Aşılar: Meningokok Aşısı (Menenjit)

Meningokok aşıları, bakteriyel menenjit ve diğer ciddi enfeksiyonlara yol açabilecek ciddi bir enfeksiyon olan meningokok hastalığına karşı koruma sağlar.

Şu anda çocuklara iki tür meningokok aşısı uygulanmaktadır:

Meningokok konjuge aşısı; meningokok bakteriler (denilen tip A, C, W, ve Y’nin) dört türüne karşı koruma sağlar. Tüm çocuklar için tavsiye edilir.

Meningokok B aşısı (MenB); meningokok bakterinin (B tipi) bir beşinci tipe karşı koruma sağlar. Oldukça yenidir ve henüz sağlıklı insanlar için rutin bir aşı olarak önerilmemektedir. Ancak meningokokal hastalık riski yüksek olan bazı çocuklara ve gençlere (16-23 yaş arası) verilebilir.

Meningokok Bağışıklama Programı ve Aşısı:

Meningokok konjugat aşısı ile aşılama şunlara önerilmektedir:

a. Çocuklar 11 veya 12 yaşındayken, 16 yaşında verilen bir yükseltici ile.
b. Daha önce aşılanmayan 13-18 yaş arasındaki gençler için.

İlk dozu 13-15 yaş arasında olanlar, 16-18 yaş arasında yükseltici bir doz almalıdır. 16 yaşından sonra ilk dozlarını alan gençlere (örneğin, yurtta ya da orduya girecek olan daha önce aşılanmamış kolej birinci sınıf öğrencileri) daha yüksek bir doza ihtiyaç duymayacaktır.

Meningokok konjugat aşılarının tam bir serisi, meningokok hastalığı için yüksek risk taşıyan çocuklara ve gençlere (11 yaşından küçük olsalar bile) verilmelidir, bunlar:

a. Hastalığın sık görüldüğü ülkelerde yaşamak veya seyahat etmek.
b. Hastalığın salgını sırasında.
c. Bazı bağışıklık sistemi bozuklukları varsa. Bağışıklık bozuklukları kronik ise, bu çocukların da ilk dozu verilen yaşa bağlı olarak, birkaç yıl sonra destekleyici bir doza ihtiyacı vardır.

Uygulama ve dozaj çocuğun yaşına, tıbbi durumuna ve aşı markasına bağlı olacaktır. Bazı meningokok aşıları 8 haftalıkken bile verilebilir.

Bu risk faktörleri ile 10 yaş ve üstü çocuklar da tam bir MenB aşısı serisi almalıdır.

Risk faktörü olmayanlar için, MenB aşısını alma kararı, genç, ebeveynleri ve doktor tarafından birlikte alınmalıdır. Bu çocuklar için tercih edilen yaş aralığı 16–18 yıldır. Markaya bağlı olarak iki veya üç doz gerekir.

Meningokok Aşısı Neden Tavsiye Edilir?

Meningokok hastalığına bakteri neden olur. Kan dolaşımına veya menenjit enfeksiyonuna veya her ikisine de yol açabilir ve hızlı bir şekilde tedavi edilmezse hayatı tehdit edici olabilir. Meningokok konjugat aşısı, dört bakteri suşuna karşı korunmada çok etkilidir, MenB aşısı ise beşinci suşa karşı koruma sağlar.

Meningokok Aşısının Muhtemel Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

En sık görülen yan etkilerden bazıları; enjeksiyon bölgesinde şişlik, kızarıklık ve ağrı ile birlikte baş ağrısı, ateş veya yorgunluktur. Alerjik reaksiyonlar gibi ciddi sorunlar nadirdir.

Meningokok Aşısı Ne Zaman Geciktirilmeli veya Yapılması Önlenmeli?

Aşı, aşağıdaki durumlarda önerilmemektedir:

a. Şu anda hastaysa. Genel olarak, basit soğuk algınlığı ve diğer küçük hastalıklar çocuğunuzun aşı olmasını engellememelidir.
b. Çocuğunuz önceki meningokok aşısı dozuna, DTaP aşısına veya latekse karşı ciddi bir alerjik reaksiyon geçirmiştir.

Meningokok Aşısı Sonrası Çocuğun Bakımı:

Çocuğunuzun ateşi, ağrısı ve ateşin verildiği bölgede bir miktar şişlik ve kızarıklık olabilir. Ağrıı veya ateş için asetaminofen veya ibuprofen vermek ve uygun dozu bulmak için doktorunuza danışın.

Enjeksiyon bölgesindeki ılık, nemli bir bez veya ısıtma yastığı, kullanılabildiği gibi, ağrıyı azaltabilir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalıyım?

a. Aşının ertelenmesi veya önlenmesi gerektiğinden emin değilseniz.
b. Aşı uygulamasından sonra sorun varsa doktorunuza başvurun.

Aşılar: Meningokok Aşısı (Menenjit)

Share:

Author: Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Gürtuna tarafından hazırlanmış olan sağlık haber ve bilgi sitesi aligurtuna.com ile; çocuk hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ruh sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili sağlık bilgileri ve güncel sağlık haberlerini takip edin.