Vaskülit nedir? Kan damarı iltihabı

Sayfayı paylaş!

Vaskülit nedir?

Vaskülit, vücudun kan damarlarının iltihabıdır. Çok küçük kan damarlarını (kılcal damarları), orta boy kan damarlarını veya aort gibi büyük kan damarlarını (kalbi terk eden ana kan damarı) etkileyebilir.

İltihaplandığı zaman, kan damarları zayıflayabilir ve anevrizmalara yol açabilecek boyutta gerilebilir. Damarlar da o kadar ince olabilir ki yırtılır ve dokuda kanamaya neden olur.

Ayrıca, kan damarı tamamen kapanma noktasına gelinceye kadar daralmaya neden olabilir (bu duruma oklüzyon denir). Damardaki kan akışı azalır veya durursa, o damardan kan alan dokular yaralanır ve ölmeye başlar.

Vaskülitin nedenleri nelerdir?

Çoğu durumda, kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, bağışıklık sisteminin (vücudu sağlıklı tutan sistem) büyük bir rol oynadığı açıktır.

Bağışıklık sistemi genellikle vücudu korumaya çalışırken, bazen “aşırı aktif” hale gelebilir ve vücudun bazı kısımlarına saldırıya neden olabilir.

Çoğu vakada, bir şey kan damarı duvarlarında immün veya “alerjik” reaksiyona neden olur. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere antijen denir. Bazen bazı ilaçlar veya hastalıklar antijen görevi görebilir ve bu işleme başlayabilir.

Kan damarı iltihabı belirtileri nelerdir?

Yaygın semptomlar:

a. Deri döküntüleri
b. Yorgunluk
c. Zayıflık
d. Ateş
e. Eklem ağrıları
f. Karın ağrısı
g. Böbrek problemleri (koyu veya kanlı idrar dahil)
h. Sinir problemleri (uyuşukluk, halsizlik ve ağrı dahil)
i. Öksürük ve / veya nefes darlığı

Etkilenen vücut bölgesine bağlı olarak ek semptomlar görülebilir.

Deride vaskülitli bir kan damarı küçükse, damar kırılabilir ve dokuda küçük kanama alanları oluşturabilir. Bu bölgeler ciltte küçük kırmızı veya mor noktalar olarak görünecektir. Derideki daha büyük bir damar iltihaplanırsa, şişebilir ve kan damarı cilt yüzeyine yakınsa hissedilebilecek bir nodül (şişlik veya doku kütlesi) üretebilir.

Vaskülit tanısı nasıl konulur?

Tanı, bir kişinin tıbbi geçmişine, güncel semptomlara, fizik muayeneye ve özel laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanır. Doktorunuz, vaskülit mevcut olduğunda ortaya çıkabilecek kan anormalliklerini test edebilir.

Bu anormallikler şunlardır:

a. Anemi (düşük kırmızı kan hücresi sayımı)
b. Yüksek beyaz kan hücresi sayımı
c. Yüksek trombosit sayısı
d. Böbrek belirtileri veya karaciğer problemleri

Kan testleri ayrıca, vaskülit ile ilişkilendirilebilen immün kompleksleri veya antikorları (vücudun bir tehdit olduğunu düşündüğü şeyle savaşması) da tanımlayabilir.

Ek testler X ışınları, doku biyopsileri, kan damarı ve kalp taramalarını içerebilir.

Vaskülit tedavisi nasıl yapılır?

Kan damarı iltihabının kesin tedavisi, spesifik vaskülit tipine ve hastalığa dahil olan alanlara / organlara bağlıdır. Gerekli olabilecek bazı önlemler arasında, prednizon gibi kortikosteroidlerin kullanımı vardır.

Daha ciddi tipleri için bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçların da kendi yan etkileri vardır ve bu tedaviler çok yakından izlenmelidir.

 

Referanslar:

1. Vascular Pain

2. Vascular Disease and Pain

3. Vasculitis

3. Peripheral arterial disease (PAD)

4. Vaskülit nedir? Kan damarı iltihabı

5. Damar ağrısı, Vasküler ağrı nedir?

 

Vaskülit nedir? Kan damarı iltihabı

Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218