Sarı Dil Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Sarı dil nedir?

Sarı dil, dilde sarımsı renkte bir renk değişiminin olduğu rahatsızlığı ifade eder. Çoğu durumda bu rahatsızlık, zararsız ve geçicidir. Dilde renk bozulmasına, neden olabilen çeşitli faktörler vardır. Bazı durumlarda, altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir.

Çoğu insan tamamen iyileşebilir. Kişisel bakım ve ağız hijyenine daha fazla dikkat etmek genellikle sorunu çözer.

Herkeste görülebilir. Sigara içmek gibi aktiviteleri yapan kişilerin, renk değişikliği yaşama olasılığı daha yüksektir.

Sarı dil sebebi nedir?

Dil sararması hangi hastalığın belirtisidir?

a. Bazı yiyecekler ve vitaminler.
b. Tütün çiğnemek.
c. Dil yüzeyinde bakteri üremesi (enfeksiyon).
d. Sigara kullanımı!

Aynı zamanda ‘siyah kıllı dil sendromu’ olarak adlandırılan bir durumu da işaret edebilir. Siyah kıllı dil sendromu, bir protein olan keratin, dilin yüzeyinde biriktiğinde oluşur. Bu birikim ise, dile kıllı bir görünüm kazandırır.

Dilde sararma neden olur?

Bazı durumlarda, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisidir. Dikkatle araştırılmalıdır. Sümüksü, pullu cilde neden olan bir durum olan sedef hastalığı, dilin yüzeyinde sarı lekelere neden olabilir.

Nadiren, dilde bilirubin birikimi nedeniyle oluşabilir. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla oluşur. Bilirubin birikmesi sarılık olarak da bilinir. Genellikle sarı cilde ve göz beyazlarının sararmasına neden olur.

Diğer belirtiler nelerdir?

Çoğu durumda, başka bir belirtiye neden olmaz.

Siyah kıllı dil sendromuna ilerleyen sarı dil, aşağıdakileri de içeren semptomlara neden olabilir:

a. Ağız kokusu veya kötü nefes.
b. Geğirme.
c. Mide bulantısı.
d. Tat duyusu bozulmaları.

Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, dilinizi ve ağzınızı muayene ettikten sonra sarı dili teşhis eder.

Sarı dilin tedavisi nasıl yapılır?

Dil sararması nasıl geçer? Çoğu durumda, uygun oral hijyen uygulamaları tamamen tedavi eder. Bir diş fırçası, dilin yüzeyindeki tüm bakteri veya diğer birikintileri gidermeye yardımcı olabilir.

Çiğneme tütününü veya sigarayı bırakmak, dilin renginin solmasını engelleyebilir.

Dil sararmasına ne iyi gelir?

Dil sararması, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sorundur. Dil sararmasının temel nedenleri arasında sigara içmek, ağız hijyenine dikkat etmemek, tüketilen gıdaların rengi, bazı tıbbi durumlar ve ilaç kullanımı yer alabilir. Dil sararmasını hafifletmek veya önlemek için şunları deneyebilirsiniz:

  1. Ağız Hijyeni: Dilinizi düzenli olarak fırçalayarak ve ağız gargarası kullanarak ağız hijyeninizi koruyun. Dil temizliği, dil kaplamasını azaltmaya yardımcı olabilir.
  2. Su İçme: Bol su içmek, ağız kuruluğunu önleyerek dil sararmasını azaltabilir.
  3. Tütün Ürünlerinden Kaçınma: Sigara içmek veya tütün ürünleri kullanmak, dil sararmasının ana nedenlerinden biri olabilir. Bu tür alışkanlıklardan kaçının.
  4. Baharatlı Yiyeceklerden ve Renkli Gıdalardan Kaçınma: Aşırı baharatlı yiyecekler ve renkli gıdalar, dilinizi lekeleyebilir. Bu tür gıdalardan kaçınmak veya dikkatli tüketmek faydalı olabilir.
  5. Dil Temizleyiciler: Diş fırçasının arkasındaki dil temizleyici bölümü kullanarak dilinizi temizleyebilirsiniz.
  6. Ağız Gargarası: Eğer dil sararması kötü bir nefese neden oluyorsa, antimikrobiyal bir ağız gargarası kullanmak yardımcı olabilir.
  7. Diş Hekimine Danışma: Eğer dil sararması uzun süre devam ediyorsa veya başka semptomlarla birlikteyse, bir diş hekimine veya doktora danışmanız önemlidir. Bu, altta yatan tıbbi bir sorunun belirtisi olabilir.

Hangi komplikasyonlar ile ilişkilidir?

Nadiren sarılık adı verilen bir rahatsızlığın belirtisidir. Sarılık varsa, bilirubin denilen sarı bir kimyasal bileşik, kanda birikir. Bu birikme, karaciğer hasarı veya fonksiyon bozukluğunu gösterebilir.

Engellenebilir mi?

Diş fırçalama, dil kazıma ve gargara kullanmak gibi düzenli ağız hijyeni tedbirleri, dilde sararmayı önlemenin en iyi yoludur.

Prognoz (gidişat) nasıldır?

Çoğu durumda, iyi bir ağız hijyeni ile tamamen giderilir.

Doktoruma ne zaman başvurmalıyım?

Dilde sararma, göz beyazlarının sarımsı bir hal alması ve sarı cildi fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin. Bunlar, sarılık adı verilen daha ciddi bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

 

Referanslar:

  1. Beyaz Dil Nedir?
  2. Yellow tongue
  3. Sarı Dil Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Sarı Dil Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Sosyal medyada paylaş!