Çift Görme (Diplopi)

Çift görme genellikle geçici bir sorundur ancak aynı zamanda daha ciddi sağlık sorunlarının da işareti olabilir. Diplopi genellikle vücudunuzdaki ve gözlerinizdeki diğer sorunlardan ve koşullardan kaynaklanır. Bu nedenle, görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde hemen gözlerinizi kontrol ettirmeniz çok önemlidir.

Çift görme (Diplopi) nedir?

Diplopi, çift görme veya çift görme anlamına gelen tıbbi terimdir. Diplopi, tek bir nesneye baktığınızda onun iki görüntüsünü görmek olarak tanımlanır.

Çift görme (Diplopi) genellikle geçici bir sorundur ancak aynı zamanda daha ciddi sağlık sorunlarının da işareti olabilir. Yeni gözlüğe ihtiyaç duymak kadar basit bir şeyden kaynaklansa bile, çift görmeye başlarsanız gözlerinizi hemen sağlık uzmanınıza muayene ettirmeniz önemlidir.

Monoküler ve binoküler diplopi

Sağlık uzmanınız çift görüşünüzü monoküler (tek göz) veya binoküler (her iki göz) olarak sınıflandıracaktır. Bir seferde yalnızca bir gözü kullandığınızda monoküler diplopi mevcuttur. Bir gölge olarak görünebilir. Binoküler diplopi her iki gözün aynı anda açık olması durumunda ortaya çıkar. Gözlerinden birini kapatırsan geçer.

Monoküler diplopi daha yaygındır ve genellikle daha az ciddidir. Binoküler diplopi genellikle gözlerinizin hizasının bozulmasından veya altta yatan daha ciddi durumlardan kaynaklanır.

Yatay diplopi ve dikey diplopi

Binoküler diplopiniz varsa, çift görüşünüz dikey (yukarıdan aşağıya) veya yatay (yan yana) görünebilir. Hangisine sahip olduğunuz, çift görmenize neyin sebep olduğuna ve gözlerinizin nasıl (veya neden) hizasız olduğuna bağlıdır.

Çift görme kimleri etkiler?

Diplopi herkesi etkileyebilir ancak en çok 60 yaş üstü yetişkinlerde görülür.

Çift görme ne kadar yaygındır?

Bir tür çift görme deneyimi yaşamak son derece yaygındır. Yılda 800.000’den fazla kişi diplopi nedeniyle sağlık kuruluşuna başvurmaktadır. Aynı zamanda insanların acil servise (ER) gitmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Her yıl yaklaşık 50.000 kişi çift görme nedeniyle acil servise gidiyor.

Çift görme vücudumu nasıl etkiler?

Diplopinin vücudunuz üzerindeki en belirgin etkisi çift görmenin kendisidir. Fiziksel semptomların yanı sıra, bir şeyin görme yeteneğinizi etkilemesi de korkutucu olabilir. İyi haber şu ki, çift görme vakalarının neredeyse %90’ı geçicidir ve sağlığınız üzerinde uzun vadeli veya ciddi bir etkisi yoktur. Ancak diplopi derinlik algınızı azaltabilir, araba sürmeyi veya yürümeyi zorlaştırabilir.

Çift görme belirtileri nelerdir?

Çift görmenin yanı sıra diplopi aşağıdaki gibi başka semptomlarla da ilişkilendirilebilir:

 • Baş ağrısı.
 • Bulantı (mide rahatsızlığı veya hasta hissetme).
 • Baş dönmesi.
 • Ağrı (gözlerinizi hareket ettirdiğinizde dahil).
 • Bir veya her iki gözde bulanık veya belirsiz görme.

Diplopiye ne sebep olur?

Diplopinin birçok olası nedeni vardır. En yaygın nedenler şunlardır:

Monoküler diplopi

 • Katarakt .
 • Astigmatizma .
 • Kuru göz sendromu .
 • Uygun olmayan gözlükler veya kontakt lensler.
 • İris (gözünüzün renkli kısmı) anormallikleri.

Binoküler diplopi

 • Yanlış hizalanmış gözler.
 • Kranial sinir sorunları.
 • Beyin anevrizmaları .
 • Vuruşlar .

Diğer koşulların neden olduğu diplopi

Diplopi genellikle vücudunuzdaki ve gözlerinizdeki diğer sorunlardan ve koşullardan kaynaklanır. Bu nedenle, görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark ettiğinizde hemen gözlerinizi kontrol ettirmeniz çok önemlidir.

Diplopi ve miyastenia gravis

Miyastenia gravisli kişilerde gün boyunca kötüleşen kas zayıflığı vardır. Bu, oküler kaslarınızı (gözlerinizi ve göz kapaklarınızı kontrol eden kaslar) etkileyebilir ve çift görmeye neden olabilir.

Diplopi ve proptoz

Proptoz , gözlerinizden birinin veya her ikisinin doğal konumundan dışarı çıkmasıdır. Şişmiş gözler genellikle Graves hastalığı veya hipertiroidizm gibi tiroid sorunlarından kaynaklanır ve çift görme ile birlikte gelebilir.

Diplopi ve keratokonus

Keratokonus, korneanızın (gözünüzün içini gördüğünüz şeffaf kısmı) şeklini kaybetmesi sonucu ortaya çıkar. Genellikle kornealarınız yuvarlaktır ancak keratokonus, korneanızın bir koni gibi dışarı doğru çıkıntı yapmasına neden olur. Bu çarpık şekil, diplopi de dahil olmak üzere görme sorunlarına neden olur.

Diplopi ve vertigo

Vertigo, etrafınızdaki ortamın daireler çizerek döndüğü hissidir. Genellikle iç kulağınızdaki sorunlardan kaynaklanır. Ancak şiddetli çift görme yaşıyorsanız vertigo da hissedebilirsiniz. Diplopi ve vertigo genellikle vücudunuzdaki diğer sorunların belirtileridir.

Diplopi ve diyabet

Diyabetiniz varsa , vücudunuz yediğiniz yiyeceklerdeki glikozu düzgün şekilde işleyemez ve kullanamaz. Diyabet gözlerinize zarar verebilir ve diplopi gibi semptomlara ve diyabetle ilişkili retinopati gibi ciddi sorunlara neden olabilir .

Çift görme nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız diplopiyi ve buna neden olan diğer durumları teşhis edecektir. Fiziksel bir muayene yapacaklar ve sizden göz doktoru veya optometrist gibi bir göz uzmanına görünmenizi isteyebilirler.

Bu durumu teşhis etmek için hangi testler yapılacak?

Monoküler diplopiniz varsa muhtemelen gözlerinizi muayene ettirmenin ötesinde ek testlere ihtiyacınız olmayacaktır. Binoküler diplopiniz varsa aşağıdakileri içeren görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir:

 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) .
 • CT (bilgisayarlı tomografi) taraması .
 • Kan testleri.

Bu testler gözlerinizin ve göz çevresindeki alanın tam bir resmini çekecektir. Sağlayıcınızın kemikleriniz, beyniniz veya omurganızla ilgili sorunları tanımlamasına yardımcı olacaklar.

Çift görme nasıl tedavi edilir?

Çift görüşünüzün nasıl tedavi edildiği, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Diplopinin nedeni ve bunu düzeltmek için ne yapılması gerektiği konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.

Çift görme belirtilerimi nasıl yönetebilirim?

Sağlık uzmanınızın size verdiği talimatları izleyin. Çift görmeyi düzeltmeye yönelik bazı tedaviler, bir gözün bir süreliğine kapatılmasını veya özel bir kontakt lens takılmasını içerir. Sağlık uzmanınız, çift görmenizi ortadan kaldırmak da dahil olmak üzere belirtilerinizi yönetebileceğiniz tüm yollarla size yol gösterecektir.

Tedaviden ne kadar süre sonra kendimi daha iyi hissedeceğim?

Bu, diplopiye neyin sebep olduğuna bağlıdır. Bazı çift görme vakaları kendi kendine düzelirken, diğerleri sağlık uzmanınızın bir tedavi reçete etmesinden sonra iyileşir.

Gözünüzdeki sorunları düzeltmek için ameliyata ihtiyacınız varsa (örneğin katarakt aldırmak için), kendinizi daha iyi hissetmeniz birkaç hafta sürebilir.

Diplopiyi nasıl önleyebilirim?

Çift görme deneyimini özel olarak önlemenin herhangi bir yolu yoktur, ancak gözlerinize iyi bakmak ve sağlık uzmanınızı düzenli olarak görmek, sorunları ağrıya veya başka semptomlara neden olmadan önce yakalamanın en iyi yoludur. Göz sağlığını korumak için şu adımları izleyin:

 • Sigara içmeyin.
 • Gün boyunca elektronik ekranlara bakmaktan gözlerinize bir mola verin.
 • Tüm işleriniz, sporlarınız veya diğer aktiviteleriniz için uygun koruyucu gözlük veya koruyucu gözlük kullanın.
 • Her bir ila iki yılda bir (veya sağlık uzmanınızın önerdiği sıklıkta) bir göz muayenesi planlayın .

Çift Görme (Diplopi)

Sosyal medyada paylaş!