Nedir?

Dişin ağrısı, dişinizin içinde veya çevresinde ağrı anlamına gelir. Evde tedavi edebileceğiniz geçici diş eti tahrişinden dolayı küçük diş ağrıları oluşabilir. Daha şiddetli diş ağrıları çürüklerden, enfeksiyondan veya kendi kendine iyileşmeyen diğer diş rahatsızlıklarından kaynaklanır. Şiddetli diş ağrınız varsa profesyonel diş tedavisine ihtiyacınız olacaktır.

Ateş ve titreme ile birlikte dayanılmaz diş ağrısı, diş konusunda acil bir durumla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir . Hemen bir diş hekimini arayın veya en yakın acil servise gidin. Nadir de olsa ağzınızdaki enfeksiyon, beyniniz ve kan dolaşımınız da dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir.

Türleri

Altta yatan nedene bağlı olarak farklı türleri vardır. Spesifik diş ağrısı semptomları değişebilir ancak şunları içerebilir:

 • Bir türlü geçmeyen donuk bir ağrı.
 • Keskin, sızlayan diş ağrısı.
 • Zonklayan diş ağrısı.
 • Diş hassasiyeti .
 • Diş etlerinizde şişme.
 • Baş ağrıları .
 • Ateş .
 • Üşüyor .
 • Ağız kokusu veya kötü tat.

Diş Ağrısı Nedenleri

İnsanların diş ağrısı geliştirmesinin birçok nedeni vardır. Olası diş ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Boşluklar .
 • Apseli diş.
 • Kırık diş .
 • Hasar görmüş bir diş restorasyonu (dolgu veya kaplama gibi).
 • Diş gıcırdatma veya sıkma (bruksizm) .
 • Diş eti hastalığı

Diş ağrısı ne kadar sürer?

Diş ağrınızın ne kadar süreceğini bilmenin bir yolu yok. Altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, geçici diş eti tahrişiniz varsa, bir veya iki gün içinde kendiliğinden geçecektir. Ancak çürüğünüz veya apseniz varsa, ağrı bir miktar gelip gidebilir, ancak tamamen kaybolmaz.

Diş Ağrısı Tedavisi

Bir diş hekimi muayene yapacak ve belirtilerinizi soracaktır. Ayrıca diş etlerinizin altında herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için diş röntgeni de çekebilirler .

Çeşitli diş ağrısı tedavileri mevcuttur. Sizin için doğru olanı durumunuzun ciddiyetine bağlıdır.

Diş ağrısı ilacı

Antibiyotikler ve ağrı kesiciler diş ağrısı semptomlarını hafifletebilir ancak etkileri geçicidir. Antibiyotik aldıktan sonra enfeksiyon kaybolsa bile, altta yatan sorunu tedavi etmediğiniz sürece tekrar geri gelecektir.

Ancak diş hekiminizi görmeyi beklerken ağrıyı ve hassasiyeti azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesicileri ( asetaminofen ve ibuprofen gibi) alabilirsiniz .

Diş dolguları

Çürüğünüz küçükse veya dişinizden küçük bir parça kırıldıysa diş hekiminiz muhtemelen diş dolgusu önerecektir . Bu işlem sırasında dişinizin hasarlı kısımları çıkarılır ve boşluk güçlü bir diş dolgu malzemesiyle doldurulur.

Diş kronları

Daha büyük bir boşluk veya kırık, diş kaplaması gerektirebilir . Diş şeklindeki bu “kapak” dişinizin tamamına oturarak dişinizi güçlendirir ve daha fazla hasar riskini azaltır.

Kaplamalar

Bazen bir boşluk veya çatlak dolgu için çok büyük olabilir ancak kaplama gerektirecek kadar büyük değildir. Bu durumlarda diş hekiminiz inlay veya onlay önerebilir. Bu tür özel seramik restorasyon dişinize küçük bir yapboz parçası gibi oturur.

Kök kanal tedavisi

Bir çürük veya çatlaktan gelen bakteriler diş pulpanızı istila ederse, kök kanalına ihtiyacınız olacaktır . Bu prosedür, dişinizin içindeki iltihaplı sinirleri , kan damarlarını ve bağ dokularını ortadan kaldırır. Daha sonra diş hekiminiz dişin iç yüzeylerini temizleyecek, ardından pulpa odanızı ve kök kanallarınızı bir dolgu malzemesiyle dolduracaktır. Çoğu durumda dişinizi korumak ve güçlendirmek için kaplamaya da ihtiyacınız olacaktır.

Diş çekimi

Çoğu diş hekimi mümkün olduğunda doğal dişleri kurtarmayı tercih eder. Ancak bazen bu mümkün değildir. Dişiniz ciddi şekilde hasar görmüşse, diş çekimine ihtiyacınız olabilir . Bu işlem sırasında diş hekiminiz dişinizi dikkatli bir şekilde yuvasından çıkaracak ve varsa enfeksiyonu temizleyecektir.

Dişinizin çekilmesi gerekiyorsa diş hekiminizle değiştirme seçenekleri hakkında konuşun. Çekimden sonra iyileştiğinizde, onu bir diş köprüsü veya diş implantı ile değiştirebilirler . Ayrıca kalıcı dişinizi alana kadar takmanız için geçici bir diş de yapabilirler.

Evde Diş Ağrısı Tedavisi

Ev ilaçları diş ağrısını hafif bir şekilde hafifletebilir. Ancak geçmeyen diş ağrınız varsa tedavi için diş hekimine başvurmanız gerekir.

Hafif ağrınız varsa evde deneyebileceğiniz birkaç diş ağrısı ilacı vardır:

Tuzlu su durulama

Tuz doğal bir dezenfektandır. Ilık tuzlu su ile durulamak iltihabı azaltabilir, ağzınızdaki yaraları iyileştirebilir ve ağrıyı hafifletebilir. 1/2 çay kaşığı tuzu 8 ons ılık suya karıştırın. 30 saniye boyunca çalkalayın ve ardından tükürün.

Hidrojen peroksit durulama

Hidrojen peroksitle durulamak da diş ağrısını ve iltihabını hafifletebilir. Kanayan diş etlerinin iyileşmesine de yardımcı olur. Diş eti hastalığı geçmişiniz varsa, bu denemek için iyi bir adım olabilir.

Ağzınızı asla saf hidrojen peroksitle çalkalamamalısınız. Eşit miktarda su ile seyrelttiğinizden emin olun. Terledikten sonra lavaboya tükürün. Yutma.

Buz torbaları

Etkilenen bölgeye buz uygulamak kan damarlarının küçülmesine, ağrı ve iltihabın azalmasına yardımcı olur . Bir torba buz veya donmuş sebzeyi temiz bir havluya sarabilir ve yaklaşık 20 dakika boyunca dış çenenize doğru tutabilirsiniz. Günde birkaç kez tekrarlayın.

Diş ağrısını önleyebilir miyim?

Diş ağrısını her zaman önleyemezsiniz. Bazen kontrolünüz dışındaki nedenlerden dolayı ortaya çıkarlar.

Ancak riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var:

 • Florürlü diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak dişlerinizi günde iki ila üç kez fırçalayın.
 • Günde bir kez dişlerinizin arasını diş ipiyle temizleyin.
 • Günde iki kez antibakteriyel gargara kullanın.
 • Şekerli yiyecek ve içecek tüketiminizi sınırlayın.
 • Muayene ve temizlik için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.
 • Diş hekiminize dolgu macunları ve florür tedavileri hakkında danışın.

Diş ağrısı kendi kendine geçebilir mi?

Bazı durumlarda kendi kendine kaybolabilir. Örneğin, sert bir şeyi ısırmaktan dolayı diş etleriniz tahriş olmuşsa, rahatsızlığınız muhtemelen bir veya iki gün içinde geçecektir. Ancak gerçek bir diş ağrısı (dişin kendisinden kaynaklanan ağrı) genellikle tedavi gerektiren bir sorununuz olduğu anlamına gelir.

Diş ağrınız varsa (ister gelip geçsin, ister geçsin) mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine başvurmalısınız. Sorunu erken tedavi etmek, durumun daha da kötüleşmesini veya daha fazla acıya neden olmasını önleyebilir.

Ne tür bir diş ağrısına sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Kısa cevap, bir dişçiye görünmeden emin olamayacağınızdır. Ancak genel olarak:

 • Donuk, inatçı bir diş ağrısı, dişinizin enfekte olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca uyurken dişlerinizi gıcırdattığınızın bir işareti de olabilir.
 • Keskin, bıçak gibi saplanan bir ağrı, dişinizde çürük veya çatlak olduğu anlamına gelebilir. Bazen bu, mevcut dolgu veya kaplamada bir sorun olduğu anlamına gelir.
 • Şiddetli, zonklayan ağrı, enfeksiyonun diş pulpanızı istila ettiği anlamına gelebilir.
 • Sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, çürükler, çatlaklar veya diş eti hastalıkları dahil olmak üzere birçok şeyin göstergesi olabilir . Ağrı hızla geçerse, bu diş minesinin aşındığı anlamına gelebilir.

Referanslar:

 1. Diş Ağrısı Tedavisi
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10957-toothache
 3. https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/home-remedies-for-toothache
 4. https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-toothache/basics/art-20056628
 5. https://www.webmd.com/oral-health/toothache

Diş Ağrısı Tedavisi