Adet takvimine göre hamile kalma

Adet takvimine göre hamile kalma ve Doğurganlık ihtimalini hesaplama:

Çiftlerin, kadının doğurganlık dönemini tahmin edebilecekleri belli yöntemler (adet takvimine göre hamile kalma) vardır. Aşağıdaki yöntemlerden bir ya da birkaçını dileyen çiftler deneyebilirler.

Adet takvimine göre hamile kalma hesaplaması:

Adet döneminin ilk günü 1. gün olarak kabul edilir. Genellikle 14. günde yumurta salınır ve spermin döllenmesini bekler. Yumurtanın ömrü sadece 12 ila 24 saattir, oysa bir sperm kadın organında yaklaşık 72 saat yaşayabilir. 12. günde ve 16. günde cinsel ilişki, kadının hamilelik için en yüksek şansa sahip olduğu zamandır.

Bazal sıcaklığın ölçülmesi:

Yumurtlama sırasında bir kadının vücut sıcaklığı 0,5 ila 1,5 derece artar. Kadının en verimli döneminin ne zaman olduğunu belirlemek için; belirli bir süre için ayın her günü bazal vücut sıcaklığı kaydedilir.

Serviks mukus yöntemi:

Servikal mukoza yumurtlama sırasında berrak, esnek ve yumurta akı gibi görünür. Bu, kadının yumurtladığının açık bir işaretidir. Serviksin kuru olduğu günler, mukusun yapışkan ve bulutlu olduğu günler vardır, fakat en iyisi, mukusun berrak ve gergin olduğu zaman, ıslak olduğu günlerdir.

Serviksin fiziksel muayenesi:

Bazı çiftler serviksi fiziksel olarak inceler, zira ovülasyon yumurtlama sırasında açık ve diğer zamanlarda kapalı görünür.

İdrar ve tükürük yumurtlama tahmini kitleri:

Kitler, idrar ve tükürüğü analiz eder ve kadının doğurganlığı hakkında bir ipucu verir. Bazı insanlar idrar testine güvenir, bazıları ise tükürük testini tercih eder.

Fiziksel işaretler:

Bazı kadınların yumurtlama sırasında alt karnında donuk bir ağrısı vardır, bu da birkaç saniye ila birkaç saat sürebilir. Bu, kadının en doğurgan dönemini belirlemek için mükemmel bir ipucu olabilir. Bazı kadınlar yumurtlama sırasında göze çarparak kadının doğurgan döneminin ne zaman olduğunu bilmeyi kolaylaştırır.

Çiftler kadının doğurgan dönemini anladıklarında, hamilelik öncesi planlamaya devam edebilir ve istediklerinde gebe kalma şanslarını artırabilirler. Planlama aşamasında hamile kalmamak için bu yöntemi kullanırlar.

Obezite, çiftin sağlığı, sahip olabileceği stres vb. gibi doğurganlığı etkileyen faktörler de vardır.

Ayrıca, yaş, kadının doğurganlık dönemini belirlemede rol oynamaktadır. Yaşlı kadınlar, gençlerden daha az doğurgandır. İdeal vücut ağırlığına sahip olmak, teratojenlerden uzak durmak, iyi beslenmiş dengeli besinler yemek, yaşam tarzı değişikliklerini benimsemek ve kadının doğurgan döneminde ilişkiye girmek kesinlikle hamile kalma şansınızı artıracaktır.

Yumurtlama gerçekleri:

Yumurtlama, olgun bir yumurta yumurtalıktan salındığında, fallop tüpünü aşağı doğru ittiğinde ve döllenmek için uygun olduğunda gerçekleşir.

Yumurtlama döngüsünün ilk kısmı, foliküler faz olarak adlandırılır. Bu evre, son adet döneminin (LMP) ilk gününe başlar ve yumurtlamaya kadar devam eder.

Döngünün ikinci yarısına ise luteal faz denir ve yumurtlama gününden bir sonraki döneme kadar sürer.

Yumurtlama; stres, hastalık veya normal rutinlerin bozulmasından etkilenebilir. Gebe kalmak için, yumurtlamadan bir ila iki gün sonra da yaklaşık 24 saat sonra cinsel ilişkide bulunmalısınız.

Yumurtayı döllemek için etrafta sperm yoksa, rahim içinde hareket eder ve parçalanır. Döllenmiş bir yumurtanın implantasyonu normalde yumurtlamadan 6-12 gün sonra gerçekleşir.

Yumurta yaklaşık 3 ila 4 gün boyunca fallop tüpünde kalır. Ancak 24 saat içinde döllendikten sonra hızlı bir şekilde birçok hücreye bölünmeye başlar. Fallop tüpünden yavaşça uterusa doğru hareket ettikçe bölünmeye devam eder. Bir sonraki işi rahim zarına gömülmektir. Buna implantasyon denir.

Hamilelik olasılığı, yumurtlama günü de dahil olmak üzere iki gün öncesine kadar düzenli olarak artar.Bir kadın yumurtlamadan altı ya da daha fazla gün önce seks yaparsa, hamile kalma şansı neredeyse sıfırdır. Yumurtlamadan beş gün önce seks yaparsa, hamilelik olasılığı yaklaşık % 10’dur.

Kullanışlı gebelik hesaplama makineleri:

Bir erkek ya da kız çocuğu hedefleyerek gebe kalmaya çalışıyorsanız, Bebeğin Cinsiyetini Seçme başlıklı makaleme de göz atmanızı öneriyorum.

Referanslar:

1. Doğacak çocuğun kan grubunu hesaplama programı

2. Bebeğim ne zaman doğacak?

3. Gebelikte kalori ihtiyacı hesaplama

4. Hafta hafta gebelik haftası hesaplama

5. Takvim yöntemine göre hamilelikten korunma

6. Adet takvimine göre hamile kalma

7. Rhythm method for natural family planning

8. Birth Control: Rhythm Method (Fertility Awareness)

9. Ovulation calculator

10. Ovulation calculator

11. Periods and fertility in the menstrual cycle

12. What is Ovulation?

13. Menstrual cycles and ovulation

14. What Is Ovulation? 16 Things to Know About Your Menstrual Cycle

15. Gebelikte kalori ihtiyacı hesaplama, kilo alımı

 

Adet takvimine göre hamile kalma
Adet takvimine göre hamile kalma
Default image
Op. Dr. Ali GÜRTUNA
Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Popüler sağlık konularında güncel, doğru ve güvenilir bilgi için sağlık sitemi ziyaret edin! Sünnet, kasık fıtığı, göbek fıtığı, apandisit ameliyatı, kabızlık tedavisi, inmemiş testis, idrar kaçırma ve kaka kaçırma, enfeksiyon hastalıkları, koronavirüs COVID 19, hesaplama programları ve çok daha fazlası.
Articles: 204