Bulanık görme nedir?

Nesneleri net bir şekilde göremediğinizde, muhtemelen bulanık görüşünüz vardır. Bulanık görüş veya bulanık görüş, görüşünüzün keskin ve net olmadığı anlamına gelir. Bazen gözlerini kısmak bazı şeyleri odak noktasına getirir. Tipik olarak bulanık görme zamanla kötüleşir. Bazı durumlar aniden bulanıklığın ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bulanık görme, insanların sağlık uzmanlarına bildirdiği görmeyle ilgili en yaygın semptomdur.

Sağlık uzmanınız görüşünüzün neden bulanık olduğunu nasıl anlayacak?

Görüşünüzün neden bulanık olduğunu öğrenmek için bir sağlayıcı size aşağıdaki gibi sorular soracaktır:

 • Diyabet , hipertansiyon , HIV/AIDS , orak hücreli anemi veya lupus gibi başka hastalıklarınız var mı ?
 • Görüşünüzün bulanık olduğunu söylerken ne demek istediğinizi açıklayabilir misiniz?
 • Başka belirtiler var mı? Bunlar, gözde uçuşan cisimler gibi görmeyle ilgili şeyleri veya belirli bir hastalık veya durumla ilişkili olabilecek diğer fiziksel belirti ve semptomları içerir.
 • Düşme gibi bir olaydan dolayı yaralandınız mı?
 • Steroidler gibi görmeyi etkileyebilecek herhangi bir ilaç alıyor musunuz?

Sağlık uzmanınız göz muayenesi yapacak ve fiziki muayene yapabilir. Ayrıca ek testler önerebilirler.

Zamanla kötüleşen bulanık görme en yaygın nedenleri nelerdir?

Bulanık görme, kırma kusurları ve kuru gözler gibi çok yaygın olanlar da dahil olmak üzere birçok potansiyel nedeni olan yaygın bir semptomdur. İşte olası nedenlerden sadece birkaçı:

Bulanık görmeye neden olan kırma kusurları

Kırma hatası, gözlerin görüntülere doğru şekilde odaklanamaması sonucu ortaya çıkan bir bozukluktur. Terim şu koşulları içerir: astigmatizma , uzak görüşlülük ve yakın görüşlülük . Bu durumları sıklıkla gözlük, kontakt lens veya ameliyatla düzeltebilirsiniz. Kırma hataları, bulanık görmenin en yaygın nedenidir.

Bulanık görmeye neden olan kuru göz sendromu

Bulanık görmenin bir diğer yaygın nedeni ise kuru gözlerdir . Göz kırptığınızda görüşünüz iyileşiyorsa gözleriniz kuru olabilir. Kuru göz sendromu film gibi görünen bir şeye neden olabilir. Sendrom ayrıca kaşıntıya, kızarıklığa ve ağrıya da neden olabilir. Tedavi yapay gözyaşı kullanımını içerecektir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu , yaşlı Amerikalılarda görme kaybının en yaygın nedenidir. Bu durum merkezi görüşünüzü etkiler ve böylece doğrudan önünüzde olanı göremezsiniz. Bir veya her iki gözü etkileyebilir.

Bulanık görmeye neden olan diyabetik retinopati

Diyabetik retinopati, diyabeti olan herkesi etkileyebilir. Bu durum görüşünüzü körlük noktasına kadar azaltabilir. Retinanızdaki kan damarlarını zayıflatır .

Bulanık görmeye neden olan glokom

Glokomda gözde sıvı birikmesi optik sinire baskı yapar. Optik sinirin hasar görmesi kısmi görme kaybına veya körlüğe yol açabilir.

Bulanık görmeye neden olan katarakt

Lensler bulanıklaştığında ve opaklaştığında (arkasını görmek zor olduğunda) gözlerde katarakt gelişir . Bir veya her iki gözde katarakt gelişebilir. Bulanık görme ve kontrast kaybı yaşayabilirsiniz. Karanlık olduğunda ışıkların etrafında haleler görebilirsiniz.

Bulanık görmeye neden olan optik nörit

Optik nörit, optik sinirin iltihaplanması (şişmesi) ve tahrişi anlamına gelir. Kendi başına veya multipl skleroz da dahil olmak üzere başka bir durumun sonucu olarak ortaya çıkabilir . Optik nörit en sık tek gözde görülür, ancak her ikisinde de meydana gelebilir.

Bulanık görmeye neden olan kalıtsal optik sinir bozuklukları

Bazı genetik bozukluklar optik sinire zarar verir . Bu, bulanık görmenin katarakt veya kırma kusurlarından daha az yaygın bir nedenidir.

Korneada bulanık görmeye neden olan yara izleri

A vitamini eksikliği bu yara izlerine neden olabilir. Bu durum çoğunlukla dünyanın az gelişmiş bölgelerinde yaşanıyor.

Bulanık görmenin aniden başlamasına ne sebep olur?

Bulanık görme sıklıkla giderek kötüleşirken bulanıklığın aniden başlamasına neden olabilecek durumlar da vardır. Bu tür durumlar tıbbi acil durumlar olabilir ve şunları içerir:

 • İnme veya geçici iskemik atak (TIA).
 • Kan basıncında keskin bir artış .
 • Hifema (gözün içinde kanama).
 • Retina dekolmanı .
 • Beyin sarsıntısı .
 • Göz ve dokularının enfeksiyonları.
 • Migren baş ağrısı .
 • Göz yaralanması .

Görüşünüz hızla bulanıklaşırsa ve/veya ani görme kaybınız varsa derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bulanık görme nasıl tedavi edilir?

Bulanık görüşün tedavisi, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Tedaviler şunları içerebilir:

Bulanık görmeyi tedavi etmek için gözlük ve kontakt lensler

Bu ürünler, kırma kusurları ve katarakt dahil diğer nedenlerden kaynaklanan bulanıklığı tedavi eder.

Bulanık görmeyi tedavi eden ilaçlar

Sağlayıcınız, bulanık görmenize neden olan durumu tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir. İlaçlar altta yatan hastalığa bağlı olarak değişecektir.

Kitabınızı gözlerinizden gittikçe daha uzağa tutmanıza neden olan göz rahatsızlığı olan presbiyopiden kaynaklanan bulanık görmenin tedavisi açısından , tedarikçiniz pilokarpin hidroklorür (VUITY®) gibi göz damlalarını reçete edebilir. Bu formülasyon yenidir ve yaşa bağlı bulanık görme tedavisinde FDA onaylıdır.

Bulanık görmeyi tedavi etmek için ameliyat

Sağlayıcınız, katarakt ameliyatı veya kırma kusurlarını tedavi etmek için LASIK gibi görme yeteneğinizi iyileştirmek için cerrahi prosedürler önerebilir.

Bulanık görme tedavi etmek için evde ne yapabilirim?

Sağlık uzmanınız bulanık görüşünüzü değerlendirdiyse ve altta yatan herhangi bir hastalığı tedavi ediyorsa, evde bulanık görüşe yardımcı olmak için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Yeterince dinlenin.
 • Duman ve toz gibi alerjenlerden kaçının.
 • Güneşli havalarda daima güneş gözlüğü takın.
 • Çalışırken veya gözlerinize zarar verebilecek hobiler yaparken daima göz koruması kullanın.
 • Sizin ve gözlerinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri ve sıvı alımınızı koruyacak kadar su veya diğer sıvıları sağlayan sağlıklı bir diyet yiyin.
 • Gözlerinizin kuruması veya tahriş olması durumunda yağlamak için göz damlası kullanın.

Bulanık görme nasıl önlenebilir?

Muhtemelen bulanık görmeyi her zaman önleyemezsiniz, ancak diyabet gibi bir durumunuz varsa sağlayıcınızın tavsiyelerine uyduğunuzdan emin olarak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Besleyici gıdalar ve fiziksel aktivite içeren sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirip sürdürerek de kendinize yardımcı olabilirsiniz. Düzenli göz muayenesi yaptırdığınızdan emin olun.

Bulanık görme baş dönmesine ve mide bulantısına neden olabilir mi?

Baş dönmesi, mide bulantısı ve bulanık görme bazen aynı anda ortaya çıkar ancak aslında biri diğerine neden olmaz.

Ayağa kalktığımda neden görüşüm bulanıklaşıyor?

Postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS), kan akışını etkileyen bir durumdur. Uzandıktan sonra ayağa kalktığınızda baş dönmesi veya baygınlık hissedebilirsiniz. POTS ile ilişkili birçok belirti ve semptom vardır. Bulanık görme bunlardan biridir.

Dehidrasyon bulanık görmeye neden olabilir mi?

Dehidrasyon , gözünüzün yağlanmasını sağlayacak sıvının bulunmadığı bir durum olan kuru gözlere neden olabilir . Kuru göz bulanık görmeye neden olabilir.

Bulanık görme ile bulanık görme arasındaki fark nedir?

Bulutlu görüş veya puslu görüş aynı zamanda olayları net göremediğiniz anlamına da gelir. Ancak işler odağın dışında olduğu için bu gerçekleşmiyor. Bir sisin, pusun veya bulutun içinden bakıyormuşsunuz gibi şeyler görmek, bulanık görmeye benzer ve hatta bazı aynı nedenlere sahip olabilir.

Görüşünüz bulanık veya bulanıksa, gözlerinizi kısarsanız daha iyi göremezsiniz.

Bulanık Görme Nedir?