Diyabet nedir? Diyabetin belirtileri nedenleri

Sayfayı paylaş!

Diyabet nedir?

Diyabet, kan şekeri çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri ana enerji kaynağınızdır ve yediğiniz yiyeceklerden gelir. İnsülin, pankreas tarafından yapılan bir hormon, hücrelerinize glikoz kullanımını sağlar. Bazen vücudunuz yeterli miktarda veya hiç insülin üretmez veya insülini iyi kullanmaz. Glikoz daha sonra kanınızda kalır ve hücrelerinize ulaşmaz.

Zamanla, kanınızda çok fazla glikoz bulunması sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyabeti kontrol altına almak ve sağlıklı kalmak için adımlar atabilirsiniz .

Bazen insanlar diyabete “şeker dokunuşu” veya “sınırda diyabet” diyorlar. Bu terimler, kişinin gerçekten şeker hastası olmadığını veya daha az ciddi bir vaka olduğunu göstermektedir, ancak her diyabet vakası ciddidir.

Farklı diyabet türleri nelerdir?

En yaygın diyabet tipleri tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabettir.

Tip 1 diyabet nedir?

Eğer tip 1 diyabet varsa, vücudunuz insülin yapmaz. Bağışıklık sistemi saldırır ve insülin yapan pankreas hücrelerini tahrip eder. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde teşhis edilir, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Tip 1 diyabetli insanların hayatta kalmak için her gün insülin almaları gerekir.

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet varsa, vücudunuz yeterli insülin yapamaz veya insülini iyi kullanamaz. Çocukluk döneminde bile her yaşta tip 2 diyabet gelişebilir. Bununla birlikte, bu tip diyabet en sık orta yaşlı ve yaşlı insanlarda görülür. Tip 2 en yaygın diyabet türüdür.

Gestasyonel diyabet nedir?

Gestasyonel diyabet, bazı kadınlarda hamile olduklarında gelişir. Çoğu zaman, bu tür diyabet bebek doğduktan sonra kaybolur. Bununla birlikte, gestasyonel diyabetiniz varsa, daha sonra yaşamda tip 2 diyabet geliştirme şansınız daha yüksektir. Bazen hamilelik sırasında teşhis edilen diyabet aslında tip 2 diyabettir.

Diğer diyabet türleri:

Daha az yaygın tipler arasında, kalıtsal bir diyabet formu olan monojenik diyabet ve kistik fibroz ile ilişkili diyabet bulunur .

Diyabet ne kadar yaygındır?

2015 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 30,3 milyon kişi veya nüfusun yüzde 9,4’ü diyabet hastasıydı. 4 kişiden 1’inden fazlası hastalığa sahip olduklarını bilmiyordu. Diyabet, 65 yaşın üzerindeki 4 kişiden 1’ini etkiler. Yetişkinlerde vakaların yaklaşık yüzde 90-95’i tip 2 diyabettir.

Diyabetli insanlarda hangi sağlık problemlerini gelişebilir?

Zamanla, yüksek kan şekeri,

. kalp hastalığı
. inme
. böbrek hastalığı
. göz problemleri
. diş hastalığı
. sinir hasarı
. ayak problemleri

Diyabetle ilgili bu sağlık problemlerini geliştirme şansınızı azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

Referanslar:

Centers for Disease Control and Prevention. National diabetes statistics report, 2017. Centers for Disease Control and Prevention website. www.cdc.gov/diabetes/pdfs/data/statistics/national-diabetes-statistics-report.pdf (PDF, 1.3 MB)

Diyabetin belirtileri nelerdir?

Diyabet belirtileri arasında:

. susuzluk ve idrara çıkmada artış
. artan açlık
. yorgunluk
. bulanık görme
. ayaklarda veya ellerde uyuşma veya karıncalanma
. iyileşmeyen yaralar
. açıklanamayan kilo kaybı

Tip 1 diyabet belirtileri birkaç hafta içinde hızlı bir şekilde başlayabilir. Tip 2 diyabet belirtileri genellikle – birkaç yıl boyunca – yavaş gelişir ve o kadar hafif olabilir ki onları fark etmeyebilirsiniz. Tip 2 diyabetli birçok insanda semptom yoktur. Bazı insanlar bulanık görme veya kalp rahatsızlığı gibi diyabetle ilişkili sağlık sorunları olana kadar hastalığa sahip olduklarını öğrenmezler .

Tip 1 diyabetin nedeni nedir?

Tip 1 diyabette, vücudun enfeksiyonla mücadele sistemi olan bağışıklık sisteminiz, pankreasın insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve yok eder. Bilim adamları, tip 1 diyabetin, hastalıkları tetikleyebilecek genler ve virüsler gibi çevresel faktörlerden kaynaklandığını düşünüyor. TrialNet gibi çalışmalar , tip 1 diyabetin nedenlerini ve hastalığı önlemenin veya yavaşlatmanın olası yollarını belirlemek için çalışıyor.

Tip 2 diyabetin nedeni nedir?

Tip 2 diyabet – en yaygın diyabet formu – yaşam tarzı faktörleri ve genler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

Aşırı kilo, obezite ve fiziksel hareketsizlik:

Fiziksel olarak aktif değilseniz ve aşırı kilolu veya obezseniz tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Ekstra kilo bazen insülin direncine neden olur ve tip 2 diyabetli kişilerde yaygındır. Vücut yağının yeri de bir fark yaratır. Ekstra göbek yağı, insülin direnci, tip 2 diyabet ve kalp ve kan damarı hastalığına bağlıdır. Kilonuzun tip 2 diyabet için risk oluşturup oluşturmadığını görmek için bu Vücut Kitle İndeksi (BMI) çizelgelerine göz atın .

İnsülin direnci:

Tip 2 diyabet genellikle kas, karaciğer ve yağ hücrelerinin insülini iyi kullanmadığı bir durum olan insülin direnci ile başlar. Sonuç olarak, vücudunuzun glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha fazla insüline ihtiyacı vardır. İlk başta, pankreas ilave talebi karşılamak için daha fazla insülin yapar. Zamanla pankreas yeterli insülin yapamaz ve kan şekeri seviyeleri yükselir.

Genler ve aile hikayesi:

Tip 1 diyabette olduğu gibi, bazı genler size tip 2 diyabet geliştirme olasılığını artırabilir.

Hastalık ailelerde koşma eğilimindedir ve bu ırk / etnik gruplarda daha sık görülür:

. Afrika kökenli Amerikalılar
. Alaska Yerlileri
. Kızıl derililer
. Asyalı Amerikalılar
. İspanyolların / Latinler
. Yerli Hawaiililer
. Pasifik Adalıları

Genler ayrıca, bir kişinin aşırı kilolu veya obez olma eğilimini artırarak tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Gestasyonel diyabetin nedeni nedir?

Bilim adamları, hamilelik sırasında gelişen bir tür diyabet olan gestasyonel diyabetin, gebeliğin hormonal değişikliklerinin yanı sıra genetik ve yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklandığına inanmaktadır.

İnsülin direnci:

Plasenta tarafından üretilen hormonlar, geç hamilelik sırasında tüm kadınlarda ortaya çıkan insülin direncine katkıda bulunur. Çoğu hamile kadın, insülin direncinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebilir, ancak bazıları yapamaz. Gestasyonel diyabet, pankreas yeterli insülin yapamadığında ortaya çıkar.

Tip 2 diyabette olduğu gibi, ekstra kilo gestasyonel diyabetle bağlantılıdır. Aşırı kilolu veya obez kadınlar hamile kaldıklarında zaten insülin direncine sahip olabilirler. Hamilelik sırasında çok fazla kilo almak da bir faktör olabilir.

Genler ve aile hikayesi:

Ailede diyabet öyküsü olması, bir kadının gestasyonel diyabet geliştirmesini daha olası hale getirir, bu da genlerin rol oynadığını gösterir. Genler, bozukluğun neden Afrikalı Amerikalılar, Amerika yerlileri, Asyalılar ve Hispanikler / Latinas’ta daha sık ortaya çıktığını da açıklayabilir.

Başka ne şeker hastalığına neden olabilir?

Genetik mutasyonlar, diğer hastalıklar, pankreasta hasar ve bazı ilaçlar da diyabete neden olabilir.

Genetik mutasyonlar:

. Monojenik diyabet, tek bir gendeki mutasyonlardan veya değişikliklerden kaynaklanır. Bu değişiklikler genellikle ailelerden geçer, ancak bazen gen mutasyonu kendi başına olur. Bu gen mutasyonlarının çoğu, pankreasın insülin yapmasını daha az hale getirerek diyabete neden olur. En yaygın monojenik diyabet türleri yenidoğan diyabeti ve gençlerin olgunluk başlangıçlı diyabetidir (MODY). Yenidoğan diyabeti yaşamın ilk 6 ayında görülür. Doktorlar genellikle ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde MODY tanısı koyarlar, ancak bazen hastalık yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar teşhis edilmez.

. Kistik fibroz pankreasta skarlaşmaya neden olan kalın mukus üretir. Bu yara izi pankreasın yeterli insülin yapmasını önleyebilir.

. Hemokromatoz, vücudun çok fazla demir depolamasına neden olur. Hastalık tedavi edilmezse demir birikebilir ve pankreas ve diğer organlara zarar verebilir.

Hormonal hastalıklar:

Bazı hormonal hastalıklar vücudun bazen insülin direncine ve diyabete neden olan çok fazla hormon üretmesine neden olur.

. Cushing sendromu, vücut çok fazla kortizol ürettiğinde ortaya çıkar – çoğunlukla “stres hormonu” olarak adlandırılır.
. Akromegali, vücut çok fazla büyüme hormonu ürettiğinde ortaya çıkar.
. Hipertiroidizm, tiroid bezi çok fazla tiroid hormonu ürettiğinde ortaya çıkar.

Pankreasta hasar veya çıkarılması:

Pankreatit, pankreas kanseri ve travma, beta hücrelerine zarar verebilir veya daha az insülin üreterek diyabetle sonuçlanabilir. Hasar görmüş pankreas çıkarılırsa, beta hücrelerinin kaybı nedeniyle diyabet meydana gelir.

İlaçlar:

Bazen bazı ilaçlar beta hücrelerine zarar verebilir veya insülinin çalışma şeklini bozabilir:

. B3 vitamini türü niasin
. su hapları olarak da adlandırılan belirli diüretik türleri
. nöbet önleyici ilaçlar
. psikiyatrik ilaçlar
. immün yetmezlik virüsünü tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (HIV)
. pentamidin, bir tür pnömoni tedavisinde kullanılan bir ilaç
. glukokortikoidler – romatoid artrit, astım, lupus ve ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar.
. vücudun nakledilen bir organı reddetmesini durdurmak için kullanılan anti-ret ilaçlar

LDL (“kötü”) kolesterol seviyelerini düşürmek için ilaç olan statinler, diyabet geliştirme şansınızı biraz artırabilir. Bununla birlikte, statinler sizi kalp hastalığı ve felçten korumanıza yardımcı olur. Bu nedenle, statin almanın güçlü faydaları, diyabet geliştirme olasılığınızdan önemlidir.

Bu ilaçlardan herhangi birini alırsanız ve yan etkileri konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Tip 2 Diyabet için Risk Faktörleri:

Tip 2 diyabet geliştirme şansınız, genleriniz ve yaşam tarzınız gibi risk faktörlerinin bir kombinasyonuna bağlıdır. Aile öyküsü, yaş veya etnik köken gibi risk faktörlerini değiştiremeseniz de, yemek, fiziksel aktivite ve kilo etrafında yaşam tarzı risk faktörlerini değiştirebilirsiniz. Bu yaşam tarzı değişiklikleri, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı etkileyebilir.

Aşağıda tip 2 diyabet için risk faktörleri hakkında bilgi edinin ve hangilerinin sizin için geçerli olduğunu görün. Değiştirebileceğiniz faktörler üzerinde işlem yapmak, tip 2 diyabeti geciktirmenize veya önlemenize yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabet gelişme olasılığınızı yükselten nedenler nelerdir:

. aşırı kilolu veya obez
. 45 yaşında veya daha büyükseniz
. ailede diyabet öyküsü var
. Afro-Amerikan, Alaska Yerli, Amerikan Yerlisi, Asya Amerika, İspanyol / Latin, Yerli Hawaii veya Pasifik Adalı
. yüksek tansiyona sahip olmak
. düşük bir HDL (“iyi”) kolesterol seviyesine veya yüksek bir trigliserit seviyesine sahip olmak
. gestasyonel diyabet öyküsü varsa veya 9 kilo veya daha fazla bebek doğurursa
. fiziksel olarak aktif değil
. kalp hastalığı veya felç öyküsü var
. depresyon
. polikistik yumurtalık sendromu olarak da adlandırılan PKOS
. Acanthosis nigricans var – boynunuzda veya koltuk altlarında koyu, kalın ve kadifemsi bir cilt

Tip 2 diyabet riskinizi öğrenmek için Diyabet Risk Testine de girebilirsiniz .

Kilonuzun tip 2 diyabet için risk oluşturup oluşturmadığını görmek için boyunuzu Vücut Kitle İndeksi (BMI) grafiklerinde bulun . Kilonuz listelenen ağırlığa eşit veya daha fazla ise, hastalığı geliştirme şansınız daha yüksektir.

Tip 2 diyabeti önlemek için ne yapabilirim?

Aşırı kiloluysanız, daha az kalori yerseniz ve daha fiziksel olarak aktifseniz, tip 2 diyabetin önlenmesine veya gecikmesine yardımcı olmak için adımlar atabilirsiniz. Yukarıda listelenen tıbbi tedavi gerektirebilecek sağlık durumları hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Bu sağlık sorunlarını yönetmek, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınıza aldığınız ve riskinizi artırabilecek ilaçları sorun.

Tip 2 Diyabetin Önlenmesi:

Belki de en yaygın diyabet türü olan tip 2 diyabet geliştirme şansınızın yüksek olduğunu öğrendiniz. Aşırı kilolu olabilir veya tip 2 diyabetli bir ebeveyniniz, kardeşiniz veya kız kardeşiniz olabilir. Belki hamilelik sırasında gelişen diyabet olan gestasyonel diyabetiniz vardı. Bunlar, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı artırabilecek faktörlere sadece birkaç örnektir.

Diyabet; kalp hastalığı, felç, göz ve ayak problemleri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir . Prediyabet de sağlık sorunlarına neden olabilir. İyi haber şu ki, tip 2 diyabet ertelenebilir ve hatta önlenebilir. Diyabetiniz ne kadar uzun olursa, sağlık problemleri geliştirme olasılığınız o kadar yüksektir, bu nedenle diyabeti birkaç yıl ertelemek sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Düşük kalorili bir beslenme planı uygulayarak ve haftanın çoğu gününde fiziksel olarak aktif olarak hafif bir kilo vererek tip 2 diyabetin önlenmesine veya gecikmesine yardımcı olabilirsiniz. Tip 2 diyabeti önlemek veya geciktirmek için diyabet ilacı metformin alıp almamanız gerektiğini doktorunuza sorun .

Tip 2 diyabet geliştirme şansımı nasıl azaltabilirim?

Diyabet Önleme Programı gibi araştırmalar, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltmak için çok şey yapabileceğinizi göstermektedir.

 

Riskinizi azaltmak için değiştirebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

. Kilo verin ve uzak tutun. Başlangıç ​​ağırlığınızın yüzde 5 ila 7’sini kaybederek diyabeti önleyebilir veya geciktirebilirsiniz. Örneğin, 200 kilo ağırlığınız varsa, hedefiniz yaklaşık 10 ila 14 kilo kaybetmek olacaktır.

. Daha fazla hareket edin. Haftada 5 gün en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın. Aktif değilseniz, hangi aktivitelerin en iyi olduğu konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Hedefinize ulaşmak için yavaşça başlayın.

. Çoğu zaman sağlıklı yiyecekler yiyin. Her gün yediğiniz kalori miktarını azaltmak için daha küçük porsiyonlar yiyin ve kilo vermenize yardımcı olun. Daha az yağ içeren yiyecekleri seçmek, kalorileri azaltmanın başka bir yoludur. Şekerli içecekler yerine su için.

Tip 2 diyabeti önlemek veya geciktirmek için yapabileceğiniz diğer değişiklikleri sağlık uzmanınıza sorun.

Çoğu zaman, tip 2 diyabeti önlemek için en iyi şansınız, uzun vadede işe yarayan yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır.

Sağlık uzmanım bana prediyabetim olduğunu söylerse ne yapmalıyım?

Prediyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekerinizin normalden yüksek olduğu, ancak diyabet olarak adlandırılacak kadar yüksek olmadığı zamandır. Prediyabet olması ciddi çünkü tip 2 diyabet geliştirme şansınızı arttırıyor. Tip 2 diyabet geliştirme şansınızı artıran aynı faktörlerin çoğu sizi prediyabet riski altına sokar.

Prediyabet için diğer isimler arasında bozulmuş açlık glikozu veya bozulmuş glikoz toleransı bulunur. Bazı insanlar prediyabeti “borderline diyabet” olarak adlandırır.

Son diyabet istatistiklerine göre yaklaşık 3 Amerikalıdan 1’inde prediyabet vardır. Test edilmedikçe prediyabetiniz olup olmadığını bilemezsiniz.

Prediyabetiniz varsa, tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz. Gerekirse kilo verin, fiziksel olarak daha aktif olun ve düşük kalorili bir beslenme planına uyun.

Hamileyken gestasyonel diyabetim varsa, tip 2 diyabet geliştirme şansımı nasıl azaltabilirim?

Gestasyonel diyabet, hamilelik sırasında gelişen bir diyabet türüdür. Çoğu zaman, gestasyonel diyabet bebeğiniz doğduktan sonra kaybolur. Gestasyonel diyabetiniz kaybolsa bile, 5 ila 10 yıl içinde hala tip 2 diyabet geliştirme şansınız daha yüksektir. Çocuğunuzun daha sonra obez olma ve daha sonra yaşamda tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Sağlıklı seçimler yapmak tüm ailenize yardımcı olur ve çocuğunuzu obez veya diyabet geliştirmeye karşı koruyabilir.

Gestasyonel diyabetiniz varsa kendiniz ve çocuğunuz için atmanız gereken adımlar şunlardır:

. Bebeğinizin doğumundan 6 ila 12 hafta sonra diyabet için test yapın. Kan şekeriniz hala yüksekse, tip 2 diyabetiniz olabilir. Kan şekeriniz normalse, tip 2 diyabet geliştirip geliştirmediğinizi görmek için her 3 yılda bir test yaptırmanız gerekir.
. Daha aktif olun ve sağlıklı bir kiloya geri dönmek için sağlıklı yiyecek seçimleri yapın.
. Bebeğinizi emzirin. Emzirme bebeğinize doğru besin dengesini verir ve kalori yakmanıza yardımcı olur.
. Tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için diyabet ilacı metformini almanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Kaynak:

[1] Diabetes Prevention Program Research Group. Long-term effects of lifestyle intervention or metformin on diabetes development and microvascular complications over 15-year follow-up: the Diabetes Prevention Program Outcomes Study. The Lancet Diabetes & Endocrinology. 2015;3(11):866‒875.

Referanslar:

1. Şeker hastalığı kan testleri

2. Şeker hastaları için diyet listesi

3. Şeker hastalığından korunma yolları

4. Diyabet nedir? Şeker hastalığı, Diabetes Mellitus

5. Şeker Hastalarında HbA1c hesaplama & Risk Hesabı

6. Gebelik şekeri HbA1c hesaplama, insülin

7. Diyabet nedir? Diyabetin belirtileri nedenleri

8. Hiperinsülinemi belirtileri ve tedavisi

9. insülin direnci: Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

10. ideal kilo hesaplama, Vücut kitle indeksi hesabı

11. Metabolik cerrahi Tip 2 diyabet ameliyatı

12. Diabetes Mellitus

13. Metabolic Surgery in the Treatment Algorithm for Type 2 Diabetes

14. Metabolic Surgery: Weight Loss, Diabetes, and Beyond

15. Diabetes Mellitus: An Overview: Management and TreatmentDiabetes Mellitus: An Overview: Management and Treatment

 

Diyabet nedir? Diyabetin belirtileri nedenleri
Diyabet nedir? Diyabetin belirtileri nedenleri
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 208