Bebeklerde göbek fıtığı nedenleri tedavisi

Sayfayı paylaş!

Aşağıdaki resme tıklayarak Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan Bebeklerde göbek fıtığı nedenleri tedavisi videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz!

Bebeklerde göbek fıtığı nedenleri tedavisi
Bebeklerde göbek fıtığının nedenleri tedavisi

Bebeklerde Göbek Fıtığının tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerdeki göbek fıtıklarının çoğu, 1 veya 2 yaşlarına kadar kendi başlarına kapanır. Doktorunuz, fizik muayene sırasında şişliği karnınıza geri itebilir. Ancak bunu kendi başınıza denemeyin. Her ne kadar bazı insanlar şişkinliğin üstüne para veya düğme koyarak fıtığın düzeltilebileceğini iddia etseler de, bu “sözde düzeltme” yardımcı olmaz ve aksine mikroplar bant altında birikerek enfeksiyona neden olabilir.

Çocuklar için, göbek fıtığı ameliyatı tipik olarak şu fıtıklar için düşünülebilir:

a. Aşırı ağrı verici fıtığı olması
b. Fıtık çapının 1/2 inçten (1-2 santimetreden) biraz daha büyük olması
c. Büyükler ve yaşamın ilk iki yılında büyüklükleri azalmıyor
d. 4 yaşına kadar kaybolmaması
e. İnkarsere olması ve bağırsak tıkanıklığı

Yetişkinlerde, özellikle fıtığı büyüdüğünde veya ağrılı olduğunda, olası komplikasyonlardan kaçınmak için cerrahi önerilir.

Ameliyat sırasında göbeğin dibinde küçük bir kesi yapılır. Fıtıklaşmış doku karın boşluğuna gönderilir ve karın duvarındaki açıklık kapatılır. Yetişkinlerde, cerrahlar genellikle karın duvarını güçlendirmek için mesh ismi verilen bir çeşit yapay ağ kullanırlar.

Göbek Fıtığının cerrahi tedavisi (ameliyatı) nasıl yapılır?

Birçok fıtık 3 ila 4 yaşlarında kendiliğinden kapanır. Bu kapanma olmazsa, genellikle cerrahi onarım önerilir. Küçük çocuklarda, bir sıkışma dönemi varsa veya fıtık çok büyükse, cerrahi onarım önerilebilir.

Fıtığı onarmak için cerrahi genel anestezi altında yapılır.

ğinGöbek düğmesinin tabanında küçük bir kesi yapılır. Herhangi bir bağırsak fıtıklaşmışsa, karın boşluğuna geri yerleştirilir. Kastaki açıklık daha sonra tekrar fıtık oluşumunu önlemek için çok sayıda dikiş katmanıyla onarılır. Göbek düğmesini düz tutmak için bir pansuman yerleştirilir.

Prematüre bebekler ve bazı tıbbi durumları olan çocuklar hastanede gece boyunca gözlem yapılmasını gerektirebilirken, çoğu çocuk ameliyattan sonra birkaç saat içinde eve dönebilir.

——–

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna’nın resmi YouTube kanalıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCEpIYMIKw_wmvwTCOzEtpPA/_g?sub_confirmation=1

 

Referanslar:

1. Umbilical Hernia in Children

2. Pediatric Umbilical Hernia

3. Disorders of the umbilicus in infants and children

4. Omphalitis

5. Care of the umbilicus and management of umbilical disorders

6. Bebeklerde göbek fıtığı nedenleri tedavisi

7. Bebeklerde göbek hastalıklarının tedavisi

8. Bebeklerde Göbek Fıtığı belirtileri tedavisi

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218