Bebeği sütten kesme yolları

Sayfayı paylaş!

Bebeği Sütten Kesme Yolları, Memeden Ayırma başlıklı makalemde, yeni anne olanlar ve anne adayları için bazı basit yöntemleri özetlemeyi hedefledim. Bebeğiniz emzirmeyi bıraktığında ve tüm beslenmesini göğüs dışındaki kaynaklardan aldığında sorun bitmiş sayılır. Her ne kadar bebekler biberondan da kopsa da, sütten kesme terimi genellikle bir bebeğin emzirmeyi bırakması anlamına gelir.

Sütten kesmek, sizin ve çocuğunuzun emzirme yoluyla yarattığınız içsel bağın sona ermesi anlamına gelmez. Sadece onu farklı şekillerde beslediğiniz anlamına gelir.

Örneğin, çocuğunuzu rahat etmek için sık sık emzirirseniz, kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacak başka yollar bulmanız gerekir. Bir kitap okuyun, birlikte şarkı söyleyin. Çocuğunuz protesto ederse, sakin olmaya ve sağlam kalmaya çalışın. Gerekirse, onu kucaklaması için eşinize verin.

Bebeği sütten kesme yolları, memeden ayırma işlemine ne zaman başlamalıyım?

Sen ne zaman uyum sağlama zamanı geldiğinin en iyi yargıcısın, sen veçocuğun hazır olana kadar bir son tarih belirlemek zorunda değilsin. Amerikan Pediatri Akademisi, en az bir yıl boyunca emzirmeye – ve hatta ne kadar uzun süre bebeğiniz istiyorsa süt vermeye teşvik eder.

Arkadaşlarının, akrabalarının ve hatta yabancıların söyleyebileceği şeylere rağmen, sütten kesmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Size uygun olan bir zaman seçebilir ya da çocuğunuz büyüdükçe doğal olarak uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğin yönlendirdiği bebeği sütten kesme eylemi:

Çocuğunuz emmeye olan ilgisini kaybetmeye başladığında sütten kesmek en kolay olanıdır ve bu katı yiyecekleri yemeye başladıktan sonra (4 ila 6 ay arasında) gerçekleşebilir. Bazı bebekler, çeşitli yiyecekleri denedikten ve bir bardaktan içtikten sonra, 12 ay boyunca anne sütüne kıyasla katı yiyeceklerle daha fazla ilgilenirler.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, daha aktif büyüdüklerinde ve emzirme için yeterince uzun oturmaya yatkın olmadıklarında emzirme ile daha az ilgilenebilirler. Çocuğunuz emzirirken telaşlı ve sabırsızsa veya kolayca dikkatini dağıtıyorsa, hazır olduğuna dair işaretler veriyor olabilir.

Anne liderliğindeki bebeği sütten kesme yolları:

İşe geri döndüğünüz için sütten kesmeye başlamaya karar verebilirsiniz . Ya da belki de doğru zaman gibi geliyor. Hazırsanız, ancak çocuğunuz emzirmeyi bırakmak istediğine dair belirtiler göstermiyorsa, onu yavaş yavaş göğsünüzden çıkarabilirsiniz.

Anne karar verdiğinde, sütten kesmek çok zaman ve sabır alabilir. Aynı zamanda çocuğunuzun yaşına ve değişime nasıl uyum sağladığına da bağlıdır.

‘Soğuk hindi’ sütten kesme yaklaşımını önlemek iyi bir fikirdir. Örneğin, bebeğinizden veya küçük çocuğunuzdan uzakta bir hafta sonu, emzirme ilişkisini sonlandırmanın iyi bir yolu değildir. Uzmanlar, göğsünüzü aniden kesmenin bebeğiniz için travmatik olabileceğini ve tıkalı kanallara veya sizin için meme enfeksiyonuna neden olabileceğini söylüyor.

Bebeğimi nasıl sütten kesebilirim?

Yavaş gidin ve ilk başta bebeğinizden gelen hayal kırıklığı belirtilerini görmeyi bekleyin.

Bu yöntemleri kullanarak geçişi kolaylaştırın:

Bir beslemeyi atla. Emzirmek yerine bir şişe veya bardak süt verirseniz ne olacağını görün. Pompalanan anne sütünü, formülü veya tam inek sütünü verebilirsiniz (çocuğunuz en az bir yaşındaysa).

Beslemeleri haftalar boyunca bir defada bir kez azaltmak, çocuğunuzun uyum sağlaması için zaman verir.

Emzirme süresini kısaltın:

Çocuğunuzun göğsünde ne kadar kaldığını sınırlayarak başlayın. Genelde on dakika emiyorsa beş dakikaya indirmeyi deneyin.

Yaşına bağlı olarak, şekersiz elma püresi veya bir bardak süt veya formül gibi sağlıklı bir atıştırmalıkla beslemeyi takip edin. (6 aydan küçük bazı bebekler katılar için hazır olmayabilir.) Katı gıda, bebeğiniz bir yaşına gelene kadar anne sütünü tamamlar.

Yatma zamanı beslemelerini kısaltmak daha zor olabilir, çünkü genellikle son gidenler onlardır.

Erteleme ve dikkat dağıtma:

Günde yalnızca birkaç kez emziriyorsanız, beslemeleri ertelemeyi deneyin.

Bu yöntem, daha büyük bir çocuğunuz varsa işe yarar. Çocuğunuz emmek isterse, farklı bir faaliyetle dikkatini dağıtın. Akşamın erken saatlerinde emmek istiyorsa yatmadan önce emmek zorunda olduğunu açıklayın.

Bebeğinizin biberona geçişini kolaylaştırmak için, biberonu bebeğin ağzına koymadan önce dudaklarına veya diline birkaç damla anne sütü koymayı deneyin. Ayrıca, emzirmeden birkaç saat sonra bir şişe içinde az miktarda anne sütü vermeyi deneyebilirsiniz.

Çocuğum yeterince besin alır mı?

Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde bile, D vitamini gibi anne sütünün sağlayamadığı ilave besinlere ihtiyaç vardır . Bebeğinizin ilk doğum gününe gelmeden önce sütten kesilirse, bir yaşına kadar anne sütü veya demir takviyeli formül içmeye devam etmesi gerekecektir . O zaman çocuğunuz yürümeye başladığında, büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu besin çeşitlerini sunan daha geniş bir çeşitlilikte yiyecek vermesi gerekecektir .

Bebeği sütten kesmek bir mücadele olduğunda ne yapmalı:

Çocuğunuzu rahatlatmak için her şeyi denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramadıysa, belki de zaman doğru değildir.

Çocuğunuz hasta mı? Bebekler kendilerini iyi hissetmedikleri zaman daha sık emmek isterler. Ve hasta bir çocuğu emzirmek sadece rahatlatıcı değil, aynı zamanda iyi bir beslenme kaynağıdır.

Eviniz büyük bir yaşam değişiminden geçiyor mu? Taşınma veya boşanma gibi olaylar da sütten kesmeyi zorlaştırabilir.

Başka bir ayda tekrar deneyin. Er ya da geç, olacaktır.

 

Referanslar:

1. AAP. 2015. Weaning your baby. American Academy of Pediatrics [Accessed December 2016]

2. Mayo Clinic. 2015. Weaning: Tips for breast-feeding mothers. [Accessed December 2016]

3. Nemours Foundation. 2014. Weaning your child. [Accessed December 2016]

4. NIH. Undated. What is weaning and how do I do it? National Institute of Child Health and Human Development, National Institutes of Health. [Accessed December 2016]

5. OWH. 2011. Your guide to breastfeeding. U.S. Office on Women’s Health. [Accessed December 2016]

6. UpToDate. 2016. Patient education: Weaning from breastfeeding (beyond the basics). [Accessed December 2016]

7. Anne sütü, 6 ay Bebek emzirme rehberi

8. Bebek besleme teknikleri

9. Bebeği sütten kesme yolları

10. Bebeğim ne zaman doğacak?

 

Bebeği sütten kesme yolları
Bebeği sütten kesme yolları
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218