Menopoz Perimenopoz Postmenopoz

Sayfayı paylaş!

Menopoz, perimenopoz ve postmenopoz, kadının hayatında menstruasyon (adet, mens) döneminin durduğu aşamalardır. Bu, kadının üreme yıllarının sonudur. Perimenopoz, bu sürecin ilk aşamasıdır ve menopozdan sekiz ila 10 yıl önce başlar. Menopoz, bir kadının artık en az 12 ay boyunca adet dönemlerinin olmadığı noktadır. Postmenopoz, menopozdan sonraki aşamadır.

Menopoz nedir?

Menopoz, aylık periyodunuz (menstruasyon, adet) durdurduğunda yaşamda bir aşamadır. Yaşlanmanın normal bir parçasıdır ve üreme yıllarınızın sonunu işaret eder. Menopoz tipik olarak 40’lı yaşların sonunda ve 50’li yaşların başında ortaya çıkar. Ancak yumurtalıkları cerrahi olarak alınan kadınlar “ani” cerrahi menopoza girerler.

Menopoz neden olur?

Doğal menopoz – 50’li yaşların başında meydana gelen ve ameliyat veya başka bir tıbbi durumdan kaynaklanmayan menopoz – yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Menopoz kanamanın durmasına neden olaacak herhangi bir cerrahi veya tıbbi durumun yokluğunda (aşırı aktif tiroid, hormonal doğum kontrolü kullanımı), adet kanaması olmadan tam bir yıl olarak tanımlanır. Yaşlandıkça, üreme döngüsü yavaşlamaya başlar ve durmaya hazırlanır. Bu döngü ergenlikten beri sürekli olarak işler.

Menopoz yaklaştıkça, yumurtalıklar östrojen adı verilen bir hormondan daha az üretir. Bu azalma meydana geldiğinde adet döngünüz (menstruasyon) değişmeye başlar. Düzensiz hale gelir ve sonra durur. Vücudunuz farklı hormon seviyelerine uyum sağladığından fiziksel değişiklikler de olur. Menopozun her aşamasında (perimenopoz, menopoz ve postmenopoz) yaşadığınız semptomların tümü, vücudunuzun bu değişikliklere uyumunun bir parçasıdır.

Menopoz sırasında hormonal değişiklikler nelerdir?

“Menopoz” olarak düşündüğümüz geleneksel değişiklikler, yumurtalıklar artık yüksek düzeyde hormon üretmediğinde meydana gelir. Yumurtalıklar, yumurtaları depolayan ve onları fallop tüplerine bırakan üreme bezleridir. Ayrıca kadın hormonları olan östrojen ve progesteronun yanı sıra testosteron da üretirler. Östrojen ve progesteron birlikte menstrüasyonu kontrol eder. Östrojen ayrıca vücudun kalsiyum kullanımını etkiler ve kandaki kolesterol seviyelerini korur.

Menopoz yaklaştıkça yumurtalıklar artık fallop tüplerine yumurta salmaz ve son adet döngünüz olur.

Doğal menopoz nasıl oluşur?

Doğal menapoz, herhangi bir tıbbi tedavi türü tarafından getirilmeyen adetin kalıcı olarak sona ermesidir.

Menopoza giren kadınlar için süreç aşamalıdır ve üç aşamada tanımlanır:

. Perimenopoz veya “menopoz geçişi”:

Perimenopoz, yumurtalıkların giderek daha az östrojen ürettiği menopozdan sekiz ila 10 yıl önce başlar. Genellikle bir kadının 40’lı yaşlarında başlar, ancak 30’lu yaşlarda da başlar. Perimenopoz, yumurtalıkların yumurta salmayı bıraktığı nokta olan menopoza kadar sürer. Perimenopozun son bir ila iki yılında östrojendeki düşüş hızlanır. Bu aşamada, birçok kadın menopoz semptomları yaşar. Kadınlar bu süre zarfında hala adet döngüsüne sahiptir ve hamile kalabilirler.

. Menopoz :

Menopoz, bir kadının artık adet dönemlerinin olmadığı noktadır. Bu aşamada, yumurtalıklar yumurta salmayı ve östrojenlerinin çoğunu üretmeyi bırakmıştır. Menopoz tanısı, bir kadının art arda 12 ay boyunca adet görmemesi durumunda teşhis edilir.

. Postmenopoz :

Bir kadının bir yıl boyunca (menopozdan sonra hayatınızın geri kalanında) kanamasının olmadığı süreye verilen isimdir. Bu aşamada, sıcak basması gibi menopoz semptomları birçok kadın için hafifler. Bununla birlikte, bazı kadınlar menopoz geçişinden sonra on yıl veya daha uzun süre menopoz semptomları yaşamaya devam eder.

Daha düşük östrojen seviyesinin bir sonucu olarak, menopoz sonrası kadınlar, osteoporoz ve kalp hastalığı gibi bir dizi sağlık durumu için yüksek risk altındadır. Hormon tedavisi ve/veya sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri gibi ilaçlar, bu durumlardan bazılarının riskini azaltabilir. Her kadının riski farklı olduğundan, bireysel riskinizi azaltmak için hangi adımları atacağınızı öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Perimenopoz (menopoz geçişi) ne kadar sürer?

Menopoz geçişinin her aşamasının uzunluğu her birey için değişr. Perimenopozun ortalama uzunluğu yaklaşık dört yıldır. Bazı kadınlar bu aşamada sadece birkaç ay olurken, diğerleri bu geçiş aşamasında dört yıldan fazla olacaktır. 12 aydan fazla adet görmediyseniz, artık perimenopoz değilsiniz. Bununla birlikte, dönemleri etkileyen ilaçlar veya tıbbi durumlar varsa, menopoz geçişinin belirli aşamasını bilmek daha zordur.

Erken menopoz nedir?

Menopoz, 45 ile 55 yaşları arasında ortaya çıktığında “doğal” kabul edilir ve yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Ancak bazı kadınlar ya cerrahi bir müdahale (yumurtalıkların alınması gibi) ya da yumurtalıkların hasar görmesi (kemoterapi gibi) sonucunda erken menopoz yaşarlar. Nedeni ne olursa olsun 45 yaşından önce ortaya çıkan menopoza erken menopoz denir. 40 veya daha genç yaşta ortaya çıkan menopoz , erken menopoz olarak kabul edilir.

Menopoz belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden bazılarını veya tamamını yaşamaya başlarsanız menopoza giriyor olabilirsiniz:

. Sıcak basmalar (vücuda yayılan ani bir sıcaklık hissi).
. Gece terlemeleri ve/veya soğuk algınlığı.
. Vajinal kuruluk ; cinsel ilişki sırasında rahatsızlık.
. İdrar aciliyeti (daha sık idrara çıkma için acil bir ihtiyaç).
. Uyuma güçlüğü (uykusuzluk).
. Duygusal değişiklikler (sinirlilik, ruh hali değişimleri, hafif depresyon).
. Kuru cilt, kuru gözler veya ağız kuruluğu.

Halen menopoz geçişinde (perimenopoz) olan kadınlar da şunları yaşar:

. Göğüslerde hassasiyet.
. Premenstrüel sendromun (PMS) kötüleşmesi.
. Düzensiz dönemler veya atlama dönemleri.
. Normalden daha ağır veya daha hafif olan dönemler.

Bazı kadınlar şunları da yaşar:

. Yarışcı kalbi
. Baş ağrısı
. Eklem ve kas ağrıları
. Libidodaki değişiklikler (cinsellik dürtüsü)
. Konsantrasyon zorluğu, hafıza kaybı (genellikle geçici)
. Kilo almak
. Saç dökülmesi veya inceltme

Bu semptomlar, yumurtalıkların daha az östrojen ürettiğinin bir işareti veya hormon seviyelerinde artan dalgalanma (iniş ve çıkışlar) işareti olur. Tüm kadınlar bu semptomların hepsini göstermez. Bununla birlikte, yeni kalp atışı semptomları, idrar değişiklikleri, baş ağrıları veya diğer yeni tıbbi problemlerden etkilenen kadınlar, bu semptomların başka bir nedeni olmadığından emin olmak için bir doktora görünmelidir.

Sıcak basması nedir ve ne kadar süre devam edecek?

Sıcak basması, menopozun en sık görülen semptomlarından biridir. Kısa süreli bir sıcaklık hissidir. Ateş basmaları herkes için aynı değildir ve meydana gelmelerinin kesin bir nedeni yoktur.

Sıcak basması dışında şu durumlar da görülür:

. Kırmızı, kızarmış bir yüz.
. Terlemek.
. Sıcaktan sonra soğuk bir his.

Sıcak basmalar, sadece her insan için farklı hissetmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli süreler boyunca sürer. Bazı kadınlarda menopoz sırasında sadece kısa bir süre için sıcak basması olur. Diğerleri hayatlarının geri kalanında bir tür sıcak basma olur. Tipik olarak, sıcak basmalar zaman geçtikçe daha az şiddetlidir.

Sıcak basmasını neler tetikler?

Günlük yaşamınızda sıcak basmasını tetikleyen birkaç normal şey vardır.

Dikkat edilmesi gereken bazı şeyler şunlardır:

. Kafein.
. Sigara içmek.
. Baharatlı yiyecekler.
. Alkol.
. Sıkı kıyafetler.
. Stres ve kaygı.

Sıcak hava da dahil olmak üzere ısı, sıcak basmasını tetikler. Sıcak havalarda egzersiz yaparken dikkatli olun – bu, sıcak basmasına neden olur.

Menopoz yüz kıllarının büyümesine neden olur mu?

Evet, yüzdeki tüylenme artışı menopozla ilgili bir değişiklik olur. Menopoz sırasında vücudunuzun geçirdiği hormonal değişiklik, geçmişte sahip olduğunuzdan daha fazla sakal da dahil olmak üzere vücudunuzda çeşitli fiziksel değişikliklere neden olur. Yüzdeki tüyler sizin için bir sorun haline gelirse, ağda yapmak veya diğer tüy dökücüleri kullanmak seçenekler olur. Cildinize zarar veren bir ürün seçmediğinizden emin olmak için seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Konsantre olmakta zorlanmak ve unutkan olmak menopozun normal bir parçası mı?

Ne yazık ki, konsantrasyon ve küçük hafıza sorunları menopozun normal bir parçası olur. Bu herkesin başına gelmese de, olur. Doktorlar bunun neden olduğundan emin değiller. Menopoz sırasında hafıza sorunları yaşıyorsanız, doktora başvurun.

Beyni uyardığı ve hafızanızı canlandırmaya yardımcı olduğu gösterilen çeşitli aktiviteler vardır.

Bu faaliyetler şunları içerir:

. Bulmacalar ve matematik problemlerini okumak ve çözmek gibi zihinsel olarak uyarıcı faaliyetler yapmak.
. TV izlemek gibi pasif aktiviteleri azaltmak.
. Bol egzersiz yapmak.

Depresyon ve kaygının da hafızanızı etkileyeceğini unutmayın. Bu koşullar menopoza bağlanır.

Menopoz depresyona neden olur mu?

Menopoz sırasında vücudunuz birçok değişiklik geçirir. Hormon seviyelerinizde aşırı değişimler var, sıcak basmaları nedeniyle iyi uyuyamıyor olabilirsiniz ve ruh hali değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu süre zarfında endişe ve korku da oyunda olur. Tüm bu faktörler depresyona yol açar.

Depresyon belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuz ile konuşun. Görüşmeniz sırasında, doktorunuz size farklı tedavi türleri hakkında bilgi verecek ve depresyonunuza neden olan başka bir tıbbi durum olup olmadığını kontrol edecektir. Tiroid sorunları bazen depresyonun nedeni olur.

Menopoz sırasında meydana gelebilecek başka duygusal değişiklikler var mı?

Menopoz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli duygusal değişikliklere neden olur:

. Enerji kaybı ve uykusuzluk.
. Motivasyon eksikliği ve konsantre olma zorluğu.
. Anksiyete, depresyon, ruh hali değişiklikleri ve gerginlik.
. Baş ağrısı
. Saldırganlık ve sinirlilik.

Tüm bu duygusal değişiklikler menopozun dışında gerçekleşir. Muhtemelen bazılarını hayatınız boyunca deneyimlemişsinizdir. Menopoz sırasında duygusal değişiklikleri yönetmek zor olur, ancak mümkündür. Doktorunuz size yardımcı olacak bir ilaç yazar (hormon tedavisi veya antidepresan). Ayrıca, yaşadığınız duygunun bir adı olduğunu bilmek de yardımcı olur. Menopoz sırasında bu duygusal değişikliklerle uğraşırken destek grupları ve danışmanlık yararlı araçlardır.

Menopoz mesane kontrolümü nasıl etkiler?

Ne yazık ki, menopoza giren kadınlarda mesane kontrolü sorunları (idrar kaçırma olarak da adlandırılır) yaygındır.

Bunun olmasının birkaç nedeni vardır:

. Östrojen.

Bu hormon vücudunuzda çeşitli roller oynar. Östrojen sadece adetinizi kontrol etmekle ve hamilelik sırasında vücudunuzdaki değişiklikleri teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda mesane ve üretranızın iç yüzeyini sağlıklı tutar.

. Pelvik taban kasları.

Pelvisinizdeki organları (mesaneniz ve rahminiz) desteklemek pelvik taban kasları olarak adlandırılır. Hayatınız boyunca bu kaslar zayıflar. Bu hamilelik, doğum ve kilo alımı sırasında olur. Kaslar zayıfladığında idrar kaçırma (sızıntı) yaşarsınız.

Belirli mesane kontrol sorunları şunları içerir:

. Stres inkontinansı (öksürürken, hapşırırken veya ağır bir şey kaldırırken sızıntı).
. Urge inkontinans (mesaneniz yanlış zamanda sıkıştığı için sızıntı).
. Ağrılı idrara çıkma (her idrara çıktığınızda rahatsızlık).
. Noktüri (gece idrara çıkma ihtiyacı hissetme).

Histerektomi geçirirsem menopoza girer miyim?

Histerektomi sırasında rahminiz alınır. Bu işlemden sonra adet görmeyeceksiniz. Bununla birlikte, yumurtalıklarınızı sakladıysanız (yumurtalıklarınızın alınmasına ooferektomi denir) hemen menopoz semptomlarınız olmayabilir. Yumurtalıklarınız da alınırsa, hemen menopoz semptomlarınız olacaktır.

Menopoz nasıl teşhis edilir?

Doktorunuzun menopozu teşhis etmesinin birkaç yolu vardır.

Birincisi, geçen yıl boyunca adet döngünüzün durumudur. Tam bir yılı (12 düz ay) adet görmeden geçirdiyseniz, menopoz sonrası olabilirsiniz. Doktorunuzun menopoza girip girmediğinizi kontrol etmesinin başka bir yolu, folikül uyarıcı hormon (FSH) seviyenizi kontrol eden bir kan testidir. FSH, hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormondur – bu bez beyninizin tabanında bulunur. Bununla birlikte, bu test, vücudunuzun geçiş yaptığı ve hormon seviyeleriniz inip çıktığı menopozun başlangıcında yanıltıcı olur. Hormon testinin her zaman adet döneminde neler olduğu bağlamında yorumlanması gerekir.

Birçok kadın için kan testi gerekli değildir. Menopoz belirtileri yaşıyorsanız ve adetleriniz düzensizse, sağlık uzmanınızla konuşun. Doktorunuz, görüşmenizden sonra menopozu teşhis edebilir.

Menopoz tedavi edilebilir mi?

Menopoz, vücudunuzun geçtiği doğal bir süreçtir. Bazı durumlarda menopoz için herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmaz. Menopozun tedavisi tartışıldığında, hayatınızı bozan menopoz semptomlarının tedavisi söz konusudur. Menopoz semptomları için birçok farklı tedavi türü vardır.

Menopoz için ana tedavi türleri şunlardır:

. Hormon tedavisi
. Hormonal olmayan tedaviler

Sizin için işe yarayan bir tedavi planı hazırlamak için menopozdan geçerken doktorunuz ile konuşmanız önemlidir. Her insan farklıdır ve benzersiz ihtiyaçları vardır.

Hormon tedavisi nedir?

Menopoz sırasında vücudunuz, ürettiği hormonların, özellikle östrojen ve progesteronun miktarını azaltan büyük hormonal değişiklikler geçirir. Östrojen ve progesteron yumurtalıklar tarafından üretilir. Yumurtalıklarınız artık yeterli östrojen ve progesteron üretmediğinde, hormon tedavisi ek olarak kullanılır. Hormon tedavisi hormon seviyenizi artırır ve menopozun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca osteoporoz için önleyici bir önlem olarak kullanılır.

İki ana hormon tedavisi türü vardır:

. Östrojen tedavisi (ET) :

Bu tedavide östrojen tek başına alınır. Genellikle düşük dozda reçete edilir. Hap veya yama (patch) olarak alınır. ET size krem, vajinal halka, jel veya sprey olarak da verilir. Bu tür bir tedavi histerektomiden sonra kullanılır. Bir kadının hala rahmi varsa östrojen tek başına kullanılamaz.

. Östrojen Progesteron / Progestin Hormon Tedavisi (EPT) :

Bu tedavide östrojen ve progesteron dozları kullanıldığı için kombinasyon tedavisi de denir. Progesteron, doğal formunda veya ayrıca bir progestin (sentetik bir progesteron formu) olarak mevcuttur. Bu tip hormon tedavisi, hala rahminiz varsa kullanılır.

Hormon tedavisi, aşağıdakiler dahil menopoz semptomlarının çoğunu hafifletir:

. Sıcak basmaları ve gece terlemeleri.
. Vajinal kuruluk.
. Sinirlilik ve ruh hali değişimleri.
. Saç kaybı.

Hormon tedavisi ile ilgili herhangi bir risk var mı?

Çoğu reçeteli ilaç gibi, hormon tedavisi için riskler vardır.

Bilinen bazı sağlık riskleri şunları içerir:

. Endometriyal kanser (yalnızca rahminiz varsa ve östrojenle birlikte progestin almıyorsanız artar).
. Safra taşları ve safra kesesi sorunları.
. Kan pıhtıları

Hormon tedavisine devam etmek kişiselleştirilmiş bir karardır. Hormon tedavisinin sizin için risklerine karşı yararlarını anlamak için tüm geçmiş tıbbi durumları ve aile geçmişinizi sağlık uzmanınızla görüşün.

Menopoz için hormonal olmayan tedaviler nelerdir?

Hormon tedavisi menopoz semptomlarını hafifletmek için çok etkili bir yöntem olsa da, herkes için mükemmel bir tedavi değildir. Hormonal olmayan tedaviler, diyetinizde, yaşam tarzınızda ve reçetesiz satılan seçeneklerin kullanımını içerir. Bu tedaviler genellikle başka tıbbi durumları olan veya yakın zamanda meme kanseri tedavisi görmüş kadınlar için iyi seçeneklerdir .

Doktorunuzun önereceği başlıca hormonal olmayan tedaviler şunları içerir:

. Diyetinizi değiştirmek.
. Sıcak basmalara neden olan tetikleyicilerden kaçınmak.
. Yardımcı olduğu gösterilen reçeteli ilaçlar.
. Diyet

Bazen diyetinizi değiştirmek menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Her gün tükettiğiniz kafein miktarını sınırlamak ve baharatlı yiyecekleri kesmek, sıcak basmalarınızı daha az şiddetli hale getirir. Diyetinize bitkisel östrojen içeren yiyecekleri de ekleyebilirsiniz. Bitki östrojeni (izoflavonlar), menopozdan önce vücudunuzda yapılan östrojenin yerine geçmez.

Denenecek yiyecekler şunları içerir:

. Soya fasulyesi.
. Nohut.
. Mercimek.
. Keten tohumu.
. Tahıllar.
. Fasulye.
. Meyveler.
. Sebzeler.

Sıcak basmalara neden olan tetikleyicilerden kaçınmak:

Günlük yaşamınızdaki bazı şeyler sıcak basmaları tetikler. Belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olmak için bu tetikleyicileri belirlemeye çalışın ve bunlardan kaçının. Bu, yatak odanızı geceleri serin tutmayı, kat kat giysiler giymeyi veya sigarayı bırakmayı içerir. Kilo kaybı da sıcak basmalara yardımcı olur.

Egzersiz:

Ateş basmalarıyla uğraşıyorsanız egzersiz yapmak zor olur, ancak egzersiz yapmak menopozun diğer bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Egzersiz, gece boyunca uyumanıza yardımcı olur ve uykusuzluğunuz varsa önerilir. Yoga gibi sakin, sakin egzersiz türleri de ruh halinize yardımcı olur ve hissettiğiniz korku veya endişeleri giderir.

Destek gruplarına katılmak:

Menopoza giren diğer kadınlarla konuşmak, birçokları için büyük bir rahatlama olur. Bir destek grubuna katılmak, yalnızca kafanızdan geçen birçok duygu için bir çıkış noktası sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz soruları yanıtlamanıza yardımcı olur.

Doktorum hormonal olmayan ilaçlar yazar mı?

Doktorunuzun reçete edeceği birkaç hormonal olmayan ilaç vardır. Bunlar tipik olarak sıcak basmaları tedavi etmek için kullanılır. Hangi spesifik hormonal olmayan ilaçların sizin için en iyi şekilde çalışacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Menopoz sırasında hamile kalır mıyım?

Menopoz sonrası dönemde gebelik olasılığı ortadan kalkar, tam bir yıldır adet görmemişsinizdir (adet kanamasının olmaması için başka bir tıbbi durumunuz olmadığı varsayılarak). Ancak menopoz geçişi (perimenopoz) sırasında aslında hamile kalabilirsiniz. Hamile kalmak istemiyorsanız, tamamen menopoza girene kadar bir tür doğum kontrolü kullanmaya devam etmelisiniz . Doğum kontrolünü kullanmayı bırakmadan önce doktorunuza danışın.

Bazı kadınlar için, doğurganlıktaki düşüş nedeniyle 30’lu ve 40’lı yaşların sonlarındayken hamile kalmak zor olur. Ancak amaç hamile kalmaksa, hamile kalmanıza yardımcı olacak doğurganlığı artıran tedaviler ve teknikler vardır. Bu seçenekler hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Menopozla ilişkili uzun vadeli sağlık riskleri nelerdir?

Menopozdan sonra daha yüksek risk altında olacağınız birkaç durum vardır. Herhangi bir durum için riskiniz aile geçmişiniz, menopoz öncesi sağlığınız ve yaşam tarzı faktörleri (sigara) gibi birçok şeye bağlıdır. Menopozdan sonra sağlığınızı etkileyen iki durum osteoporoz ve koroner arter hastalığıdır.

Osteoporoz:

Bir “kırılgan kemik” hastalığı olan osteoporoz, kemiklerin içi daha az yoğun hale geldiğinde ortaya çıkar ve onları daha kırılgan hale getirir ve kırılma olasılığı artar. Östrojen kemik kütlesinin korunmasında önemli bir rol oynar. Östrojen, kemiklerdeki hücrelere yıkımı durdurmaları için sinyal verir.

Kadınlar menopozdan 60 yaşına kadar kemik kütlelerinin ortalama %25’ini kaybederler. Bunun nedeni büyük ölçüde östrojen kaybıdır. Zamanla, bu kemik kaybı kemik kırıklarına neden olabilir. Doktorunuz zamanla kemiklerinizin gücünü test etmek ister. Kemik dansitometrisi olarak da adlandırılan kemik mineral yoğunluğu testi, kemiklerinizin belirli bölümlerinde ne kadar kalsiyum bulunduğunu görmenin hızlı bir yoludur. Test osteoporoz ve osteopeniyi tespit etmek için kullanılır. Osteopeni, kemik yoğunluğunun azaldığı bir hastalıktır ve bu, daha sonraki osteoporozun habercisi olur.

Osteoporoz veya osteopeni varsa, tedavi seçenekleriniz östrojen tedavisini içerir.

Koroner arter hastalığı:

Koroner arter hastalığı, kalp kasını çevreleyen arterlerin daralması veya tıkanmasıdır. Bu, arter duvarlarında yağlı plak biriktiğinde (ateroskleroz) olur. Bu birikim, kandaki yüksek kolesterol seviyeleri ile ilişkilidir.

Menopozdan sonra koroner arter hastalığı riskiniz aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle artar:

. Östrojen kaybı (bu hormon aynı zamanda sağlıklı arterlere de katkıda bulunur).
. Artan kan basıncı.
. Fiziksel aktivitede azalma.
. Geçmişten gelen kötü alışkanlıklar size yetişiyor (sigara içmek veya aşırı içki içmek).

Sağlıklı bir diyet, sigara içmemek ve düzenli egzersiz yapmak kalp hastalığını önlemek için en iyi seçeneklerinizdir. Yüksek kan basıncını ve diyabeti tedavi etmek ve ayrıca seçilmiş risk altındaki kişiler için ilaçlarla kolesterol seviyelerini korumak bakım standartlarıdır.

Hormon tedavisi uzun vadeli sağlık risklerini önlemeye yardımcı olur mu?

Hormon tedavisinin yararları ve riskleri, kadının yaşına ve bireysel geçmişine bağlı olarak değişir. Genel olarak, 50’li yaşlarındaki genç kadınlar, 60’larındaki menopoz sonrası kadınlara kıyasla hormon tedavisinden daha fazla fayda görme eğilimindedir. Erken menopoza giren kadınlar, fazladan östrojen kaybından kaynaklanan artan riskten kaçınmak için genellikle 50 yaşına kadar hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Periyotlarımdaki değişikliklerin normal perimenopozal semptomlar mı yoksa endişe edilecek bir şey mi olduğunu nasıl bilirim?

Perimenopoz (menopoz geçişi) sırasında düzensiz dönemler yaygın ve normaldir. Ancak diğer koşullar adet kanamasında anormalliklere neden olur.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, diğer nedenleri dışlamak için bir doktora görünün.

. Menstruasyonunuz çok ağır olacak şekilde değişiyor veya buna kan pıhtıları eşlik ediyorsa.
. Adet dönemleriniz normalden birkaç gün daha uzun sürerse.
. Adetinizden sonra lekelenir veya kanarsınız.
. Cinsel ilişkiden sonra lekelenme yaşarsınız.
. Dönemleriniz (menstruasyon, adet) birbirine daha yakın gerçekleşir.

Anormal kanamanın potansiyel nedenleri arasında hormonal dengesizlikler, hormonal tedaviler, hamilelik, miyomlar, kan pıhtılaşma sorunları veya nadiren kanser bulunur.

Menopoz uykuyu etkiler mi?

Bazı kadınlar menopoz sırasında gece boyunca uykusuzluk yaşar. Uykusuzluk, gece uykuya dalamama veya uykuda kalamama durumudur. Bu, menopozun kendisinin normal bir yan etkisi olur veya başka bir menopoz semptomundan kaynaklanır. Sıcak basması, menopoz sırasında uykusuz gecelerin yaygın bir suçlusudur.

Sıcak basmaları sizi gece uyanık tutuyorsa, şunu deneyin:

. Bol giysiler giyerek geceleri serin kalmak.
. Yatak odanızı iyi havalandırın.

Sıcak basmalarınızı tetikleyen belirli yiyecek ve davranışlardan kaçınmak. Baharatlı yiyecekler genellikle ateş basmasına neden oluyorsa, yatmadan önce baharatlı yiyecekler yemekten kaçının.

Menopoz cinsel hayatımı etkiler mi?

Menopozdan sonra vücudunuz daha az östrojene sahiptir. Hormonal dengenizdeki bu büyük değişiklik cinsel yaşamınızı etkiler. Menopozdaki birçok kadın, eskisi kadar kolay uyarılmadıklarını fark eder. Bazen kadınlar dokunmaya ve diğer fiziksel temaslara menopoz öncesine göre daha az duyarlı olurlar.

Bu duygular, yaşayacağınız diğer duygusal değişikliklerle birleştiğinde, cinselliğe olan ilginizin azalmasına neden olur. Menopoz sırasında vücudunuzun çok fazla değişiklik geçirdiğini unutmayın.

Cinsel dürtünün azalmasında rol oynayan diğer faktörlerden bazıları şunları içerir:

. Mesane kontrol problemlerinin olması.
. Gece boyunca uyumakta zorluk çekmek.
. Stres, kaygı veya depresyon yaşamak.
. Diğer tıbbi durumlar ve ilaçlarla baş etme.

Tüm bu faktörler hayatınızı bozar ve hatta ilişkinizde gerginliğe neden olur. Bu değişikliklere ek olarak, vücudunuzdaki düşük östrojen seviyeleri aslında vajinaya kan akışının azalmasına neden olur. Bu kuruluğa neden olur. Vajinada doğru miktarda yağlanma olmadığında, vajina ince, soluk ve kuru olur. Bu ağrılı cinsel ilişkiye neden olur.

Cinsel hayatınızda yaşadığınız herhangi bir azalma hakkında doktorunuzla konuşmaktan korkmayın. Doktorunuz, daha iyi hissetmenize yardımcı olacak seçenekleri tartışacaktır. Örneğin vajinal kuruluk, reçetesiz satılan, suda çözünür veya silikon kayganlaştırıcılarla tedavi edilir. Doktorunuz ayrıca vajinal dokuyu tedavi etmek için östrojen veya östrojen olmayan hormonlar da reçete eder. Bu, düşük dozlu bir krem, hap veya vajinal halkada verilir.

Tüm kadınlar cinsel istekte azalma yaşamaz. Bazı durumlarda, tam tersi olur. Bunun nedeni artık hamile kalma korkusu olmaması olur. Birçok kadın için bu, aile planlaması konusunda endişelenmeden seksten zevk almalarını sağlar.

Bununla birlikte, tek eşli bir ilişkide olmasa bile, cinsellik sırasında koruma (prezervatif) kullanmak yine de önemlidir. Doktorunuz menopoz tanısını koyduktan sonra artık hamile kalamazsınız. Ancak menopoz geçişindeyken (perimenopoz) yine de hamile kalabilirsiniz. Ayrıca kendinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE) korumanız gerekir. Hayatınızın herhangi bir döneminde bir CYBE mümkündür.

Menopozdan sonra hala cinsel aktiviteden zevk alacak mıyım?

Menopozdan sonra hala cinsel aktiviteden zevk alırsınız. Bazen cinsel dürtü azalması rahatsızlık ve ağrılı cinsel ilişki ile ilişkilidir. Bu ağrının kaynağını (vajinal kuruluk) tedavi ettikten sonra, birçok kadın yeniden yakınlaşmanın tadını çıkarır. Hormon tedavisi de birçok kadına yardımcı olur. Menopozdan sonra cinsel hayattan zevk almakta zorluk çekiyorsanız, doktorunuz ile konuşun.

Menopoz hayatın olumlu bir dönemi olur mu?

Menopoz kesinlikle hayatın olumlu bir dönemi olabilir. Çoğu zaman, mitler bu normal yaşlanma süreciyle ilgili yanlış kanıları besler. Menopoz, gözle görülür ve rahatsız edici bazı değişikliklere neden olsa da, bunları etkili bir şekilde tedavi edersiniz.

REFERANSLAR:

1. Alliance for Aging Research www.agingresearch.org

2. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) www.acog.org

3. American Society for Reproductive Medicine www.asrm.org

4. National Cancer Institute www.cancer.gov

5. National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI) Information Center www.nhlbi.nih.gov

6. National Institute on Aging www.nia.nih.gov

7. National Library of Medicine’s MEDLINEplus medlineplus.gov/menopause.html

8. National Osteoporosis Foundation www.nof.org

9. US Department of Health and Human Services, Office on Women’s Health www.womenshealth.gov

10. National Women’s Health Resource Center www.healthywomen.org

11. The Hormone Foundation www.hormone.org

12. The North American Menopause Society www.menopause.org

13. U.S. Food and Drug Administration www.fda.gov

14. Amenore nedir, adet görmeme düzensizliği

 

Menopoz, Perimenopoz ve Postmenopoz
Menopoz, Perimenopoz ve Postmenopoz
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218