Vitamin Eksikliği Anemisi, Kansızlık

Vitamin eksikliği anemisi nedir (kansızlık)?

Vücudun normalden daha az sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip olduğunda ortaya çıkar. Kırmızı kan hücreleri, vücudun her yanındaki organlara ve dokulara oksijen verilmesine yardımcı olur. Yeterli kırmızı kan hücreniz olmadığında, vücudunuz ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz.

Ne kadar yaygındır?

Yaşlandıkça, vitamin eksikliği anemisi gelişme riski artar. Hamile kadınlar bu durum açısından daha yüksek risk altındadır, çünkü vücutlarının hamilelik sırasında daha fazla vitamin alması gerekir.

Vitamin eksikliği anemisi nedenleri nelerdir?

B12, folat (folik asit olarak da bilinir) veya C vitaminden herhangi birinin eksikliği, vitamin eksikliği anemisine neden olur. Megaloblastik anemi, özellikle B12 vitamini veya folat eksikliği içeren bir çeşit vitamin eksikliği anemisidir.

Bazı insanlar, bu vitaminlerden yeterince almaz. Diğer bazı durumlarda ise, kişinin vücudu bu vitaminleri uygun şekilde işleyemez veya ememez. Bu zorluk, çölyak hastalığı gibi altta yatan bir durumdan kaynaklanabilir. Aynı zamanda sigara ve alkol bağımlılığı gibi davranışlarla da bağlantılıdır.

Bazen bir insanın vücudu, bu vitaminlere daha fazla ihtiyaç duyabilir. Bu vitaminlerden daha fazlasına ihtiyaç duyan kişiler arasında hamile olan kadınlar ve vücutlarının birçok yerine yayılmış kanserli insanlar bulunur. Bular, ek vitamin ihtiyacını karşılamazlarsa, vitamin eksikliği anemisini geliştirebilirler.

Vitamin eksikliği anemisinin belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle hafiftir. Çoğu durumda, insanlar sadece doktor başka bir durum için test ettiğinde bu hastalığa sahip olduklarını keşfederler.

Diğer insanlar şunları içeren semptomlar geliştirebilir:

a. Aşırı yorgunluk
b. Zayıflık ve güçsüzlük
c. Baş dönmesi
d. Soluk ten
e. Nefes darlığı
f. Düzensiz kalp atışı
g. Ellerde ve ayaklarda uyuşma veya soğukluk hissi

Doktorlar vitamin eksikliği anemisini nasıl teşhis eder?

Doktorlar kansızlığın nedenlerini teşhis etmek için çeşitli testler kullanır. Tam kan sayımı (CBC: Hemogram) olarak adlandırılan bir kan testi doktorunuzun kırmızı kan hücresi sayınızın düşük olup olmadığını görmesini sağlar. Bu test ayrıca eksikliğin bir başka işareti olan hücrelerin şekilsiz olup olmadığını gösterir.

Kan testleri hastalığı doğrularsa, doktorunuz nedenini bulmak için daha fazla test yapabilir. Bu testler vücudunuzun yeterince B12 vitamini emip emmediğini gösterebilen Schilling testini de içerebilir.

Vitamin eksikliği anemisinin tedavisi nasıldır?

Kansızlık tedavisi nedene bağlıdır. Diyetinizde gerekli vitaminler yoksa, bu vitaminlerden zengin yiyecekleri yemek en yaygın tedavi yöntemidir. Doktorlar bazen gerekli vitaminleri almak için vitamin takviyesi almanızı önerir. Bu takviyeleri ağızdan veya enjeksiyon olarak alabilirsiniz.

Altta yatan bir durum anemiye neden olursa, doktorunuz semptomları çözmek için bu durumu tedavi edecektir.

Sık görülen komplikasyonlar

Yeterli folat almayan gebe kadınlar; nöral tüp defekti adı verilen doğum kusurlu bir bebek sahibi olma riskini arttırmaktadır. Nöral tüp defektleri; beyni, omuriliği ve omurgayı etkiler. Doktorlar, gebe kalmayı planlayan kadınların, bu riski azaltmak için folat takviyesi almasını önermektedir.

B12 vitamini eksikliği olan bazı insanlarda sinir hasarı görülebilir. Erken tedavi görenler, bu hasarın bir kısmını tersine çevirebilirler.

Önlenebilir mi?

Sağlıksız beslenme, sigara içme ve ağır alkol kullanımı gibi eksikliğe katkıda bulunan davranışların durdurulması, vitamin eksikliği anemisinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet yapmak, bu hastalığı geliştirme riskinizi düşürebilir. Bazı insanlar, durumu önlemeye yardımcı olmak için günlük vitamin takviyesi alırlar.

Vücudunuzun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olabilecek yiyecekler şunlardır:

a. Kırmızı et
b. Yumurta
c. Ispanak ve brokoli dahil yeşil yapraklı sebzeler
d. Kurutulmuş meyve
e. Süt
f. Fındık
g. Taze narenciye suları

Prognoz (gidişat) nasıldır?

Çoğu kişi için, semptomlar tedaviden kısa bir süre sonra kaybolur.

Bazı insanlar vitamin eksikliğine bağlı aneminin semptomlarını ve kzomplikasyonlarını önlemek için yaşam boyu tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bu tedavi, düzenli doktor ziyaretleri ve vitamin takviyeleri içerebilir. Durumu izlemek, yaşam kalitenizi etkilemeyecek kadar kötüleşmemesini sağlamaya yardımcı olur.

Kansızlık için ne zaman doktora başvurmalıyım?

Anemi belirtileri varsa doktorunuza başvurun. Doktorunuz semptomlarınıza neden olabilecek diğer koşulları ekarte edebilir veya durumunuza uygun tedavi önerebilir.

Referanslar:

  1. Approach to the child with anemia
  2. Anemia in children
  3. Anemia in Children
  4. Iron deficiency in children: Prevention tips for parents
  5. Demir eksikliği anemisi tedavisi
  6. Anemi nedir? tedavisi!
  7. Vitamin eksikliği anemisi, Kansızlık

Vitamin Eksikliği Anemisi, Kansızlık

Sosyal medyada paylaş!