Kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür?

Sayfayı paylaş!

Her yıl bir milyon fazla insan kalp hastalığından ölüyor. Başlıca nedenlerden biri, kandaki kolesterol yüksekliğidir.

Kolesterol nedir? Kolesterol, balmumu gibi kolay şekil alabilen alkol, insan vücudunun her yerinde doğal olarak oluşan, yağ benzeri bir madde olarak tanımlanır. Vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için bir miktar kolesterol gerekir ve uygun membran geçirgenliği ve akışkanlığı sağlamak için gereklidir.

Şemaya göre, kanınızda aşırı miktarda kolesterol varsa, damarların duvarlarına yapışabilir. Kolesterol; arter duvarlarına yapışırsa, plak denir. Plak, atardamarlarınızı kademeli olarak daraltır ve hatta onları tamamen tıkayabilir. Kalbinizdeki kaslara kan sağlayan bir arter tıkanırsa, kalp krizi meydana gelebilir. Beyninize kan sağlayan bir arter tıkanırsa, felç oluşabilir.

Ulusal Kolesterol Eğitim Programı (National Cholesterol Education Program), toplam kan kolesterol seviyesinin aşağıdaki gibi olması gerektiğini önermektedir:

* *  <200 mg / dL, normal kan kolesterolü
* *  200-239 mg / dL, sınırda-yüksek
* *  > 240 mg / dL, yüksek kolesterol

Bu kan kolesterol düzeyi tablosu, kan kolesterol seviyenizin ne olması gerektiğini gösterir, düşük ve yüksek kolesterol seviye ölçümlerini içerir.

Kan Kolestrol Düzeyi Tablosu

Normal Sınırda Yüksek Yüksek Riskli
Total Kolesterol < 200 200-240 > 240
Trigliserit < 150 150-500 > 500
LDL (Low Density Cholesterol) – Kötü Kolesterol < 130 130-160 >160
HDL (High Density Cholesterol) – İyi Kolesterol > 50 50-35 < 35

Vücudunuzdaki kolesterolün yüzde sekseni, karaciğeriniz tarafından üretilir ve gerisi et, yumurta ve süt ürünleri gibi yiyeceklerden gelir. Kan kolesterolü üzerindeki en büyük etken, gıdalardan yediğiniz kolesterol miktarı değil, diyetinizdeki yağlardır. Daha da daraltmak gerekirse, asıl önemli olan yediğiniz yağın “tipi”.

Bunlar, iki tür yağ, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar olan “iyi yağ”, kalp hastalığı ve ateroskleroz gibi hastalık riskinizi azaltır.

“Kötü yağlar”, doymuş ve trans yağlar, bazı hastalıkların riskini artıracaktır. Sağlıklı beslenmenin anahtarı; trans yağlardan kaçınmak, kötü yağları iyi yağlarla değiştirmektir.

Yüksek kolesterol içeren başlıca diyet kaynakları arasında; peynir, yumurta sarısı, sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları ve karides bulunur.

Kolesterol kanda çözünmez ve vücudun dolaşım sisteminde lipoproteinler içinde taşınır.

Kan içinde genellikle daha büyük boyuttan küçük boyuta kadar adlandırılan geniş bir lipoprotein yelpazesi vardır: şilomikronlar, çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), orta yoğunluklu lipoprotein (IDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL).

Tüm çeşitli lipoproteinler içindeki gerçek kolesterol aynıdır.

LDL = kötü kolesterol
HDL = iyi kolesterol

Kolesterol yüksekliği nasıl ölçülür?

Kan kolesterol seviyenizin ve diğer kan yağlarınızın ölçümü, doktorunuz tarafından basit bir kan testi ile elde edilir. Kan testi yapılmadan 12 saat önce, oruç tutmanız (yememeniz) tavsiye edilir.

Daha sonra kan alınır ve kandaki kolesterol düzeyinin belirlendiği bir laboratuvara gönderilir. Doktorunuz daha sonra, tıbbi kolesterol seviye çizelgesine uygun olarak size test sonuçlarını verecektir.

Amerikan Kalp Birliği, yetişkinlerin 100 mililitre kan serumu için 200 miligramın altındaki toplam kolesterol seviyesini hedeflemesini tavsiye ediyor.

Kandaki kolesterol yüksekliği seviyelerinin testi – Ne sıklıkta test edilmeli?

Amerikan Kalp Birliği (American Heart Association) tarafından, 20 yaş ve üstü insanlar için her 5 yılda bir kolesterol testi yapılması önerilir.

Kolesterol seviyesinin sık ölçülmesi gerektiği durumlar; eğer bir kişi, 45 yaş üstü bir erkek veya 50 yaş üstü bir kadın ise, toplam kolesterol 200 mg / dL veya daha fazla ise, HDL (iyi) kolesterol, 40 mg / dL’den az ise veya kalp hastalığı ve inme riski altında ise geçerlidir.

Yüksek kolesterolü düşürme, kolesterol yüksekliğinin tedavisi:

Eğer kolesterol seviyenizi test ettiyseniz ve doktorların kolesterol çizelgesine göre size yüksek kan kolesterolünüz olduğu söyleniyorsa; koşu, yürüyüş ve daha fazla egzersiz yapmak, çeşitli meyveler yemek, kolesterol seviyesini düşürmenin yollarına bakmak gerekir.

Bu listeye sebzeler ve kolesterol düşürücü ilaçlar eklenebilir. Yoga’nın vücudunuzdaki kolesterol etkisini azaltabileceği söylenir.

Araştırmalar; ayrıca keten tohumu ve niasinin kolesterolü düşürdüğünü kanıtladı.

Kırmızı pirinç özü de kolesterol düşürücü özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Son zamanlarda piyasada, kırmızı deniz yosunu adı verilen yeni bir doğal ürünün, kandaki kolesterol seviyesini düşürmenin etkili bir yolu olduğu iddia edildi.

 

Referanslar:

1. High cholesterol

2. Prevention and Treatment of High Cholesterol (Hyperlipidemia)

3. Cholesterol Health Check

4. High cholesterol

5. Medicines for high cholesterol

6. Elma sirkesinin mucizevi faydaları nelerdir?

7. Kalp Ameliyatı Riski EuroScore 2, Parsonnet

8. Kalp Damar Hastalığı Riski ACC, AHA 2013

9. Kalp Dışı Cerrahi Sonrası Pnömoni Riski

10. Nabız kalp atışı hızı ölçme, Taşikardi

 

Kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür?
Kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür?
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218