Çocuk için TPN Hesaplama, Total Parenteral Nütrisyon

Çocuk ve Bebekler için Total Parenteral Nütrisyon (TPN formülü) hesaplamasına girmeden önce, çok kısa olarak TPN (beslenme) kavramının ne olduğundan ve ilgili kliniklerde uygulama alanlarından bahsetmek istiyorum. TPN olarak kısaltabileceğimiz total parenteral nütrisyon uygulamaları; çocuk cerrahisi, çocuk hastalıkları ve ilgili tüm dahili ve cerrahi kliniklerinde, hasta çocuğun belirli bir süre ağızdan beslenemeyeceği özel hastalığı olduğu durumlarda ve hastanın genel anlamda beslenmesinin yetersiz olduğu durumlarda tercih edilen bir beslenme yöntemidir.

TPN uygulamalarının hesaplanmasında dünya genelinde, tıp literatüründe kabul görmüş birçok formül olsa da, bu sayfamızda, tüm bu formülleri ortalama bir paydada buluşturarak, hesaplamanın ana hatlarıyla, genel bir fikir vermeyi amaçladık.

Peki o halde, Total Parenteral Nütrisyon ya da kısaca TPN nedir?

Total Parenteral Nütrisyon, vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin damar yoluyla verilmesidir. Bunun için hastaya, hastanın klinik durumuna veya ihtiyacına göre, öncelikle santral ya da periferik yoldan damaryolu açılmalıdır. Çocuklarda damaryolu açılması uygulamaları ile ilgili olarak sitemizde detaylı olarak hazırlanmış bir makale bulabilirsiniz. İlgili makalemize aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

Çocuklarda damar yolu açma

Ayrıca, bebek ve çocuklarda defisit tedavisi, çocuklarda parenteral sıvı tedavisi, çocuklarda dehidratasyon tedavisi başlıklı makalelerimizde de konuyla ilgili farklı bilgi ve yaklaşımlara ulaşmanız mümkündür.

Bu sayfada, Çocuk ve Bebekler için yapılan klinik uygulamalarda, Total Parenteral Nütrisyon  TPN formülü hesaplanırken kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

Bu kapsamda; hesaplama yapılırken, verilen sıvı içinde; karbonhidrat, protein, yağ, makromineraller, eser elementler, vitaminler ve su verilmesi gerektiği de dikkate alınmış ve hesaplamalar bu doğrultuda yapılmıştır.

Sayfamızda, bu gıda ve beslenme faktörlerinden her birinin, günlük olarak hangi miktarda verilmesi gerektiği noktasında detaylı bilgi verilmiştir.

Total Parenteral Nütrisyon sıvısı bileşiminde, NaCl ve Dextroz dışındaki maddelerin oranı o gün için sabittir. Total sıvı miktarına göre; Sodyum ihtiyacı, %0.9 NaCl ve %3 NaCl ile; ve Glukoz ihtiyacı %5 Dextroz ve %10 Dextroz ile dengelenir. Max yazanlar, eğer Glu ihtiyacı sadece % 5 Dextroz olarak verilecekse verilmesi gereken maksimum miktardır.

Sayfamızda şu parametreler hesaplanmıştır:
1. %10 Aminovenöz: .. cc
2. %20 Lipovenöz : .. cc
3. Heparin : .. ünite
4. Glukoz miktarı:
%10 Dextroz : .. cc (max)
%5 Dextroz : .. cc (max)
5. Sodyum miktarı :
%3 NaCl : .. cc (max)
%0,9 NaCl : .. cc (max)
6. KCl : .. mEq
7. Dipeptivan : .. cc
8. Ca Glukonat : .. mEq
9. Trocutil : .. cc
10. B vit : .. dzm
11. C vit : .. dzm
12. MgSO4 : .. cc
13. Karnitin : .. mg

YASAL UYARI!

Bu bilgiler, pediatrik yaş grubu (bebek ve çocuklar) için hazırlanmıştır. Erişkin hastalar için formülasyon ve hesaplama farklılık gösterebilir. Aşağıdaki bilgiler, tedavi amaçlı verilmemiştir. Tamamen eğitim amaçlıdır. Yukarıdaki tabloya göre verilecek herhangi bir Total Parenteral Nütrisyon (TPN) tedavisinin sorumluluğu, tamamen uygulayıcıya aittir.


Çocuk için TPN Hesaplama, Total Parenteral Nütrisyon

Sosyal Medyada Paylas
WhatsApp   Facebook   Twitter   Tumblr
LinkedIn   Flipboard   Pinterest   Reddit