Video – Çocuklarda Apandisit Tedavisi

Aşağıdaki resme tıklayarak Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan Çocuklarda apandisit tedavisi nasıl yapılır? videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz!

Çocuklarda apandisit tedavisi nasıl yapılır?
Çocuklarda apandisit tedavisi nasıl yapılır?

Appandisitis, kalın (kolon) ve ince bağırsağın birleştiği yerde yer alan küçük, parmak benzeri bir tüp olan appendiksin (ek) iltihabıdır. Çocuk Apandisiti, kolonun bir uzantısı olan appendiks, iltihaplı (şişmiş) ve enfekte olduğunda meydana gelir. Birçok durumda, appendiks içindeki bir tıkanıklık enfeksiyona neden olarak bakteri çoğalmasına neden olur. Çocukların yüzde 20 ila 30’unda, apandisitis enfeksiyonu karın boşluğuna sarar.

Appendiks, vücutta bilinen bir kullanıma sahip değildir. Appendiksin neden bazı insanlarda iltihaplandığı bilinmemektedir. Bununla birlikte, apandisitis oluştuğunda, acil tıbbi yardım gerektirir.

Akut apandisit, sunum ve patofizyolojide biraz değişkenlik gösteren karmaşık bir hastalıktır. Hastalığın etiyolojisi, epidemiyolojisi ve doğal tarihçesini açıklamak için çeşitli teoriler geliştirilmiştir. Birçoğu apandisitin kör uçta tıkanmasından kaynaklandığını ve bunun da kapalı bir halka meydana geldiğini iddia ediyor. Çocuklarda tıkanma genellikle submukozal foliküllerin lenfoid hiperplazisinden kaynaklanır. Bu hiperplazinin nedeni tartışmalıdır, ancak dehidratasyon ve viral enfeksiyon önerilmiştir. Appendiks tıkanmasının diğer bir yaygın nedeni bir dışkıdır.

 

Referanslar:

  1. Çocuklarda apandisit tedavisi nasıl yapılır?
  2. Çocuklarda apandisit belirtileri
  3. Çocuklarda Apandisit belirtileri ve ameliyatı
  4. Apandisit belirtileri, tedavisi ameliyatı ÖZEL
  5. Apandisit skoru hesaplama programı
  6. The Alvarado score for predicting acute appendicitis: a systematic review
  7. Development of the RIPASA Score: A New Appendicitis Scoring System for the Diagnosis of Acute Appendicitis

 

——–

 

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna’nın resmi YouTube kanalıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCEpIYMIKw_wmvwTCOzEtpPA/_g?sub_confirmation=1

Sosyal medyada paylaş!