Epididimit ve Orşit nedir?

Sayfayı paylaş!

Makalemde epididim iltihabı olan epididimit ve testis iltihabı olan orşit hakkında temel bilgiler vermeye çalışacağım.

Epididimit nedir?

Epididimit, epididim iltihabıdır. Epididim, testisleri penisdeki üretraya bağlayan uzun sarmal bir tüptür. İşlevi, spermi testisden penise depolamak ve taşımaktır. Testisin üst ve arka kısımlarında bulunur.

Genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyon neden olur. Cinsel olarak aktif erkeklerde bakteriyel epididimitin en yaygın nedeni gonore ve klamidyadır. Bazen iltihaplanma, bağışıklık sisteminin (otoimmün) anormal bir tepkisinden kaynaklanabilir.

Bu soruna neden olabilecek virüsler arasında kabakulak, coxsackie, echovirus ve adenovirus bulunur.

Henoch-Scönlein purpura veya Kawaski hastalığı gibi otoimmün bozukluklar (yabancı dokudan yabancı doku hücrelerini tanıyan normal bağışıklık sistemini etkileyen bir durum) da neden olabilir.

Cinsel olarak aktif olmayan erkeklerde, idrar yolu enfeksiyonlarından (mesane enfeksiyonları) veya altta yatan idrar yolu anormalliklerinden kaynaklanabilir.

İdrar yolu anormalliklerinin örnekleri arasında idrarın hareket ettiği (posterior üretral kapaklar gibi) veya mesane tamamen boşalmadığında tüpün tıkanması bulunur.

Çok nadiren, bir kan akımı enfeksiyonu (sepsis) o kadar kötü hale gelebilir ki enfeksiyon epididime yayılır.

Epididimit ürolojik prosedürlerden veya enstrümantasyondan sonra ortaya çıkabilir.

Orşit nedir?

Orşit, testisin iltihaplanmasıdır. Genellikle epididimitin bir uzantısı olarak ortaya çıkar, ancak bazen kendiliğinden ortaya çıkar. Kabakulak ergenlik döneminden geçen erkeklerde yaygın bir orşit nedenidir.

Epididimit ve Orşit belirtileri nelerdir?

En yaygın belirti skrotal ağrıdır. Ağrı genellikle birkaç gün boyunca gelişir ve yoğunluğu artar.

Epididimitte ağrı, skrotumun arka tarafında bulunur.

Orşitte, tüm testis ağrılıdır.

Diğer semptomlar skrotumun şişmesi ve kızarıklığını içerir. Bu genellikle sadece bir tarafta meydana gelir, ancak iltihaplanma derecesine bağlı olarak her ikisinde de ortaya çıkabilir.

Bazen erkekler idrarla yanma, her zaman idrar yapmak zorunda gibi hissetme gibi idrar yolu enfeksiyonuna benzer semptomlar yaşarlar.

Daha az yaygın semptomlar ateş veya kusmadır, ancak hem epididimit hem de orşit ile ortaya çıkabilir.

Epididimit ve Orşit nasıl teşhis edilir?

Epididimit ve orşit genellikle kapsamlı bir öykü ve fizik muayene ile teşhis edilebilir.

Çocuğunuzun doktoru ayrıca idrar yollarında bir enfeksiyon olup olmadığını görmek için bir idrar testi isteyebilir.

Testis torsiyonu (testis kan dolaşımının etrafında döndüğünde) gibi diğer ciddi hastalıkları dışlamak ve epididimit ve / veya orşit tanısını doğrulamak için bir ultrason da (Skrotal Renkli Doppler USG) yapılabilir.

Epididimit ve Orşit tedavisi nasıl yapılır?

Epididimoorşit tedavisi çoğunlukla destekleyicidir.

Enfeksiyon için endişe varsa, antibiyotikler çocuğunuzun doktoru tarafından sağlanacaktır.

Ağrı genellikle asetaminofen (Tylenol) ve ibuprofen (Advil / Motrin) gibi ilaçlarla tedavi edilir.

Yatak istirahati ve skrotal yükseklik ağrıyı azaltmada etkilidir. Skrotal yükseklik katlanmış çarşaflar veya küçük bir yastık kullanılarak yapılabilir.

Epididimit vakalarının çoğu, birkaç gün boyunca kalıcı etkileri olmadan çözülür.

Bir engel gibi anatomik bir sorun varsa, kronik veya tekrarlayan epididimit gelişebilir. Anatomik anormalliği düzeltmek için çocuğunuzun ameliyat olması gerekebilir.

Nadir durumlarda, orşit sperm miktarını ve kalitesini azaltabilir, bu da kısırlığa neden olabilir. Çoğu araştırma bunun geçici olduğunu ve zamanla iyileştiğini göstermiştir.,

Çocuklarda epididimoorşit tedavisi Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Akut skrotumun en sık sebeplerinden olan epididimoorşit hakkında bilgi vermeye çalıştım. Akut skrotumun diğer sık nedeni olan testis torsiyonu ile ilgili detaylı bilgi içeren makale sitemde mevcuttur. O makaleyi de okumanızı öneriyorum.

 

Daha fazla bilgi:

. Gatti J, Pettiford J. The Acute Scrotum. In: Holcomb G, Murphy P, Ostlie D, eds. Ashcraft’s Pediatric Surgery. 6th ed. Philadelphia: Saunders; 2014:702-706.
. Lewis A, Bukowski T, Jarvis P, et al. Evaulation of Acute Scrotum in the Emergency Room. Journal of Pediatric Surgery 1995;30:277-282.
. Macdonald N, Bowie W. Epididymitis, Orchitis, and Prostatitis. In: Long S, Pickering L, Prober C, eds. Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. 4th ed. Philadelphia: Saunders; 2012: 367-369.

Referanslar:

1. Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı

2. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı

3. Inguinal hernia in children

4. Sünnet nedir, ne zaman nasıl yapılır?

5. The Pediatric Acute Scrotum

4. Acute Scrotum in Children

5. Acute scrotal pain or swelling

6. Akut skrotum, Testis torsiyonu Epididimit Orşit Epididimoorşit

7. Epididimit ve Orşit nedir?

8. Testis torsiyonu belirtileri tedavisi

 

Epididimit ve Orşit nedir?

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208