İdeal Kilo Hesaplama

Reno; insanlara sağlıklı kilo sınırını ve ideal kilo hesaplama işleminin basit bir yolunu vermek ve grafikler veya çevrimiçi hesap makineleri gerektirmeyen bir yöntem sunmak için yola çıktı. Ayrıca, “kilo sınırı için belirli bir aralık belirleme” yaklaşımının bireylerin zihinlerinde yer alamayacağını düşünüyordu.

Nevada profesörü Reno, vücudun Maksimum Kilo Sınırını hesaplamanın yani ideal kilo hesaplamanın yeni bir yolunu keşfetti.

Birçoğumuz, sağlıklı vücut ağırlığını belirleyen bir indeks olarak, Beden Kitle İndeksi veya BMI terimini biliyoruz. Ancak, BMI’nin hesaplanması karmaşık bir formül içerir: kilogramdaki ağırlık 703 ile çarpılır ve daha sonra inç kareye göre yükseklikle bölünür.

Grafikler veya çevrimiçi hesap makineleri; daha sonra “sağlıklı BMI’ye” tekabül eden kişinin boyuna bakıldığında “sağlıklı ağırlık aralığı” göstermek için kullanılır.

Örneğin; bir BMI şeması, 19 ila 24 arasındaki sağlıklı bir BMI aralığının, 5 fit, 6 inçlik bir birey için 120 ila 150 pound’luk “sağlıklı bir ağırlık aralığına” dönüştüğünü belirtir. Bu size çok karmaşık geliyorsa, yalnız değilsiniz.

Nevada Üniversitesi’nde Araştırma Tasarım ve Analiz Merkezi’nin direktörü olan uygulamalı istatistik profesörü George Fernandez, insanlara sağlıklı kilolarını hesaplamanın daha basit bir yolunu vermek için ve grafikler veya çevrimiçi olmak istemeyen bir program sunmak için yola çıktı.

“Bir Maksimum Ağırlık Sınırına veya MWL’ye ihtiyacımız var” ve “bir hız sınırı gibi, üstesinden gelemeyeceğimizi bildiğimiz bir numara” dedi.

Bu yüzden, SAS yazılımı ve istatistiksel prosedürleri kullanarak, BMI çizelgelerinde listelenen ağırlık tavsiyelerine yakından tekabül eden Maksimum Ağırlık Limitini hesaplamanın daha basit bir yolunu keşfetti.

Ancak, BMI’nizi hesaplamanıza veya bilmenize gerek yok. Maksimum Kilo Sınırınızı belirlemek için bir tablo veya çevrimiçi hesap makinesine de ihtiyacınız yok.

“ideal kilo hesaplama için, çoğumuzun kafalarımızda yapabileceği çok basit bir hesap” dendi. Erkekler ve kadınlar için, temel bir boy ve kilo var.

Erkekler için, taban çizgisi 5 feet 9 inç uzunluğunda ve 175 pound bir Maksimum Ağırlık Sınırıdır, yani 5 feet 9 inç uzunluğunda bir adamın 175 pound’dan daha ağır olmaması gerekir.

Kadınlar için, taban çizgisi 5 metre boy uzunluğu ve 125 pound’luk bir Maksimum Ağırlık Sınırı’dır.

Fernandez, “Bunlar, insanların kolayca hatırlayabileceği hoş yuvarlak sayılardır der: “5 feet 9 inç boyunda erkek için 175 pound ve 5 feet boyunda bir kadın için 125 pound”.

Bu başlangıç noktasından hareketle; inç cinsinden ne kadar uzun ya da kısa olduğunuzu hesaplarsınız. Daha sonra, erkek iseniz, 5 feet 9 inç’ten daha uzun veya kısa olduğunuz her inç için 5 pound ekler veya çıkarırsınız.

Yani, eğer 5 feet 11 inç boyundaysanız, 5 feet 9 inç’lik çizgiden, 2 inç daha uzunsunuz. Her bir inç için 5 pound, 2 inç için toplamda 10 pound’u Maksimum Ağırlık Sınırı’na eklersiniz. Bu nedenle, Maksimum Ağırlık Sınırınız 185 pound (175 pound + 10 pound) olur.

Kadınlar ise, her bir inç için 4,5 pound ekler veya çıkarır. Bu Maksimum Kilo Sınırları, erkekler için 25,5 ve kadınlar için 24,5 olan BMI’lere çok yakındır. 18.5 – 25 BMI olan bir BMI “sağlıklı aralık” olarak tanımlanır.

Fernandez, BMI tabanını kadınlar için biraz daha düşük ve erkekler için biraz daha yüksek olarak kullandı. Çünkü ortalama olarak kadınlar erkeklerden daha az kas kütlesine sahipler.

Fernandez, “Artık insanlar BMI endeksine dayanarak ancak herhangi bir hesap makinesi veya çizelge olmadan kendi Maksimum Ağırlık Limitlerini hesaplayabilir” dedi. “Ve hatırlamaları gereken tek şey, 185 pound.

Fernandez ayrıca; bu basit formülün dünyada teknoloji ve çizelgelere erişimi olmayan kişiler için çok faydalı olabileceğini belirtti.

“Boyları ve bu basit formülü bilirlerse herkes, herhangi bir yerdeki Maksimum Ağırlık Limitini hesaplayabilir” dedi. “İnsanlar bunu kafalarından hesaplayabilir ve hatırlayabilir.”

Referans:

Nevada’da 1874’te kurulan devlet üniversitesi olan Nevada Üniversitesi, Reno’da yaklaşık 17.000 öğrencinin kaydı bulunmaktadır. Üniversite, ülkenin en büyük yurtdışı eğitim programlarına ve tıp fakültesine ev sahipliği yapar ve tüm Nevada ilçelerinde sosyal yardım ve eğitim programları sunar. Daha fazla bilgi için, www.unr.edu adresini ziyaret edin.

Çeviri (ideal kilo hesaplama programı):

Op. Dr. Ali Gürtuna

 

Referanslar:

1. Canan Karatay diyeti listesi ile kilo verin

2. Diyabet nedir? Şeker hastalığı, Diabetes Mellitus

3. Şeker Hastalarında HbA1c hesaplama & Risk Hesabı

4. Gebelik şekeri HbA1c hesaplama, insülin

5. Şeker hastalığından korunma yolları

6. Şeker Hastalarında HbA1c hesaplama & Risk Hesabı

7. Gebelik şekeri HbA1c hesaplama, insülin

8. ideal kilo hesaplama programı VKİ BMI Hesabı

9. ideal kilo hesaplama

10. Hangi egzersiz kaç kalori yaktırır?

11. BMI healthy weight calculator

12. How Much Should I Weigh?

 

ideal kilo hesaplama
ideal kilo hesaplama
Sosyal medyada paylaş!