ishal tedavisi, ishali durduran yiyecekler

Sayfayı paylaş!

ishal tedavisi, ishali durduran yiyecekler (diyare); özellikle çocuk sahibi anne babalar tarafından bilinmesi gereken temel konulardandır. İshal çok yaygındır, çoğu insanda her yıl birkaç kez olur. İshal olduğunuzda dışkınız cıvık ve sulu olacaktır. Çoğu durumda, nedeni bilinmemektedir ve birkaç gün sonra kendi kendine geçer. Diyareye bakteri de neden olur. Dehidratasyon diyarenin tehlikeli bir yan etkisidir.

İshal nedir (diyare)?

Tuvalete gitmek, bağırsakların çalışması, kaka yapmak – ne derseniz deyin, dışkı hayatınızın düzenli bir parçasıdır. Bununla birlikte, bazen kaka yapma süreci değişir. Cıvık veya sulu dışkınız olduğunda ishal olarak isimlendirilir. Bu çok yaygın bir durumdur ve genellikle müdahale etmeden çözülür.

İshal çok çeşitli nedenlerle olur ve genellikle bir ila üç gün içinde kendi kendine gider. Diyare olduğunuzda, acil olarak tuvalete hızlı bir şekilde koşmanız gerekir ve bu normalden daha sık olur. Ayrıca şişkinlik hissedelir, daha karın krampınız olur ve bazen bulantı hissedersiniz.

Çoğu vaka kendi kendine sınırlı olmasına rağmen (sabit bir süre ve sürekli şiddet seviyesi için), bazen ciddi komplikasyonlara yol açar. İshal dehidratasyona (vücudunuz büyük miktarda su kaybettiğinde), elektrolit dengesizliğine (hayati bedensel işlevlerde önemli bir rol oynayan sodyum, potasyum ve magnezyum kaybı) ve böbrek yetmezliğine (böbreklere yeterli kan / sıvı verilmez) neden olurr.

Diyare olduğunuzda dışkı ile birlikte su ve elektrolit kaybedersiniz. Kayıp olanı değiştirmek için bol miktarda sıvı içmeniz gerekir. Dehidrasyon çözülmezse, kötüleşir ve yeterince ele alınmazsa ciddi olur.

Akut & kronik ishal, geçmeyen ishal nedir, ishal çeşitleri?

Aslında diyareyi sınıflandırmanın birkaç farklı yolu vardır. Bu ishal çeşitleri şunları içerir:

Akut ishal:

En sık görülen akut ishal, bir ila iki gün süren cıvık sulu dışkı yapmadır. Bu tip, tedaviye ihtiyaç duymaz ve genellikle birkaç gün sonra kaybolur.

Kalıcı ishal (Geçmeyen ishal):

Bu tip genellikle birkaç hafta devam eder – iki ila dört hafta

Kronik ishal:

Dört haftadan fazla süren veya uzun süre düzenli olarak devam eden türe kronik ishal denir. Geçmeyen ishal olarak da isimlendiren vardır.

Kimler diyare olur?

Herkes diyare olur. Birçok insan için yılda birkaç kez ishal olması nadir değildir. Çok yaygındır ve çoğu insan için genellikle büyük bir endişe kaynağı değildir.

Bununla birlikte, ishal, aşağıdakiler dahil olmak üzere bazı insan gruplarında ciddidir:

. Küçük çocuklar.
. İleri yaştaki yetişkinler.
. Tıbbi hastalığı olanlar.

Bu insanların her biri için diyare diğer sağlık sorunlarına neden olur.

Sık sık ishal olma sağlığınıza zarar verebilir mi?

Genel olarak, diyare kendi kendini sınırlar ve müdahale olmadan düzelir. Tamamen düzelmezse ve sık sık ishal olma söz konusuysa, komplikasyon riski (dehidrasyon, elektrolit dengesizliği, böbrek yetmezliği ve organ hasarı) olur.

İyileşemeyen veya geçmeyen ishaliniz varsa veya dehidratasyon belirtileri yaşıyorsanız doktorunuz arayın.

Bu belirtiler şunlardır:

. Koyu renkli idrar ve az miktarda idrar veya idrar üretimi kaybı.
. Hızlı kalp atışı. (Taşikardi)
. Baş ağrısı.
. Kuru cilt.
. Sinirlilik ve karışıklık.
. Hafif baş dönmesi.
. Şiddetli bulantı ve kusma, herhangi bir şeyi ağız yoluyla tolere edememe veya tutamama.

İshal nedenleri nelerdir?

Kendi kendine sınırlanan ishalin nedeni genellikle tanımlanmaz. En yaygın neden, bağırsağınızı enfekte eden bir virüstür (“viral gastroenterit”). Enfeksiyon genellikle birkaç gün sürer ve bazen “bağırsak gribi” olarak adlandırılır.

İshalin diğer olası nedenleri arasında şunlar vardır:

. Bakteri enfeksiyonu.
. Diğer organizmalar ve önceden oluşturulmuş toksinler tarafından enfeksiyonlar
. Sindirim sistemini bozan yiyecekler yemek.
. Bazı gıdalara karşı alerjiler ve intoleranslar (Çölyak hastalığı veya laktoz intoleransı).
. İlaçlar.
. Radyasyon tedavisi.
. Yiyeceklerin malabsorpsiyonu (zayıf emilim).

Antibiyotikler ishale neden olur mu?

Çoğu antibiyotik (klindamisin, eritromisin ve geniş spektrumlu antibiyotikler) ishale neden olur. Antibiyotikler normalde bağırsaklarda bulunan bakteri dengesini değiştirerek C. difficile gibi bazı bakteri türlerinin gelişmesine izin verir. Bu olduğunda, kolonunuz kolite (kolon astarınızın iltihabı) neden olan kötü (patolojik) bakteriler tarafından istila edilebilir.

Antibiyotikle ilişkili ishal, antibiyotiği alırken veya kısa bir süre sonra başlar. Bu yan etkiyi yaşarsanız, danışmak ve bu yan etkiyi hafifletmek için en iyi seçeneği tartışmak için doktorunuza başvurun.

İshalin belirtileri nelerdir?

İshalden sonra karşılaşabileceğiniz belirtiler, hafif veya şiddetli olup olmadığına ve nedenine bağlı olarak değişir. Şiddetli ishal vakaları ile tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durum arasında bir bağlantı vardır.

Diyare olduğunuzda, tüm bu semptomları veya sadece birkaçını yaşayarsınız. İshalin ana semptomu cıvık veya sulu dışkıdır.

Hafif ishalin diğer semptomları şunlardır:

. Karında şişkinlik veya kramplar.
. Bağırsak hareketi için güçlü ve acil bir ihtiyaç.
. Mide bulantısı (mide rahatsızlığı).

Şiddetli ishaliniz varsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsınızz:

. Ateş.
. Kilo kaybı.
. Dehidrasyon.
. Şiddetli ağrı.
. Kusma.
. Kan.

Şiddetli ishal önemli komplikasyonlara yol açar. Bu belirtilere sahipseniz, doktorunuza başvurun ve tıbbi yardım alın.

Endişelenmem gereken bir ishalli dışkı rengi var mı?

Kaka renginiz (dışkı) değişir. Dışkı rengi, yediğiniz yiyeceğin renginden etkilenir. Genellikle, bu endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Ancak dışkınızda kırmızı renk (kan) görürseniz veya siyah bir dışkı varsa, bu daha ciddi bir şey olabilir.

Aşağıdaki bağırsak hareketlerinin kaydını tutun:

. Siyah ve katranlıdır.
. İçinde kan veya irin var.
. Yağlı olmayan yemeklere rağmen sürekli yağlı kaka yapma.
. Çok kötü kokulu kaka yapma.

İshal tanısı nasıl konulur?

Hafif vakaların çoğu için tıbbi tedaviye ihtiyacın yoktur. Bu vakalar kendi kendini sınırlar (sadece belirli bir süre sürer) ve tıbbi müdahale olmadan iyileşir. Hafif ishalin anahtarı destekleyici tedavidir – bol su içmek ve yumuşak bir diyet yemek.

Daha ciddi diyare vakaları tıbbi tedavi gerektirir. Bu durumlarda, doktorunuzun isteyebileceği birkaç tanı testi vardır.

Bu testler şunları içererir:

. Ayrıntılı bir aile öyküsünün yanı sıra fiziksel ve tıbbi durumları, seyahat geçmişinizi ve sahip olabileceğiniz hasta temaslarını tartışmak.

. Kan, bakteriyel enfeksiyonlar, parazit ve inflamatuar belirteçleri kontrol etmek için toplanan bir dışkı örneğinde dışkı testi yapmak.

. Laktoz veya fruktoz intoleransı ve bakteriyel aşırı büyümeyi kontrol etmek için bir nefes testi yapmak.

. Tiroid bozukluğu, çölyak ve pankreas bozuklukları gibi ishalin tıbbi nedenlerini dışlamak için kan çalışması yapmak.

. Organik anormallikleri (ülserler, enfeksiyonlar, neoplastik süreç) dışlamak için üst ve alt sindirim sisteminizin endoskopik değerlendirmelerini yapmak.

İshal tedavisi nasıl yapılır?

Çoğu durumda, evde hafif ve komplike olmayan ishali tedavi edebilirsiniz. Böylelikle genellikle çok daha iyi hissedersiniz.

Bununla birlikte, reçetesiz satılan ilaçlar her zaman çözüm değildir. Diyare bir enfeksiyon veya parazitten kaynaklanıyorsa, tedavi için bir doktorunuza başvurmanız gerekir. Genel bir kural, ateş veya dışkıda kan varsa, diyare için reçetesiz ilaçlar kullanmak uygun değildir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Diyare uzun bir süre (birkaç hafta) sürdüğünde, geçmeyen ishal varlığında, doktorunuz tedavinizi nedene dayandıracaktır.

Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı tedavi seçeneğini içerebilir:

Antibiyotikler:

Doktorunuz, diyareye neden olan bir enfeksiyonu veya paraziti tedavi etmek için bir antibiyotik veya başka bir ilaç reçete edebilir.

Belirli bir durumlarda ishal için ilaç:

İshal; irritabl bağırsak sendromu (IBS), Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, mikroskobik kolit veya bakteriyel aşırı büyüme gibi iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) gibi diğer tıbbi durumların bir işareti olabilir. Nedeni belirlendikten sonra, genellikle kontrol altına alırız.

Probiyotikler:

İyi bakteri gruplamaları, probiyotikler bazen ishal ile savaşmak için sağlıklı bir biyom kurmak için kullanılır. Probiyotiklerin tanıtımı bazı durumlarda yardımcı olabilir ve bazı doktorlar denemeye değer olduğunu düşünür. Probiyotik veya herhangi bir takviye başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Herhangi bir ilaç almadan ishal tedavisi mümkün müdür?

Akut ishal vakanız varsa, genellikle herhangi bir ilaca ihtiyaç duymadan bunu tedavi edebilirsiniz.

Evde ishal tedavisinde ishali durduran yiyecekler şunlardır:

Bol su ve diğer elektrolit dengeli sıvılar içmek (seyreltilmiş ve posasız meyve suları, et suları, spor içecekleri (Gatorade®) ve kafeinsiz sodalar gibi). Gün boyunca nemlendirdiğinizden emin olun. Vücudunuz her ishalinizde su kaybeder. Bol miktarda ekstra sıvı içerek, vücudunuzu dehidrasyondan korursunuz.

Diyetinizi değiştirin.

Yağlı veya kızartılmış yiyecekleri tüketmek yerine ishali durduran yiyecekler alın, BRAT diyetine gidin:

B (Bread): Ekmek (beyaz ekmek).
R (Rice): Pirinç (beyaz pirinç).
C (Applesauce): Elma püresi.
T (Toast): Kızarmış ekmek (beyaz ekmek).

Kafeini azaltmak. Kafein içeren yiyecek ve içeceklerin durumu daha da kötüleştiren hafif müshil yapıcı etkisi olur. Kafeinli yiyecek ve içecekler arasında kahve, diyet sodaları, güçlü çay / yeşil çay ve hatta çikolata bulunur.

Gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak. İshal ile mide krampı yaşarsanız, gaza neden olan şeyleri azaltmak yardımcı olur. Bunlar; fasulye, lahana, brüksel lahanası, bira ve gazlı içecekleri içerir.

Bazen diyare sizi laktoza tahammülsüz hale getirir. Bu genellikle geçicidir ve diyare geçene kadar laktoz (süt ürünleri) içeren maddelerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

İshali durduran yiyecekler var mıdır?

Aslında diyetinizi değiştirerek ishal tedavisine yardımcı olursunuz. Bazı düşük lifli gıdalar dışkınızı daha katı hale getirmeye yardımcı olur.

İshaliniz varsa, bu yiyecekleri diyetinize eklemeyi deneyin:

. Patates.
. Pirinç (beyaz).
. Erişte.
. Muz.
. Elma püresi.
. Beyaz ekmek.
. Derisiz tavuk veya hindi.
. Yağsız kıyma.
. Balık.

Bebeğim veya küçük çocuğumda ishal varsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda ciddi diyare varsa, doktora başvurun. Küçük çocuklar dehidratasyon riski yetişkinlerden daha yüksektir. Ayrıca çocuğu yetişkin bir vaka gibi tedavi edemezsiniz. Tezgah üstü ilaçlar küçük çocuklarda tehlikeli olur ve çocuklarda tüm ishal tedavileri çocuk hastalıkları uzmanları tarafından yönlendirilmelidir. Çocuğunuzu nemli tutmak önemlidir. (bol su ve sıvı tüketmeli)

Doktorunuz bunu yapmanın en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olacaktır, ancak seçenekler genellikle şunları içerir:

. Anne sütü.
. Formula.
. Büyük çocuklar için elektrolit içecekleri – bu bebekler için önerilmez.

Çocuğunuzu nemli tutmak için en iyi seçenek çocuk büyüdükçe değişir. Çocuğunuza yeni bir sıvı veya herhangi bir tür tedavi vermeden önce daima doktorunuza danışın.

Çocuğunuzun diyaresi hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

Diyarenin neden olduğu rektal bölgede rahatsızlığı nasıl giderebilirim?

Diyare genellikle tuvalete sık sık gitmek anlamına gelir.

Bu, aşağıdaki gibi rahatsızlıklara neden olur:

. Makatta kaşıntı.
. Makatta yanma / ağrı.
. Bağırsak hareketleri sırasında ağrı.

Bu rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız, yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

. Küvette ılık suda oturmak.
. Küvet veya duştan çıktıktan sonra rektal bölgenizi temiz yumuşak bir havluyla kurulayın. Alanı kuru ovalamayın, çünkü bu sadece tahrişi daha da kötüleştirir.
. Anüsünüze vazelin veya hemoroit kremi ​​uygulamak.

İshal önlenebilir mi?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere diyare şansınızı azaltmanın birkaç yolu vardır:

İyi hijyen alışkanlıklarına sahip olarak enfeksiyonlardan kaçınmak:

Tuvaleti kullandıktan sonra, yemek pişirmede ve yemekten sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkamak, ishali önlemenin önemli bir yoludur. Ellerinizi iyice yıkamak sizi ve etrafınızdakileri sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Aşılarınızı yaptırmak:

İshal nedenlerinden biri olan Rotavirüs, rotavirüs aşısı ile önlenir. Bu, bebeklere yaşamın ilk yılında birkaç aşamada verilir.

Yiyecekleri doğru bir şekilde saklamak:

Yiyeceklerinizi doğru sıcaklıklarda saklayarak, bozulan yiyecekleri yememek, önerilen sıcaklığa kadar yemek pişirmek ve tüm yiyecekleri güvenli bir şekilde saklamak gibi önlemlerle ishali önleyebilirsiniz.

Seyahat ederken ne içtiğinize dikkat etmek:

Su veya uygun olmayan diğer içecekleri içtiğinizde turist ishali olabilirsiniz. Bunun gelişmekte olan ülkelerde olması muhtemeldir.

İshalden kaçınmak için takip etmeniz gereken birkaç ipucu vardır:

. Ne içtiğinize dikkat edin.
. Musluk suyu içmeyin,
. Buz küpleri kullanmayın,
. Dişlerinizi musluk suyu ile fırçalamayın,
. Pastörize edilmemiş süt, süt ürünleri veya pastörize edilmemiş meyve suları tüketmeyin.
. Sokak satıcılarından yerel yiyecekleri denerken, çiğ veya az pişmiş etleri (ve kabuklu deniz hayvanlarını) yanı sıra çiğ meyve ve sebzeleri yerken de dikkatli olmalısınız.
. Şüphe duyduğunuzda, şişelenmiş su veya önce kaynatılmış bir şey (kahve veya çay) için.

İshal ölümcül mü?

Diyare çok yaygındır, ancak bu tehlikeli olamayacağı anlamına gelmez. Aşırı ishal vakalarında, çok susuz hale gelir ve bu ciddi komplikasyonlara yol açar.

Dehidrasyon, diyarenin en tehlikeli yan etkilerinden biridir. Çok küçük yaşlarda (bebekler ve küçük çocuklar) ve çok yaşlılarda bunun ciddi sonuçları olur. İshal olduğunda elektrolitlerle bol miktarda sıvı içmek önemlidir. Bu, vücudunuzun diyare ile kaybedilen sıvı ve elektrolitleri değiştirmesini sağlar.

Dünyanın bazı bölgelerinde, diyare dehidratasyon ve elektrolit kaybı nedeniyle hayatı tehdit eden bir durumdur.

İshal konusunda doktoruma ne zaman başvurmalıyım?

Tamamen iyileşmeyen veya geçmeyen ishaliniz varsa, doktorunuza başvurmalısınız. Karşılaşabileceğiniz diğer semptomları takip edin – buna ateş, kusma, döküntü, halsizlik, uyuşma, baş dönmesi, baş dönmesi, kilo kaybı ve dışkınızdaki kan dahildir.

Herhangi bir endişeniz varsa, sağlık uzmanınızı (doktorunuzu) aramak her zaman en iyisidir.

 

Referanslar:

1. Diarrhea

2. Diarrhea

3. Diarrhea | MedlinePlus

4. Symptoms & Causes of Diarrhea

5. Çocuklarda ishal tedavisi ve kusma

6. ishal tedavisi, ishali durduran yiyecekler

 

ishal tedavisi, ishali durduran yiyecekler

Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218