Memede Kitle ve Ele Gelen Sertlikler

Makalemde; memede kitle, iyi ve kötü huylu meme kitleleri, meme kisti & apsesi, prematür telarş, jinekomasti, fibroadenom gibi memede ağrı ve şişlik yapan nedenleri değerlendireceğim.

Çocuklarda Memede Kitle ve Ele Gelen Sertlikler

Çocukta meme kitlesi nedir?

Memede palpabl kitle (ele gelen anormal kitle veya yumru) mevcuttur. İyi ve kötü huylu meme kitleleri vardır.

Fibroadenom

Genç kızlarda en sık görülen iyi huylu (kanser olmayan) memede şişlik ve sertlik nedeni fibroadenom olarak görüyoruz.

Mastalji

Mastalji, meme ağrısını ifade eder. Çocuklarda meme ağrısının bir çok sebebi olur. Ağrının nedeninin yapılacak bir takım tetkikler ve özellikle ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleriyle araştırmak gerekir.

Prematür Telarş

Prematür telarş, altı aydan dokuz yaşına kadar kızlarda erken meme gelişimi anlamına gelir. Bu tipik olarak sorunlu değildir. Ancak değişik yönleriyle aralıklı olarak takip gerekir.

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde iyi huylu meme büyümesidir. Çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından aralıklı takibe alınır.

Fibrokistik değişiklikler

Fibrokistik değişiklikler, gelişmekte olan memenin normal topaklı doğasını tanımlamak için kullanılan terimdir.

Meme apsesi

Meme apsesi, bir apse odağı (irin cebi) ile ilişkili olarak memenin enfeksiyonudur. Takip ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda memede kitle sıklığı nasıldır?

. Fibroadenomları tipik olarak 15-17 yaş arası kızlarda görüyoruz. Kızlarda katı meme kitlelerinin (başvuru nedeni memede sertliktir) yaklaşık % 90’ını oluşturur.

. Jinekomasti genç erkeklerin % 50-60’ında ortaya çıkar.

. Meme apselerini tipik olarak bebeklerde ve 8-17 yaş arası daha büyük kızlarda görüyoruz. Çoğu zaman enfeksiyon deride bulunan bakterilerden kaynaklanır (Staph aureus).

Çocukta memede kitle nedenleri nelerdir?

Erken belirtiler

Meme probleminin en yaygın belirtisi memenin kitlesi veya genişlemesidir. Meme kitlelerine eşlik eden ağrı olabilir. Değerlendirmeyi hak eden bir başvuru nedenidir.

Daha sonraki belirtiler / semptomlar

Memede kitlenin genişlemesi ve artan ağrı. Apse veya enfeksiyon durumunda, ateş ve ciltte kötüleşen kızarıklık olabilir.

Memede kitle için hangi tetkikler yapılır?

Laboratuvar ve testler

Bir çocukta veya ergende, ultrasonografi en iyi çalışmadır. Mamogramlar bu yaş grubunda yardımcı değildir.

Meme büyümesi olan genç kızlarda, hormon dengesindeki anormallikleri değerlendirmek için bazı kan testleri yapılabilir.

Bu durumu taklit eden durumlar

Genç kızlarda normal meme gelişimi veya ergen erkeklerde kendi kendini sınırlayan meme gelişimi. Küçük çocuklarda ve ergenlerde meme kanseri çok nadirdir.

Memede kitle ve ele gelen sertliklerin tedavisi

Memede ele gelen sertliklerin tedavisi:

Genç kızlarda meme dokusu geliştikçe, doku zaman zaman topaklı ve hassas olur. Kanserli olmayan meme sertlikleri, göğüsleri geliştikçe gençlerde yaygındır. Memede ele gelen sertliklerin en yayın olanı, fibroadenom olarak adlandırılır ve genellikle tedavi gerektirmez.

İlaç tedavisi:

Ağrı kesici olarak asetaminofen veya ibuprofen kullanımı yardımcı olabilir.

Cerrahi tedavi:

Memede palpabl kitlenin tedavisinde; daha büyük (5 cm’den büyük) sertlikler, çok fazla ağrı veya endişeye neden olursa veya endişe verici kanser belirtileri olanların çıkarılması gerekir. Yumru genellikle meme başının etrafındaki bir kesim kullanılarak çıkarılır.

Ameliyat öncesi hazırlık (preoperatif bakım):

Memede kitle ameliyatı öncesinde, çocuğunuzun anestezi için aç karnına olması için işlemden birkaç saat önce (cerrahın önerisine göre) yemek yemeyi bırakması gerekecektir.

Ameliyat sonrası bakım:

Herhangi bir cerrahi prosedürden sonra muhtemelen basit bir yara bakımı yapmanız gerekecektir. Ameliyattan sonra aktivitelere getirilen sınırlamalar hakkında çocuğunuza bilgi verilecektir.

Meme ağrısının tedavisi:

Meme geliştikçe meme ağrısı hissedilir. Hassasiyet, bir kızın adet döneminden önceki birkaç gün ve adet günlerinde yaygın olarak hissedilir.

İlaç tedavisi:

Ağrı kesici olarak asetaminofen veya ibuprofen kullanımı yardımcı olur.

Destekleyici sütyen kullanımı yardımcı olur. Kafein ve tuz alımının azaltılması ağrıya yardımcı olur. Bazı yazarların önerilerine göre, E vitamini (günde 1.200 IU), akşam çuha çiçeği yağı (günde 3.000 mg) veya her ikisinin bir kombinasyonu gibi naturopatik tedavileri, adet dönemiyle ilişkili meme ağrısında yardımcı olur.

Meme dokusunun erken gelişiminin tedavisi (prematür telarş):

Bazen küçük çocuklarda meme dokusunun erken gelişimi vardır. Bu bir tarafta veya her iki tarafta da olur. Kızlarda veya erkeklerde olabilir. Gözlem ve rutin takip muayenesi gerekebilir.

Ergenlik öncesi ve genç kızlarda meme geliştiğinde, memeler tipik olarak sert, topaklıdır ve özellikle adet dönemi başlamadan hemen önce ağrılıdır. Bu normaldir. Kafein ve tuz alımının azaltılmasının meme ağırlığının ve ağrısının semptomlarını daha iyi hale getirmesi öneririz.

İlaç tedavisi:

Ağrı kesici olarak asetaminofen veya ibuprofen kullanımı yardımcı olur.

Meme apsesinin tedavisi:

İlaç tedavisi:

Meme enfeksiyonları veya apse, genellikle apse drenajı ile birlikte antibiyotik tedavisi gerektirir.

Cerrahi tedavi:

Apseler bazen antibiyotik tedavisi ile birlikte kesi ve drenaj gerektirir. Bunu, enfeksiyonun büyüklüğüne ve yerine ve çocuğun yaşına bağlı olarak iltihap (irin) bir iğne veya bir kesi yoluyla boşaltarak yaparız.

Jinekomasti tedavisi:

Erkeklerde meme gelişimi bir veya iki tarafta ortaya çıkar. Obez erkeklerde yaygın olarak görürüz. Bazen meme dokusu küçüktür. Bununla birlikte, meme dokusunda belirgin bir büyüme varsa, ağrı veya anksiyete ve sıkıntıya neden olur.

Cerrahi tedavi:

Meme dokusunun çıkarılmasını genellikle meme ucunun etrafındaki bir kesi ile yaparız. Basit mastektomi (genellikle meme başı çevresinde bir kesi ile meme dokusunun çıkarılması) ile bölgesel yağ alınması (liposuction) gerekir.

Ameliyat öncesi hazırlık (preoperatif bakım):

Diğer tıbbi koşullara bağlı olarak, çocuğunuzun ameliyattan önce bazı kan tetkikleri gerekir. Anestezi için aç karnına olmak gerektiği için çocuğunuz işlemden birkaç saat önce yemek yemeyi bırakmalıdır.

Ameliyat sonrası bakım:

Herhangi bir cerrahi prosedürden sonra muhtemelen basit bir yara bakımı yapmanız gerekecektir. Ameliyattan sonra aktivitelere getirilen sınırlamalar hakkında çocuğunuza bilgi verilecektir.

Riskler / Faydalar:

Bir çocukta meme kitlesinde meme kanseri riski düşüktür. Ancak ne olursa olsun, meme kitleleri olan çocukların düzenli takip muayeneleri yapılmalıdır. Meme topaklarının cerrahi eksizyonunun faydaları genellikle ağrı ve endişe gidericidir.

Memede kitle ameliyatı sonrası evde bakım:

Diyet:

Çocuğunuz ameliyattan birkaç saat sonra cerrahın önerileri doğrultusunda normal bir diyet yer.

Aktivite:

Çocuğunuz, kesik iyileştiği için ilk 1-2 hafta boyunca ağır aktivitelerden ve ağır kaldırma işlemlerinden kaçınmalıdır.

Yara bakımı:

Cerrahi insizyonlar ameliyattan birkaç gün sonra temiz ve kuru tutulmalıdır. Çoğu zaman, çocuklarda kullanılan dikişler emilirek kaybolur ve çıkarılması gerekmez. Cerrahınız, çocuğunuzun ne zaman duş alabileceği veya yıkanabileceği de dahil olmak üzere yara bakımı konusunda size özel rehberlik edecektir.

İlaçlar:

Memede kitle ameliyatından birkaç gün sonra ağrıya yardımcı olması için asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici gerekir. Dışkı yumuşatıcılar ve laksatifler, özellikle ağrı için narkotiklere hala ihtiyaç duyulursa, ameliyattan sonra düzenli dışkılamaya yardımcı olmak için gereklidir.

Doktora ne zaman başvurmalı?

İnsizyon bölgesinde herhangi bir ateş, kızarıklık veya drenaj veya artan ağrı / rahatsızlık için.

Takip bakımı:

Meme probleminin sürekli izlenmesi için cerrah ve çocuk doktoru ile görüşmelisiniz.

Çocuklarda Memede kitle ve ele gelen şişliklerin takibi Çocuk hastalıkları uzmanı, hormonal değerlendirme gerektiğinde Çocuk endokrinoloji uzmanı ve cerrahi tedavi gündeme geldiğinde ise Çocuk Cerrahisi Uzmanı tarafından yapılır.

 

Referanslar:

  1. Breast Lumps in Women
  2. Breast lumps
  3. Breast Lumps: Causes and When to Call a Doctor
  4. Management of Pediatric and Adolescent Breast Masses
  5. Memede Kitle Belirtileri, Memede Sertlik
  6. Memede kitle ve ele gelen sertlikler
  7. Anormal rahim kanaması

Memede Kitle ve Ele Gelen Sertlikler

Sosyal medyada paylaş!