Çocukta öksürük nedenleri tedavisi

Sayfayı paylaş!

Makalemde, bebeklerde çocukta öksürük nedenleri, allerjik öksürüğün belirtileri ve tedavisi, öksürük tedavisi hakkında genel bilgi vereceğim. Öksürük nedir, çocukta öksürüğün tedavisi nasıl yapılır? Öksürük, çocukluk hastalığının en sık görülen semptomlarından biridir. Çocuk öksürüğü kulağa korkunç gelebilir, ancak genellikle ciddi bir durumun işareti değildir. Aslında çocukta öksürük, boğazdaki ve göğüsteki hava yollarının korunmasına yardımcı olan sağlıklı ve önemli bir refleksdir.

Çocukta öksürük nedenleri nelerdir?

Bazen bir öksürük, bir doktorun bakımına ihtiyaç duyar. Öksürüğün farklı türlerini anlamak, evde ne zaman bakım yapılacağını ve ne zaman doktorunuzu arayacağınızı bilmenize yardımcı olabilir.

En yaygın çocukta öksürük türleri:

a. “Havlama tarzında” öksürme
b. Boğmaca öksürüğü
c. Wheezing ile öksürme
d. Gece öksürüğü
e. Gündüz öksürüğü
f. Ateşli öksürme
g. Kusma ile öksürme
h. Kalıcı öksürme

Havlama tarzında (Barky) öksürme:

Havalama tarzında öksürüğe genellikle üst solunum yolunda şişlik neden olur. Çoğu zaman, havlamaya benzeyen öksürük; krup , larinks (gırtlak) ve trakea (nefes borusu) da şişlik nedeniyle olur. Küçük çocuklar; şişerse soluk almayı zorlaştıracak daha küçük hava yollarına sahiptir. 3 yaşından küçük çocuklar en fazla krup riski altındadır, çünkü hava yolları çok dardır.

Krup ​​öksürüğü, genellikle gecenin ortasında, aniden başlayabilir. Krup olan çoğu çocukta stridor (çocuk nefesini içine çektiğinde gürültülü, sert nefes) olur.

Çocuklarda Boğmaca öksürüğü:

Boğmaca (pertusis), bordetella pertusis bakterilerinin neden olduğu solunum yolları enfeksiyonudur. Boğmaca olan çocuklarda, aralarda nefes almadan, arka arkaya öksürdüğü görülür. Öksürüğün sonunda, “boğmacaya has” bir ses çıkararak derin bir nefes alırlar. Diğer belirtiler arasında; burun akıntısı, hapşırma, hafif öksürük ve düşük ateş vardır.

Boğmaca öksürüğü herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak en çok özellikle DTaP aşısının bir parçası olan boğmaca aşısı olmayan (difteri, tetanoz, aselüler boğmaca) 1 yaşın altındaki bebeklerde görülür. Çok bulaşıcıdır, bu nedenle tüm çocuklar boğmaca aşılarını 2 ay, 4 ay, 6 ay, 15 ay ve 4-6 yaşlarında vurmalıdır.

Çocukta Wheezing ile öksürme:

Çocuğunuz nefes verirken (eksprium) bir hırıltı (ıslık sesi) çıkarırsa, bu, ciğerlerdeki alt solunum yollarının şişmesi anlamına gelebilir. Bu astımla veya viral bronşiyolitle olabilir. Hava yolu yabancı bir cisim tarafından engellenirse, hava atağı da olabilir. Yiyecek ya da küçük bir oyuncak soluduktan sonra öksürmeye başlayan bir çocuk bir doktora görünmelidir.

Çocuklarda Gece öksürüğü:

Geceleri birçok öksürük kötüleşir. Çocuğunuz üşüdüğünde, burun ve sinüslerden gelen mukusu boğaza boşaltabilir ve uyku sırasında öksürüğü tetiklenebilir. Bu sadece öksürüğü çocuğunuzun uyumasına izin vermezse bir sorundur.

Astım ayrıca gece öksürüğünü tetikleyebilir, çünkü hava yolları geceleri daha hassas ve tahriş olma eğilimindedir.

Gündüz öksürüğü:

Soğuk hava veya aktivite, gündüz öksürüğünü daha da kötüleştirebilir. Evinizdeki hiçbir şeyin – hava spreyi, evcil hayvanlar veya duman (özellikle tütün dumanı gibi) – çocuğunuzun öksürmesine neden olmadığından emin olun.

Çocukta Ateşli öksürme:

Öksürüğü, hafif ateşi ve burun akıntısı olan bir çocuğun muhtemelen soğuk algınlığı vardır. Ancak 102 ° F (39 ° C) veya daha yüksek ateşi olan öksürükler, çocuk zayıf ve hızlı nefes alıyorsa, bazen zatürree olabilir . Bu durumda derhal doktorunuza başvurun.

Çocuklarda Kusma ile öksürme:

Çocuklar sık ​​sık öksürürler, tıkaç, reflekslerini tetikler ve onları atmalarını sağlar. Ayrıca, soğuk algınlığı ya da astım alevlenmesi ile öksürüğü olan bir çocukta, çok sayıda mukus mideye akar ve mide bulantısına neden olursa kusabilir.

Kalıcı öksürük:

Virüslerin neden olduğu soğuk algınlığı nedeniyle olan öksürükler, özellikle bir çocuğun arka arkaya soğuk algınlığı varsa, haftalar sürebilir. Astım, alerji, sinüslerde veya hava yollarında kronik bir enfeksiyon da kalıcı öksürüğe neden olabilir. Çocuğunuz 3 hafta sonra hala öksürüyorsa doktorunuza başvurun.

Çocukta öksürüğün çeşitleri nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzun öksürüğü ile ilgili endişeleriniz varsa doktorunuza başvurun. Öksürüğün türüne, diğer semptomlara ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak doktor çocuğunuzu görmek isteyebilir.

Çocukta öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Öksürüğün çoğu virüslerden kaynaklanır. Bazen, bu 2 hafta kadar sürebilir. Doktorlar genellikle antibiyotik reçete etmez, çünkü bunlar sadece bakterilere karşı çalışır.

Öksürüğü çocuğunuzun uyumasına izin verdiği sürece öksürük ilaçlarına gerek yoktur. Öksürüğü kesiciler, çocuğun öksürüğü durdurmasına yardımcı olabilirler, ancak öksürüğün nedenini tedavi etmiyorlar. Reçetesiz satılan (OTC) öksürük ilacı kullanıyorsanız, doğru dozdan emin olmak ve çocuğunuz için güvenli olduğundan emin olmak için doktora başvurun.

OTC kombinasyonlu ilaçları kullanmayın – içlerinde birden fazla ilaç vardır ve çocuklarda yetişkinlerden daha fazla yan etkisi olabilir ve aşırı dozda ilaç kullanma olasılığı daha yüksektir.

Öksürük ilaçları, 6 yaş altındaki çocuklar için önerilmez.

Çocukta öksürük tedavisi nasıl desteklenir?

Öksüren çocuğunuzun daha iyi hissetmesini sağlamak için:

a. “Havlama tarzında” veya “kruplu” öksürüğü için, banyonuzdaki sıcak suyu açın ve odayı buharlaştıracak şekilde kapıyı kapatın. Ardından, banyoda 20 dakika kadar çocuğunuzla birlikte oturun. Buhar, çocuğunuzun daha kolay nefes almasına yardımcı olacaktır. Zaman geçirmek için birlikte bir kitap okumayı deneyin.

b. Çocuğunuzun yatak odasında bir hava nemlendirici, uykuya yardımcı olabilir.

c. Bazen açık havada soğuk havaya kısa süre maruz kalmak öksürüğü giderir. Çocuğunuzu açık havaya uygun şekilde giydirdiğinizden emin olun ve bunu 10-15 dakika deneyin.

d. Meyve suyu gibi soğuk içecekler yatıştırıcı olabilir ve çocuğunuzun nemli kalmasını sağlamak önemlidir. Fakat gazoz ya da portakal suyu vermeyin, bunlar öksürükten boğaz ağrısına neden olabilir.

e. Çocuğunuza (özellikle bebek) OTC öksürük kesici ilacını, önce doktorunuza danışmadan vermemelisiniz.

f. Çocuğunuzda astım varsa, doktorunuzdan bir astım eylem planınız olduğundan emin olun. Plan, vereceğiniz doğru astım ilaçlarını seçmenize yardımcı olmalıdır.

g. Öksürük damlaları daha büyük çocuklar için uygundur.

Doktorunuz çocuğunuz için güvende olduklarını söylemedikçe damlaları vermemek daha iyidir.

Doktora ne zaman başvurmalıyım?

Öksüren ve aşağıdaki şikayetleri olan çocukta öksürük tedavisi için daima doktorunuza başvurun:

a. Nefes almakta zorlanıyor.
b. Normalden daha hızlı nefes alıyor.
c. Dudaklarda, yüz veya dilde mavi veya esmer bir renk değişimi var.
d. Yüksek ateşi var.

e. 3 aydan küçük ve ateşli.
f. 3 aydan küçük ve birkaç saatten fazla bir süredir öksürüyor.
g. Öksürüğü sonrasında nefes alırken “boğmaca” sesi çıkarıyor.
h. Öksürürken kan çıkıyor.

i. Nefes alırken stridor (gürültülü veya müzikli bir ses)
j. Nefes verirken hırıltısı (wheezing) var (doktorunuz size bir astım eylem planı vermediyse)
k. Zayıf, huysuz veya kolay sinirlenebilir
l. Dehidrate (susuz); susuzluk işaretleri arasında; baş dönmesi, uyuşukluk, kuru veya yapışkan ağız, batık gözler, çok az gözyaşı, daha az sıklıkta işeme (veya daha az ıslak çocuk bezi var) bulunur.

 

Referanslar:

1. Childhood asthma

2. Childhood Asthma

3. Asthma in Children

4. Coughing

5. Why Does My Kid Have a Dry Cough?

6. Acute cough in children

7. Çocukta öksürük nedenleri tedavisi

8. Bebeklerde hırıltılı solunum, Wheezing

9. Why your wheezing baby may need TLC, not medication

10. Boğmaca hastalığı belirtileri ve tedavisi!

 

Çocukta öksürük nedenleri tedavisi

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218