Buğday alerjisi nedir, nasıl tedavi edilir?

Buğday alerjisi nedir?

Vücudunuz, özellikle bağışıklık sisteminiz, yediğiniz buğdaylara aşırı tepki gösterdiğinde buğday alerjisi gelişir. Buğday; tahıl, makarna ve ekmek gibi yiyeceklerde bulunabilir. Vücudunuzun aşırı reaksiyonu; kurdeşen, dil, dudak veya boğaz şişmesi, karın ağrısı veya başka bir şekilde olabilir. Halen, gıda hassasiyeti araştırılmış olmasına rağmen, buğday allerjisi için kesin, iyi desteklenmiş bir tedavi yoktur.

Buğday allerjisi ne kadar yaygındır?

Buğday alerjisi, çocuklarda en yaygın olanıdır, ancak herkes alerji geliştirebilir. Buğday alerjisi olan bazı kişiler diğer tahılları yiyebilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Her iki ebeveyninizin de alerjisi varsa, riski daha fazladır. Yalnızca bir ebeveynin alerjisi varsa, riskiniz daha düşüktür.

Buğday alerjisinin belirtileri nelerdir?

Buğday alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişir. Hafif ila şiddetli ve hatta ölümcül olabilir.

Aşağıdakiler, buğdaylara alerjik reaksiyonu olan birinin potansiyel belirtileridir:

a. Kurdeşen veya deri döküntüsü
b. Mide bulantısı
c. Karın krampları
d. Hazımsızlık
e. Kusma
f. İshal
g. Burun akıntısı veya akıntısı
h. Hapşırma
i. Baş ağrısı
j. Astım

Bu semptomlar tipik olarak, buğday yemeyi izleyen 30-45 dakika boyunca görülür. Düşük tansiyon, solunum zorluğu, solunum yolu çökmesi veya boğaz kapanması nedeniyle vücudunuzun şoka girmesine neden olabilen anafilaksi, buğday alerjisinin yaşamı tehdit edici bir semptomudur. Bu reaksiyon sırasında vücudunuz, kan basıncını düşüren ve hava yollarınızı daraltan kimyasallar salgılar.

Buğday alerjisinin nedenleri nelerdir?

Buğday alerjisi, vücudunuz buğdayı tehlikeli ve yabancı bir madde olarak algıladığında ve buna karşı bir immünoglobülin oluşturduğunda ortaya çıkar.

Buğday allerjisi nasıl teşhis edilir?

Bir alerji uzmanı doktor; alerjiniz olup olmadığını veya başka bir hastalık olup olmadığını size söyleyecektir.

Alerji doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracaktır. Bu, ebeveynlerinizin sahip olabileceği alerjiler hakkında bilgiler içerir.

Alerji cilt delme testi veya kan testi isteyecektir. Deri prick testi sırasında, sırtınıza veya ön kolunuza buğday proteini içeren az miktarda bir sıvı konur. Daha sonra küçük, steril bir prob ile delinir. Yükseltilmiş, kırmızımsı bir işaret oluşursa, bu sizin buğdaya alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.

Kan testi için bir kan örneği laboratuvara gönderilir. Test, buğday proteinine karşı immünoglobulin E antikorlarının varlığını kontrol eder. Sonuçlar, buğday alerjisi olup olmadığını alerji uzmanına söyler.

Bu iki test kesin sonuç vermezse, az miktarda buğday yer ve bir reaksiyon oluşup oluşmadığını görebilirsiniz. Bu gıda alerjisi, tıbbi gözetim altında gerçekleşir, çünkü ciddi bir reaksiyon meydana gelebilir.

Buğday alerjisinin tedavisi nasıl yapılır?

Planlama, gıda ve gıda dışı ürünlerdeki buğday içeriklerinden kesinlikle kaçınılması anlamına gelir. Kanunen, üreticiler, paketlenmiş gıdaların içerik etiketi üzerinde, buğday varlığını belirtmelidir. Buğday; makarna, kraker ve bazı dondurma ve sosisli sandviçler gibi çeşitli gıda ürünlerinde bulunur.

Buğday alerjisinin tedavisinde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar:

a. Gıda dışı üründeki içeriklerden emin değilseniz, üreticinin web sitesindeki veya şirketteki müşteri hizmetleri merkezi size daha doğru ürün içerikleri sunabilir.

b. Buğday alerjiniz varsa, “buğday ile yapılmıştır” gibi dikkat çekici etiketlere sahip ürünlerden de kaçınmalısınız. Tüm üreticiler bu gönüllü etiketlemeyi kullanmayabilir.

c. Buğday alerjisi varsa yemek yaparken; soya, patates nişastası veya pirinç gibi tahıllar kullanmanız gerekir. Ayrıca, bakkal alışverişi yaparken; yulaf, çavdar ve arpa gibi buğday dışındaki tahıllardan yiyecek seçeceğinizin farkında olmanız gerekir.

d. Her zaman yiyecek ve ürünler üzerindeki etiketi okuyun ve belirli bileşenlerden emin değilseniz üreticiyi arayın.

e. Diğer bir önlem olarak, alerjene kazara maruz kalmamak için daima ellerinizi ve dokunduğunuz yüzeyleri yıkayın.

Buğday allerjisi nasıl tedavi edilir?

İlk tedavi, kaçınmadır. Bu zor olabilir ve yanlışlıkla ortaya çıkabilir. Şiddetli alerjisi olan hastalar küçük kaza sonucu bile olsa anafilaksi yaşayabilir. Tüm alerjik bireylere bir epinefrin oto enjektörü verilmeli ve nasıl ve ne zaman kullanılacağı öğretilmelidir.

Alerji uzmanınız, semptomlara yardımcı olmak için bir antihistamin veya kortikosteroid de yazabilir. Bununla birlikte, bunlar anafilaksiyi tam olarak tedavi edemeyebilir.

Buğday allerjisiyle nasıl yaşanır?

Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebileceğinden, buğday alerjisi ile yaşamak zor olabilir. Vücudunuzun nasıl tepki vereceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur. Buğdaya maruziyet, şiddetli bir reaksiyon gösterebilir ve bir sonraki maruziyet hafif bir reaksiyon gösterebilir.

Ancak, dikkat ve eğitim ile tatmin edici bir yaşam sürebilirsiniz. Alerji uzmanınız, günlük öğünlerinizde size yardımcı olabilecek kaynaklar önerebilir, destek grupları ve diyetisyenler yardımcı olabilir.

 

Referanslar:

1. Wheat allergy

2. Wheat allergy

3. Symptoms of a Wheat Allergy

4. Allergies in children

4. Çocuklarda alerji belirtileri ve tedavisi!

5. Çocuk allerjisi belirtileri ve tedavisi

6. Buğday alerjisi nedir, nasıl tedavi edilir?

 

Buğday Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Buğday Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 204