Testis Torsiyonu Belirtileri Tedavisi

Testis torsiyonu belirtileri ve cerrahi tedavisine girmeden önce, torsiyonun ne olduğunu tanımlamaya çalışacağım

Testis torsiyonu nedir?

Genç bir erkeğin testisleri, “spermatik kord” adı verilen bir kordondan sarkar. Bu, kanı ve diğer önemli yapıları testislere getiren kordur. Testis torsiyonu belirtileri, testisin spermatik kordonu döndürdüğü ve büküğü zaman meydana gelir. Bu olduğunda, kan akışı sıkışır ve testislere ulaşamaz, bu da şiddetli ağrıya ve şişmeye neden olur.

Her yaşta olabilir, ancak genellikle 12-16 yaşlarındaki erkeklerde (tüm testis torsiyonunun yaklaşık % 65’i) veya genç bir bebek (yenidoğan torsiyonu olarak da adlandırılır) olarak ortaya çıkar. Genellikle, testis çevreleyen doku tarafından yerinde tutulur, ancak bazı erkek çocuklarda yeterli sabitleme dokusu yoktur, bu da testisin serbestçe hareket etmesini ve skrotum içinde bükülmesini sağlar. Torsiyona, genellikle spor veya aktivite sırasında meydana gelen skrotumda bir yaralanma da neden olabilir.

Testis torsiyonu belirtilerinin görülmesi ve tanı konulması CERRAHİ BİR ACİL DURUMDUR ve en kısa zamanda tıbbi yardım almalısınız. Bu durumda çocuğunuzun tetkik ve tedavisinin, gerekirse ameliyatının Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılması gerekir.

Testis torsiyonu belirtileri nelerdir?

Testis torsiyonunun en sık görülen belirtisi ani, şiddetli testis / skrotal ağrıdır. Bu ağrı genellikle gecenin ortasında çocukları uykudan uyandırabilir.

 1. Diğer belirti ve semptomlar şunları içerir:
 2. Karın ağrısı
 3. Mide bulantısı ve kusma
 4. Skrotumun şişmesi
 5. Skrotumun kızarıklığı
 6. Kasıkta ağrı
 7. İdrar yaparken ağrı
 8. Normalden daha yüksek veya farklı bir pozisyonda oturan bir testis

Testis torsiyonunun tanısı nasıl konulur?

Genellikle tanı çocuğun tıbbi öyküsü ve deneyimli bir doktor tarafından yapılan fizik muayeneye dayanarak yapılır.

Genellikle yapılan bir başka test skrotal bir ultrasondur. Ultrason, görüntü ve resimler oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Özellikle kan akışına bakmak iyidir. Bu, ağrıya neden olmayan veya radyasyon yaymayan bir testtir. Testislere kan akışını kontrol etmek için bir prob (değnek) kullanmayı içerir. Yapılması gereken tetkikin tam ismi, skrotal renkli doppler ultrason’dur.

Çocuğun ağrısının başka bir nedeni olmadığından emin olmak için idrar ve kan testleri yapılabilir.

Testis torsiyonu tedavisi nasıl yapılır (torsiyon ameliyatı)?

Torsiyon tedavisi, testisleri detorsiyone etmek (açmak) için cerrahidir. Bir cerrahın çocuğu değerlendirmesi önemlidir, çünkü testis kaybını önlemek için ameliyat mümkün olduğunca çabuk yapılmalıdır.
Doktor, ameliyattan önce kanın testis içine ve dışına akmasını sağlamak için testisleri geçici olarak manuel olarak açabilir. Bununla birlikte, bu cerrahi bir acil durumdur.

ZAMAN ANAHTAR!

Testis mümkün olan en kısa sürede ameliyatla detorsiyone edilmelidir (bükülmemelidir).

 1. Semptomların başlamasından sonraki 4-6 saat içinde bozulursa = % 98 testis kurtarma şansı
 2. Semptomların başlamasından sonraki 12 saat içinde bozulursa = % 20 testis tasarrufu şansı
 3. Semptomların başlamasından sonra 24 saat veya daha fazla bozulma durumunda = % 0 testis tasarrufu şansı.

Bazı nadir durumlarda, testis kan akışı olmadan çok uzun kalabilir ve çıkarılması gerekebilir (orşiopeksi de denir).

Ameliyat sırasında cerrah, diğer testisleri kontrol edecek ve gelecekteki burulmayı önlemek için gerekirse skrotuma sabitleyecektir.

Testis torsiyonu, Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından tetkik ve tedavisinin, gerekirse ameliyatının yapılması gereken bir hastalıkltır.

Akut skrotumun en sık görülen nedenlerinden biri olan testis torsiyonu belirtileri ve tedavisini anlatmaya çalıştım. Testis torsinunun yine sık nedenleri akut epididimit ve akut orşit (epididimoorşit) ile ilgili detaylı makaleleri de sitemde bulup okuyabilirsiniz.

Akut skrotum dediğimiz hastalık grubu Çocuk Cerrahisi kliniğinde çalışan cerrahların sık yaptığı ve bunun yanında en hızlı müdahale edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Bu nedenle de akut skrotum, testis torsiyonu, epididimit ve orşit konulu bir çok makaleyi paylaşmaya devam etmeyi planlıyorum. Burada paylaştığım yazıların bir kısmı PubMed veri tabanında yapmış olduğum araştırmalar sonucunda, bahsedilen konularla ilgili makalelerden yapmış olduğum bir çok çeviri ve derlemeler sonucunda oluşmaktadır. Hal böyle olunca da usulen yazıların altında kullanmış olduğum kaynak ve referansları listelemekteyim.

 

Referanslar:

 1. Çocuklarda kasık fıtığı nedir? Fıtık ameliyatı
 2. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı
 3. Inguinal hernia in children
 4. Sünnet nedir, ne zaman nasıl yapılır?
 5. The Pediatric Acute Scrotum
 6. Acute Scrotum in Children
 7. Acute scrotal pain or swelling
 8. Akut skrotum, Testis torsiyonu Epididimit Orşit Epididimoorşit
 9. Epididimit ve Orşit nedir?
 10. Testis torsiyonu belirtileri tedavisi

Testis Torsiyonu Belirtileri Tedavisi

Sosyal medyada paylaş!