Sigarayı Bırakmanın Yararları

Sigarayı bırakmanın yararları anlatmakla bitmez. Sigara içmenin önlenebilir ölümlerin önde gelen nedeni olduğunu belirtmek üzücüdür. Sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle işe gidemediğiniz zaman, muhtemelen bazı ciddi tıbbi faturalarınızı yükseltiyorsunuzdur.

Sigara içenlerin yaklaşık yarısı, sigaraya bağlı bir hastalıktan ölecektir. Bu ölümlerin çoğunun, Amerika’nın şu anki ortalama yaşam süresi olan 78.84 yıldan uzun yıllar önce, 35 ila 59 yaşları arasında meydana geldiğini keşfetmek korkutucu.

San Francisco, California Üniversitesi, Tıp Politikası Çalışmaları Enstitüsü, Tıp Bölümü’nden yapılan son bir araştırmada; sigarayı bırakma sürecinde, akut miyokard enfarktüsü (kalp krizi) ve inmenin risk azaltılmasının öngörüldüğünü ortaya çıkarıldı.

Bu çalışma; sigarayı bırakmanın, vücut üzerinde neredeyse anında bir etkisi olduğunu ve ciddi tıbbi kaygı riskini çok hızlı bir şekilde azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Sigarayı bırakmanın yararları

Aslında, bir miyokard enfarktüsü veya inme riski, sigarayı bıraktıktan iki yıl sonra kabaca yüzde 50 oranında düşer.

Araştırmacılar, sigara içilmesinin önlenmesinin önemli olduğunu, yetişkinlerde içilmesinin azaltılmasının topluma daha büyük faydalar sağlayabileceğini keşfetti.

Kalp krizi ve felç tedavisi maliyetlidir, bu nedenle sigara içmeyi bırakarak bu koşulların önlenmesi, özel ve kamu sağlık sigortacıları ve bireyler için önemli kısa vadeli finansal getiriler sağlayabilir.

Kalp krizi ve felç, sigara içenlerin tıbbi faturalarına eklenebilecek sağlık komplikasyonlarından sadece ikisidir.

 • Alışkanlığı bırakırsanız, aşağıdakileri içeren başka kronik hastalıklar ve hastalıklar geliştirme riskinizi azaltır:
 • Amfizem
 • İnme
 • Akciğer, ağız, boğaz, yemek borusu, mesane, serviks, böbrek ve pankreas kanserleri
 • Bronşit
 • Zatürre

Bu hastalıklardan herhangi birini geçirmek, taburcu olacak kadar şanslıysanız, hastanede önemli bir kalış ve ağır bir sağlık faturasıyla sonuçlanabilir. Aksi halde, sevdiklerinize bu önemli tıbbi masrafların getirdiği yüke katlamak zorunda kalacaksınız.

Sigarayı Bırakmanın Yararları! Sevdiklerinizin Tıbbi Faturalarından Tasarruf Edin!

Sadece kendi tıbbi faturalarınızın miktarını düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda bırakma sözü verdiğiniz zaman, birlikte yaşadığınız kişilerin sağlık harcamalarını da azaltacaksınız.

Partnerler ve özellikle çocuklar, evde ya da akrabalarınızın yanında sigara içmeseniz bile, sigara dumanının etkilerine karşı hassastır.

Avrupalı araştırmacılar, üçüncü elden duman olarak bilinen sigara içenlerin (pasif içici) cildi, kıyafetleri ve mobilyalarında kalan tortunun, çocukların nefes alması üzerinde hala önemli bir etkiye sahip olduğunu tespit etti.

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki akademisyenler, “açık havada” sigara içen ebeveynleri olan hanelerde yaşayan 13 yaşındaki bebeklerin sigara içmeyen hanelere göre iki kat daha fazla solunum yolu enfeksiyonu riski taşıdığını tespit etti.

Hışırtı; soğuk algınlığı, alerji, bronşiyolit, zatürre ve astım gibi çeşitli hastalıkların bir belirtisi olabilir.

Bu Avrupa çalışması, ebeveynlerin ikinci el sigara dumanının tehlikelerinin farkında olmasına rağmen, üçüncü el sigara dumanının çok ciddi etkisini anlamadıklarını ileri sürdü.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından Mart 2014’te yayınlanan araştırmalar; üçüncü el sigara dumanının, ikinci el sigaradan bile daha tehlikeli olduğunu kanıtladı.

Bilim adamları; sigara artıklarının, tehlikeli yeni bileşikler oluşturmak için ozon ve nitröz asit gibi iç mekan kirleticilerle reaksiyona girebileceğini buldular. Zararlı tortu olarak bilinen bu bileşiklerden biri, çocukluk oyuncakları ve küçük çocukların ağızlarına koyabileceği diğer ürünler dahil olmak üzere hemen hemen tüm yüzeylerde kalabilir. Bu maddenin insan DNA’sına yapışacağı ve kontrol edilemeyen hücre büyümesine ve kanserli tümörlerin gelişimine neden olduğu gösterilmiştir.

Organlarınızı Koruyun!

Kalp krizi ve felç riskinin azaltılması; sigarayı bırakanların elde ettiği tek sağlık faydası değildir. Bırakma kararı, ayrıca vücudun organlarına sigara stresinden bir mola verir.

Sigara içmenin, sigara dumanına doğrudan temas etmeyenler de dahil olmak üzere, vücudun tüm organlarına ve sistemlerine zarar verebileceğini not etmek önemlidir.

Bununla birlikte, vücudun birçok organının sigara içmenin etkisinden kurtulması nispeten zaman alır.

Sigarayı Bırakmanın Yararlarını Hesaplama Programı! Hayatınıza YILLAR KATIN!

Endişelenecek sağlık sorunları oluşmaya başlamadan, sigarayı bırakma kararınız hayatınıza yıllar katacaktır.

Çalışmalar, ortalama olarak, sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre on yıl önce öldüğünü göstermektedir, bu nedenle sigarayı bırakma kararı size çok değerli yıllar verebilir.

Ve sigarayı bırakarak para biriktirdiğiniz için, dünyadaki ekstra zamanın tadını çıkarmak için bol miktarda paranız olacak!

Unutmayın, bu sadece ortalama. Ne kadar erken bırakırsanız, o kadar fazla yıl yaşayabilirsiniz.

Aslında, bir İngiliz çalışmasına göre, 35. doğum gününüzden önce sigarayı bıraktıysanız, erken ölümü tamamen önlersiniz.

Sigara içmeye devam etme kararı, birçok insanın değerli on yıllarına mal olmaktadır. Sadece on yıl veya daha uzun bir süre boyunca neler yapabileceğinizi bir düşünün.

Torunlarınızla ve hatta büyük torunlarınızla tanışabilirsiniz. Aileniz büyüdükçe, doğum günlerini ve tatilleri kutlamak için orada olacaksınız. Belki de bu fayda, herkesin en büyük kazancıdır.

Sigarayı Bırakmanın Yararlarını Hesaplama Programı!

 

Sigarayı Bırakmanın Yararlarını Hesaplama Programı! Hayatınıza YILLAR KATIN!

Referanslar:

 1. How to Quit Smoking
 2. 13 Best Quit-Smoking Tips Ever
 3. 10 self-help tips to stop smoking
 4. Sigarayı bırakmanın yararlarını hesaplama
 5. Sağlıklı yaşamın sırları » Özel Yazı
 6. Sağlıklı yaşamın sırları
 7. Sigarayı bırakma evreleri, Sigaranın zararları

 

Sigarayı Bırakmanın Yararlarını Hesaplama
Sigarayı Bırakmanın Yararlarını Hesaplama