Göz Tembelliği Tedavisi, Ambliyopi

Ambliyopi veya göz tembelliği – göz ve beynin gerektiği gibi birlikte çalışmadığı bir durumdur. Sahip olan çocuklar bir gözünde iyi görüş, diğerinde kötü görüş geliştirir.

Çocuklar genellikle bu görme sorununa alışırlar ve bunu ebeveynlere söylemeyebilirler. Sonuç olarak, ambliyopileri aylar hatta yıllar boyunca teşhis edilemeyebilirken, akademik veya atletik yetenekli olmayan bir çocuk kötü notlar veya sakarlıklar gösterir.

Ancak bazen çözüm göz doktoruna gitmek kadar kolaydır. Ambliyopi tedavisi, göz ve beynin birlikte çalışma şeklini düzeltir ve görüşü güçlendirir. Erken tedavi önemlidir – uygun tanı koymak ya da tanımamak, daha sonra kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Göz tembelliği nedir?

Doğumdan 8 yaşına kadar bir çocuğun gözleri ve beyni hayati bağlantılar oluşturur. Bir veya her iki gözde de görüşü engelleyen veya bulanıklaştıran herhangi bir şey yavaşlayabilir veya bu bağlantıları önleyebilir.

Bu durumda, beyin bir veya iki göz tarafından görülen görüntüleri tam olarak tanımayabilir. Daha sonra, beyin sağlıklı göz tarafından görülen görüntüleri görmezden gelmeye başlar ve göz zayıflar ve görme gücü (keskinlik) kaybedilir. Bu göz daha sonra “ambliyopik” olarak adlandırılır.

Göz tembelliği nedenleri nelerdir?

Bir çok şey normal beyin-göz bağlantılarına müdahale edebilir ve ambliyopiye neden olabilir.

En yaygın sorunlardan biri şaşılıktır (strabismus). Bu durumda, bir veya her iki göz (“çapraz gözlü”), dışarı, yukarı veya aşağı doğru dolaşır. Gözler birbirine hizalanmadığında, düz göz daha baskın hale gelir. Düz gözün görme gücü normal kalır çünkü göz ve beyine bağlantısı normal çalışır. Yanlış hizalanmış veya zayıf göz, düzgün bir şekilde odaklanmaz ve beyin sinyalini görmezden gelir, sonunda ambliyopiye yol açar.

Hasta çocukların tümü gözlerini çaprazlamış olmayabilir – aslında birçoğunun tamamen düz olan gözleri vardır. Eğer öyleyse, ambliyopi, sarkık göz kapağı veya katarakt gibi görmeyi engelleyen veya görmeyi engelleyen anatomik veya yapısal bir sorundan kaynaklanıyor olabilir .

Diğer nedenleri yakını görememe (hipermetropi),uzağı görememe (miyopi) veya astigmatizmdir (bulanık görme şeklidir). Bu problemler görmeyi bulanıklaştırır ve beyne gönderilen görüntüler bulanıktır. Zamanla, beyin bu görüntüleri görmezden gelmeye başlar, bu da bir veya her iki gözde ambliyopi ile sonuçlanır.

Bazen, her bir gözün farklı görme güçlerine sahip olması durumu olabilir – anizometropya olarak bilinir – ambliyopiye neden olabilir. Bir göz diğerinden daha net bir şekilde gördüğünde, beyin bulanık gözü görmezden gelir.

Genetik de bir rol oynamaktadır. Erken doğmuş çocuklarda veya gelişimsel gecikmeleri olanlarda da daha yaygındır.

Göz tembelliği belirtileri:

Çoğu çocuk görme problemlerinden şikayet etmez. Zamanla, bir gözde iyi görmeye, diğerinde kötü görmeye sahip olmaya alışırlar.

Genellikle, bir ebeveyn veya öğretmen çocuğun görme sorunu ile mücadele ettiğini fark edebilir – belki çapraz gözlerin farkına varmak, sık sık göz gezdirmek veya daha iyi görmek için başını eğmek. Bazı çocuklar derinlemesine algı yetersizliği ve üç boyutta görme sorunu yaşar.

Doktorlar tarafından yapılan düzenli görme taramaları, çocuklarda herhangi bir sorun bulmanın önemli bir parçasıdır.

Çocuklarda göz tembelliği tedavisi:

Tedavisi, beyni ambliyopik veya daha zayıf göz görüntülerine dikkat etmeye zorlar, böylece gözdeki görme güçlenir.

Bu gözlük, göz yamaları, göz damlaları, ameliyat veya bunların bir kombinasyonu ile yapılır:

Gözlük:

Ciddi kırılma hataları ve / veya anizometropiden kaynaklandığı zaman (bir göz diğerinden daha net göründüğünde) reçete edilir. Gözlükler beyne net ve odaklanmış görüntüler göndermeye yardımcı olur, bu da zayıf gözü “açmayı” öğretir. Bu, beynin gözleri birlikte kullanmasını ve normal görme geliştirmesini sağlar.

Göz yamaları:

Çoğu durumda, çocuklar daha güçlü veya etkilenmeyen gözün üzerine göz bandı takmalıdır. Yama, duruma bağlı olarak çocuk birkaç ay veya yıl boyunca uyanıkken günde 2-6 saat boyunca giyilir. İki tür göz bandı vardır: biri yara bandı gibi çalışır ve doğrudan gözün üstüne yerleştirilir; gözlük takan çocuklar için tasarlanan diğeri ise bir mercek üzerine güvenli bir şekilde oturan bir bez yamasıdır.

Bir çocuğun göz bandını taktığından emin olmak zor olabilir. Fakat çocuklar genellikle iyi adapte olurlar ve yama basit bir şekilde günlerinin bir parçası haline gelir. Bu arada, yeni veya heyecan verici bir oyuncağın dikkatini dağıtmak, parka gitmek veya sadece dışarıda oynamak, çocukların göz bandı taktıklarını unutabilmelerine yardımcı olabilir.

Atropin damlaları:

Bazen, ebeveynlerin çabalarına rağmen, bazı çocuklar göz bandını giymeyebilir. Bu durumlarda, atropin damlaları kullanılabilir. Bir yama etkilenmemiş veya düz gözdeki vizyonu engellediğinde, atropin damlaları güçlü gözdeki vizyonu geçici olarak bulanıklaştırarak beyni zayıf gözle görülen görüntüleri tanımaya zorlar.

Ameliyat:

Şaşılık neden oluyorsa ve gözlük, yamalar veya damlalarla tedavi gözlerin hizasını iyileştirmiyorsa, göz kası ameliyatı bir seçenek olabilir. Ambliyopi bir sarkık göz kapağı veya katarakt nedenli ise de cerrahi yapılabilir.

Cerrahi, gözün dolaşmasına neden olan kasları gevşetmeyi veya sıkmayı içerir. Bu tip bir ameliyat genellikle bir gece hastanede kalmayı gerektirmez.

Çocuklar için göz tembelliği muayenesi:

Çocuklar yaklaşık 8 yaşında “görsel olgunluğa” ulaşır. Bundan sonra görme problemlerini tedavi etmek daha zor olabilir. Ambliyopi ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, görme iyileştirme ve kalıcı görme kaybını önleme şansı o kadar artar.

Bazen bir görme probleminin belirgin bir işareti yoktur, bu nedenle çocukların yıllık görme taraması yapması önemlidir. Bu muayeneler yürümeye başlanan ve okul öncesi yıllarda başlamalı, böylece çocuklar görsel olgunluğa erişmeden önce problemler yakalanır.

Taramaların çoğu çocuk doktorunun ofisinde veya okulda hemşire tarafından yapılır. Eğer problem bulunursa, çocuğunuz daha ileri değerlendirme ve tedavi için bir çocuk göz doktoruna yönlendirilecektir.

Çocuğunuzun görüşüyle ​​ilgili herhangi bir sorunuz olursa doktorunuzla konuşun.

 

Referanslar:

  1. Amblyopia – Göz tembelliği
  2. Sağlıklı yaşamın sırları » Özel Yazı

Göz Tembelliği Tedavisi, Ambliyopi

Sosyal medyada paylaş!