Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Çocuklarda düzenli uykuyu nasıl sağlarız, Çocukların uyku düzeni nasıl sağlanır, Çocuklar için düzenli uyku önerileri konusunda genel bilgi vereceğim.

Okul öncesi çocukların uyku düzeni nasıl olmalı?

Okul öncesi çocukların uyku düzeni değerlendirilirken, bu yaş grubunun ortalama gece başına yaklaşık 11 ila 12 saat uyuduğu akılda bulundurulmalıdır. Geceleri yeterince dinlenenler artık gündüz kestirmeye ihtiyaç duymayabilir. Bunun yerine, öğleden sonra sakin bir zaman geçirebilirler.

Çocuk yuvalarının ve anaokullarının çoğunda, çocuklar sadece dinlendiğinde sessiz kalır. Çocuklar gündüz kestirmelerinden vazgeçtiklerinde, gece gündüz bebeklerden daha erken yatabilirler.

Okul çağı çocukların uyku düzeni nasıl olmalı, ne kadar uyumalı?

Okul çağındaki çocuklar, gece 10 ila 11 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yatma vakti problemleri bu yaşta çeşitli nedenlerle başlayabilir. Ödev, spor ve okul sonrası etkinlikler, bilgisayarlar, televizyonlar, mobil cihazlar ve yoğun aile programları, çocukların ihtiyaç duydukları uykuyu alamamalarına katkıda bulunabilir.

Uykusuz kalan çocuklar sinirlenebilir hale gelebilir ve okulda dikkat zorluğu olabilir.

Özellikle okul gecelerinde tutarlı bir yatma vakti olması yine de önemlidir. Çocuğunuzun ışıklar sönmeden önce gevşemesini sağlamak için yatmadan önce teknolojiden bağımsız bir zaman bırakın. En iyi kurallardan biri elektronik aksamın yatmadan en az bir saat önce kapatılması ve televizyonların, bilgisayarların ve mobil cihazların çocuk yatak odalarından uzak tutulmasıdır.

Gençler ne kadar uyumalı?

Gençler, gece başına yaklaşık 9 saat uykuya ihtiyaç duyarlar, fakat çoğu kişi bunu anlamıyor. Okulun erken başlaması, okul, ev ödevi, arkadaş ve etkinliklerle dolu programların üstünde, çoğu kişinin kronik olarak uykusuz kaldığı anlamına geliyor.

Uyku yoksunluğu zamanla artıyor, bu yüzden gece başına bir saat daha az, hafta sonuna kadar uykusuz tam bir gece oluyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, uyku eksikliği şunlara yol açabilir:

a. Dikkat eksikliği
b. Tutarsız performans
c. Kısa süreli hafıza kaybı
d. Gecikmiş tepki süresi

Bu, öfke sorunlarına, okulda sorunlara (öğretmenler ve akranlar ile), kafein veya enerji içecekleri gibi uyarıcıların daha uyanık hissettrmesine ve geciken tepki süreleri veya direksiyonda uyuya kalması nedeniyle araç kazalarına neden olabilir.

İdeal olarak, bir genç, her gece aynı saatte yatağa gitmeye çalışmalı ve her sabah aynı saatte uyanıp en az 9 saat uyumaya izin vermelidir.

Yatmadan önce Çocukların uyku düzeni rutinleri:

Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, iyi uyku alışkanlıklarını teşvik eden yatma zamanı rutini oluşturun.

Bu ipuçları, çocukların uyku düzenine katkıda bulunur ve iyi bir gece uykusu almasını kolaylaştırır:

a. Bir yatma saatine bağlı kalın ve çocuklarınıza 30 dakika önce dikkatinizi verin.
b. Daha büyük çocukları ve gençleri, yaşlarında ihtiyaç duyulan tam saatlerce uyumalarını sağlayacak bir yatma vakti kurmaya ve sürdürmeye teşvik edin.

 

Referanslar:

 1. Pediatric Sleep Disorders
 2. Common Sleep Disorders in Children
 3. Sleep Problems in Children
 4. Çocuğun uyku bozukluğu nedenleri
 5. Bebeklerin uyku düzeni nasıl sağlanır
 6. Kaliteli uyku için uygun süre nedir?
 7. Obstrüktif Uyku Apnesi
 8. Çocuğun uyku bozukluğu tedavisi, Uykusuzluk
 9. Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır
 10. Çocuklarda Uyurgezerlik Nedir?
 11. Anne Bebeğin Birlikte Uyuması
Çocukların Uyku Düzeni
Çocukların Uyku Düzeni
Sosyal medyada paylaş!