Çocuklara damar yolu bulma teknikleri

Sayfayı paylaş!

Aşağıdaki resme tıklayarak Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan Çocuklara damar yolu bulma teknikleri videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz!

Çocuklara damar yolu bulma teknikleri
Çocuklara damar yolu bulma teknikleri

Hastanede yatan bebeklere ve çocuklara çeşitli klinik endikasyonlar için vasküler erişim (damar yolunu bulma bulma işlemi) sıklıkla gereklidir. Bu gereklilik kısa vadeli veya geçici ihtiyaçlardan, uzun vadeli ve hatta sürekli erişime kadar değişebilir. Çocukların gerekli tedavi gereksinimlerini karşılamalarını öneren doktorlar için vasküler erişim için çeşitli seçenekler mevcuttur.

Çocuğa ve aileye yapılan girişimlerin ve travmaların sayısının en aza indirilmesine yardımcı olmak için, damaryolu denenmeden önce vasküler erişim endikasyonu ve süresi dikkatlice düşünülmelidir. Hastaya müdahele etmeyi planlayan Hekim, anatomi, prosedürü yerine getirme konusunda güven ve her tür erişim ile ilgili olası komplikasyonların bilincinde olmalıdır.

Çocuklara damar yolu açarken kullanılan periferik kateter çapları ve infüzyon hızları:
• Mavi, 22 G — 32 ml/dk
• Pembe, 20 G — 58 ml/dk
• Yeşil, 18 G — 100 ml/dk
• Gri, 16 G — 200 ml/dk
• Turuncu, 14G — 325 ml/dk

 

Çocuklara damar yolu açma teknikleri videosu

Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan; Çocuklarda damaryolu bulma açma teknikleri konulu bilgilendirme videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=p2bx9ccoPlk

 

Detaylı bilgi:

Çocuklara damar yolu açma teknikleri

Bebeklere damar yolu açma teknikleri

Çocuklarda damar yolu açma teknikleri

Pediatric Intravenous Cannulation

Intravenous access – Peripheral

——–

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna’nın resmi YouTube kanalıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCEpIYMIKw_wmvwTCOzEtpPA/_g?sub_confirmation=1

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218