Diş eti grefti nedir?

Diş eti grefti bir tür diş ameliyatıdır. Diş eti çekilmesini (diş etlerinizin dişlerinizden ayrılarak alttaki köklerin ortaya çıkması) tedavi eder . Açıkta kalan diş kökleri diş çürümesi, hassasiyet ve diş çevresinde kemik kaybı riskini artırır. Dişlerinizin etrafındaki kayıp dokuyu yeniler ve genel ağız sağlığınızı iyileştirir.

Diş eti grefti ameliyatı genellikle bir periodontist (diş eti uzmanı) tarafından yapılır. ABD’de bir periodontist, dört yıllık bir dişhekimliği okulundan mezun olduktan sonra üç yıl daha odaklı eğitim alır.

Diş eti çekilmesiniz varsa diş hekiminiz muhtemelen diş eti grefti yapılmasını önerecektir. Çoğu durumda, diş eti çekilmesi ciddi diş eti hastalığının bir belirtisidir ancak insanlar genetik olarak diş etlerinin incelmesine de yatkın olabilir. Çok agresif bir şekilde fırçalarsanız diş eti çekilmesine de neden olabilirsiniz.

ABD’de gerçekleştirilen en yaygın periodontal prosedürlerden biridir.

Diş eti greftinden önce ne olur?

Diş hekiminiz diş eti greftine ihtiyacınız olduğundan şüphelenirse sizi muayene için bir periodontoloji uzmanına yönlendirecektir . Periodontistiniz diş etlerinizin sağlığını kontrol edecek ve dişlerinizin etrafındaki cepleri ölçecektir. Ayrıca her dişin etrafında ne kadar çekilme olduğunu da kontrol edecekler.

Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak periodontistiniz diş çekilmesini takip etmek isteyebilir. Veya ameliyatına devam etmeyi önerebilirler. Periodontistiniz konsültasyonunuz sırasında sizinle tedavi seçeneklerinizi detaylı olarak görüşecektir.

Diş eti grefti ameliyatı sırasında ne olur?

Pek çok teknik ve malzeme mevcuttur. Periodontistler genellikle damağınızdan (ağzınızın çatısı) dokuyu alır ve onu çekilme bölgesine taşır. Ancak bazı durumlarda lisanslı bir kemik ve doku bankasından satın alabilecekleri yedek bir aşılama materyali kullanabilirler.

Diş eti grefti ameliyatı sırasında periodontistiniz:

 1. Lokal anestezi. Bu, o bölgedeki dişlerinizi ve diş etlerinizi uyuşturur. Pek çok periodontist , rahatınız için nitröz oksit, oral sedasyon ve IV sedasyon da dahil olmak üzere sedasyonlu diş hekimliği seçenekleri de sunmaktadır . İlk ziyaretiniz sırasında seçeneklerinizi sormayı unutmayın.
 2. Kendinizi rahat hissettiğinizde periodontistiniz diş etlerinizde bir kesi yapar ve küçük bir flep oluşturur. Ayrıca diş köklerinizi iyice temizleyecekler.
 3. Diş eti grefti hasat eder. Daha sonra cerrahınız ağzınızın çatısında başka bir kesi oluşturur ve iç dokudan küçük bir parça çıkarır. Dış katman bozulmadan kalır. Dikiş veya periodontal pansuman kullanarak bölgeyi kapatacaklar. (Cerrahınız bağışlanan dokuyu kullanmaya karar verirse bu adımı atlayacaktır.)
 4. Diş eti grefti yerleştirir. Daha sonra cerrahınız diş eti greftini açıkta kalan diş köklerinin (çöküntü alanı) üzerine yerleştirir.
 5. Dikişleri yerleştirin. Son olarak cerrahınız diş eti dokunuzu yeniden konumlandırır ve yerine diker. Periodontistiniz kendiliğinden düşen dikişler kullanabilir. Veya takip ziyaretinizde bunları kaldırmanız gerekebilir.

Kaç dişte diş eti çekilmesi olduğuna bağlıdır. Yalnızca bir grefte ihtiyacınız varsa bu genellikle yaklaşık bir saat sürer. Ağzınızın farklı bölgelerine birden fazla grefte ihtiyacınız varsa, bu daha uzun sürebilir.

Diş eti grefti ameliyatı sırasında uyuşmuş olacaksınız, dolayısıyla işlem sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. İşlemden sonra muhtemelen hafif bir ağrı hissedeceksiniz, ancak periodontistiniz rahatsızlığınızı en aza indirmeye yardımcı olmak için size ilaçlar ve ameliyat sonrası talimatlar verecektir.

Diş eti greftinden sonra ne olur?

Diş eti grefti ameliyatınızdan sonra muhtemelen gazlı bez ve pansuman yerinde olacaktır. Tipik olarak gazlı bezi yaklaşık 30 dakika sonra çıkarabilirsiniz. Pansuman ilk birkaç gün içinde kendiliğinden düşebilir veya doktorunuz bir sonraki randevunuzda onu çıkarabilir. Cerrahınız, eve dönmeniz güvenli olana kadar sizi izleyecektir. Prosedürünüz için sedasyon aldıysanız, sizi götürecek güvenilir bir arkadaşınıza veya aile üyenize ihtiyacınız olacaktır.

Periodontistiniz size ameliyat sonrası ayrıntılı yönergeler sağlayacaktır. Ağrı ve enfeksiyon riskinizi azaltmak için bunları yakından takip etmelisiniz.

Diş eti grefti iyileşme zaman çizelgesi nedir?

Cerrahınız muhtemelen bir hafta sonra diş eti greftinizi kontrol etmek isteyecektir. Daha sonra periodontistiniz sizi bakımın devamı için genel diş hekiminize geri gönderene kadar rutin takipleriniz olacak.

Bu süre zarfında size özel talimatlar vereceklerdir. Genel olarak bekleyebileceğiniz şeyler şunlardır:

İlk gün

İşleminizi takiben bir miktar kanama, şişme ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Bu yan etkileri yönetmek için tüm ilaçları tam olarak cerrahınızın önerdiği şekilde alın. Bol bol dinlenin ve yorucu aktivitelerden kaçının.

Yoğurt, puding veya smoothie gibi yumuşak ve serin yiyecekler yiyin.

Antibakteriyel gargara kullanarak cerrahi alanı temiz tutun. Doğrudan diş eti grefti üzerine fırçalamayın veya diş ipi kullanmayın, aksi takdirde bu grefte zarar verebilir ve başarısızlığa neden olabilir. (Diğer dişlerinizi konfor seviyeniz izin verdiği ölçüde fırçalayabilir ve diş ipi kullanabilirsiniz.)

İlk hafta

Kanama ilk 24 ila 48 saat içinde azalmalıdır. Şişlik 3-4 gün daha devam edecektir. Bu süre zarfında morarma da gelişebilir. Bu yan etkiler normaldir ve bir hafta içinde azalacaktır. Tüm ilaçları reçete edildiği şekilde almaya devam edin.

Yumurta, makarna, balık ve pişmiş sebzeler gibi şeyler de dahil olmak üzere mümkün olduğunca diyetinize daha yumuşak yiyecekler dahil edebilirsiniz.

Dişlerinizi ameliyat bölgesinin yakınında nazikçe fırçalayın ancak doğrudan diş etlerinizin üzerine fırçalamayın. Cerrahınız güvenli olduğunu söyleyene kadar diş eti grefti çevresini fırçalamayın veya diş ipi kullanmayın.

İkinci hafta

Şişlik ve morarma azalmaya başlamalı ve konfor düzeyiniz artmaya devam etmelidir. İlaç dozunuzu azaltmaya başlamanın ne zaman güvenli olduğunu cerrahınıza sorun.

Konfor seviyeniz arttıkça daha fazla katı gıdayı dahil edebilirsiniz. Ancak yine de cerrahınız sizi temize çıkarana kadar sert, gevrek veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Cerrahınız bunu yapmanın güvenli olduğunu söylediğinde normal diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diş eti greftinin avantajları nelerdir?

Diş eti dokusu greftleri bir dizi avantaj sunar. Örneğin şunları yapabilirler:

 • Diş eti hastalığı riskinizi azaltın.
 • Çürük riskinizi azaltın . (Açıkta kalan diş kökleri çürümeye karşı hassastır.)
 • Diş hassasiyetini azaltın .
 • Gülüşünüzün görünümünü iyileştirin.

Diş eti grefti ameliyatının riskleri veya komplikasyonları nelerdir?

Ameliyatı takip eden komplikasyonlar nadirdir ancak meydana gelebilir. Olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • Enfeksiyon.
 • Aşırı kanama.
 • Diş eti greftinin reddedilmesi (başarısızlık).

Ağır kanama, irin veya doğru görünmeyen herhangi bir şey fark ederseniz hemen cerrahınızla iletişime geçin.

Diş eti grefti başarısız olursa muhtemelen dişinizden büyük bir beyaz doku parçasının çıktığını fark edeceksiniz. Renginin olmaması, diş eti greftin kan akışını kaybettiği ve ölmek üzere olduğu anlamına gelir. Bunu fark ederseniz veya ameliyat bölgesinde irin veya 38,33 santigrat derecenin (101 Fahrenheit derecenin) üzerinde ateş gibi başka endişeleriniz varsa derhal cerrahınızı arayın.

Her insan farklı şekilde iyileşir. Ancak ortalama olarak greft iyileşmesi bir ila iki hafta sürer. Aynı anda birden fazla bölgeye tedavi uyguladıysanız iyileşme biraz daha uzun sürebilir. Periodontistiniz size ne bekleyeceğinizi söyleyebilir.

Normal rutinlere ne zaman devam edebilirim?

En azından ilk hafta egzersiz yapmaktan, ağır kaldırmaktan ve diğer yorucu eforlardan kaçınmalısınız. Bu aktiviteler kalp atış hızınızı artırır ve daha fazla rahatsızlığa, kanamaya ve şişmeye neden olabilir. Bu aktivitelere devam etmeden önce cerrahınızla konuyu netleştirdiğinizden emin olun.

Çoğu kişi bir ila iki gün içinde işine veya okuluna dönebilir.

%90’ın üzerinde yüksek başarı oranına sahiptir. Bu prosedür size diş eti çekilmesini tedavi etmek ve genel ağız sağlığınızı iyileştirmek için en iyi şansı verir.

Tedavi edilmediği takdirde diş eti çekilmesi çürüklere, ciddi diş eti hastalıklarına, diş hareketliliğine ve hatta diş kaybına neden olabilir.

Referanslar:

 1. Diş Eti Grefti Ameliyatı
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23504-gum-graft-surgery
 3. https://www.webmd.com/oral-health/gum-tissue-graft-surgery
 4. https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/gum-graft
 5. https://www.perio.org/for-patients/periodontal-treatments-and-procedures/surgical-procedures/

Diş Eti Grefti Ameliyatı