Bebeklerde göbek fıtığı nedenleri tedavisi

Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanan; Bebeklerde göbek fıtığı nedenleri tedavisi konulu bilgilendirme videosunu YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki resme tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz!

Bebeklerde Göbek Fıtığı, Karın Fıtığı
Bebeklerde Göbek Fıtığı, Karın Fıtığı

Bebeklerde Göbek Fıtığı belirtileri nelerdir?

Göbek fıtığı belirtileri, göbek çukuru veya göbek deliği denilen karın duvarındaki bölgede yer alan bir zayıflık nedeniyle, daha çok kronik öksürük kabızlık gibi karın içi basıncını arttıran durumlarda, komşu ince bağırsak bölümünün dışarı doğru belirginleşmesi ile ortaya çıkar. Fıtık göbek deliğinden dışarıya doğru belirginleştiğinde, göbek fıtığı tanısı konur.

Göbek fıtığı tedavisi nasıl yapılır sorusu sıkça gündeme gelen bir konudur. Göbekte oluşan şişlikler için esas tedavi yöntemi, açık ameliyat da denilen cerrahi müdahale de içeren tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır. Göbek fıtığı nedenleri tamamen açıklığa kavuşmuş ve günümüz tıbbında soru işareti olmayan bir konudur.

Fıtık ameliyatlarında genel anestezi verilerek hastaya cerrahi müdahale yapılır. Çocuklarda ve bebeklerde sık uyguladığımız cerrahi problemlerden biri de kasık fıtığıdır ki, sitemde bu konuyla ilgili de bir çok açıklayıcı makale mevcuttur.

Bebeklerde Göbek Fıtığı nasıl tedavi edilir?

Bebeklerdeki göbek fıtıklarının çoğu, 1 veya 2 yaşlarına kadar kendi başlarına kapanır. Doktorunuz, fizik muayene sırasında şişliği karnınıza geri itebilir. Ancak bunu kendi başınıza denemeyin. Her ne kadar bazı insanlar şişkinliğin üstüne para veya düğme koyarak fıtığın düzeltilebileceğini iddia etseler de, bu “sözde düzeltme” yardımcı olmaz ve aksine mikroplar bant altında birikerek enfeksiyona neden olabilir.

Çocuklar için, ameliyat tipik olarak şu göbek fıtıkları için düşünülebilir:

a. Aşırı ağrı verici göbek fıtığı olması
b. Fıtık çapının 1/2 inçten (1-2 santimetreden) biraz daha büyük olması
c. Büyükler ve yaşamın ilk iki yılında büyüklükleri azalmıyor
d. 4 yaşına kadar kaybolmaması
e. İnkarsere olması ve bağırsak tıkanıklığı

Yetişkinlerde, özellikle göbek fıtığı büyüdüğünde veya ağrılı olduğunda, olası komplikasyonlardan kaçınmak için cerrahi önerilir.

Ameliyat sırasında göbek deliğinin dibinde küçük bir kesi yapılır. Fıtıklaşmış doku karın boşluğuna gönderilir ve karın duvarındaki açıklık kapatılır. Yetişkinlerde, cerrahlar genellikle karın duvarını güçlendirmek için mesh ismi verilen bir çeşit yapay ağ kullanırlar.

Göbek Fıtığının cerrahi tedavisi (ameliyatı) nasıl yapılır?

Birçok göbek fıtığı 3 ila 4 yaşlarında kendiliğinden kapanır. Bu kapanma olmazsa, genellikle cerrahi onarım önerilir. Küçük çocuklarda, bir sıkışma dönemi varsa veya fıtık çok büyükse, cerrahi onarım önerilebilir.

Fıtığı onarmak için cerrahi genel anestezi altında yapılır.

Göbek düğmesinin tabanında küçük bir kesi yapılır. Herhangi bir bağırsak fıtıklaşmışsa, karın boşluğuna geri yerleştirilir. Kastaki açıklık daha sonra tekrar fıtık oluşumunu önlemek için çok sayıda dikiş katmanıyla onarılır. Göbek düğmesini düz tutmak için bir pansuman yerleştirilir.

Prematüre bebekler ve bazı tıbbi durumları olan çocuklar hastanede gece boyunca gözlem yapılmasını gerektirebilirken, çoğu çocuk ameliyattan sonra birkaç saat içinde eve dönebilir.

Detaylı bilgi:

Bebeklerde Göbek Fıtığı, Karın Fıtığı

——–

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna’nın resmi YouTube kanalıdır.

https://www.youtube.com/channel/UCEpIYMIKw_wmvwTCOzEtpPA/_g?sub_confirmation=1

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konularında güncel ve en doğru bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin!