Komünike hidrosel nedir?

Sayfayı paylaş!

Komünike hidrosel nedir (komünikan hidrosel, iletişimli hidrosel)?

Komünike hidrosel, erkekleri etkileyen yaygın bir durumdur. Hidrosel, skrotumdaki (penisin altında bulunan kese) bir sıvı topluluğudur.

10 erkek bebekten birden fazlasında doğumda hidrosel vardır.

Komünike hidrosel, karın boşluğuna “iletişim” olarak adlandırılan bir açıklığa sahip bir hidroseldir. Açıklık karın sıvısının skrotuma geçmesine izin verir. İletişim kurmayan hidrosel (nonkomünike hidrosel veya nonkomünikan hidrosel), komünikan hidroselden daha az ciddidir. Nonkomünike hidrosel genellikle aynı boyutta kalır veya çok yavaş bir büyümeye sahiptir.

Komünikan  hidrosel kendi kendine kaybolmaz ve tedavi edilmezse, kasık fıtığına yol açabilir. Bu durumda, bağırsak veya bağırsak yağının bir kısmı kasık bölgesindeki bir açıklıktan (kasık kanalı) iter.

Komünike hidroselin nedeni nedir?

Bebek anne rahmindeyken iletişimsel hidrosel oluşur. Bir zar karın duvarındaki kasık kanalından skrotuma uzanır. İnce membrana processus vaginalis denir. Açık kalırsa, sıvı karın boşluğundan ve skrotumdan ileri geri akar.

Genç veya yetişkin bir erkekte, nonkomünikan hidrosel, skrotumun yaralanmasından kaynaklanabilir.

Bebekte komünike hidroselin belirtileri nelerdir?

Bir bebeğin komünikan hidroseli varsa, skrotumu şişer veya büyür. Skrotumun büyüklüğü gün boyunca değişebilir.

Bebek uzanırsa veya uyursa, şişme genellikle azalır. Çoğu durumda, komünikan hidroseller bebekte herhangi bir acıya neden olmaz. Bir hidrosel iletişim kurmuyorsa (komünikan değilse), boyutu değişmez.

Komünike hidrosel nedir?
Komünike hidrosel nedir?

Komünike hidrosel nasıl teşhis edilir?

Çocuk Cerrahisi Uzmanı genellikle komünike hidroseli görsel bir muayene ile teşhis eder. Bir testis çevresindeki herhangi bir sıvıyı görmek için skrotumdan bir ışık parlayabilir (ışık kaynağı ile muayene bulgusu pozitif olmasına transilluminasyon denir).

Alan çok şişmiş gibi görünüyorsa veya dokunmak zor geliyorsa skrotumun bir ultrasonu da order edilebilir. Bu ayrıca şişliğin diğer olası nedenlerini de dışlayabilir.

Komünike hidrosel nedir: Transilluminasyon
Komünike hidrosel nedir: Transilluminasyon

 

Komünike hidrosel ameliyatı, nasıl onarılır?

Komünikan hidroseller genellikle herhangi bir tedavi olmaksızın yaşamın ilk yılında kaybolur. Çoğu durumda, çocuğunuzun doktoru önce bölgeyi izlemenizi ve çocuğunuzun birkaç ayda bir kontrol edilmesini önerir. Hidrosel 6 ila 12 ay içinde kaybolmazsa, daha ciddi komplikasyonları önlemek için cerrahi olarak onarılması gerekebilir.

İletişim halindeki bir hidroselin onarılması ameliyatı, genellikle ayakta tedavi bazında yapılabilecek basit bir prosedürdür.

Çocuğunuzun ameliyat için anesteziye ihtiyacı olacaktır. Uyuduktan sonra, kasıkların katlanmış derisinde küçük bir kesi (yaklaşık 2 cm) yapılır. Cerrah daha sonra sıvıyı hidroselden boşaltır ve ince processus vaginalis membran kapatılır.

Komünikan hidrosel için ameliyat sonrası iyileşme süresi nedir?

Çoğu bebek, komünikan hidrosel için ameliyattan sonraki gün iyi hissedecektir. Doktor ağızdan ağrı kesici ilacı reçete edebilir.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı, ameliyat sonrası uygun bakım konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Bebeğiniz mümkün olan en kısa sürede normal şekilde yemek yiyip oynayabilecektir. Bununla birlikte, 4 haftalık bir süre boyunca, kasık bölgesini yaralayabilecek oyuncaklara tırmanmamalı veya başka fiziksel aktiviteler yapmamalıdır. Ameliyattan 5 – 7 gün sonra yıkayabilirsiniz.

Kesi alanı çevresinde küçük şişliklerin görülmesi normaldir.

Bununla birlikte, bebeğinizde ateş, aşırı şişme, kızarıklık, kanama veya artan ağrı varsa doktora başvurmalısınız.

İletişimli hidrosel için ne zaman cerraha başvurmalıyım?

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktora başvurun.

Bunlar, bağırsağın bir kısmının skrotuma karın sıvısı ile birlikte girdiğinin belirtileri (inguinal herni, kasık fıtığı) olabilir:

. Bebeğinizin skrotumunda şişme var.
. Bebeğinizin skrotumunda ağrı var gibi görünüyor.
. Mide bulantısı varmış gibi görünüyor.
. Bebeğiniz kusuyor.

Nonkomünike hidrosel tedavisi nasıl yapılır?

Bir yaşından küçük çoğu hasta için, cerrahlar genellikle iletişim kurmayan hidroselleri (nonkomünikan hidrosel) gözlemlemeyi (sadece izlemeyi) önerir. Bunun nedeni, bu hidrosellerin birçoğunun kendi başlarına gidecek olmasıdır.

Bununla birlikte, hidrosel çocuk ilk doğum gününe ulaştığında kaybolmazsa, bunu yapması olası değildir.

Bu durumda, çocuğun muhtemelen bir operasyona ihtiyacı olacaktır.

Hastanın iletişimli / iletişimsiz hidroseli olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Nonkomünikan bir hidroselin boyutu değişmez. Skrotumu sıkmaya çalışırsanız, sönmez. Öte yandan, komünike hidrosel gün boyunca büyüyebilir ve küçülebilir ve genellikle skrotumu hafifçe sıkmak ve sıvının karın boşluğuna geri akmasına neden olmak mümkündür.

Kasık kanalında ve genital bölgede yer alan, kasık fıtığı (inguinal herni), komünike / nonkomünike hidrosel, inmemiş testis, testis torsiyonu, epididimit / orşit, fimozis / sünnet gibi tüm hastalıkların takibi ve tedavisi, ayrıca gerekirse ameliyatı Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılır.

Referanslar:

1. NIH. Infant communicating hydroceles–do they need immediate repair or might some clinically resolve?

2. American Urological Association. What are hydroceles and inguinal hernias?

3. Medline Plus. Hydroceles

4. The Nemours Foundation, KidsHealth. Hydrocele.

5. Dagur G, Gandhi J, Suh Y. Classifying Hydroceles of the Pelvis and Groin: An Overview of Etiology, Secondary Complications, Evaluation, and Management. Current Urology. April 2017; 10(1): 1-14.

6. Urology Care Foundation. What are Hydroceles and Inguinal Hernias?

7. Beard J, Ohene-Yeboah M. Hernia and Hydrocele. Essential Surgery: Disease Control Priorities, Third Edition (Volume 1).

8. Merck Manual Professional Version. Testicular and Scrotal Anomalies.

9. Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı

10. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı

11. Komünike hidrosel nedir?

12. Çocuklarda hidrosel nedir, Su fıtığı

 

Komünike hidrosel nedir?

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218