Ağrı nedir, çeşitleri nelerdir?

Sayfayı paylaş!

Ağrı nedir sorusunun cevabı olarak, ağrı sinir sisteminden tetiklenen bir his olarak tanımlanır. Ağrı keskin veya donuk olabilir. Gelip gidebilir veya sabit olabilir. Ağrıya, ağrı uyarılarını beyne taşıyan belirli sinir lifleri aracılık eder, burada bilinçli idrak birçok faktör tarafından değiştirilebilir.

Ağrı, bir problemin teşhisinde yardımcı olabilir. Acı olmadan, onu bilmeden ciddi şekilde yaralanabilir veya tedavi gerektiren tıbbi bir sorununuz olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

Soruna dikkat ettikten sonra ağrı genellikle gider. Bununla birlikte, bazen ağrı haftalar, aylar hatta yıllar boyunca devam eder. Buna kronik ağrı denir. Bazen kronik ağrı, kanser veya artrit gibi devam eden bir nedene bağlıdır.

Ağrı çeşitleri nelerdir?

Psikojenik Ağrı nedir?

Ayrıca psikalji veya somatoform ağrı olarak adlandırılan, zihinsel, duygusal veya davranışsal faktörlerin neden olduğu, artan veya uzayan fiziksel ağrıdır. Baş ağrısı, bel ağrısı veya mide ağrısı, en yaygın psikojenik ağrı türlerinden bazılarıdır.

Fantom Ağrısı nedir?

Kaybedilen veya bir kişinin artık fiziksel sinyal almadığı bir uzuv veya organdan gelen ağrı hissi. Fantom uzuv ağrısı, neredeyse evrensel olarak ampute ve quadriplejikler tarafından bildirilen bir deneyimdir.

Fantom ağrısı, nöropatik bir ağrıdır.

Akut ağrı nedir?

Hızlı gelişen ağrı, şiddetli olabilir, ancak kronik ağrının aksine, nispeten daha kısa bir süre sürer. Akut ağrı bir hastalık veya vücuda tehdit uyarısı olarak hizmet eder.

Kronik ağrı nedir?

Belirli bir yaralanma veya hastalık süreciyle ilişkili olarak, geçici iyileşme sürecinden daha uzun süren bir ağrı olarak tanımlanır. Kronik ağrı, özellikle düşük yoğunluklu veya kronik ağrıları olmayanlara kıyasla, doğrudan dikkat kabiliyetini bozar. Yüksek yoğunluklu kronik ağrılı kişiler, dikkat gerektiren işleri yapma becerisini önemli ölçüde azaltır.

Kronik ağrı ile ilgili en zor şeylerden biri, yalnızca ağrının ne kadar kötü hissettiğini bilmenizdir. Ne kadar acı çektiğini gösteren hiçbir test yoktur. Genellikle bir insanın ne kadar acı çektiğini gösteren dış belirtiler yoktur.

Ağrı ölçeği:

Ağrı nedir sorusunu detaylı cevaplandırdıktan sonra ağrı ölçeğinden bahsetmek gerekir.

Ağrı ölçeği; bir kişinin ağrı yoğunluğunu ölçer ve kendi kendine raporlamaya dayanan, gözlemsel (davranışsal) veya fizyolojik verilere dayanır.

Yenidoğanlar, bebekler, çocuklar, ergenler, yetişkinler, yaşlılar ve iletişimi zayıf olan kişiler için çeşitli ağrı ölçekleri mevcuttur.

Ağrı değerlendirmeleri genellikle “5. Yaşamsal Belirti” olarak kabul edilir.

Genel ağrı taraması, büyük ölçüde, akredite olmuş hastanelerin ve kliniklerin tüm hastaları rutin olarak değerlendirmek zorunda kalması gerekliliği nedeniyle, Sağlık Kurumları Akreditasyonu Ortak Komisyonu (Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations – JCAHO) gerekliliği nedeniyle giderek yaygın bir uygulamadır.

Ağrı taraması, ağrılı hastaları klinik ortamlarda sistematik olarak tanımlayarak ağrı yönetimi kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

Ağrı ölçeği tablosu:

Aşağıdaki temel ağrı skalası çizelgesi, 0-10 ağrı skalasını tanımlayan çeşitli seviyelere örnekler sunmaktadır:

Ağrı nedir? Ağrı çeşitleri nelerdir?

Ağrı yok:

Ağrı Seviyesi 0 (Ağrı yok):

Hiç acı yok, tamamen normal hissediyorsunuz.

Küçük Ağrı Seviyeleri:

Küçük ağrı seviyeleri genellikle günlük aktivitelere müdahale etmez. Ağrıya psikolojik ve ilaç ya da minder gibi aygıtlarla uyum sağlayabilme.

Ağrı Seviyesi 1 (Çok hafif ağrı):

Bir sivrisinek ısırığı ya da zehirli bir sarmaşık kaşıntısı gibi çok hafif gözle görülür acı. Çoğu zaman acıyı düşünmezsin.

Ağrı Seviyesi 2 (Rahatsız edici ağrı):

Küçük ağrı, diğer elinizle başparmağınız ve ilk parmak arasındaki cildin katlamasını hafifçe sıkmak gibi, tırnakları kullanarak. İnsanlar bu kendi kendini sınamaya farklı tepkiler verebilir.

Ağrı Seviye 3 (Tolere edilebilir ağrı):

Yanlışlıkla kesilmiş bir kesim, kanlı bir buruna neden olan buruna bir darbe veya size bir enjeksiyon yapan bir doktor gibi çok belirgin ağrı. Acı o kadar güçlü değil ki buna alışamayacaksın. Sonunda, çoğu zaman uyum sağladığınız gibi acıyı farketmezsiniz.

Orta Ağrı Seviyeleri:

Orta derecede ağrı seviyesi birçok günlük aktiviteye müdahale eder. Bu ağrı seviyeleri genellikle bazı yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir ancak bağımsız kalabilirsiniz, ancak acıya uyum sağlayamazsınız.

Ağrı Seviyesi 4 (Üzücü boyutta ağrı):

Ortalama bir diş ağrısı gibi güçlü, derin bir ağrı, bir arı sokmasından kaynaklanan ilk ağrı ya da parmağınızı çok sert şekilde bastırmak gibi vücudun bir kısmına küçük bir travma. O kadar güçlü ki, acıyı her zaman farkedersiniz ve tamamen uyum sağlayamazsınız. Bu ağrı seviyesi, deriyle parmağın baş parmağı ile ilk parmağın arasına diğer el ile bastırılması, tırnakların kullanılmasıyla ve çok sıkılarak simüle edilebilir. Simüle edilen ağrının başlangıçta nasıl delindiğini ancak bundan sonra donuklaştığını unutmayın.

Ağrı Seviyesi 5 (Çok üzücü ağrı):

Yanlış ya da hafif sırt ağrısı çekerken burkulan bir bilek gibi güçlü, derin, delici bir ağrı. Acıyı her zaman sadece fark etmekle kalmazsınız, artık normal yaşam tarzınızı daraltmak için onu yönetmeye çok meşguldünüz. Geçici kişilik bozuklukları sık görülür.

Ağrı Seviyesi 6 (Şiddetli ağrı):

Güçlü, derin, delici bir acı o kadar güçlü ki, duyularınızı kısmen belirsizleştiriyor, bu da biraz belirsizce düşünmenize neden oluyor. Bu noktada bir iş sahibi olmak ya da normal sosyal ilişkileri sürdürmekte zorlanmaya başlarsınız. Birkaç arı sokmasıyla birleşen kötü bir migren olmayan baş ağrısı veya kötü bir sırt ağrısı ile karşılaştırılabilir

Şiddetli Ağrı Seviyeleri:

Şiddetli ağrı düzeyleri normal aktivitelerinize katılamayacağınız anlamına gelir. Hastanın engelli olduğu ve bağımsız çalışamadığı kabul edilir.

Ağrı Seviyesi 7 (Çok Şiddetli ağrı):

Ağrının tamamen duyulara hükmetmesi dışında 6 ile aynı, zamanın yarısı kadar belirsiz düşünmenize neden oluyor. Bu noktada etkili bir şekilde engellisiniz ve sıklıkla tek başınıza yaşayamıyorsunuz. Ortalama bir migren baş ağrısı ile karşılaştırılabilir.

Ağrı Seviyesi 8 (Korkunç ağrı):

Acı o kadar yoğun ki, artık net bir şekilde düşünemezsiniz ve ağrı uzun süredir mevcutsa, sıklıkla ciddi kişilik değişikliği geçirdiniz. İntihar sıklıkla düşünülür ve bazen denenir. Doğum veya gerçek bir kötü migren baş ağrısı ile karşılaştırılabilir.

Ağrı Seviyesi 9 (Izdırap verici ağrı):

Ağrı o kadar yoğun ki, tahammül edemezsiniz ve yan etkiler veya risk ne olursa olsun, ağrı kesici veya ameliyat isteyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, yaşamda hiçbir şekilde neşe olmadığından intihar sık ​​görülür. Boğaz kanseriyle karşılaştırılabilir.

Ağrı Seviyesi 10 (Akıl almaz düzeyde ağrı):

Acı o kadar yoğun ki, bilinçsizce kısa sürede bayılacaksınız. Çoğu insan bu acıyı hiç yaşamamış. Ezilmiş bir el gibi ciddi bir kaza geçirmiş ve ağrının bir sonucu olarak bilinç kaybını yaşamış olanlar kan kaybı değil, 10. seviyeyi yaşamışlardır.

 

Referanslar:

1. What is Pain / Types of Pain Treated?

2. What is pain? Ağrı nedir?

3. Pain

4. Damar ağrısı, Vasküler ağrı nedir?

5. Migren Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

6. Migraine

 

Ağrı nedir, çeşitleri nelerdir?
Ağrı nedir, çeşitleri nelerdir?
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218