Akut Miyeloid Lösemi (AML)

Akut miyeloid lösemi (AML), kan ve kemik iliğinin (kan hücrelerinin yapıldığı kemiklerin içindeki süngerimsi doku) kanseridir.

Akut miyeloid lösemide “akut” kelimesi hastalığın hızlı ilerlediğini ifade eder. Buna miyeloid (my-uh-LOHJ-uh-nus) lösemi denir çünkü normalde kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri gibi çeşitli olgun kan hücrelerine dönüşen miyeloid hücreler adı verilen bir grup beyaz kan hücresini etkiler. ve trombositler.

Akut miyeloid lösemi aynı zamanda akut miyeloid lösemi, akut miyeloblastik lösemi, akut granülositik lösemi ve akut lenfositik olmayan lösemi olarak da bilinir.

Akut Miyeloid Lösemi Belirtileri

Akut miyeloid löseminin erken evrelerinin genel belirti ve semptomları, grip veya diğer yaygın hastalıkların belirtilerini taklit edebilir.

Akut miyeloid löseminin belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Ateş
 • Kemik ağrısı
 • Uyuşukluk ve yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Soluk cilt
 • Sık enfeksiyonlar
 • Kolay morarma
 • Sık burun kanaması ve diş eti kanaması gibi olağandışı kanamalar

Ne zaman doktora görünmeli

Alışılmadık görünen veya sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya semptom geliştirirseniz doktordan randevu alın.

Nedenleri

Akut miyeloid lösemi, bir kemik iliği hücresinin genetik materyalinde veya DNA’sında değişiklikler (mutasyonlar) geliştirdiğinde ortaya çıkar. Bir hücrenin DNA’sı, hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen talimatları içerir. Normalde DNA, hücreye belirli bir hızda büyümesini ve belirli bir zamanda ölmesini söyler. Akut miyeloid lösemide mutasyonlar kemik iliği hücresine büyümeye ve bölünmeye devam etmesini söyler.

Bu olduğunda kan hücresi üretimi kontrolden çıkar. Kemik iliği, miyeloblast adı verilen lösemik beyaz kan hücrelerine dönüşen olgunlaşmamış hücreler üretir. Bu anormal hücreler düzgün bir şekilde çalışamazlar ve sağlıklı hücreler oluşturup onları geride bırakabilirler.

Lösemiye yol açan DNA mutasyonlarına neyin sebep olduğu belli değil ancak doktorlar riski artıran faktörleri belirlediler.

Risk faktörleri

Akut miyeloid lösemi (AML) riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Artan yaş. Akut miyeloid lösemi riski yaşla birlikte artar. Akut miyeloid lösemi en çok 65 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülür.
 • Senin cinsiyetin. Erkeklerin akut miyeloid lösemiye yakalanma olasılığı kadınlara göre daha fazladır.
 • Önceki kanser tedavisi. Belirli türde kemoterapi ve radyasyon tedavisi gören kişilerde AML gelişme riski daha yüksek olabilir .
 • Radyasyona maruz kalma. Nükleer reaktör kazasından sağ kurtulanlar gibi çok yüksek düzeyde radyasyona maruz kalan kişilerde AML gelişme riski yüksektir .
 • Tehlikeli kimyasallara maruz kalma. Benzen gibi belirli kimyasallara maruz kalmak daha büyük AML riskiyle bağlantılıdır .
 • Sigara içmek. AML , benzen ve kansere neden olduğu bilinen diğer kimyasalları içeren sigara dumanıyla bağlantılıdır.
 • Diğer kan bozuklukları. Miyelodisplazi, miyelofibroz, polisitemi vera veya trombositemi gibi başka bir kan bozukluğu olan kişilerde AML gelişme riski daha yüksektir .
 • Genetik bozukluklar. Down sendromu gibi bazı genetik bozukluklar artan AML riskiyle ilişkilidir .

AML’li birçok kişinin bilinen hiçbir risk faktörü yoktur ve risk faktörleri olan birçok kişide hiçbir zaman kanser gelişmez.

Teşhisi

Akut miyeloid löseminin belirti veya semptomları varsa doktorunuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere tanısal testlerden geçmenizi önerebilir:

 • Kan testleri. Akut miyeloid lösemi hastalarının çoğunda çok fazla beyaz kan hücresi bulunur, yeterli miktarda kırmızı kan hücresi ve yeterli miktarda trombosit yoktur. Ancak bazen beyaz kan hücrelerinin seviyesi çok düşük olabilir. Normalde kemik iliğinde bulunan ancak kanda dolaşmayan olgunlaşmamış hücreler olan patlama hücrelerinin varlığı, akut miyeloid löseminin bir başka göstergesidir.
 • Kemik iliği testi. Bir kan testi lösemiyi önerebilir, ancak tanıyı doğrulamak için genellikle kemik iliği testi gerekir.Kemik iliği biyopsisi sırasında kemik iliğinizden bir örnek almak için bir iğne kullanılır. Genellikle örnek kalça kemiğinizden alınır. Numune test için bir laboratuvara gönderilir.
 • Lomber ponksiyon (omurga musluğu). Bazı durumlarda lösemi hücrelerini kontrol etmek için omuriliğinizin etrafındaki sıvının bir kısmını çıkarmak gerekebilir. Doktorunuz bu sıvıyı belinizin alt kısmındaki omurilik kanalına küçük bir iğne sokarak toplayabilir.
 • Kanser hücrelerinizi laboratuvarda test ediyoruz. Doktorlar hangi gen mutasyonlarının mevcut olduğunu daha iyi anlamak için laboratuvarda lösemi hücrelerini test eder. Bu, prognozunuzu belirlemenize ve tedavinizi yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz lösemiden şüpheleniyorsa sizi kan kanseri konusunda uzmanlaşmış bir doktora (hematolog veya tıbbi onkolog) yönlendirebilir.

AML alt türünüzü belirleme

Doktorunuz AML’ye sahip olduğunuzu belirlerse kanserin boyutunu belirlemek ve onu daha spesifik bir AML alt tipine göre sınıflandırmak için daha ileri testlere ihtiyacınız olabilir.

AML alt tipiniz, hücrelerinizin mikroskop altında incelendiğinde nasıl göründüğüne bağlıdır. Hücrelerinizin belirli özelliklerini belirlemek için özel laboratuvar testleri de kullanılabilir.

AML alt türünüz, hangi tedavilerin sizin için en iyi olabileceğini belirlemenize yardımcı olur. Doktorlar, farklı kanser tedavisi türlerinin, farklı AML alt tiplerine sahip kişileri nasıl etkilediğini araştırıyor .

Prognozunuzu belirlemek

Doktorunuz prognozunuzu belirlemek ve tedavi seçeneklerinize karar vermek için AML alt tipinizi ve diğer bilgileri kullanır. Diğer kanser türleri, prognozunuzu ve kanserinizin yayılıp yayılmadığını belirtmek için sayısal aşamalar kullanır, ancak akut miyeloid löseminin herhangi bir aşaması yoktur.

Bunun yerine durumunuzun ciddiyeti şu şekilde belirlenir:

 • AML alt türü
 • Yaşınız
 • Genel sağlığınız
 • Kan örneğinde bulunan beyaz kan hücrelerinin sayısı gibi diğer test ve prosedürlerden elde edilen sonuçlar

AML Tedavisi

Akut miyeloid löseminin tedavisi, hastalığın alt tipi, yaşınız, genel sağlığınız ve tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Genel olarak tedavi iki aşamaya ayrılır:

 • Remisyon indüksiyon tedavisi. Tedavinin ilk aşamasının amacı kanınızdaki ve kemik iliğinizdeki lösemi hücrelerini öldürmektir. Bununla birlikte, remisyon indüksiyonu genellikle lösemi hücrelerinin tamamını yok etmez; bu nedenle hastalığın tekrarlamasını önlemek için daha fazla tedaviye ihtiyacınız vardır.
 • Konsolidasyon tedavisi. Remisyon sonrası tedavi veya idame tedavisi olarak da adlandırılan bu tedavi aşaması, kalan lösemi hücrelerini yok etmeyi amaçlamaktadır. Nüksetme riskini azaltmak için çok önemli olduğu düşünülmektedir.

Bu aşamalarda kullanılan tedaviler şunları içerir:

 • Kemoterapi. Kemoterapi, remisyon indüksiyon tedavisinin ana şeklidir, ancak aynı zamanda konsolidasyon tedavisi için de kullanılabilir. Kemoterapi vücudunuzdaki kanser hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanır.AML’li kişiler genellikle kemoterapi tedavileri sırasında hastanede kalırlar çünkü ilaçlar lösemi hücrelerini öldürme sürecinde birçok normal kan hücresini yok eder. Kemoterapinin ilk döngüsü remisyona neden olmazsa tekrarlanabilir.
 • Hedefli terapi. Hedefe yönelik ilaç tedavileri, kanser hücrelerinde mevcut olan spesifik anormalliklere odaklanır. Hedefe yönelik ilaç tedavileri, bu anormallikleri engelleyerek kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir. Hedeflenen tedavinin sizin için yararlı olup olmayacağını görmek için lösemi hücreleriniz test edilecektir. Hedefe yönelik tedavi tek başına veya indüksiyon tedavisi ve konsolidasyon tedavisi için kemoterapi ile kombinasyon halinde kullanılabilir.
 • Kemik iliği nakli. Konsolidasyon tedavisi için kök hücre nakli olarak da adlandırılan kemik iliği nakli kullanılabilir. Kemik iliği nakli, sağlıksız kemik iliğini, sağlıklı kemik iliğini yenileyecek lösemi içermeyen kök hücrelerle değiştirerek sağlıklı kök hücrelerin yeniden oluşturulmasına yardımcı olur.Kemik iliği naklinden önce, lösemi üreten kemik iliğinizi yok etmek için çok yüksek dozda kemoterapi veya radyasyon tedavisi alırsınız. Daha sonra uyumlu bir donörden kök hücre infüzyonları alırsınız (allojenik nakil).Daha önce remisyondaysanız ve sağlıklı kök hücreleriniz çıkarılıp gelecekteki bir nakil için saklandıysa, kendi kök hücrelerinizi de alabilirsiniz (otolog nakil).
 • Klinik denemeler. Lösemili bazı kişiler deneysel tedavileri veya bilinen tedavilerin yeni kombinasyonlarını denemek için klinik araştırmalara kaydolmayı tercih ederler.

Alternatif tıp

Akut miyeloid löseminin tedavisinde faydalı hiçbir alternatif tedavi bulunamamıştır. Ancak bazı tamamlayıcı ve alternatif tedaviler, kansere veya kanser tedavisine bağlı olarak yaşadığınız belirtileri hafifletebilir.

Semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek alternatif tedaviler şunları içerir:

 • Akupunktur
 • Egzersiz yapmak
 • Masaj
 • Meditasyon
 • Yoga ve tai chi dahil rahatlama aktiviteleri

Başa çıkma ve destek

Akut miyeloid lösemi, genellikle hızlı karar vermeyi gerektiren agresif bir kanser türüdür. Bu, yeni tanı alan kişileri henüz anlamadıkları bir hastalık hakkında önemli kararlarla karşı karşıya bırakıyor. İşte başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 • Bakımınız hakkında karar verecek kadar bilgi edinin. “Lösemi” terimi kafa karıştırıcı olabilir çünkü kemik iliğini ve kanı etkilemesi dışında pek de benzer olmayan bir grup kanseri ifade eder. Sizin lösemi türünüz için geçerli olmayan bilgileri araştırarak çok zaman harcayabilirsiniz. Bunu önlemek için doktorunuzdan spesifik hastalığınız hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi yazmasını isteyin. Daha sonra bilgi aramanızı buna göre daraltın.Her randevudan önce doktorunuza soracağınız soruları yazın ve yerel kütüphanenizde ve internette bilgi arayın. İyi kaynaklar arasında Ulusal Kanser Enstitüsü, Amerikan Kanser Derneği ve Lösemi ve Lenfoma Derneği bulunmaktadır.
 • Ailenize ve arkadaşlarınıza güvenin. Teşhisiniz hakkında konuşmak zor olabilir ve haberi paylaştığınızda muhtemelen çeşitli tepkiler alacaksınız. Ancak tanınız hakkında konuşmak faydalı olabilir. Çoğu zaman ortaya çıkan pratik yardımların yağması da aynı şekilde olabilir.
 • Kendine dikkat et. Testlere, tedavilere ve terapi prosedürlerine kapılmak kolaydır. Ancak sadece kansere değil, kendinize de dikkat etmeniz önemlidir. Yoga, yemek pişirme veya diğer favori oyalanmalara zaman ayırmaya çalışın.

Referanslar:

 1. Akut Miyeloid Lösemi (AML)
 2. https://www.cancer.gov/types/leukemia/patient/adult-aml-treatment-pdq
 3. https://www.cancer.org/cancer/types/acute-myeloid-leukemia/about/what-is-aml.html
 4. https://www.lls.org/leukemia/acute-myeloid-leukemia
 5. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6212-acute-myeloid-leukemia-aml

Akut Miyeloid Lösemi (AML)

Sosyal medyada paylaş!