük aletler ve birkaç küçük insizyondan (kesilmiş) yapılan bir kamerayla girer. Bazen, apandisiti çıkarmak için biraz daha büyük bir kesi gerekir ki buna açık ameliyat (apendektomi) denilir. Daha yaygın olarak kullanılan yöntem budur.

Apandisit çıkarılır ve enfekte olmuş sıvı karın boşluğundan çıkarılır. Bazı durumlarda, enfekte sıvının uzaklaştırılmasını sağlamak için drenler yerleştirilir.

Ameliyat genellikle bir saat civarında sürer. Ancak yine de kesin bir süre verilemez, verilmemelidir!

Ameliyattan sonra ne olur?

Hastanede normal kalış süresi basit apandisit için 12-24 saat, rüptüre apandisit için 5-7 gündür. Çocuk hastanede kaldığı süre içinde intravenöz (damar içinde) ağrı kesici ilaç ve antibiyotik alacak.

Ağızdan beslenmeler yavaşça başlar, genellikle berrak sıvılarla başlar. Çocuğunuz kademeli olarak düzenli bir diyete ilerleyecektir. Kesi üzerinde bir pansuman olabilir.

Çocuğunuz düzenli bir diyet yiyebildiği, ateş ve kesiden akıntı (drenaj) olmadığı ve normal bağırsak fonksiyonuna sahip olduğu zaman (normal gaz ve kaka çıkarmaya başlayınca) hastaneden taburcu olmaya hazır olacaktır.

Apandisit Belirtileri, Çocuklarda Apandisit

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit