Gastrit Diyeti, Reflü Ülser Tedavisi

Sayfayı paylaş!

Mide dostu gastrit diyeti; kronik mide ağrısı, ülser, gastroözefageal reflü şikayeti olan hastalar için başucu rehberi olacaktır.

Gastrit, mide zarının iltihabını içeren tüm hastalıklar için kullanılan ana isimdir. Akut (aniden olur) veya kronik (zamanla olur) olabilir. Farklı faktörlerin neden olduğu farklı gastrit tipleri vardır.

Çoğu insan için, gastritis minör bir sağlık sorunudur ve tedaviden sonra hızla kaybolur. Ülser üretebilen veya kanser için daha yüksek risk oluşturabilen bazı gastrit formları da vardır.

Diyetinizin içeriği, sindirim sisteminiz ve genel sağlık durumunuz için önemlidir. Midenize giren besinler, sindirim sisteminizin sağlığında bir fark yaratabilir. Örneğin, gastritin bazı formları bir defada çok sık veya çok fazla alkol almasından kaynaklanır. Bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak veya bazı besinleri daha fazla yemek, gastritin tedavisine yardımcı olabilir.

Gastrit Diyeti kapsamında hangi besinleri tüketmelisiniz?

Gastritte tedavi düzenlenmesine ve semptomların azaltılmasına yardımcı olabilecek bazı yiyecekler vardır.

Bunlar şunları içerir:

a. Elma, yulaf ezmesi, brokoli, havuç ve fasulye gibi yüksek lifli gıdalar
b. Balık, tavuk ve hindi göğsü gibi az yağlı yiyecekler
c. Sebzeler gibi düşük asitli veya daha alkali olan yiyecekler
d. Gazsız içecekler
e. Kafeinsiz içecekler
f. Kombucha , yoğurt, kimchi ve lahana turşusu gibi probiyotikler (Bazı çalışmalar probiyotiklerin, Helicobacter pylori (H. pylori) üzerinden yardımcı olabileceğini göstermektedir . H. pylori sindirim sisteminde, gastirit veya mide ülserlerine yol açabilen bir enfeksiyona neden olan bakteridir.)

Gastritte sakınılacak yiyecekler hangileridir, hangi besinler tüketilmemeli?

Yağ oranı yüksek olan yiyecekler, mide zarındaki iltihaplanmayı (gastriti) daha da kötüleştirebilir.

Mideyi tahriş edebileceklerinden kaçınılması gereken diğer gıdalar şunlardır:

a. Alkol
b. Kahve
c. Domates ve bazı meyveler gibi asitli yiyecekler
d. Meyve suyu
e. Yağlı gıdalar
f. Kızarmış yiyecekler
g. Karbonatlı içecekler
h. Baharatlı yiyecekler
i. Alerjenik veya semptomatik gıdalar

Ülserli gastrit diyeti:

Bazı gastrit tipleri sonunda ülserlere neden olabilir. Ülseriniz varsa, yemeniz veya sakınmanız gereken yiyecekler, gastritteki ile aynıdır. Bir mide ülseriniz varsa, vitamin dolu yiyecekler aldığınızdan emin olmalısınız. Vitaminlerle dolu gıdalar içeren sağlıklı bir diyet, ülserin iyileşmesini kolaylaştırır.

Ülser ağrınızı azaltıyor gibi görünse bile, diyetinizden sütün çıkarılması konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Aslında süt içmeniz, ağrıyı daha sonra kötüleştirebilir.

Gastritin nedenleri nelerdir?

Gastrit türlerinin farklı nedenleri vardır. Bunlardan bazıları:

Büyük yaralanma veya hastalık:

Büyük bir hastalık veya yaralanma, akut stres gastritine neden olabilir. Vücudunuzdaki bir yaralanma (mutlaka mideye olması gerekmez) veya midenize kan akışını etkileyen bir hastalık, midenizdeki asidi artırır.

Mide zarının hasar görmesi:

Bu hasara aşağıdakilerden bazıları neden olabilir:

a. Alkol ve çeşitli ilaçlar tüketmek
b. NSAID gibi aspirin ve ağrı kesiciler
c. Aşındırıcı (korozif) bir madde yutmak
d. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
e. Göğüs, üst karın veya karın alt kısmına radyoaktif tedaviler
f. Midenin bir kısmını çıkarmak için yapılan ameliyat
g. Helicobacter pylori’nin (H. pylori) neden olduğu bir enfeksiyon
Bu bakteri, enfeksiyona neden olan bir patojendir. H. pylori, en yaygın gastrit nedenidir. Ve az gelişmiş ülkelerde en yaygın olanıdır. Genellikle çocukken başlar, belirtiler yetişkin olunca görünebilir.

Otoimmün hastalık:

Otoimmün hastalıklar da gastrit için katkıda bulunabilir. Bu, bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun mide zarındaki kendi sağlıklı dokusunu hedef aldığında ortaya çıkabilir.

Yiyecek alerjisi:

Kanıtlar, eozinofilik özofajit (EoE) (gastrointestinal bozukluk) olanlarda, alerjenik yiyecekleri sindirmenin gastrit için tetikleyici olabileceğini düşündürmektedir. Herhangi bir gıda alerjisini belirlemek için doktorunuzla görüşün veya hastaneye başvurun.

Gastrit tedavisi için seçenekler:

Gastrit, antasitler denilen ilaçlarla tedavi edilir. H. pylori’nin neden olduğu gastrit için doktorunuz ayrıca antibiyotik yazacaktır. Ayrıca gastritinize neden olan alkol, aspirin veya ağrı kesiciler gibi herhangi bir şeyi almaktan kaçınmanız gerekecektir. Ek probiyotikler ayrıca gastritinizi tedavide ve gelecekteki sorunları önlemede yardımcı olabilir.

Tedaviye başladığınızda gastritinizin tedavi süresi, gastritin türüne, nedenine ve ciddiyetine bağlıdır. Tedaviye başladıktan kısa bir süre sonra çoğu zaman iyileşir. Diyetinizi değiştirmeden önce ya da reçetesiz olanlar da dahil olmak üzere yeni ilaçları bırakmadan ya da kullanmadan önce doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun.

Gastritten şüphelenilen hastalar; erişkin yaşta ise gastroenteroloji uzmanına, çocuk yaşta ise pediatrik gastroenteroloji uzmanına başvurmalıdır.

 

Gastrit Diyeti ile ilgili Referanslar:

İdeal kilo hesaplama programı VKİ BMI Hesabı

How to diet

 

Gastrit Diyeti, Gastrit Beslenme Tedavisi
Gastrit Diyeti, Gastrit Beslenme Tedavisi
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208