Tuvalet eğitimi ne zaman nasıl verilir?

Sayfayı paylaş!

Pek çok anne-baba çocuklara tuvalet eğitimi vermeye, tuvaleti öğretmeye ne zaman başlayacağından, lazımlık eğitimi uygulamasından tam emin değildir. Tüm çocuklar tuvalet eğitimine aynı yaşta hazır olmayabilir. Bu nedenle, çocuğunuzu bir kaç saniye için bir aktiviteyi durdurmak ya da bezini tutmak gibi hazır olma belirtileri için izlemeniz önemlidir.

Çocukların çoğu bu belirtileri 18 ila 24 ay arasında göstermeye başlar, ancak bazıları bundan önce veya daha sonra hazır olabilir. Erkekler genellikle daha sonra başlar ve lazımlığı kullanmayı kızlardan daha fazla öğrenir.

Yaşı bir gösterge olarak kullanmak yerine, çocuğunuzun lazımlık için yola çıkmaya hazır olabileceğine dair diğer işaretleri arayın, örneğin:

a. Basit talimatları takip etmesi.
b. Tuvalet işlemiyle ilgili kelimeleri anlayabilmesi.
c. Kaka yapmaktan sorumlu kasları kontrol etmesi.
d. Sözlü olarak tuvalete gitme gereğini ifade etmesi.
e. Bezini 2 saat veya daha uzun süre kuru tutması.
f. Lazımlığa girip oturma hareketi yapması.
g. Çocuk bezi, tek kullanımlık antrenman pantolonu veya iç çamaşırı giydirilmesi.
h. Lazımlığı kullanmaya veya külot giymeye ilgi göstermek

Çocuklara Tuvalet eğitimini ne zaman vermeliyiz?

Tuvalet eğitimine başlarken – seyahat ederken, bir kardeşin doğumu durumunda, karyoladan yatağa geçerken, yeni bir eve taşındığınızda veya yeni bir çocuğunuz olduğunda – bazı stresli veya zor zamanlar olabilir. Çocuğunuzun ortamı sağlam ve güvenli olana kadar ertelemek daha iyi olabilir.

Ayrıca, bazı uzmanlar yaz aylarında başlamayı tavsiye eder.

Çocuklara Tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Tabii ki, lazımlığı kullanmayı yürümeye başlayan çocuğa bir gecede öğretmek uygun bir deneyim değildir. Bazı çocuklar için daha fazla veya daha az zaman alabilir, ancak bu işlem genellikle 3 ila 6 ay sürer.

Lazımlık Çeşitleri:

İki temel lazımlık seçeneği:

a. Lazımlık sandalye; tuvalete boşaltılabilecek bağımsız bir kase ile.
b. Çocuğunuzun daha güvende hissetmesini sağlayacak ve düşmekten korkmayacak şekilde klozetin üzerine yerleştirilebilen çocuk koltuğu.

Değiştirilmiş klozet koltuğunu seçerseniz, çocuğunuzun koltuğa rahatça ulaşabilmesi ve kaka yaparken destek hissetmesi için basamaklı bir tabure almayı düşünün.

Erkek çocukların ayakta durmayı öğrenmeden önce oturarak tuvaleti kullanmayı öğrenmeleri genellikle en iyisidir. Tuvalete işemek için bir taburede durmak konusunda korku hisseden erkek çocuklar için, bir lazımlık koltuğu daha iyi bir seçenek olabilir.

Evinizdeki her banyo için bir eğitim lazımlığı veya koltuk alın. Acil durumlar için arabanızın bagajına bir lazımlık bile koymak isteyebilirsiniz. Uzun mesafelerde seyahat ederken, her 1-2 saatte bir durduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, çocuğunuzun tuvalet bulması gerekenden daha uzun sürebilir.

Eğitim Pantolonu Hakkında:

Uzmanlar bazen tek kullanımlık eğitim pantolonu kullanıp kullanmama konusunda anlaşamamaktadır. Bazıları şöyle düşünür; eğitim pantolonu daha büyük boyda çocuk bezidir ve tuvalet öğrenme sürecini yavaşlatır.

Diğerleri ise antrenman pantolonlarının çocuk bezi ile iç çamaşırları arasında yararlı bir adım olduğunu düşünür.

Çocukların gece mesane ve barsak kontrolü gündüz kontrollerinin gerisinde kaldığından, bazı ebeveynler gece egzersiz pantolonu kullanmayı sever. Diğerleri, çocuklarının dışarıdayken eğitim pantolonu kullanmasını tercih eder. Antrenman pantolonu birkaç gün kuru kaldıktan sonra, çocuklar iç çamaşırı giymeye geçiş yapabilirler.

Doktorunuza, çocuğunuzun tek kullanımlık eğitim pantolonunu geçiş adımı olarak kullanmasının fayda sağlayıp sağlayamayacağını sorabilirsiniz.

Çocukların Tuvalet Eğitiminde yaygın sorunlar:

Daha önce tuvalet eğitimini almış bir çocuğun, lazımlığı stres zamanlarında kullanmakta zorlandığı sık rastlanır. Örneğin, 2 veya 3 yaşındayken bir yeni kardeşle uğraşmak gerileyebilir (önceki gelişim düzeyine geri dönebilir).

Ancak çocuğunuz daha önce lazımlık eğitimi almışsa ve sorunları varsa, doktorunuza danışın.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi için ipuçları:

Çocuğunuz lazımlığı denemeye hazır olsa bile, çocuğunuzu bu süreç hakkında öğreterek hazırlayabilirsiniz:

a. Tuvaleti kullanma eylemini ifade etmek için kelimeler kullanın (“çiş”, “kaka” ve “lazımlık”).
b. Çocuğunuzdan, bebek bezinin ıslak veya kirli olduğu durumlarda size haber vermesini isteyin.

c. Çocuğunuzun işemeyi ve kakayı tanımayı öğrenebilmesi için davranışlar tanımlayın (“Kaka yapıyor musun?”).
d. Çocuğunuzun oturarak çalışabileceği bir lazımlık koltuğu alın. İlk başta, çocuğunuzu üzerinde oturtup giydirin. Sonra sandalyeye bir bezle oturabilir. Ve hazır olduğunda, çocuğunuz direkt oturabilir.

Çocuğunuzun lazımlığı kullanmayı öğrenmeye başlamaya hazır olduğuna karar verdiyseniz, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

a. Lazımlık eğitimi sürecine alıştırmak için biraz zaman ayırın.
b. Çocuğunuzu kendi isteği dışında tuvalete oturtmayın.

c. Çocuğunuza tuvalete nasıl oturması gerektiğini gösterin ve açıklayın.
d. Bir rutin oluşturun. Örneğin, çocuğunuzun kuru bir bezle uyandıktan sonra lazımlığa ya da bol miktarda sıvı içtikten 45 dakika sonra tuvalete oturmasını sağlayarak tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Çocuğunuzu işerken yakalayabilirsiniz. Çocuğunuzu günde birkaç kez birkaç dakika boyunca lazımlığa koyun ve çocuk isterse kalkmasına izin verin.

e. Çocuğunuzu kaka yaparken yakalamaya çalışın. Çocuklar sık ​​sık banyoyu kullanmaları gerektiğine dair net ipuçları verir – yüzleri kırmızıya döner ve homurdanabilir veya çömelebilir.
f. Vücudunuzun yemekten sonra bağırsak hareketi yapma eğiliminden yararlanmak için yemeklerden sonra 15 ila 30 dakika içinde lazımlığa oturmasını sağlayın (buna gastrokolik refleks denir).

g. Kakasını çocuğunuzun bezinden çıkarın, tuvalete koyun ve çocuğunuza kakanın lazımlığa girdiğini söyleyin.
h. Çocuğunuzun gardırobunun lazımlık eğitimine uyumlu olduğundan emin olun. Başka bir deyişle, kasıkta oturan tulum ve gömleklerden kaçının.

Bu aşamada basit kıyafetler şarttır ve lazımlık eğitimi alan çocukların kendileri soyunmaları gerekir.

i. Bazı ebeveynler, çocuklarının bebek bezi olmadan gün boyunca biraz zaman geçirmesine izin vermeyi sever. Bebek bezi kullanmadan idrar yaparsa, çocuğunuzun neler olduğunu hissetme ve rahatsızlığı ifade etme olasılığı daha yüksek olabilir. (Çocuğunuzun altını bir süre çıplak tutmayı tercih ederseniz, lazımlığı yakın tutmanız, halıları temizlemeye gönüllü olmanız gerekir.)
j. Oğlunuz ayakta işemeye hazır olduğunda, “hedef alıştırması” yapın. Ona nasıl duracağını gösterin, böylece idrar akışını tuvalete çevirebilir.

k. Çocuğunuzun lazımlığa her girişinde, çocuğunuza küçük ödüller verin. Başarıları takip etmek için bir grafik tutun. Küçük çocuğunuz tuvalet kullanımında ustalaşmış gibi göründüğünde, giymesi için birkaç yeni büyük çocuk iç çamaşırı seçmesine izin verin.
l. Çocuğunuzun tüm bakıcılarının (bebek bakıcıları, büyükanne ve büyükbabalar ve çocuk bakımı çalışanları dahil) aynı rutini takip etmelerini sağlayın ve vücut parçaları ve tuvalet  hareketleri için aynı adları kullanın. Sorunu nasıl ele aldığınızı onlara bildirin ve çocuğunuzun kafası karışmasın diye aynı yaklaşımları kullanmalarını isteyin.

Her şeyden önce, hiçbir şey olmamış olsa bile, tuvaleti kullanmak için tüm girişimleri anlattığınızdan ve övdüğünüzden emin olun.

Ve kazaların olabileceğini unutmayın.

Lazımlık eğitimi çocukları cezalandırmak veya hayal kırıklığı göstermek doğru değilir. Bunun yerine, çocuğunuza bir kaza olduğunu söyleyin ve destek verin. Çocuğunuzun, lazımlığı büyük bir çocuk gibi kullanmaya başladığından emin olun.

Tuvalet eğitimi sürecine ne zaman başlayacağınız konusunda karar veremiyorsanız, çocuğunuz rehberiniz olsun. Başkaları tarafından (ebeveynleriniz, arkadaşlarınız, kardeşleriniz, iş arkadaşlarınız, vb.) başlamak için baskı yapılmasını kabul etmeyin. Geçmiş kuşakların ebeveynleri, bugünkü ailelerin çoğundan daha erken lazımlık eğitimi almaya başladı. Ve bunlar çocuğa bağlı. Çocuklar hazır olduklarında ebeveynlerin öğrenmelerini sağlar.

 

Daha fazla bilgi:

Kabızlık nasıl geçer? Çocuklarda kabızlığın tedavisi

Toilet Training

How to potty train

Tuvalet eğitimi nasıl verilir? Lazımlık Alışkanlığı
Tuvalet eğitimi nasıl verilir? Lazımlık Alışkanlığı
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218