Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Sayfayı paylaş!

Bebekler nasıl soğuk algınlığına yakalanır?

Bebeklerde soğuk algınlığı, burun, boğaz ve sinüsleri enfekte eden virüsler veya mikroplardan kaynaklanır. Soğukta mikroplar kolayca yayılır. Bebekler sürekli olarak burunları, gözleri ve ağızları ile üzerlerinde mikrop olabilecek şeylere dokunurlar.

Bebekler ayrıca oyuncak gibi şeyleri ağızlarına götürür ve oyun oynarken diğer bebeklere dokunurlar. Soğuk algınlığı virüsleri nesneler üzerinde birkaç saat yaşar ve aynı nesneye dokunan diğer bebeklerin ellerinden bulaşır. Bir bebek üzerinde soğuk algınlığı mikrobu bulunan bir şeye dokunursa, sonra ağzına, gözlerine veya burnuna dokunursa, mikroplar bebeğe bulaşır.

Çocuğu düzenli olarak kucağına alan, bezini değiştiren ve bebeği besleyen ebeveynler ve bakıcılar da soğuk algınlığı virüsü kapabilir ve mikropları bebeğe geçirir.

Hasta bir bebek öksürdüğünde veya hapşırdığında bazı soğuk algınlığı virüsleri havaya yayılır. Öksürük veya hapşırmadan soğuk mikrop taşıyan damlacıklar başka bir bebeğin burnuna veya ağzına ulaşır.

Bebeklerde soğuk algınlığı neden bu kadar çok yaygındır?

100’den fazla farklı soğuk algınlığı virüsü vardır. Bebekler, tüm bu mikroplarla savaşmak için bağışıklık sistemlerini henüz oluşturmamışlardır. Bir bebek 2 yaşına gelmeden önce yılda 8 ila 10 defa soğuk algınlığına yakalanır. Soğuk algınlığının çoğu sonbahar ve kış aylarında görülür. Bunun nedeni, çocukların daha çok içeride olmaları ve soğuk virüsüne sahip olabilecek diğer bebekler ve bakıcılarla yakın temas halinde olmalarıdır.

Bebekte soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

Bir bebekte soğuk algınlığı belirtileri şunları içerir:

. Burun akıntısı (akıntı temiz başlar; daha sonra kalınlaşır ve gri, sarı veya yeşil olur)
. Hapşırma
. Ateş (101-102 derece Fahrenheit, 38.3-38.9 santigrat derece)
. İştah kaybı
. Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü nedeniyle artan salya
. Öksürük
. Huzursuzluk
. Hafifçe şişmiş lenf bezleri

Soğuk algınlığı semptomları grip semptomlarından veya başka bir hastalıktan nasıl farklıdır?

Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuzu arayın.

Bu belirtiler, bebeğin soğuk algınlığından daha ciddi bir hastalığı olduğu anlamına gelebilir:

. 2 aylık veya daha küçük bir bebekte ateş
. Nefes almada zorluk (özellikle bebeğin burun delikleri her nefeste genişliyorsa), hırıltı , hızlı nefes alma veya her nefeste kaburgaların görünmesi
. Mavi dudaklar
. Yemek yememek veya içmemek, olası dehidrasyon
. Kulak ağrısı
. Aşırı huysuzluk veya uyku hali
. 3 haftadan uzun süren öksürük
. Bebek daha hasta hale gelirse

Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi nasıldır?

Soğuk algınlığının tedavisi yoktur. Çoğu soğuk algınlığı yaklaşık yedi ila 10 gün sonra kendi kendine geçer ve daha ciddi bir şeye dönüşmez.

Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotikler kullanılamaz. Bazen, çocuklarda kulak enfeksiyonu veya zatürre gibi bakterilerden kaynaklanan komplikasyonlar gelişir ve bu hastalıkları tedavi etmek için antibiyotikleri kullanırız. Doktor reçete etmedikçe bebeğe reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları vermeyin.

Bebeklerde soğuk algınlığı tedavisi için:

. Bebeği rahat ettirin.
. Bebeğe sıvı verin. 6 aylık veya daha küçük bebekler için anne sütü veya formül mama içmelerine izin verin. 6. ayda bebek biraz su da alabilir.
. Bebeğin bol bol dinlenmesine izin verin.

Çoğu bebek yaklaşık 4 yaşına kadar burnunu sümküremediğinden, bu yöntemler bebeğin burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur:

. Salin ve temizleme yapın. Emzirmeden yaklaşık 15 dakika önce, bebeğin burun deliklerindeki mukusu gevşetmek için reçetesiz satılan tuzlu su damlaları kullanın. Sıvıyı ve mukusu birkaç dakika sonra emdirin. Bu, bebeğin burnundaki mukusu temizleyecek ve bebeğin aynı anda nefes almasına ve emmesine izin verecektir.

. Tahrişi azaltmak için bebeğin burun deliklerinin dışına petrol jölesi sürün. Bebeğin burun deliklerinin içini kapatmayın. (Doktor önermedikçe bebeğe burun spreyi uygulamayın. Biraz etki edebilirler ancak sürekli kullanımda tıkanıklığı daha da kötüleştirecektir.)

. Bebeğin odasındaki havayı nemlendirmek için bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın. Temiz, serin sis havayı nemlendirmeye yardımcı olacak ve bebeğin burun kanallarının ve boğazının kurumasını azaltacaktır. Cihazda birikmiş olabilecek bakteri veya küflerden kurtulmak için kullanmadan önce nemlendiriciyi iyice temizleyin ve kurulayın. Yanma riskinden dolayı sıcak su buharlaştırıcıları kullanmayın.

. Bebekle birlikte buharlı bir odada oturun. Nemlendirici yoksa, bir yetişkin bebeği banyoya götürebilir, sıcak suyu açabilir, kapıyı kapatabilir ve yaklaşık 15 dakika buhar odasında birlikte oturabilir. Bebeği odada yalnız bırakmayın. Suyun etrafında güvende olun. Bebeğe ılık bir banyo yaptırmak da işe yarar.

Bebekler yeterince iyi görünüyorlarsa normal aktivitelerine devam edebilirler. Ateşleri veya komplikasyonları varsa, onları evde tutmak en iyisidir.

Bebek kreşteyse, bakıcıya bebeğin sahip olduğu herhangi bir semptom hakkında bilgi verin. Bebek hastaysa, bebekle evde kimlerin kalacağına dair bir plan yaptığınızdan emin olun.

Bebeklerde soğuk algınlığı nasıl önleriz?

Bir bebeğin üşütmesini önlemenin en iyi yolu, bebeği soğuk algınlığı olan insanlardan uzak tutmaktır. Mümkünse bebeği evde tutun. Daha büyük bir çocukta veya bir yetişkinde hafif bir hastalığa neden olan bir virüs, bir bebekte daha ciddi bir hastalığa neden olur.

El yıkama, soğuk algınlığının yayılmasını azaltmanın en önemli yoludur:

. Bebekler ve küçük çocuklarla teması olan yetişkinler, öksürdükten, hapşırdıktan veya burnunu sildikten sonra ellerini yıkamalıdır.
. Soğuk algınlığı olan birine dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
. Bebeğin burnunu sildikten sonra, bir yetişkin ellerini ve bebeğin ellerini yıkamalıdır.
. Oyuncakları düzenli olarak temizleyin ve bebeklerin ağzına koyduğu oyuncakları, oyuncaklar yıkanana kadar paylaşmaktan kaçının.
. Su ve sabun yoksa, önceden nemlendirilmiş el mendilleri veya alkol bazlı el dezenfektanları kullanın. (El dezenfektanlarını çocuklardan uzak tuttuğunuzdan emin olun. Yutulması halinde zararlı olabilirler.)

Bebeği önerilen tüm aşılar konusunda güncel tutun . Bunlar soğuk algınlığını durdurmaz, ancak kulakların veya akciğerlerin bakteriyel enfeksiyonları gibi bazı komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

Çocuk doktorları en az 6 aylık bebekler için her yıl grip veya grip aşısı önerir. Aşı gribe karşı korur, ancak diğer solunum yolu virüslerine karşı koruma sağlamaz.

Bir bebek üşüttüğünde ne zaman doktora başvurmalıdır?

Aşağıdaki durumlarda bebeği acil servise götürün:

. Nefes almakta zorlanıyorsa
. Yemek yemiyorsa
. Kusuyorsa
. Ateşi varsa (rektal sıcaklık 101.3 derece Fahrenheit veya 38,5 santigrat derece veya daha yüksek)

 

Bebeklerde Soğuk Algınlığı
Bebeklerde Soğuk Algınlığı
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Op. Dr. Ali GÜRTUNA

Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.

Articles: 218