Kulak Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Sayfayı paylaş!

Kulak kanaması nedir?

Kulak kanaması, kulağınızdaki veya kulağınızdan gelen herhangi bir kan belirtisidir. Birçok yaralanma ve durumun bir belirtisidir. Sebebe bağlı olarak, kulak ağrısı, ateş, işitme kaybı, yüz felci, baş dönmesi veya kulağınızda çınlama gibi başka semptomlarınız da olur.

Çoğu zaman doktorlar kulak enfeksiyonlarını ve kulak kanamasına neden olan diğer tıbbi durumları tedavi eder. Kulaklarınızdan kanama genellikle komplikasyonlara yol açmaz, ancak kanamanın altında yatan nedenler uzun vadeli sorunlara yol açar. Yakın zamanda başınızı vurduysanız ve kulaklarınız kanıyorsa hemen 112’yi aramalı veya acil servise gitmelisiniz. Kafa travmasından sonra kulak kanaması, potansiyel olarak ölümcül bir soruna işaret eder.

Kulak kanaması nedenleri nelerdir?

Kulak kanamasının nedenleri şunlardır:

Küçük bir yaralanma veya kesik:

. Kulak kanalınızı tırnağınızla çizerseniz veya pamuklu çubuğu çok kuvvetli kullanırsanız (veya çok uzağa sokarsanız), kulağınızın kanamasına neden olursunuz. Bu tür yaralanmalar genellikle ciddi değildir. Enfeksiyonu önlemek için kesimi temiz tutun.

. Yırtılmış kulak zarı:

Kulak zarı, orta kulağı bakterilerden koruyan bir zardır. Bu zar yırtıldığında kanar. Yüksek sesler, şiddetli kulak enfeksiyonları ve travma, delinmiş veya yırtılmış bir kulak zarına neden olur. Uçakta uçarken veya tüplü dalış yaparken hava basıncındaki ani bir değişiklikten (barotravma) de kulak zarları yırtılır.

. Travma:

Kafaya alınan bir kaza veya darbe, iç kanamaya ve kulak travmasına neden olur. Hayatınızı tehdit eden bu yaralanmanız varsa, hemen tıbbi yardım almalısınız.

Şiddetli kulak enfeksiyonu:

Orta kulak enfeksiyonları ağrıya, geçici işitme kaybına ve kulaktan sıvı gelmesine neden olur. Kanama yaygın bir kulak enfeksiyonu belirtisidir. Kulak enfeksiyonunun bir sonucu olarak kulak zarları yırtılır. Çünkü enfeksiyon kulağınızda sıvı veya irin birikmesine neden olur.

. Kulaktaki yabancı cisimler:

Kulaklarına küçük cisimler sokan çocuklarda ağrı ve kanama olur.

. Kulak kanseri:

Çok nadir de olsa kulak kanseri kanama, uyuşma ve işitme kaybına neden olur.

Kulak kanaması için doktora ne zaman başvurmalıyım?

Kulağınız kanıyorsa, muayene için doktorunuzu görmelisiniz. Doktorunuzun sizi tedavi etmesi için kanamanın nedenini bulması önemlidir.

Bir kazadan sonra kulaklarınız kanarsa veya başınıza bir darbe gelirse, hayati tehlike arz eden bir yaralanmanız vardır.

Aşağıdaki durumlar da varsa 112’yi arayın veya hemen acil servise gidin:

. Baş dönmesi.
. Burundan kanama.
. Kusma.
. Görme ile ilgili sorunlar.
. Karışıklık veya bilinç kaybı.
. İşitme kaybı.

REFERANSLAR:

1. Merck Manual. Eardrum Perforation. (https://www.merckmanuals.com/home/ear,-nose,-and-throat-disorders/middle-ear-disorders/eardrum-perforation)

2. American Speech Language Hearing Association. Ear Infections (Otitis Media). (https://www.asha.org/public/hearing/Otitis-Media/#signs)

3. Traumatic tympanic membrane perforations: characteristics and factors affecting outcome. Sogebi OA, Oyewole EA, Mabifah TO. Ghana Med J. 2018 Mar;52(1):34-40.

4. UpToDate. Middle Ear Trauma. (https://www.uptodate.com/contents/evaluation-and-management-of-middle-ear-trauma?csi=510977df-26b2-4cfe-a942-c456ef18ff0a&source=contentShare)

 

Kulak Kanaması Nedenleri ve Tedavisi
Kulak Kanaması Nedenleri ve Tedavisi
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218