Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Aileniz ve çocuklarınız için sağlıklı beslenme önerileri başlıklı makalemiz ile adım adım sağlık bir yaşam sürmek için yardımcı olacak günlük önerileri deneyin.

Çocukların yeni meyve ve sebzeleri denemelerini eğlenceli hale getirin. Her hafta markette yeni bir meyve veya sebze seçmelerini sağlayın ve nasıl sağlıklı bir şekilde pişirileceğini veya hazırlanacağını düşünün.

Çocuklar için sağlıklı beslenmede Kepekli tahıllar iyi bir seçenek!

Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, kahverengi pirinç, patlamış mısır, yulaf ezmesi gibi tam tahıllı yiyecekleri seçin.

Bazı yağlar sizin için diğerlerinden daha iyidir. Kanola, mısır, zeytin, aspir, susam ve ayçiçeği yağı gibi sıvı bitkisel yağları mümkün olduğunca tereyağı ve katı yağların yerine kullanın.

Çocuğunuzun yaşam boyu fayda sağlayacağı sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesine erken yaşlarda yardımcı ve destek olun. Sağlıklı beslenme noktasında iyi bir rol model olun, eğlenceli hale getirin ve tüm aileyi yaşam tarzı değişikliklerine dahil edin.

Tavuk, balık ve fasulye, protein için iyi bir seçenek. Cildi ve gözle görülür yağı, kümes hayvanlarından alın. Kırmızı et yerseniz, arada bir tane ile sınırlandırın, porsiyon boyutunu küçük tutun ve en zayıf kesimleri seçin.

Gıda beslenme etiketlerini okuyun. Vitaminler, mineraller ve diyet lifi gibi besinler sağlayan sağlıklı besinler seçin. Ancak sodyum, eklenen şekerler (şeker eklenmiş gıdalar), doymuş yağ ve trans yağları sınırlayın.

Evde yemek yaparken, malzemeler ve porsiyon boyutları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz, bu nedenle evde yemek yemeyi ve daha sık yemek pişirmeyi hedefleyin

Atıştırma için taze meyveleri ve doğranmış sebzeleri hazır bulundurun. Çocuklarınız, hazırsa diğer öğelerin üzerine meyve ve sebzeleri daha fazla alabilmelidir.

Omega-3 yağ asitleri yüksek balıkların tadını çıkarın. Somon, uskumru, alabalık ve albacore ton balığı gibi yağlı balıklar iyi seçimlerdir.

Sağlıklı beslenme için gizli tuz ile yollarınızı ayrılın!

Ailenizin yediği sodyumun nasıl düşürüleceğini öğrenin. Amerikan diyetinde çoğu sodyum, tuzluktan değil, işlenmiş ve restoran yiyeceklerinden gelir!

Bir avuç fındık veya tohum, doyurucu ve sağlıklı atıştırma olabilir. Tuzsuz veya hafif tuzlu somunlar arayın. Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı ve cevizin hepsi iyi seçeneklerdir.

Sebzeler ve meyveler besinler ve liflerle doludur ve tipik olarak kalorileri ve sodyumları düşüktür.

Taze, dondurulmuş veya konserve ürünler sağlıklı seçimler olabilir, ancak gıda etiketlerini karşılaştırın ve akıllıca seçin.

Pişirirken taze veya kurutulmuş otlar ve baharatlar veya tuz yerine, tuzsuz bir baharat karışımı kullanın. Pişmiş yiyeceklere lezzet katmak için bir miktar taze limon ekleyin.

Kendi sağlıklı atıştırmalıklarınızı toplayın. Kesilmiş haldeki sebzeleri ve meyveleri, porsiyon büyüklüğündeki kapların içine, şeker ve sodyum olmadan, kolay ve sağlıklı bir atıştırma için koyun.

Yiyecek etiketlerini karşılaştırın ve çocuklarınızın sağlıklı seçimler yapmalarına yardımcı olun.

Sebzeleri; kızartma, ızgara, buharda pişirme ve fırınlama gibi doğal lezzetlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olacak şekilde sağlıklı şekilde pişirin. Daha az tuza ihtiyacınız var (eğer varsa) ve en vejetaryen karşıtı çocuğu bir hayrana bile dönüştürebilirsiniz!

Bakkal alışverişi yaparken kalbiniz rehberiniz olsun. Daha akıllı yiyecek seçimi yapmak için Amerikan Kalp Birliği’nin güvenilir Kalp Kontrolü listesinde yer alan yiyecekleri arayın.

Şekerli soda veya çay yerine; pırıl pırıl su, şekersiz çay veya şekersiz içecekler deneyin. Ekstra lezzet için içeceğe limon, limon suyu veya çilek ekleyin.

Genellikle tatlı için, meyvenin tadını çıkarın ve geleneksel tatlıları özel günlerle sınırlandırın. Karışık meyveli ve yoğurtlu parfait (dondurulmuş tatlı) ya da baharatlı elma veya armut deneyin!

Yiyecekleri kızartmak yerine – fazladan kalori ve sağlıksız yağ ekleyebilir – ızgara yapma, fırınlama veya buharda pişirme gibi çok az katı yağ içeren veya hiç eklemeyen sağlıklı pişirme yöntemleri kullanın.

Kendi bahçenizde meyve ve sebzeler yetiştirin. Çocukların kendi büyüttükleri bir şeyi denemeleri daha muhtemeldir.

Sağlıklı yemekler planlamak için her hafta zaman ayırın. Planlama ve bütçelemeyi kolaylaştırmak için tariflerinizi, manav listenizi ve kuponlarınızı aynı yerde tutun.

Porsiyon büyüklüğü her zaman eşit değildir. Her bir porsiyondaki porsiyon büyüklüğünü kontrol edin, çünkü tipik bir porsiyon gibi görünen miktar aslında iki veya daha fazla porsiyona eşit olabilir.

Çocuklarınızı mutfağa getirin!

Size katıldıklarında sağlıklı yiyecekler yemek konusunda daha heyecanlı olacaklardır. Onlara yaşa uygun görevler verin.

Hızlı ve kolay bir yemek için, dondurulmuş veya konserve balık ve kümes hayvanlarını kullanın. Suda konserve seçeneklerini seçin ve sodyum içeriğini izleyin.

Her hafta etsiz bir yemek deneyin. Sebze lazanyası veya portabella mantarlı burger düşünün! Sebzeler ve fasulyeler, bir yemeğe protein, lif ve diğer besinleri ekleyebilir.

Çocuklarda Sağlıklı beslenme için bir savunucusu olun!

Okul ve çocuk bakım merkezlerinde iyi yemek seçenekleri konusunda ısrar edin. Kamu görevlilerine başvurun ve sesinizi duyurun.

Bütçede sağlıklı beslenmek seçeneği zor görünebilir, ancak yapılabilir! Birçok meyve, sebze ve baklagil (bakla ve bezelye) porsiyon başına diğer birçok gıdadan daha ucuz olacaktır.

Şeker katkılı gıdalara dikkat edin!

Fazladan kalori eklerler ancak faydalı besinleri yoktur. Şekerli içecekler ve alkolsüz içecekler çoğumuz için bir numaralı ek şeker kaynağıdır.

Gökkuşağını yiyin!

Çocuğunuzun çok çeşitli meyveler ve sebzeler yediğinden emin olmanın eğlenceli ve lezzetli bir yolu, her gün alabildiğiniz kadar farklı renk yemektir.

Sadece sağlıklı beslenmeye odaklanmakla kalmayıp, Çocuğunuzun sağlık durumunun iyi olmasına nasıl yardım edeceğinizi öğrenin.

 

Referanslar:

  1. İdeal kilo hesaplama programı VKİ BMI Hesabı
  2. How to diet
  3. Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri
Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri
Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri
Sosyal medyada paylaş!